Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλοι μου ηθελα τη γνωμη σας. 

Ειχα προσφορά απο ΕΤΦΑ για το πολωνικο συστημα lpgtech. Με προβληματισε που ο τεχνικος μου ειπε οτι ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να καιει βενζινη παραλληλα με το αεριο αλλα ΟΥΤΕ εχει και λαδιερα. 

Και πως τα αλλα συστηματα απλα εχουν αδυναμιες, γι αυτο και πρεπει να καινε και βενζινη.

 

Δινει δε και 5 χρονια εγγυηση εργοστασιακη.

 

Πως σας ακουγονται τα ανωτερω;

Τη γνωριζετε την lpgtech;

τι γνωμη εχετε γι' αυτην;

Καλησπέρα, σε τι αμάξι θα γίνει η εγκατάσταση?

Υπάρχουν 2 εκδόσεις συστημάτων LPG, η φθηνή που δεν ψεκάζει βενζίνη και η ακριβή που μετά απο κάποιο φάσμα στροφών του κινητήρα, και το φορτίο του ψεκάζει ενα ποσοστό βενζίνης.

Άλλωστε το πρωι λογικά θα ψεκάζει βενζίνη μέχρι να φτάσουν τα νερά σε μια ορισμένη θερμοκρασία   γιατί έτσι και αλλίως ο πνεύμονας δεν λειτουργει του συστηματος LPG.

Το κυριότερο είναι η σωστή ρύθμιση του συστήματος μείγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Xθές πήγα το Honda Αccord για συντήρηση, ελέχθηκαν και οι βαλβίδες, βρέθηκαν μια χαρά.

Προσωπικά μέσα σε 4 μήνες(Ιανουάριος 16) έχω κάνει 12.000 χιλιόμετρα με το LPG.

Ήδη έγινε η απόσβεση του συστήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω σε ένα getz 1.4, το οποίο έχει 140.000 χιλιόμετρα και κάνει 4000 χιλιόμετρα το μήνα σε ανοιχτό δρόμο (κυρίως αυτοκινητόδρομους, Αττική οδό και λίγο μέσα στην πόλη). Πιστεύετε ότι αξίζει για αυτοκίνητο με τόσα χιλιόμετρα; Σκοπεύω να το κρατήσω άλλα δύο-τρια χρόνια, γιατί έχει μηδενικές φθορές, αλλά όσους μηχανικούς έχω ρωτήσει, μου λένε ότι δεν αξίζει γιατί έχει πολλά χιλιόμετρα για βενζινοκινητήρα και σε λίγο θα αρχίσει να ζητάει.

 

Η φτηνότερη προσφορά που έχω πάρει (με γραμμάτια/δόσεις) είναι 800 ευρώ + ΚΤΕΟ, εκτός από τον Τσοπελογιάννη που δίνει και επιδότηση υγραερίου και γραπτή εγγύηση με λιγότερα χρήματα. Όλοι μου λένε ότι η τιμή ανεβαίνει επειδή μπαίνουν περισσότερες ασφάλειες και να αποφεύγω τα συστήματα των 500 ευρώ.

 

Ακούω για έναν Τούρκο που ήταν πίσω από την Πειραιώς στο ύψος του Μοσχάτου. Δεν έχω πάει, αλλά πολλά αυτοκίνητα από Βάρκιζα και πέρα έχουν βάλει εκεί χωρίς πρόβλημα (τους ρωτάω στα φανάρια όταν πετύχω Getz με υγραέριο :) ). Ξέρει κανείς ποιόν λέω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω σε ένα getz 1.4, το οποίο έχει 140.000 χιλιόμετρα και κάνει 4000 χιλιόμετρα το μήνα σε ανοιχτό δρόμο (κυρίως αυτοκινητόδρομους, Αττική οδό και λίγο μέσα στην πόλη). Πιστεύετε ότι αξίζει για αυτοκίνητο με τόσα χιλιόμετρα; Σκοπεύω να το κρατήσω άλλα δύο-τρια χρόνια, γιατί έχει μηδενικές φθορές, αλλά όσους μηχανικούς έχω ρωτήσει, μου λένε ότι δεν αξίζει γιατί έχει πολλά χιλιόμετρα για βενζινοκινητήρα και σε λίγο θα αρχίσει να ζητάει.

 

Η φτηνότερη προσφορά που έχω πάρει (με γραμμάτια/δόσεις) είναι 800 ευρώ + ΚΤΕΟ, εκτός από τον Τσοπελογιάννη που δίνει και επιδότηση υγραερίου και γραπτή εγγύηση με λιγότερα χρήματα. Όλοι μου λένε ότι η τιμή ανεβαίνει επειδή μπαίνουν περισσότερες ασφάλειες και να αποφεύγω τα συστήματα των 500 ευρώ.

 

Ακούω για έναν Τούρκο που ήταν πίσω από την Πειραιώς στο ύψος του Μοσχάτου. Δεν έχω πάει, αλλά πολλά αυτοκίνητα από Βάρκιζα και πέρα έχουν βάλει εκεί χωρίς πρόβλημα (τους ρωτάω στα φανάρια όταν πετύχω Getz με υγραέριο :) ). Ξέρει κανείς ποιόν λέω;

Εφόσον κάνεις 4000 χιλιόμετρα/μήνα, γνώμη μου είναι να προχωρήσεις.

Για τι μάρκες έχεις πάρει προσφορές?

Σου προτείνουν να τοποθετήσεις και λαδιέρα?

Το κυριότερο είναι η σωστή ρύθμιση του συστήματος.Καλό θα είναι να επιλέξεις κάποιο σύστημα που να ψεκάζει και κάποιο ποσοστό βενζίνης.Στην επαρχία να γνωρίζεις δουλεύουν πιο πολύ τα Lovato.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω σε ένα getz 1.4, το οποίο έχει 140.000 χιλιόμετρα και κάνει 4000 χιλιόμετρα το μήνα σε ανοιχτό δρόμο (κυρίως αυτοκινητόδρομους, Αττική οδό και λίγο μέσα στην πόλη). Πιστεύετε ότι αξίζει για αυτοκίνητο με τόσα χιλιόμετρα; Σκοπεύω να το κρατήσω άλλα δύο-τρια χρόνια, γιατί έχει μηδενικές φθορές, αλλά όσους μηχανικούς έχω ρωτήσει, μου λένε ότι δεν αξίζει γιατί έχει πολλά χιλιόμετρα για βενζινοκινητήρα και σε λίγο θα αρχίσει να ζητάει.

 

Στα χιλιόμετρα που κάνεις φυσικά και αξίζει. Ο ορισμός του αξίζει να βάλω υγραέριο είναι η περίπτωση σου. Τώρα για τα χιλιόμετρα που έχει το μοτέρ σου, σκέψου ότι αγοράζεις καινούργιο αμάξι και βάζεις υγραέριο, σε τρία χρόνια θα έχεις πάλι τόσα χιλιόμετρα (αν υποθέσουμε ότι κάνεις 4000 το μήνα). Το σε λίγο θα ζητάει είναι σχετικό με το αν θα ζητάει, τι θα ζητάει και πόσο το κόστος. Εγώ έχω ένα με 249.000, ένα με 315.000 και ένα με 155.000 και κάτι “σοβαρό – ακριβό” φτου φτου ακόμα δεν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, διαβάζοντας σε διάφορα Site πολλοί ρίχνουν καθαριστικό στο τεπόζιτο μετά απο κάποια χ χιλιόμετρα με υγράεριο.

Εμένα ο εγκαταστάτης δεν μου είπε κάτι, μόνο για αλλαγή φίλτρου στις 30.000 χιλιόμετρα και έλεγχο βαλβίδων στις 20.000 χιλιόμετρα απο το τελευταιο έλεγχο.

Δέν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα μέχρι σήμερα έχω κάνει 12.000 χλμ+ με LPG σε 4 μήνες.

Έχετε δοκιμάσει τα διάφορα καθαριστικά?


Μέχρι στιγμής τα 3 καλύτερα πρατήρια στα οποία και έχω σταθερή κατανάλωση είναι τα εξής(Μένω Θήβα αλλά κινούμε σε όλη την Αττική-Βοιωτία & Πελοπόννησο)
Θήβα: : 3ΧΛ.ΘΗΒΑΣ-ΧΑΛΚΙΔΑΣ (ΠΟΥΛΙΟΣ Χ. & ΣΙΑ ΟΕ)
Μάνδρα Αττικής: 28οΧΛΜ Π.Ε.Ο.Α.Θ (ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ)
Σπάρτη Λακωνίας: 7ο χιλιόμετρο Σπάρτης-Γυθείου (Avin)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα και χριστος ανεστη, Σε περιπτωση που γινει τοποθετηση κιτ υγραεριου στην Βουλγαρια τι γινεται με το ΚΤΕΟ ; Αυτο που ξερω ειναι οτι δινουν τιμολογιο αυτοι απο εκει πανω. 

 

ξερει κανενας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα και χριστος ανεστη, Σε περιπτωση που γινει τοποθετηση κιτ υγραεριου στην Βουλγαρια τι γινεται με το ΚΤΕΟ ; Αυτο που ξερω ειναι οτι δινουν τιμολογιο αυτοι απο εκει πανω. 

 

ξερει κανενας; 

 

 

Γιατι καποιος να βαλει Βουλγαρια υγραεριο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ γιατί λες οτι αγοράζει κάποιος κατι απο Βουλγαρία; Ολοι το κάνουν όσοι μένουν κοντά εσύ δεν πήρες τίποτα χαμπάρι; Για πιο φτηνά. 

 

@futureshock εμπιστεύεσαι αυτό που θα σου βάλουν; Δεν ξέρω τι γινεται με τα ΚΤΕΟ τι σχέση εχει;

 

Ερώτηση: Απο πόσα χιλιόμετρα ανα μήνα και πάνω συμφέρει να βάλεις; 2) Σε αυτόματο κιβώτιο 16βαλβιδο 1.3 μπαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο φτηνα ισως αλλα απο ποιοτητα δεν μπορει καποιος να ξερει και μονο αν ειναι πολυ κοντα σε μεγαλη πολη Βουλγαριας.

 

Στην ερωτηση πολυ γενικη απαντηση ειναι για 1.000 χλμ τον μηνα ελαχιστο αλλα και ποσο καιρο εχεις να κρατησεις ενα μεταχειρισμενο αμαξι και τι καταναλωση σε βενζινη εχει τωρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...