Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μια βοήθεια .Σκεφτόμουν και εγώ να βάλω υγραέριο σε ένα Kia Cerato 1600 του 2005 που έχω αλλά κώλωσα . Ο λόγος είναι ότι στου πεθερού μου που έχει σε Daihatsu terios 1500 του 2005 και στου κουνιάδου μου σε kia ceed 1400 του 2007 παρουσιάστηκε πρόβλημα και στα δυο με τις βαλβίδες ! Δεν ξέρω πιο kit φοράνε, το μόνο που ξέρω είναι ότι το είχαν πληρώσει  1400 ευρώ . Επίσης του κουνιάδου μου ψέκαζε και βενζίνη μαζί με το υγραέριο . :unsure:  Πια είναι η γνώμη σας ? Hyphen μπορείς να μας πεις σε πιο συνεργείο έχεις περάσει εσύ το υγραέριο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω κάτι: Ψάχνω για μεταχειρισμένο με υγραέριο, τι να προσέξω κατά τον έλεγχο του αυτοκινήτου; Μήπως είναι καλύτερα να το πάρω με βενζίνη και να κάνω μετά την εγκατάσταση; Θεωρώ ότι αν έχει ήδη γίνει η εγκατάσταση, πχ πριν ένα χρόνο, θα είναι πιο φανερά τα αποτελέσματα της και επίσης θα έχει αποσβεστεί ένα μέρος του κόστους.

Γενικά το μοντέλα που με ενδιαφέρουν είναι ceed-xl, c-max, meriva, altea-xl. Είναι κανένα απ’ αυτά «προβληματικό» ως προς την εγκατάσταση; Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι: Ψάχνω για μεταχειρισμένο με υγραέριο, τι να προσέξω κατά τον έλεγχο του αυτοκινήτου; Μήπως είναι καλύτερα να το πάρω με βενζίνη και να κάνω μετά την εγκατάσταση; Θεωρώ ότι αν έχει ήδη γίνει η εγκατάσταση, πχ πριν ένα χρόνο, θα είναι πιο φανερά τα αποτελέσματα της και επίσης θα έχει αποσβεστεί ένα μέρος του κόστους.

Γενικά το μοντέλα που με ενδιαφέρουν είναι ceed-xl, c-max, meriva, altea-xl. Είναι κανένα απ’ αυτά «προβληματικό» ως προς την εγκατάσταση; Ευχαριστώ.

 

 

Σαφεστατα αυτο για να ξερεις τι kit βαζεις !!Για να δινει καππιος μεταχειρισμενο με υγραεριο προσφατα  μαλλον κατι δεν του πηγε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρει κανείς συνεργείο που έχει ανταλλακτικά brc...Κ να είναι κοντά στην Βάρη..

έχασα τον ανταπτορα βαλβίδας πλήρωσης υγραερίου κ σε 3 βενζινάδικα που πήγα δεν έκαναν τα δικά τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια λογω δουλειας ετοιμαζω λιστα με τα αυτοκινητα που εχουν αεριο μαρκα μοντελο χιλιομετρα γνωμη πελατη κλπ ελπιζω να βοηθησει καποιος στην αποφαση!

 

απροβληματιστα ειναι (παντα κατα τις μετρησεις και οχι τεκμηριωμενα γιατι καποιου μπορει να του βγαλει τα τριπλα χιλιομετρα απο καποιου υποτιθεμενου αξιοπιστου)

 

hyundai (top) Προσωπικα ειμαστε στα 110.000 απροβληματιστα δλδ καναμε αποσβεση το οχημα

οpel 

peugeot

kia 

citroen

bmw

mercedes (oxi ola)

 

και κατα 2ο και πολυ σημαντικο το αεριο μπαινει μονο για να σε πηγαινει

οποιος θελει αξιοπιστια μακροχρονια να ξεχασει 5-6+χιλιαδες στροφες κλπ μεχρι 4 ειναι καλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά σκεφτόμαστε με τον πατέρα μου να βάλουμε αέριο στο Ford Mondeo 1.6 του 09 που έχουμε αλλά φοβόμαστε μην μας βγάλει βλάβες στις βαλβίδες.

Το έχω ψάξει λίγο κ ακούω πως το υγρού ψεκασμού είναι πιο ασφαλές για βλάβες ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σαφεστατα αυτο για να ξερεις τι kit βαζεις !!Για να δινει καππιος μεταχειρισμενο με υγραεριο προσφατα  μαλλον κατι δεν του πηγε καλα.

 

σωστή λογική αλλά αν ο πωλητής έχει 2 χρόνια που το βαλε κ ο λόγος που το δίνει είναι διαφορετικός?  Σε αυτή τη περίπτωση τι προσέχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστή λογική αλλά αν ο πωλητής έχει 2 χρόνια που το βαλε κ ο λόγος που το δίνει είναι διαφορετικός?  Σε αυτή τη περίπτωση τι προσέχουμε?

 

 

Αν εχεις τεχνικο εμπιστοσυνης πας να το ελεγξει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις τεχνικο εμπιστοσυνης πας να το ελεγξει .

 

ναι προφανώς ένας μηχανικός θα το δει όπως και να χει. Η άγνοια μου έχει να κάνει με τα διαδικαστικά του αερίου, τι να προσέξω από γραφειοκρατικής άποψης. πχ να έχει το τάδε χαρτί απο κει και το τάδε χαρτί απο αλλού.. Κατα τη μεταβίβαση έχει κάποια επιπλέον διαδικασία τώρα που είναι αέριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι προφανώς ένας μηχανικός θα το δει όπως και να χει. Η άγνοια μου έχει να κάνει με τα διαδικαστικά του αερίου, τι να προσέξω από γραφειοκρατικής άποψης. πχ να έχει το τάδε χαρτί απο κει και το τάδε χαρτί απο αλλού.. Κατα τη μεταβίβαση έχει κάποια επιπλέον διαδικασία τώρα που είναι αέριο?

 

 

Αν πας σε επαγγελματια τα πραγματα ειναι πολυ απλα.Την διαδικασια την αναλαμβανει αυτος και εκδιδεται παντα νεα αδεια κυκλοφοριας και εκει που λεει καυσιμο γραφει : Βενζινη/Υγραεριο. Κοστος γυρω στα 70 ευρω μαζι με το ΚΤΕΟ που περναει το αυτοκινητο μολις γινει η μετατροπη.Δεν υπαρχει επι πλεον  κοστος για την μεταβιβαση .

 

Το μοναδικο επι πλεον κοστος ειναι οτι καθε φορα που ειναι να περασεις ΚΤΕΟ πρεπει να προσκομιζεις και υπευθυνη δηλωση του εγκαταστατη οτι δουλευει σωστα το υγραεριο . Επι πλεον κοστος για αυτη 20-30 ευρω ανα δυο χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπερα σε ολη τη παρεα.

Παιδια ειμαι απο επαρχια, και ψαχνομαι  εδω και εμα μηνα μεσω ιντερνετ.

Εχω ενα toyota corolla 2004  και εχω καταληξει σε lpgas και brc συστημα.

Καμια ιδεα καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολη τη παρεα.

Παιδια ειμαι απο επαρχια, και ψαχνομαι  εδω και εμα μηνα μεσω ιντερνετ.

Εχω ενα toyota corolla 2004  και εχω καταληξει σε lpgas και brc συστημα.

Καμια ιδεα καποιος?

 

 

Εχω εμπερια μονο απο το Aeb που καλη .Ιταλικο ειναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Citroen Xsara Picasso 1.8lt, έχω κάνει 60.000+ χλμ με υγραέριο, εξαιρετική οικονομία, τίποτε παραπάνω από τα τυπικά service. Εχω βάλει την δεξαμενή στη θέση της ρεζέρβας και δεν έχω χάσει χώρο έτσι (ούτως ή άλλως πάντα στα αμάξια μου έχω οδική βοήθεια, μιας και τα οδηγά και η γυναίκα μου).

 

Ισως ήταν η πιο σοφή κίνηση που έχω κάνει τα τελευταία 4 χρόνια γενικώς, όχι μόνο ως αναφορά την αυτοκίνηση.

 

BTW σήμερα 59 λεπτά το λίτρο, γεμίζω με κάτω από 30e, lol.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εμαθα οτι γνωστος μου του χαλασε το αυτοκινητο, quasqai nissan(αν το γραφω καλα), ο κινητηρας. Ειχε κανει εγκατασταση για υγραεριο, πριν 2 χρονια.

Το φυσα και δεν κρυώνει....

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνετε εδώ και γράφεται ο καθένας, ποοο παιδιά ο γνωστός μου του χάλασε το αυτοκίνητο και άλλα τέτοια χαζά και κουτά.

 

Γράψτε αναλυτικά πόσο του είχε κοστίσει η εγκατάσταση (γιατί έχει με 500 ευρώ κιτ και έχει με 1.500 ευρώ κιτ), ποια εταιρεία είχε βάλει (έχει Βουλγαρία, Ολλανδία, Ιταλία, Ζιμπάμπουε, Τσικίτα Μπανάνα), ήταν μάστορας αυτός ή ο μαστροΝίκος της γειτονιάς που κάνει όλες τις δουλειές...

 

ΕΛΕΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...