Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε ποιον εγκαταστατη?

στον καλυτερο.ζαβολι το περναει πλεον με 800 ευρω απο 1200 που το βαζε πριν ενα χρονο.και το brc στους επισημους αντιπροσωπους της εταιριας που εχουν την τεχνογνωσια να το προγραμματισουν αριστα το περνανε πλεον 850-900 ευρω απο 1200 που το βαζαν.οπως ειπα σαυτα τα λεφτα επιλεγεις κορυφαιο συστημα σε καλο εγκαταστατη και δεν κοιτας τις αλλες μαρκες του εμποριου .

To ολλανδικό σύστημα το πιθανότερο να είναι prins, δεν την λες και "κλαιν μαιν" μάρκα.

αν ειναι prins και αυτο ανηκει στα καλα.το αλλο που ειπε ομως πρωτη φορα το ακουσα.αν ηταν prins βασικα θα το θυμοταν γιατι ανηκει στις καλες και γνωστες μαρκες οπως και το Landi renzo που το ξεχασα.το κορυφαιο ολων αλλωστε ειναι του υγρου ψεκασμου ολλανδικο viale αλλα ειναι πανακριβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή έχω ένα Seat 127 του 1979 και θα πάρω πινακίδες από ΦΙΛΠΑ σχετικά άμεσα συμφέρει η εγκατάσταση σε ένα τόσο παλιό αυτοκίνητο δεδομένου ότι τρώει τα κέρατά του σε βενζίνη σούπερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σιγουρευτείς ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τις πινακίδες ΦΙΛΠΑ για το υγραέριο γιατί γενικά θέλουν τα αυτοκίνητα να είναι στοκ. Μετά θα πρέπει να ρωτήσεις και για την αντοχή του κινητήρα στο υγραέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ένα Seat 127 του 1979 και θα πάρω πινακίδες από ΦΙΛΠΑ σχετικά άμεσα συμφέρει η εγκατάσταση σε ένα τόσο παλιό αυτοκίνητο δεδομένου ότι τρώει τα κέρατά του σε βενζίνη σούπερ;

αυτο μονο καθε σκ δεν επιτρεπεται να το κινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο μονο καθε σκ δεν επιτρεπεται να το κινεις?

 

Ούτε καν! Απο το site της ΦΙΛΠΑ (το bold το έκανα εγώ)

 

"2/ Επιτρεπόμενη χρήση είναι:

  • η συμμετοχή σε εκδηλώσεις για την διεξαγωγή των οποίων έχει εκδοθεί άδεια από το αρμόδιο Υπουργείο (επίσημες) και,
  • οι α ν α γ κ α ί ε ς, όχι μετακινήσεις γενικά, αλλά περιορισμένες δ ο κ ι μ έ ς  για την επισκευή, αλλά και για την συντήρηση τους."

 

Aκόμα και αν η ΦΙΛΠΑ δεχθεί αμάξι που έχει γίνει μετατροπή σε υγραέριο (κάτι που δεν αναφέρεται ρητά στο site τους) , έστω οτι με τους παραπάνω κανόνες κάνεις 1000 χλμ τον χρόνο, τότε απόσβεση στο κιτ υγραερίου δεν θα γίνει ποτέ. (ο νόμος ορίζει να γίνεται αλλαγή της δεξαμενής/φιάλης κάθε 10 χρόνια - συν την συντήρηση του κιτ), μέσα θα μπει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν! Απο το site της ΦΙΛΠΑ (το bold το έκανα εγώ)

 

"2/ Επιτρεπόμενη χρήση είναι:

  • η συμμετοχή σε εκδηλώσεις για την διεξαγωγή των οποίων έχει εκδοθεί άδεια από το αρμόδιο Υπουργείο (επίσημες) και,
  • οι α ν α γ κ α ί ε ς, όχι μετακινήσεις γενικά, αλλά περιορισμένες δ ο κ ι μ έ ς  για την επισκευή, αλλά και για την συντήρηση τους."

 

Aκόμα και αν η ΦΙΛΠΑ δεχθεί αμάξι που έχει γίνει μετατροπή σε υγραέριο (κάτι που δεν αναφέρεται ρητά στο site τους) , έστω οτι με τους παραπάνω κανόνες κάνεις 1000 χλμ τον χρόνο, τότε απόσβεση στο κιτ υγραερίου δεν θα γίνει ποτέ. (ο νόμος ορίζει να γίνεται αλλαγή της δεξαμενής/φιάλης κάθε 10 χρόνια - συν την συντήρηση του κιτ), μέσα θα μπει....

 

Με κάλυψες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.youtube.com/watch?v=ZcmVeSJSdBE
Τεσπα η (after sales)υγραεριοκινηση ειναι ρισκο .-

οποιος πιστευει το αντιθετο να μου δωσει εγγυηση οχι εγκαταστασης-υλικων αλλα αντλια βενζινης,βαλβιδες,φαγωμενες εδρες,τρυπιο πιστονι,μπεκ,πολ/στες,μπουζι !!!!

Aς δουμε τωρα τι εγινε μεσα λιγα χρονια που εσκασε η μοδα του υγραεριου....
-παλιοτερα εβαζαν πνευμονα, μετα αποφασισαν οτι δεν χρειαζεται γιατι πλεον εβαζαν κυλινδρικες δεξαμενες αρα εξτρα μπαρ!
Αρχικα ελεγαν δεν χρειαζονται συχνες αλλαγες τα φιλτρα υγραεριου,τωρα λενε καθε 5χιλ.
Μετα ελεγαν ολα τα συστηματα ιδια ειναι και μετραει ο μαστορας που κανει εγκατασταση.Πλεον κατεληξαν να βαζουν τα ακριβα κιτ Vialle, Prins και BRC...

-παλιοτερα λεγαν δεν χρειαζετε λαδιερα αλλα αφου χαλαγαν αντλιες,βαλβιδες βαλαν λαδιερα.Αργότερα ειδαν οτι η λαδιερα γεμιζει λαδια την μηχανη οποτε την βγαλαν και αρχισαν να ψεκαζουν βενζινη καθε χ λεπτα.Σήμερα εχουν φτασει σε αρκετα "γρηγορα-υψηλης συμπιεσης" αυτοκινητα να ψεκαζουν περισσοτερο βενζινη παρα αεριο...

βαλτε κατω τα νουμερα αγορας,τιμης lpg και αν κανετε τα κμ που πρεπει ωστε να αξιζει το ρισκο.

μαστορας καλος σου λεει ο ενας, μαστορας κακος σου λεει ο αλλος...τι ψαχνετε να βρειτε...εδω μαμα αυτοκινητα τρεχουν σε αντ/πειες και δεν βρισκουν ακρη...

οσοι εχετε ομως κατι mini ατος,κατι aygo,κατι σμαρτ και πατε να κανετε εξτρα οικονομια ειστε για κλαμματα.

υ.γ. συντομα θα ξεπεραστει η μοδα υγραεριου και θα περασετε στα cng κ επεται συνεχεια...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο χαμηλα εχει φτασει πλεον η τιμη της εγκαταστασης; Εχω δει κατι 600αρια, αλλα λεω μηπως υπαρχουν και χαμηλοτερα.

 

 

Τα Τουρκικα τοσο εχουν αλλα δεν νομιζω για 200-300 ευρω να παρεις το ρισκο οποιο κι αν είναι αυτό

 

Υπ οψιν ότι οι δεξαμενες στα πιο πολλα συστηματα είναι Τουρκικες αλλα αυτό δεν επηρεαζει το συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βαλει κανεις αεριο στη θεσσαλονικη να μου πει κανενα συνεργιο εγκαταστασης? κατι δοκιμασμενο. τιμες κτλ

ειχα βαλει εγω πριν 2 χρονια στο autogas theodoroy το κιτ της zavoli.εχω κανει 40.000 χιλιομετρα μεχρι τωρα δεν εχει βγαλει κατι το αμαξι.παρε ρωτα τιμες λογικα θα εχουν πεσει πολυ απο τοτε που το βαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Εχω βάλει zavoli εδω και 3 χρονια με 30.000χλμ μεχρι στιγμης με το υγραεριο σε ενα opel astra montelo 2004.

Το συστημα το εβαλα με 1250 ευρω.

 

Στα 2.5 χρονια καηκε ο εγκεφαλος και κατι παρελκομενα. Εβαλα μεταχειρισμενο

εγκεφαλο και παρελκομενα. Κοστος 300ευρω.

Επίσης μου εχουν χαλασει και τα μπεκακια βενζινης λογο αχριστιας.

Η αντιπροσωπεια μου ειπε κοστος αντικατασταση 600ευρω. Εννοειται οτι δοκιμσα να τα καθαρισω αλλα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...