Προς το περιεχόμενο

Κατσαριδοκτόνο... αμέσως!!!


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
Οχι απλα δεν τις αντεχω, ειναι το μοναδικο πραγμα που μισο θανασιμα. Καποια περιοδο τις σκοτωνα και με τα χερια μου χωρις καν να αηδιαζω με τα ζουμια στο χερι μου( μεγαλο μισος). Εβλεπα κατσαριδα και χτυπαγα κοκκινο λες και εμπαινα σε brutal-kill mode.

.

 

 

lolol

σε brutal-kill mode μπαίνω συχνά κι εγώ, άσε που γενικώς έχω πιάσει πολύ αηδιαστικά πράγματα. Αυτό όμως πάει πολύ ρε φίλε. Ήμαρτον.

 

 

Υ.Γ

Μόνο έναν ζωντανό άθρωπο έχω δει να το κάνει αυτό, ένας Ηπειρώτης σε ημιάγρια κατάσταση που είχε καφενείο στην παλιά μου γειτονιά. Βέβαια αυτός μπορεί να έγδερε και γίδι ζωντανό με κονσερβοκούτι. Και μετά έπιασε τα παγάκια με τα χέρια ο βρωμύλος. Σιχάθηκα και το παγωτό "ΕΒΓΑ" που αγόρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και ευλογημένα μέρη στην Ελλάδα που δεν έχουν κατσαρίδες -καλή ώρα- μόνο που υπάρχουν τερατώδεις σαρανταποδαρούσες...

 

Τι μου θυμισες τωρα :?

 

Ειχα φριξει το καλοκαιρι, ημουν πεπεισμενος οτι αυτο το σιχαμενο ηταν φιδι και αφου το σκοτωσα καταλαβα οτι ηταν σαρανταποδαρουσα..:evil:

 

 

WTF??? Τι μεγεθος μπορει να φτασει αυτη η αηδια; :-?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τετοιο μισος που ειχα τοτε ειδικα δεν χαμπαριαζα καθολου. Οτι κουνιοτανε μεσα στην κουζινα το σκοτωνα αφου να βανταστεις εχω δει και ονειρα με κατσαριδες LOL. Ημουν τοτε και παιδι. Εβλεπα το σπιτι γεματο κατσαριδες εγω στι μεση του σπιτιου τρομαγμενος και μια μεγαλη κατσαριδα να βγαινει απο κατω ανασικωνοντας τη κουζινα στη πλατη και να με πλησιαζει.

WTF??? Τι μεγεθος μπορει να φτασει αυτη η αηδια; :-?

Μεχρι 15 εκατοστα περιπου αντε 20 βαρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Τι μου θυμισες τωρα :?

 

Ειχα φριξει το καλοκαιρι, ημουν πεπεισμενος οτι αυτο το σιχαμενο ηταν φιδι και αφου το σκοτωσα καταλαβα οτι ηταν σαρανταποδαρουσα..:evil:

 

 

WTF??? Τι μεγεθος μπορει να φτασει αυτη η αηδια; :-?

 

Aν και δεν είμαι εντομολόγος υπάρχουν δύο είδη: αυτό που πάει σφαίρα και το αργό, αυτό με τα "νυχάκια". Αυτό με τα νυχάκια περπατούσε ένα βράδυ στην κουρτίνα και το κατάλαβα από τον ήχο να φανταστείς. Εντάξει έχω μια μικρή συλλογή με μερικά μεσαιωνικά όπλα προορισμένα για αθώους Αλβανούς λαθρομετανάστες που τυχών χάσουν το δρόμο τους και βρεθούν στο σαλόνι μου καθότι εδώ είναι και ερημιά, αλλά για τέτοια γεγονότα παραδέχομαι πως δεν είμαι ψυχολογικά προετοιμασμένος. Πάντως το Teza δεν έπιασε και δεν ήμουν και σίγουρος ότι χωράει ακριβώς στην σόλα της παντόφλας. Πανάθλιο πλάσμα, αν δεν ήταν εδώ η κόλαση απλώς δεν θα υπήρχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποτι βλεπω θα καταφυγω σε φαστλαειν,μιας και θα πρεπει να πεσει αγια παντοφλα για να ψοφησουν οι ατιμες.σημερα ειδα το ιδιο το κακο με τα ματια μου!!σηκωσα το χαλακι της κουζινας και αντε να βρηκα καμια 30αρια(μικρες-μεγαλες)!!!!!!!!απο την τρομαρα μου εγινα κιτρινος και ημουν ετοιμος να καλεσω συνελευση μεταμεσνυκτια!δηλαδη στο μεγαλο χαλι τι εχει?φανταζομαι τι θα εχει και μεσα σε ντουλαπια!?!!!ωιμε!!!απο αυριο θα ψαξω αθηνα για το φαστ και ο θεος ας με λυπηθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tzinos,

1) το ιμπερατορ και το διαζίνον μετά την χρήση του πρέπει το σπίτι να μείνει ακατοίκητο για κάμποσες ώρες/μέρες ή όχι;

2) το διαζινον, υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει φθορά στις σωλινώσεις; (λόγο παλαιότητας τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to imperator απλα αφησε το λιγο να στεγνοσει, τιποτα αλλο. Το διαζινον το ριχνεις απο την τουαλετα το βραδυ για να αφησεις κανα παραθυρο ανοιχτο τη νυχτα επειδη βγαζει αναθυμιασεις. Για φθορα δεν μου εχει πει ποτε κανεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η κοπέλα μου είχε μετακομίσει σε ένα σπίτι που δυστηχώς είχε μεγάλο πρόβλημα με τις κατσαρίδες μπορώ να σας πω πως απαλαχτήκαμε απο αυτές.

 

Καταρχήν το νούμερο ΄ένα είναι η καθαριότητα του σπιτιού. Μετά πήραμε αυτό το ειδικό υγρό που ανακατεύεται με το νερό και ψεκάσαμε αρκετά στο εξωτερικό φρεάτιο της πολυκατοικίας. Δεν φαντάζεστε τι βγήκε απο εκεί μέσα. Τέλος αγοράσαμε ένα ειδικό gel, το οποίο είναι τροφή για τις κατσαρίδες αλλά δηλητηριώδης. Βάζεις σε αρκετά σημεία του σπιτιού μια σταγονίτσα απο δαύτο.

 

Απο τότε που κάναμε τα παραπάνω, δεν έχουμε δεί ούτε το παραμικρό κατσαριδάκι 1 χρόνο τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και πολύ χειρότερα από αυτό παιδιά.

Ένας φίλος είχε πάθει το εξής, είχε πάρει ο πατέρας του τσουβάλια κοπριά απο περιπλανόμενο ντατσουνά γύφτο.

Προφανώς η κοπριά ήταν τίγκα στον ψύλο (προφανώς ήταν από καμιά στάνη). Εκείνη τη χρονιά είχε αργήσει και πολύ να πιάσει κρύο για να ψοφήσουν οι ψύλοι.

Να μην τα πολυλογώ, οι ψύλοι δεν έμειναν φυσικά στον κήπο, είχαν ανέβει και στα επάνω διαμερίσματα και γινόταν το σώσε. Έβλεπες τσιμπήματα σε όλο σου το σώμα και ξηνόσουν μέρα νύχτα, μιλάμε για υστερία όχι αστεία.

 

Μετά απο 3 διαδοχικές απολυμάνσεις απο συνεργείο σε συγκεκριμένα διαστήματα, και στον κήπο και μέσα στο σπίτι (γιατί πρέπει να πιάσει το στάδιο του κύκλου ζωής που εξολοθρεύεται απο εντομοκτόνο, πχ το αβγό δεν σκοτώνεται) και μερικές φιάλες σπρέϊ, σύν του ότι ήρθε και το κρύο του χειμώνα, ηρεμήσανε.

 

Θυμάμαι που μου έλεγε ότι ο άνθρωπος του συνεργείου φορούσε μια κίτρινη νάυλον ολόσωμη ποδιά και όταν ψέκαζε στον κήπο, γινότανε Ο ΧΑΜΟΣ.

Οι ψύλοι πηδούσανε επάνω του και σκαρφαλώνανε ψηλά για να γλυτώσουν, πάνω σε τοίχους, σε δέντρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι κ να βάλεις ότι κ να δοκιμάσεις εντός του σπιτιού σου θα παίξει για τη νυν γενιά/φουρνιά.

Μετά από γενική απολύμανση φρόντισε να κλείσεις ότι τρύπες/εισόδους μπορούν να μπουν στο σπίτι σου σε τοίχους/πόρτες είδη υγειινής.

Οι αποχετεύσεις πρέπει να είναι κλεισμένες αεροστεγώς.

Αυτό δεν θα αφήσει την επόμενη γενιά να εισχωρήσει μέσα στο χώρο σου.

Όταν καθαρίζεις ρουφάς πολύ καλά με ηλεκτρική σκούπα πίσω από κάθε ηλεκτρική συσκευή που ζεσταίνεται (ψυγεία/κουζίνες/πλυντήρια/στεγνωτήρια κτλ).

Το τελευταίο είναι πολύ σημαντικό καθώς εκεί είναι πιθανά μέρη για τα αυγά/φωλιές τους.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να κανεις.... Νομιζω πως δεν υπαρχει σωτηρια αν παρατηρειται στη γειτονια γενικο προβλημα.. Ημουν στο σπιτι ενος φιλου , μεσα, και ερχοντουσαν πετωντας (!) απο το δρομο, απο τα γειτονικα σπιτια, δεη σακ μπιγκ ταιμ λεμε, ολα αυτα τα εντομα.

 

 

 

Αν αποφασισουν μια μερα να κανουν ντου, την κατσαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχην , χωριζονται σε ειδη...Εδω Ελλαδα εχω δει Καφε,Μαυρες και κατι ψιλες ....Οι Μαυρες φοβουνται το φως και γενικα δεν τις βλεπεις και πολυ συχνα...Οι καφε(μεταλλαγμενες)....πετανε!!!! και οσο περναει ο καιρος μεγαλωνουν....Οι μικρες....τις εχω συναντησει κυριως στην επαρχια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...