Προς το περιεχόμενο

Κατσαριδοκτόνο... αμέσως!!!


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα σου πώ τι έκανα εγώ, πήρα ένα ψεκαστήρι (azax) και του έβαλα μέσα λίγο, ψέκασα τα σημεία που πίστευα οτι έμπαιναν, επίσης έβαλα σίτες (απο jumbo) σε παράθυρα κτλ καθώς και στο σιφόνι του πατώματος της τουαλέτας, μετά έριξα όπως λές και εσύ σε όλα τα σιφόνια που έχουν να κάνουν με σωλήνες, τουαλέτα, νιπτήρας, κουζίνα νεροχύτης κτλ. (ρίξε λίγο - 2 δάχτυλα -δεν θέλει πολύ). τι να πάθει η πολυκατοικία? στην αποχέτευση πάνε.  

okay!!

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

παιδιά καλημέρα,

αυτό το pyrinex που αναφέρεται ποιο πίσω έψαξα στο διαδίκτυο και βρήκα ότι υπάρχουν 2 τύποι. Ο ένας είναι Pyrinex 5GR και ο άλλος Pyrinex 48 EC. Στο νησί μου όμως βρήκα το 5GR και το αγόρασα... Έχω πιθανότητα να έχω κάνει την σωστή αγορά ή όποιο και να διάλεγα το ίδιο πράγμα είναι.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλημέρα,

 

αυτό το pyrinex που αναφέρεται ποιο πίσω έψαξα στο διαδίκτυο και βρήκα ότι υπάρχουν 2 τύποι. Ο ένας είναι Pyrinex 5GR και ο άλλος Pyrinex 48 EC. Στο νησί μου όμως βρήκα το 5GR και το αγόρασα... Έχω πιθανότητα να έχω κάνει την σωστή αγορά ή όποιο και να διάλεγα το ίδιο πράγμα είναι.

 

ευχαριστώ

 

To pyrinex ειναι γεωργικης χρησης εντομοκτόνο. Αφενος ειναι παρανομο που στο πουλησαν αν δεν εχεις χωράφια, αφετερου βρωμάει και ειναι επικίνδυνο για την υγεία σου και τριτον δεν ειναι βεβαιο οτι θα πιασει τους εχθρους-στόχους σου (κατσαρίδες κλπ) καθως απευθυνεται σε συγκεκριμένα εντομα που "χτυπουν" τις καλλιεργιες για τις οποίες προορίζεται...

 

Καλύτερα πηγαινε το πισω και παρε καποιο υγειονομικής χρησης αυτη τη φορά.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γυρνώντας κι εγώ στο σπίτι μετά από 5 εβδομάδες απουσίας... το βρήκα έρμαιο των κατσαρίδων! Πριν φύγω έβλεπα ένα κατσαριδάκι μια στο τόσο, έτρωγε παντοφλιά και τέλος -- δεν ασχολιόμουν. Δεν ήταν πρόβλημα. Αλλά αυτός ο χαμός που βρήκα όταν γύρισα δεν είχε προηγούμενο! Και η πλάκα είναι ότι δεν είχα αφήσει τίποτα άπλυτο, ή υπολείμματα τροφής, τ-ί-π-ο-τ-α! Για κάποιο λόγο όμως έκαναν αποικία.

 

Η παντόφλα εννοείται δεν θα έκανε τίποτα -- ούτε το Baygon. Ήθελα κάτι πιο δραστικό για να μη φάνε κι εμένα. Μιλάμε είχανε μπει και σε κλειστά ντουλάπια μέσα, κι ήταν δεκάδες ή/και εκατοντάδες!!!

 

Αγόρασα το Maxforce WHITE IC της BAYER από το κοντινότερο μαγαζί με αγροτικά, με κόστος 20€. Έκοψα πολλά μικρά τετράγωνα χαρτονάκια και έβαλα πάνω στο καθένα μικρή ποσότητα απ' το gel. Μοίρασα τα χαρτονάκια παντού, μέσα σε ντουλάπια, συρτάρια, στο πάτωμα, κοντά σε συφώνια, παντού, παντού.

 

Το επόμενο πρωί σηκώνομαι και τι να δω; Παντού πτώματα! Ψόφιες κατσαρίδες σε όλη την κουζίνα και το μπάνιο! Ούτε πυρηνική βόμβα να 'χε πέσει (βασικά απ' αυτήν παίζει και να επιβίωναν).

 

Δεν έχω πειράξει τα δολώματα, θα τ' αφήσω στη θέση τους για καμιά εβδομάδα. Αν και σήμερα το πρωί δε βρήκα καινούριες νεκρές κατσαρίδες, μάλλον πρέπει να ψόφησαν όλες την πρώτη νύχτα.

 

Κοιτάχτε τι βρήκα στο μισό του νεροχύτη μόνο...

 

 

post-190405-0-42562500-1471698375_thumb.jpg

 

 

:o

 

Το θετικό είναι ότι παρά το κόστος του, που είναι λίγο "τσιμπημένο", δεν χάλασα ούτε το 1/10 απ' το περιεχόμενο. Οπότε θα το ταχυδρομήσω στη μάνα να "τακτοποιήσει" και το γκαράζ, το υπόγειο, τις αποθπηκες, τα πάντα.

 

Καλή εναλλακτική έναντι του Goliath που κοστίζει σχεδόν τα τριπλά! Και από αποτελεσματικότητα, έσκισε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μου ντε; Το σπίτι ήταν κλειστό - σφραγισμένο. Μάλλον είχαν μπει από πιο παλιά και αναπαράχθηκαν όσο έλειπα.

 

Όσο μένω αφήνω το παράθυρο της κουζίνας ανοιχτό (βλέπει στο φωταγωγό) οπότε δε θα μου έκανε εντύπωση να έγινε από εκεί η επιδρομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Kαλησπερα πηρα το max force white ic της Bayern γιατι ειδα οτι λετε ολοι πολυ καλα λογια! 22,5€ συνολο με τα μεταφορικα αλλα ελπιζω να δω διαφορα! Ηθελα να ρωτησω οταν το βαλεις μετα απο ωρες μπορεις να μαγειρεψεις κανονικα,να φας κλπ ή πρεπει να λειπεις απο το σπιτι καποιες ωρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Mikenewphone είπε

Kαλησπερα πηρα το max force white ic της Bayern γιατι ειδα οτι λετε ολοι πολυ καλα λογια! 22,5€ συνολο με τα μεταφορικα αλλα ελπιζω να δω διαφορα! Ηθελα να ρωτησω οταν το βαλεις μετα απο ωρες μπορεις να μαγειρεψεις κανονικα,να φας κλπ ή πρεπει να λειπεις απο το σπιτι καποιες ωρες;

εαν ειναι τζελ δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα παρα να μην το πειραξεις βεβαιως εσυ, να μην ακουμπησεις κλπ. αστο στην ησυχια του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα, μετά από 10 χρόνια διαμονής στο σπίτι εμφανίστηκαν για πρώτη φορά κατσαρίδες στην κουζίνα (ξανθές μικρομεσαίες). Είδα μια προχθές στο πάγκο της κουζίνας την σκότωσα θεωρώντας πως πρόκειται για τυχαίο γεγονός. Χθες όμως είδα άλλη μια νωρίς το βράδυ (μου ξέφυγε) και άλλες δυο κατά τις 4:00 το ξημέρωμα (επίσης ξέφυγαν μπαίνοντας στο ντουλάπι κάτω από τον πάγκο). Μένω στον πρώτο κ η πολυκατοικία είναι 12 ετών. Μια δυο φορές τους προηγούμενους μήνες είδα στα σκαλιά έξω από το διαμέρισμα νεκρή κατσαρίδα. Όποτε ψυλλιάζομαι ότι μπορεί να μπήκαν στο διαμέρισμα μου κάτω από την εξώπορτα. Στην πολυκατοικία δεν νομίζω να έχουμε κάνει απεντόμωση όλα αυτά τα χρόνια. Διάβασα τα εντομοκτόνα που προτείνεται κ από ότι κατάλαβα τα τζελ μπορεί να λειτουργήσουν αποτελεσματικά. Επειδή έχω γάτα η απορία μου είναι εάν υπάρχει κάποιο προϊόν εξίσου αποτελεσματικό με τα τζελ (πιθανόν σπρέι) το οποίο να είναι φιλικό στις γάτες. Λέω σπρέι γιατί έχω την δυνατότητα να απομακρύνω την γάτα από τον χώρο για λιγεσ ωρες σε αντίθεση με το τζελ το οποίο πρέπει να μείνει μέρες εκεί κ μπορεί η γάτα να κάνει καμία χαζομάρα κ να έρθει σ επαφή μ αυτό. Εάν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο - θα μπορούσα πιθανόν να βάλω το τζελ μόνο στο ντουλάπι κάτω από τον πάγκο της κουζίνας (απ όπου νομίζω πως έρχονται) κ να έχω τα επιθυμητά αποτέλεσματα ή πρέπει μα το απλώσω σε διαφορά σημεία της κουζίνας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εχεις κατοικιδιο θα σου προτεινα να καλεσεις συνεργειο αμεσα. Δεν ξερω αν μπορεις εσυ ατομικα να βρεις σπρευ φιλικο προς κατοικιδιο- τα συνεργεια ομως εχουν. Επισης εαν κατω στην εξωπορτα χωραει αγορασε ενα αεροστοπ πορτας. Για να εχεις κατσαριδες στην κουζινα καπου απο εκει μπαινουν (τσεκαρε γυρω στα υδραυλικα και γυρω στα ντουλαπια για ρωγμες/τρυπες) ή εχουν πια εκει βολευτει. Μην το αργησεις ομως για να μην πολλαπλασιαστουν επικινδυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εντοπίστηκαν γερμανοκατσαρίδες στο σπίτι. Έδω και λίγο καίρο (εβδομάδες-μήνας) έβλεπα αραιά και που καμιά κατσαρίδα τα βράδια, η οποια προφανώς καταδικαζόταν σε θάνατο με άμεση εφαρμογή της ποινής. Χθες βράδυ γυρνώντας από έξοδο εντοπίστηκαν 3(!!) να κυκλοφορούν στους τοίχους του σπιτιού ΜΟΥ. Κάπως έτσι τους κήρυξα τον πόλεμο.

Καθόμουν κανά 2ώρο και διάβαζα τι κάνανε οι insomniacs σε αντίστοιχες περιπτώσεις και απ' ότι κατάλαβα η λύση είναι maxforce. Μένω σε μικρό σπίτι, καινούριο, εδώ και 3 χρόνια δεν είχα θέματα, παρόλο που τρόλλαρα λιγάκι: μπαλκονόπορτες ανοιχτές το βράδυ να μπαίνει δροσερό αεράκι, σωλήνες στην κουζίνα χωρίς την "ασπίδα/τάπα" του νεροχύτη. Γραμμή Μαζινό με λίγα λόγια.

Μου κάνει εντύπωση η εμφάνιση τους λόγω εποχής, πάντα νόμιζα ότι εμφανίζονται όταν ζεσταίνει ο καιρός.

Χωρίς να έχω βρει τη σπηλιά τους, τις βλέπω σχεδόν παντά στον τοίχο πίσω από το ψυγείο, ευτυχώς ποτέ στο μπάνιο ή στο δωμάτιο.

Πέρα από maxforce, τι άλλο μπορώ να κάνω; Υπάρχει κάτι (πέρα από παντόφλα) που να τις σκοτώνει εύκολα και γρήγορα; Κανά χημικό εννοώ. Raid/Arozol/Baigon και λοιπές παπαριές κάνουν τίποτα; Να ρίξω χλωρίνη σε σιφόνια; Γενικά οτιδηπότε μπορώ να κάνω για να πεθάνει ΨΟΦΗΣΕΙ ΒΑΣΑΝΙΣΤΙΚΑ  μέχρι και το τελεύταιο τους νεογέννητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπωσδήποτε τάπες σε νεροχύτη, μπανιέρα και πάτωμα μπάνιου. 

Επίσης, φάρμακο επαγγελματικό περιμετρικά της κουζίνας, μπάνιου, δωματίων( φόρεσε μάσκα, γάντια, μακριά ρούχα και μπανάκι στο τέλος) . Άσε το 2-3 ημέρες χωρίς σφουγγάρισμα.

Δυο φορές το χρόνο και θα μειωθούν αισθητά.

Επεξεργασία

 

Επεξ/σία από kogba
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...