Προς το περιεχόμενο

Visa για ΗΠΑ - Καναδά


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ είναι και η μετάφραση στα ελληνικά των οδηγιών.

 

http://www.usembassy.gr/vi/non_immigrants_GR.html

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Μάλλον αυτό ακριβώς ψάχνουμε. Ελπίζω δηλαδή :-D

Ευτηχός δεν είναι για εμένα. Αν και ένα ταξιδάκι οπουδήποτε δεν θα με χάλαγε τώρα. Αλλά όπως βλέπω καλύτερα μέχρι την κοντινότερη παραλία :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκδοση βίζας για ΗΠΑ:

 

Εχει απαιτήσεις...

 

 

Για την έκδοση τουριστικής βίζας εισόδου στις Ηνωμένες Πολιτείες, η διαδικασία έχει αλλάξει και δεν είναι ακριβώς απλή, μια και για να την αποκτήσετε πρέπει, μεταξύ άλλων, να πείσετε τον εκάστοτε πρόξενο με τον οποίο θα έχετε μια φιλική συζήτηση ότι δεν αποτελείτε κίνδυνο για την πατρίδα του, αλλά και να δώσετε τα δακτυλικά σας αποτυπώματα.

 

Αναλυτικότερα, πρέπει να ετοιμάσετε τα ακόλουθα δικαιολογητικά, τα οποία θα καταθέσετε, κατόπιν ραντεβού, στην Αμερικανική Πρεσβεία: Το νέο σας διαβατήριο, μια έγχρωμη φωτογραφία σας σε άσπρο φόντο μεγέθους 5x5, όπου το κεφάλι σας θα καταλαμβάνει το 50% της εικόνας, διπλότυπη απόδειξη των 85 ευρώ από την Τράπεζα Πειραιώς και συμπληρωμένη αίτηση DS-156, την οποία θα βρείτε, και θα τυπώσετε μέσω της ηλεκτρονικής σελίδας http://www.usembassy.gr, καθώς και αίτηση DS-157, αν είστε άνδρας 16 - 45 ετών. Στη συνέχεια, θα πρέπει να κλείσετε ραντεβού στα τηλ.: 901.123.07.30 (από σταθερό), 901.200.63.13 (από κινητό Cosmote), 901.694.63.13 (Vodafone), 901.160.63.13 (TIM), με αρκετά υψηλές χρεώσεις, για να κάνετε την αίτησή σας, να καταθέσετε τα απαραίτητα δικαιολογητικά, να σας πάρουν δακτυλικά αποτυπώματα και να περάσετε από ολιγόλεπτη συνέντευξη από κάποιον Αμερικανό Πρόξενο.

 

Τι θα σας ρωτήσει ακριβώς είναι αλήθεια ότι δεν το γνωρίζουμε... Κατά τ' άλλα, μπορούμε να σας πούμε με βεβαιότητα ότι τα αποτυπώματά σας θα σταλούν στην Αμερική για επιβεβαίωση, ενώ τη βίζα θα μπορέσετε να την παραλάβετε την επόμενη εργάσιμη ημέρα (14.00 - 16.00). Αν σκοπεύετε να ταξιδέψετε το καλοκαίρι ή σε περίοδο εορτών, προγραμματίστε το εγκαίρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα τηλέφωνα πάντως (που δε γνωρίζω τί ακριβώς χρεώσεις έχουν - το λέει κάπου?), το ραντεβού ξαναλέω ότι μπορεί να κλειστεί πιο άνετα και πιο σύντομα μέσω internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα τηλέφωνα πάντως (που δε γνωρίζω τί ακριβώς χρεώσεις έχουν - το λέει κάπου?), το ραντεβού ξαναλέω ότι μπορεί να κλειστεί πιο άνετα και πιο σύντομα μέσω internet.

Αυτό αν έχεις υπολογιστή και αν κάνεις και μια σύνδεση ίντερνετ. :mrgreen:

Ο φίλος μου ανήκει στην μεγάλη εκείνη κατηγορία των Ελλήνων που θεωρούν τον υπολογιστή σατανικό εργαλείο που μόνο τσόντες και παιγνίδια βλέπεις. :mrgreen:

Μας πήραν χαμπάρι και οι αμερικάνοι και μας ζητάν βίζα. :-D

Άντε και κλείνει ένα ραντεβού μέσω ίντερνετ. Μάλλον θα χρειαστεί να δώσει και κάποιο e-mail έτσι; Να πάω να του φτιάξω κάνα gmail για να μην δώσω κάνα δικό μου και με πρήξουν με τίποτα spam.... :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα χρειάζεται email, φτιάξε ένα και δώστο για να του κλείσεις το ραντεβού. Κι'εγώ για 1 φίλο και μια φίλη που είχαν χρειαστεί αυτό είχα κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

ημουν 5 μηνες νεα υορκη και ηθελα να ξαναπαω παλι μετα απο 2 μηνες..στον ελεγχο διαβατηριων δεν με αφησαν να περασω γιατι θεωρησαν οτι αυτους τους 5 μηνες καπου δουλεψα με αποτελεσμα να μου ακυρωσουν την βιζα..υπαρχει καποιοσ τροπος να βγαλω νεα βιζα? απο εκει μου ειπαν οτι θα εχω το δικαιωμα παλι σε 5 χρονια να κανω αιτηση για βιζα..δεν υπαρχει κατι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει καταργηθει ακομα.το θεμα ειναι οτι επειδη μου την ακυρωσαν την προηγουμενη δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ευκολο να βγαλω αλλη..ειμαι σιγουρη οτι θα υπαρχει καποιο παραθυρακι αλλα ποιο ειναι αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...