Προς το περιεχόμενο

Κατσαριδοκτόνο... αμέσως!!!


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τις κατσαρίδες που κυκλοφορούν στις πόλεις τι λέτε παιδιά;

Μάλλον οφείλονται στις άπειρες απεργίες των υπαλλήλων της καθαριότητας ακόμα και τώρα το καλοκαίρι.

Μιλάμε ότι πεθαίνεις από την μπόχα μετά από 2 μέρες στην κυριολεξία.

Και είμαι και από αυτούς που δεν τους ψηφίζουν να πάρει ευχή.

ΛΟΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χρησιμοποισα maxforce(bayer) απο τοτε δεν εχω ξαναδει.το θεμα ειναι οτι λεω να αλλαξω για να μην καλομαθουν στην συγκεκριμενη ουσια.

κατα 90% δεν ξερω αν το τρωνε αλλα ειναι σαν να μυριζουν απο μακρυα και να εξαφανιζονται ή απλα κανιβαλιζονται μεταξυ τους?υποτιθεται οτι βαζεις μια μπιλια-σταγονα ανα χ τετραγωνικα(δεν θυμαμαι ποσα)

Avert, το Goliath,serpa  εχουν ιδια αποδοση ή τσαμπα θα παρω αλλη μαρκα?

 

y.g. στις (περισσοτερες)απολυμανσεις για να τους φωναζετε συχνα δεν χρησιμοποιουν αυτα που πρεπει...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο το goliath και τα υπολοιπα gel, εαν καταλαβα καλα, το τρωνε, γυρνανε πισω στη φωλια και ψοφανε ολες. Ομως εαν εχω στο σπιτι μου 100+ ψοφιες κατσαριδες, δε θα ελκυσουν μυρμηγκια και αλλα μικρα ζωυφια, για να τις φανε;

Η θεωρια λέει οτι τρώει μια το φάρμακο πεθαίνει και μετα, αλλες τρώνε την πεθαμένη και πεθαίνουν και αυτές.. Έτσι εχεις λιγότερα πτωματα αφού αλληλοτρωγονται ...

Πάντως δε νομιζω να εχεις κάποιο πρόβλημα .. Εγώ είχα μεγαλο πληθυσμό και δεν είχα τέτοια προβλήματα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια που το βρισκω αυτο το goliath. ας κανει και 50 και 100 ευρω...υπαρχει σοβαρο προβλημα εδω και καιρο στο σπιτι με μικρα κατσαριδακια. καναμε απολυμανση πριν 2-3 χρονια αλλα φετος επανεμφανιστηκαν. ειναι μικρα μεχρι 1 νυχι μηκος αλλα μας ειχε πει η απολυμαντικη οτι ειναι ενηλικα αυτα που βλεπουμε και οχι μπεμπακια και μεχρι τοσο μεγαλωνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια που το βρισκω αυτο το goliath. ας κανει και 50 και 100 ευρω...υπαρχει σοβαρο προβλημα εδω και καιρο στο σπιτι με μικρα κατσαριδακια. καναμε απολυμανση πριν 2-3 χρονια αλλα φετος επανεμφανιστηκαν. ειναι μικρα μεχρι 1 νυχι μηκος αλλα μας ειχε πει η απολυμαντικη οτι ειναι ενηλικα αυτα που βλεπουμε και οχι μπεμπακια και μεχρι τοσο μεγαλωνουν

Link.png Site: http://www.afentoulis-geo.gr/apolymansi.html">Αφεντούλης

Σήμερα πέρασα και πήρα MaxForce της Bayer (20ε). Μου είπε ότι έχει και το Goliath που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: http://www.afentoulis-geo.gr/apolymansi.html">Αφεντούλης

Σήμερα πέρασα και πήρα MaxForce της Bayer (20ε). Μου είπε ότι έχει και το Goliath που θες.

Μπορω να κανω παραγγελια απο το σπιτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτο το MaxForce της Bayer, κανει δουλεια; Ειναι και αυτο gel; Υπαρχουν καπου οδηγιες, για την τοποθετηση του;

 

Δεν εχω τεραστιο προβλημα με τις κατσαριδες, οποτε σκεφτομαι να παω σε μια φθηνοτερη λυση.

 

Απο τις φωτογραφιες δε φαινεται για αμερικανικη,γερμανικη,ανατολικη. Ειναι σχετικα μικρη, καστανοξανθη και πολυ γρηγορη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Winter is coming, μην ξοδεύεις τα λεφτά σου τώρα. Απλά προετοιμάσουν για του χρόνου.

 

Ζω στην πόλη της κατσαριδας. Το καλοκαίρι βλέπεις ολόκληρα swarms στο δρόμο.

 

Κανένα τζελ δεν πρόσφερε λύση. Οι σιτες και η φραγη όλων των αποχετευτικών εξόδων μου έδωσε την λύση (πλενω τα χέρια μου π.χ. και αμέσως κλεινω την τρύπα που ρέει το νερό). 3 χρονιά χωρίς ούτε μια κατσαριδα. Τα προηγούμενα χρόνια σχεδόν κυριολεκτικα συζουσαμε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα παραθέσω το πρόβλημά μου και ελπίζω κάποιος από την παρέα να έχει μια γνώμη βοήθειας.

Σε εξοχική κατοικία από το έτος 1980 μέχρι το 2008 δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με κατσαρίδες.

Το 2008 μετά από έργα εκσκαφών στις οδούς της περιοχής εμφανίστηκαν κατσαρίδες στην κατοικία σε μεγάλο βαθμό. Ενδεχομένως οι εκσκαφές αναστάτωσαν τα έντομα και ...μετακόμισαν στις γύρω κατοικίες.

Από τότε έλαβα άμεσα τα εξής μέτρα:

Σφράγισα κάθε αποχέτευση, σιφώνι, τρύπα, σοβατεπί, σκασμάδα κλπ κλπ. Κατά την απουσία μου βάζω ακόμη και νάυλον στη λεκάνη του μπάνιου και κλείνω ερμητικά και το κάτω μέρος της κυρίας εισόδου. Γενικά έχω αποκλείσει την οποιαδήποτε επικοινωνία του αποχετευτικού δικτύου έτσι ώστε να είναι αδύαντο να εισέλθει ή να εξέλθει έντομο απ' αυτό καθώς την είσοδο της κατοικίας.

Ταυτόχρονα χρησιμοποίησα πυρεθρινοειδές γνωστής και μεγάλης εταιρίας χημικών για ψεκασμούς έως 3 φορές το έτος.

Το αποτέλεσμα ήταν να βρίσκω στις τακτικές επισκέψεις μου από 10 έως 100 νεκρά έντομα κάθε φορά.

Μετά από 5 σχεδόν έτη χρήσης των πυρεθρινοειδή και χωρίς να πετύχω τη μη εμφάνιση νέων εντόμων αποφάσισα να χρησιμοποιήσω gel και συγκεκριμένα επίσης γνωστής και μεγάλης εταιρίας χημικών και το εφάρμοσα για 1η φορά σε σοβατεπί, πόδια επίπλων και άλλα σημεία που περνούν τα έντομα το φετινό Πάσχα. Σε επίσκεψή μου προ μιας εβδομάδος μέτρησα και πάλι 100 τουλάχιστον νεκρά έντομα αν και πίστευα ότι η επιστροφή των εντόμων στη φωλιά τους δε θα άφηνε ορατά νεκρά έντομα. Δόλωσα και πάλι με αυξημένο αριθμό δολωμάτων και θα δω τα αποτελέσματα μετά από 3-6 μήνες που θα επισκεφθώ και πάλι την κατοικία.

Μάταια ταυτόχρονα αναζητώ πιθανό σημείο εισόδου αλλά τα πάντα είναι σφραγισμένα ενώ ο χώρος είναι καθαρός και χωρίς (ορατά) σημεία στα οποία θα μπορούσαν να κρύβονται τα έντομα.

Μίλησα με γεωπόνους για το πρόβλημα και παραδέχτηκαν ότι έχω πράξει το 99,99% του ανθρώπινα εφικτού. Κι όμως το πρόβλημα είναι παρόν και με ταλαιπωρεί.

Συνεπώς κάθε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

πριν λιγο μετα απο χρονια ειδα μια μεγαλη μαυρη ειχα φυγει απο το πατρικο και μαλλον ηρθε να με καλοσορισει  :mrgreen:

εχετε να προτεινεται ενα καλο με λογικες τιμες συνεργειο απολυμανσης για Αθηνα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παρά την απογοήτευσή μου τέτοιες ημέρες πέρισυ, συνέχισα την τοποθέτηση δολωμάτων.

Σε επίσκεψή μου το Πάσχα που πέρασε βρήκα πάλι αρκετά νεκρά έντομα.

Στην πρόσφατη όμως επίσκεψή μου το φετινό Αύγουστο κάτι φάνηκε να αλλάζει.

Ελάχιστα νεκρά πτώματα (λιγότερα από 10) παρά το 4μηνο διάστημα μεταξύ Πάσχα-Αυγούστου και καμιά απολύτως εμφάνιση καθ'όλη τη διάρκεια του Αυγούστου (σε αντίθεση με ό,τι συνέβαινε στο παρελθόν).

Κάτι φαίνεται ότι αλλάζει.

Ανανέωσα τις θέσεις δόλωσης και θα δω μετά από 3-4 μήνες αν θα έχει εμφανιστεί κάτι.

Αν όχι τότε τα πράγματα είναι μάλλον σε πολύ καλο δρόμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμοποιώ ήδη από το Πάσχα 2013 imidacloprid σε gel μεγάλης γνωστής αλλοδαπής εταιρίας.

Το finopril μου είναι ηδη γνωστό αλλά τα σκευάσματα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβότερα από τα αντίστοιχα με δραστική ουσία το imidacloprid.

Έτσι έμεινα στο imidacloprid και επιτέλους φέτος (μετά από 16 περίπου μήνες εφαρμογής) φάνηκε να έχω καλά αποτελέσματα και απουσία πλέον νεκρών εντόμων.

Διαβάζω στα φυλλάδια της εταιρίας ότι έχει παρατηρηθεί δραστική ισχύς των δολωμάτων ακόμη και πλέον των 24 εβδομάδων.Υπάρχει κάποια εμπειρία σ'αυτό ή να επιχειρήσω επαναδόλωση σε 3 μήνες με νέα επίσκεψη του χώρου;

Επεξ/σία από akis_63
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...