Προς το περιεχόμενο

μισθοι Ελλαδα-Εξωτερικο


abu!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο δεν εχει γεινη στης αλες ευροπαικες χορες!!!!!

 

Πήγαινε στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες, ρώτα ακριβώς το ίδιο πράγμα και έλα να μας πεις. Κάτι μου λέει ότι θα σου πουν ακριβώς το ίδιο πράγμα.

 

Παρεπιπτόντως, αν δεν είχαμε ευρώ από το 2002, θα είχαμε βαρέσει 2-3 υποτιμησούλες για να στανιάρουμε και θα καταριόμασταν την τύχη μας που δεν το έχουμε.

 

Κλάφτα Χαράλαμπε..... έχουμε καταντήσει απο τις πιο ακριβές χώρες παγκοσμίως σύμφωνα με πρόσφατο ρεπορτάζ που είδα.

 

Άλλο ένα ακριβές ρεπορτάζ. Εκτός των ρεπορτάζ, ιδία άποψη έχεις για αυτό που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 289
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Άλλο ένα ακριβές ρεπορτάζ. Εκτός των ρεπορτάζ, ιδία άποψη έχεις για αυτό που λες;

 

Δώσε μου εσύ λεφτά να γυρίσω όλες τις πόλεις του κόσμου, και τότε θα αποκτήσω και ιδία άποψη. Μέχρι τότε όμως, θα μου επιτρέψεις να βασιστώ σε αυτά που ακούω / διαβάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως, αν δεν είχαμε ευρώ από το 2002, θα είχαμε βαρέσει 2-3 υποτιμησούλες για να στανιάρουμε και θα καταριόμασταν την τύχη μας που δεν το έχουμε.

 

πολυ σωστο!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πάρουμε και τα σπίτια, ένα σπίτι με δύο κρεβατοκάμαρες εδώ στην Αθήνα έχει περίπου 500-600 ευρώ (αν υπολογίζω καλά) δηλαδή σχεδόν όλος ο μισθός. Στο Λονδίνο ένα two-bedroom flat (με δύο κρεβατοκάμαρες) έχει γύρω στις 700-800 λίρες (εξαρτάται βεβαίως από την περιοχή), λίγο πιο πάνω από το μισό του μισθού σου.

 

Γενικώς νομίζω ότι είναι πιο εύκολη η ζωή στο εξωτερικό σε αναλογία με την Ελλάδα. Ένα τριάρι σπίτι (και όχι διαμέρισμα) με πίσω κήπο και χώρο μπροστά για στάθμευση αυτοκινήτου σε καλή περιοχή έχει γύρω στις 300.000 λίρες. Ένα τριάρι διαμέρισμα εδώ στην Αθήνα, χωρίς κήπο και χωρίς χώρο στάθμευσης σε καλή περιοχή πόσο έχει; 200.000; 250.000;

 

Γνωστός μου πληρώνει στη Νέα Φιλαδέλφεια, που είναι μια χαρά περιοχή, 600 ευρώ για 3 υπνοδωμάτια, 130 τετραγωνικά, κατασκευής 2006 και με 2 πάρκινγκ. Οι τιμές έχουν πέσει πολύ. Από την άλλη, στο Λονδίνο, ξάδελφός μου πλήρωνε στο Hammersmith 700 λίρες για επιπλωμένο διαμέρισμα 50 τετραγωνικών. Το Hammersmith είναι αρκετά μακριά από το κέντρο όπως ίσως γνωρίζεις και όχι και κάτι ιδιαίτερο. Γνωστός μου Πλήρωνε για (πολυτελές είναι η αλήθεια) επιπλωμένο διαμέρισμα στο Bayswater 1800 λίρες. Στην ίδια περιοχή όμως, νοίκιαζε μια Ελληνίδα κυρία που ήξερα 1100 λίρες επιπλωμένο διαμέρισμα, 60 τετραγωνικών αλλά ψιλοάθλιο. Και επειδή ήθελε να το πουλήσει, η τιμή που ζητούσε ήταν 800.000 λίρες. Όλα αυτά το 2000, που η λίρα είχε 560 δραχμές, πολύ ακριβότερα από το αν κάνεις την μετατροπή τώρα δηλαδή, χώρια τον πληθωρισμό.

 

Στην Ελβετία, οι μισθοί είναι τριπλάσιοι και τετραπλάσιοι και τα πάντα είναι 2 με 5 φορές ακριβότερα. Και μη μου πει κανένας ναι αλλά ζεις στην Ελβετία, πίκρα μαύρη είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε μου εσύ λεφτά να γυρίσω όλες τις πόλεις του κόσμου, και τότε θα αποκτήσω και ιδία άποψη. Μέχρι τότε όμως, θα μου επιτρέψεις να βασιστώ σε αυτά που ακούω / διαβάζω.

 

Οπότε γιατί δεν διαβάζεις αυτά που σου λένε κάποιοι που δεν έχουν συμφέρον (να γράψουν ένα πιασάρικο αρθράκι ας πούμε);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστός μου πληρώνει στη Νέα Φιλαδέλφεια, που είναι μια χαρά περιοχή, 600 ευρώ για 3 υπνοδωμάτια, 130 τετραγωνικά, κατασκευής 2006 και με 2 πάρκινγκ. Οι τιμές έχουν πέσει πολύ. Από την άλλη, στο Λονδίνο, ξάδελφός μου πλήρωνε στο Hammersmith 700 λίρες για επιπλωμένο διαμέρισμα 50 τετραγωνικών. Το Hammersmith είναι αρκετά μακριά από το κέντρο όπως ίσως γνωρίζεις και όχι και κάτι ιδιαίτερο. Γνωστός μου Πλήρωνε για (πολυτελές είναι η αλήθεια) επιπλωμένο διαμέρισμα στο Bayswater 1800 λίρες. Στην ίδια περιοχή όμως, νοίκιαζε μια Ελληνίδα κυρία που ήξερα 1100 λίρες επιπλωμένο διαμέρισμα, 60 τετραγωνικών αλλά ψιλοάθλιο. Και επειδή ήθελε να το πουλήσει, η τιμή που ζητούσε ήταν 800.000 λίρες. Όλα αυτά το 2000, που η λίρα είχε 560 δραχμές, πολύ ακριβότερα από το αν κάνεις την μετατροπή τώρα δηλαδή, χώρια τον πληθωρισμό.

 

Στην Ελβετία, οι μισθοί είναι τριπλάσιοι και τετραπλάσιοι και τα πάντα είναι 2 με 5 φορές ακριβότερα. Και μη μου πει κανένας ναι αλλά ζεις στην Ελβετία, πίκρα μαύρη είναι.

 

Δεν είπε κανείς ότι δεν μπορείς να βρεις φθηνά διαμερίσματα στην Ελλάδα ή ακριβά στο Λονδίνο. Εγώ σου μιλαώ για το μέσο όρο και πάντα σε συνάρτηση με το μισθό που παίρνεις. Ο κουνιάδος μου πληρώνει για δύο υπνοδωμάτια στην Πετρούπολη 500 ευρώ το μήνα χωρίς καν χώρο στάθμευσης.

 

Κοίταξε, τα ποσά που είπες όντως παίζουνε, αλλά εσύ μου μιλάς για bayswater που είναι ακριβή περιοχή, σαν να σου λέω εγώ παλαιό Ψυχικό για παράδειγμα. Πόσο κοστίζει εκεί ένα επιπλωμένο διαμέρισμα 60 τετραγωνικών; Για βάλε τα κάτω και κοίτα πόσο βγαίνει αναλογικώς με το μισθό. Γιατί 1100 λίρες δεν είναι και μεγάλο ποσό στο Λονδίνο αν βγάζεις 3 και 4 χιλιάδες (που είναι σχεδόν ο μέσος όρος), το 1/3 1/4 του μισθού σου σχεδόν βγαίνει.

 

Το θέμα είναι ότι η αναλογία μισθών/ποιότητα ζωής είναι καλύτερη στο εξωτερικό παρά στην Ελλάδα και αυτό δε νομίζω να μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και Ψυχικό το Bayswater, τίγκα στους ξένους είναι. Και όπως ξανάπα, το διαμέρισμα αυτό των 1100 λιρών ήταν ψιλοάθλιο. Γκαρσονιέρα των 300 ευρώ στυλ.

 

Οι 3 και 4 χιλιάδες λίρες που λες είναι εάν και εφόσον έχεις κάποιο πτυχίο και καλή θέση. Εάν είσαι πωλητής για παράδειγμα δε τις βλέπεις ούτε με κυάλια.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι διαφορές στο μέσο πολίτη είναι της τάξης του 10% ας πούμε τελικά. Γιατί το κόστος ζωής είναι πολύ μεγαλύτερο. Και μην κοιτάμε πόσο κάνει ο φραπέ και νομίζουμε ότι αυτό είναι κριτήριο. Πήγαινε να γεμίζεις το καρότσι σου στα Tesco όπως το κάνεις εδώ στον Σκλαβενίτη και μετά τα ξανασυζητάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό που θέλω να πω είναι ότι το κόστος ζωής δεν είναι τόσο μεγάλο όσο φαίνεται. Ένας μέσος μισθός στην Αγγλία είναι καλύτερος από έναν μέσο μισθό στην Ελλάδα. Ακόμα και σερβιτόρος να δουλεύεις έχεις ένα μέσο μισθό της τάξεως των 1000-1200 λιρών το μήνα (το ξέρω γιατί εργαζόμουνα κι εγώ κάποτε ως glass collector και έπαιρνα εκεί γύρω, με 7 λίρες την ώρα καθαρά, το 1999, τώρα φαντάζομαι θα έχουνε ανεβεί οι μισθοί) το οποίο είναι πολύ καλύτερο από τα 600-700 ευρώ που παίρνει εδώ ένας σερβιτόρος.

 

Όσο για το tesco και Σκλαβενίτη που λές, πόσο καιρό έχεις να ψωνίσεις από το Σκλαβενίτη; Γιατί εγώ κάθε εβδομάδα από εκεί ψωνίζω και σε πληροφορώ ότι δεν είναι καθόλου φθηνός. Θέλουμε 100 ευρώ την εβδομάδα για ψώνια, δύο άτομα που στην Αγγλία στα safeways με 60 λίρες την εβδομάδα είμασταν τζετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ kwsn men έχω παέι σε λαικές αγορες σε Αυστρία Γερμανία και ελβετία.Η ελβετία μου φάνηκε ακριβή (στο γκρουπ όλοι αυτό λέγανε) αλλά στη γερμανία και στην Αυστρίατους φάνηκαν φυσιολογικά (για μας φαντασου για τους μισθούς αυτών)

 

Και στην τελική κάνε σύγκριση τιμών lidl σε Βρυξέλλες και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα έχω δει εγώ τα πράγματα (για UK), πιστεύω ότι ναι είναι πιο άνετα. Λίγο ο καιρός να ήταν καλύτερος. Οι μισθοί δεν έχουν τραγικές διαφορές όπως τα παρουσιάζουν καθώς η ζωή είναι λίγο πιο ακριβή αλλά σου επιτρέπει να έχεις παραπάνω ανέσεις (όχι ότι με το βασικό παίρνεις πισίνες αλλά ενα σπιτάκι, ένα τουτού το συντηρείς και σου μένουν για βολτίτσες). Ελλάδα με 600 ευρώ δεν πιστεύω να γίνεται εύκολα αυτό. Και όσο για τα υπόλοιπα προνόμια σαν πολίτης (όπως είπε και κάποιος παραπάνω ναι μεν δεν είναι ουτοπικά αλλά πολύ καλύτερα όπως πάρκα, εξυπηρέτηση, δημόσιες υπηρεσίες να κάνουν τη δουλειά τους, και μην αναφέρω καν πως ένιωσα όταν πήγα στο Emirates και έβλεπα οικογένειες και παιδιά). Όσον αφορά για τη ζωή, όποιος θέλει μπουζούκια, ταβλομαχίες και φραπεδιές ψιλοπακέτο. Αν θέλει κλαμπάκια και djs καμία σχέση. Πάντως η σύγκριση Λονδίνου με οποιαδήποτε άλλη πόλη είναι ψιλοάδικη. Το Λονδίνο είναι εξωφρενικά ακριβό σε βαθμό που κάνει τα θεμέλια της Νέας Υόρκης να τρίζουν. Τέλος μη νομίζουμε ότι μόνο εμείς γκρινιάζουμε. Πολλοί λίγοι δε γκρινιάζουν για τη χώρα που ζούνε. Ανθρώπινο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκριση που εγινε παραπανω με bayswater ειναι ατυχης για δυο λογους.

Πρωτον δεν ειναι κατ'αντιστοιχια Νεα Φιλαδελφεια οπως σωστα καποιος επισημανε. Μιλαμε για μια απο τις ακριβοτερες περιοχες του κεντρου. Οπου κεντρο, μιας πολης 11εκ κατοικων για να μη ξεχνιομαστε.

Επισης, η συγκριση εγινε με διαμερισμα λιγων τετραγωνικων, που ειναι παντοτε πιο ακριβα, σε οποια χωρα και να αναφερομαστε. Και στην Ελλαδα, η γκαρσονιερα και το δυαρι ειναι τραγικα ακριβοτερα σε σχεση με σπιτι που θα στεγασει περισσοτερα ατομα, και συνηθως νοικιαζονται χωρις επιπλωση.

Σε γενικες γραμμες παντως, το Λονδινο ειναι ακριβη πολη. -την εζησα για μια 8ετια ως φοιτητρια και εργαζομενη-.

Παρ'αυτα, ενας ανθρωπος που ξεκιναει με βασικο μισθο, -με πτυχιο η και χωρις-, εχει τη δυνατοτητα να επιβιωσει εξασφαλιζοντας στον εαυτο του στεγη και διατροφη με ανεση. Πολυτελειες δεν θα εχει, σε ακριβη πολη ισα ισα θα βγαινει, αλλα δεν θα εχει και δικαιολογια για να μεινει ,ειδικα μετα το περας των σπουδων του, με το μπαμπα και τη μαμα.-οχι οτι η οικογενεια ειναι καταπτυστη, καθε αλλο, αλλα απο καποια ηλικια και μετα χρειαζεται ανεξαρτοποιηση-.Θελω να πω, με τον αντιστοιχο μισθο, ποιος φευγει απο το σπιτι του Ελλαδα.

Ενα αλλο θετικο στοιχειο ειναι οι προοπτικες που ανοιγονται για καποιον που εχει προσοντα, καθως και το οτι πολλες εταιρειες, ειδικως οσες εχουν να κανουν με τομεις με τεχνολογικες εξελιξεις, επενδυουν συνηθως στο προσωπικο τους με σεμιναρια/εκπαιδευση, και εφοσον ανταποκρινεσαι, σχετικα γρηγορα φαινεται το αντικτυπο στο μισθο και στη θεση σου. Αλλο ενα θετικο, το γεγονος οτι μπορει καποιος να συνδυασει ακαδημαικη καριερα με εργασια εκτος πανεπιστημιου. Για παραδειγμα, στο δικο μου χωρο, ενας μηχανικος που διδασκει, δεν ειναι υποχρεωμενος να μεινει στις γνωσεις που πηρε καπως καπου καποτε και να μεινει στασιμος. Μπορει παραλληλα να χτιζει, να ασχολειται ενεργα με το αντικειμενο και να εχει συνεχως ενημερωση.

Τα ωραρια δεν ειναι απανθρωπα, εκτος κι αν καποιος ειναι της αντιληψης με μηδενικη δουλεια να του χαριζουν χρηματα, οποτε οπου και να παει δυσαρεστημενος θα ειναι. 9-5, με διαλλειμα μεσημεριανο, υπερωριες πληρωμενες κατα κανονα, -παντου υπαρχει και καποιος που θελει να εκμεταλλευτει καταστασεις-.

Η Αγγλια ειναι απο τις πλεον γραφειοκρατικες χωρες, αλλα με μηχανογραφηση και οργανωση ξεπερναει τις χαοτικες καταστασεις που επικρατουν στον δικο μας κρατικο μηχανισμο. Δουλεψα ενα φεγγαρι σε πολεοδομια, και αποφευγω τωρα που ειμαι Ελλαδα να το σκεφτομαι και πολυ γιατι οι συγκρισεις μου προκαλλουν αγανακτιση.

 

Τα βασικοτερα για μενα ατου, καθαριοτητα, πρασινο, υπηρεσιες οργανωμενες, καθως και ποικιλλια που καλυπτει τεραστια γκαμα προσωπικων γουστων, χομπυς, και ενδιαφεροντων. Καλο το φραπεδακι, που μπορεις να βρεις και εκει, αλλα για μενα ειναι σημαντικο να μπορω να παρακολουθω εκθεσεις, τασεις, θεατρο, εξελιξεις στον τομεα μου. Να μπορω το πρωι να ξυπνησω και να παω στη δουλεια μου χωρις να βλασφημω οδηγους και δρομους. Να κανω μια βολτα και να αλλαζω παραστασεις, οχι να πηζω στις ιδιες και στις ιδιες καφετεριες. Προτιμω να κοιμηθω λιγο νωριτερα, και να απολαυσω διακοπες ακριβοτερες οταν παρω αδεια. Προτιμω να εχω προσβαση ευκολοτερη σε ταξιδια και νεα μερη. But that's just me, απλως αναφερω τις εμπειριες και τα δικα μου γουστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στις απεργίες παντός είδους, στην ανοργανωσιά, στο μποτιλιάρισμα, στην ανυπαρξία ευθύνης/αγωγής/παιδείας και τη καφρίλα, αδυνατώ να καταλάβω πως τα ξεχνάς όλα αυτά (και άλλα) με ένα φραπέ/ποτό στη πλατεία. Λες και πας μη Έλλην δε διασκεδάζει :confused:

 

Επίσης, ο Έλληνας δουλεύει τις περισσότερες ώρες και πέρνει τα λιγότερα, από τις περισσότερες ανεπτυγμένες χώρες. Τελικώς, στη δυτική ευρωζώνη, τα πράγματα είναι πολλές φορες καλύτερα από όποια πλευρά κι αν το δεις.

 

να το πουμε διαφορετικα,

η Ελλαδα ειναι τελεια χωρα για διακοπες ή να ζεις χωρις να δουλευεις και χωρις να εμπλεκεσαι με οργανισμους καταστασεις κλπ

 

γενικα ειναι ακριβη χωρα ειτε αναλογικα ειτε οχι

τωρα αναλογα τη χωρα, την πολη και τη περιοχη υπαρχουν διαφορες κυριως στα ακινητα και στα φρουτα οπου συνηθως στην ελλαδα ειναι πιο φτηνα (και πιο νοστιμα οσον αφορα τα φρουτα)

 

και να μη ξεχναμε οτι τα στανταρ ζωης στις αλλες χωρες ειναι υψηλοτερα και εχουν μεγαλυτερες προσδοκιες, οποτε ναι μεν, καλα κανουν και παραπανιουνται και αυτοι, αλλα αυτοι παραπονιουνται για μειωση απο το 7 στο 6 ενω εδω εμεις μιλαμε για ποιοτητας ζωης απο το 5 στο 3,5

 

βασικα ειναι σαν να συγκρινεις ενα ψιλοσακατεμενο, που ηταν γαματο καποτε, καμπριο αυτοκινητο το οποιο το σπρωχνουν 4 για να πηγαινει ενας με ενα μετριο αυτοκινητο που δουλευει κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας προγραμματιστής στην Ελλάδα πόσα μπορεί να πάρει; Ας πούμε το μέγιστο 2000 το μήνα; Πολλά λέω αλλά ας πούμε ότι υπάρχουνε κάποιες τέτοιες περιπτώσεις. Στο Λονδίνο είναι πολύ σύνηθες μισθοί της τάξεως των 60-70000 λιρών το χρόνο.

 

Συμφωνω στα περισσοτερα που εγραψες, αλλα ο μισθος των 60-70Κ λιρες δεν ειναι πραγματικος στην Αγγλια. Εχεις παρακρατηση ως φορο κρατους μεχρι και 40% για υψηλους μισθους (μου φαινετε για πανω απο 50Κ τον χρονο αρχιζουν και σου κοβουν καλο ποσοστο).

 

Παντως στην Αγγλια αν θελεις να βγαλεις λεφτα καταρχην δεν πας Λονδινο, αλλα σε καποια αλλη πολη. Αν εχεις ορεξη να δουλεψεις μπορεις να βγαλεις απειρα λεφτα. Εδω κατι γελειες part-time δουλειες ως security σε γηπεδα πληρωναν 45 λιρες (70 περιπου ευρω) το 6 ωρο. Αν δεν βγαινεις και ολας πολυ για να τρως πολλα μπορεις να μαζεψεις πολυ ευκολα χρηματα, περνοντας υποψη οτι ο χαμηλοτερος μισθος ειναι 4.25 λιρες την ωρα (7 ευρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση εχω μονο, ποιος παιρνει τρια χιλλιαρικα το μηνα???? Θελω και εγω...

 

Ο υδραυλικός - ο πλακατζής(ουδέν σχόλιο) - ο ψυκτικός - ο μαραγκός - ο ηλεκτρολόγος.

 

Λοιπόν αυτοί παίρνουν τέτοιους μισθούς και καλά κάνουν από την στιγμή που κανένας δεν ακολουθεί το επάγγελμα και νομίζω ότι με τα χρόνια και όσο αναπτυσσόμαστε σαν άνθρωποι θα καταλάβουμε ότι τα πτυχία προσφέρουν προσωπική καλλιέργεια και μόρφωση και όχι παχουλούς μισθούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πολύ χρόνο και θα διαβάσω το topic αύριο, απλά να πω ότι με 15 ώρες την εβδομάδα στην Αγγλία έβγαζα τα ίδια λεφτά που βγάζω στην Ελλάδα δουλεύοντας οχτάωρα.

 

Για ποιότητα ζωής, διασκέδαση, κτλ, η Αγγλία δεν συγκρίνετε! Μια χαρά είναι η Ελλάδα για καμιά-δυο βδομάδες το καλοκαιράκι φυσικά. :biggreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...