Προς το περιεχόμενο

μισθοι Ελλαδα-Εξωτερικο


abu!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 289
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ο τρόπος ζωής εδώ Αγγλία είναι εντελώς διαφορετικός με Ελλάδα.

Και όσον αφορά την "ποιότητα" ζωής το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό.

 

Περισσότερα λεφτά δεν ανεβάζουν απαραίτητα την ποιότητα. Αν με την Ελληνική νοοτροπία του καταναλωτισμού, έρθει κάποιος εδώ και 2500 λίρες καθαρά το μήνα να εισπράττει, θα τα βρει όσο δύσκολα όσο Ελλάδα με 1000 ευρώ.

 

Επίσης μην συγκρίνεται το Λονδίνο με Αθήνα και με την υπόλοιπη Αγγλία.

£1900 καθαρά το μήνα (£30κ το χρόνο μικτά πάνω από τον μέσο μισθό ενός προγραμματιστή), είναι πολλά λεφτά για επαρχία εδώ. Και £25000 το χρόνο μικτά, πάλι είναι λεφτά. Φυσικά και δεν σου φτάνουν για clubbing κάθε Σάββατο αν έχεις mortgage, pension, αμάξι ή ακριβό ρουχισμό και πάνω από Band C δημοτικό φόρο. Όμως σου φτάνουν για να ζήσεις αξιοπρεπώς με βάση τα Αγγλικά δεδομένα, και όχι τα Ελληνικά.

 

Η πλειοψηφία έχει μισθούς 17Κ-18Κ το χρόνο μικτά, και τα βγάζουν πέρα δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευα ως part-time στην σκωτια σε μια θεση με 20 ωρες την εβδομαδα και επαιρνα σε ελληνικους ορους 900 Ευρώ τον μηνα!!! Το κοστος ζωης ειναι σχεδον ιδιο με την ελλαδα και γυρω απο τις μεγαλες πολεις ειναι πιο φτηνα απο την ελλαδα σε ΟΛΑ!

Ακομα και για ταξιδια στο εξωτερικο απο Σκωτια μου εβγαινε με 20 Ευρω (βλ. ryanair). Απο και περα, τι συζητατε???? Αν υπαρχει διαφορα?

Μιλαμε οι διαφορες ειναι τεραστιες και η ποιοτητα ζωης σαφως καλυτερη.

Για αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω, η ποιοτητα ζωης ειναι κατι το αντικειμενικο!!! Μπορει να μην οφειλεται στα χρηματα που παιρνει ο καθενας, αλλα στην καθημερινη παροχη κοινωνιικων υπηρεσιων και ωφελειων που στην Ελλαδα ειναι τριτοκοσμικα. Πραγματικα, ειναι τοοοοσα πολλα που θα ηθελα να αναφερω που στο τελος θα βγω off topic.

Το Λονδινο φυσικα και δεν το συγκρινουμε. Καθε περιοχη διαφερει πααααρα πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μην οφειλεται στα χρηματα που παιρνει ο καθενας, αλλα στην καθημερινη παροχη κοινωνιικων υπηρεσιων και ωφελειων που στην Ελλαδα ειναι τριτοκοσμικα.

 

+1

 

Αυτό ακριβώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς δουλεύεις έξω και πηγαίνεις ως τουρίστας στην Ελλάδα. Η διαφορά κόστους είναι τέτοια που ουσιαστικά θα σου μένουν έξτρα χρήματα.

 

Αυτό ακριβώς είναι το όνειρό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς δουλεύεις έξω και πηγαίνεις ως τουρίστας στην Ελλάδα. Η διαφορά κόστους είναι τέτοια που ουσιαστικά θα σου μένουν έξτρα χρήματα.

 

Η Ελλάδα είναι πιο ακριβή από τους περισσότερους προορισμούς διακοπών για κάποιον που μένει Αγγλία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πλακα ειναι οτι ενω εχουμε τους χαμηλοτερους μισθους και τα ακριβοτερα αγαθα απ ολη την Ευρωπη, τωρα μας κανουν και περικοπες!!

Και φτασαμε τωρα στο χειλος του γκρεμου γιατι δεν θελουν να τα παρουν απ τους πλουσιους, γιατι οι επιτηδειοι κλεβουν μια ζωη, γιατι 1 εκατομμυριο κηφηνες διοριστηκαν στο Δημοσιο...

 

Μπορω να αλλαξω χωρα plz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάχτε να δείτε, το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι, αλλά η μη παραγωγή αγαθών προς εξαγωγή.

 

Όσο ήμαστε οι φτωχότεροι της ΕΕ, αυτή μας τα έσταζε και ζούσαμε καλά, τι δρόμους τι γήπεδα, ότι θες, αλλά εμείς δεν επενδύαμε το κέρδος ούτε στην προσπάθεια. Τζογάραμε στο χρηματιστήριο, 6000 μονάδες ο ΓΔ, παραπλήσιος του νικκέι...

 

Ο τουρισμός, η μεγαλύτερη (και μοναδική) βιομηχανία της χώρας, είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα αρπαχτής. Θες από την ποιότητα υπηρεσιών, από την ευγένεια του ανθρώπινου δυναμικού, από όπου και να τον πιάσεις βρωμάει. Σκεφτείτε τι γίνεται τώρα σε όλα τα υπόλοιπα, οι αγρότες με τις επιδοτήσεις, η ελληνική ναυτιλία με τις σημαίες του κάθε φορολογικού παραδείσου, η διαχειριστική ανικανότητα και η αρπαχτική διάθεση του κάθε μεγαλομεσαίου δημόσιου υπαλλήλου (σκεφτείτε τον ζαχόπουλο) και πολλά άλλα.

 

Γενικά, η παιδεία μας είναι να έχουμε περισσότερα από το γείτονα και δε μιλαώ για ιταλούς και τούρκους, αλλά για το διπλανό διαμέρισμα... Βασικά αγαθά υπερκοστολογούνται, δωρεάν υπηρεσίες του παρελθόντος χρεώνονται, η εξάσκηση του δικαιώματος στη διασκέδαση (και μιλάω από πανηγύρια που πρέπει να ασημώσεις, μέχρι ένα καφέ με το φίλο σου στο χέρι) κάνει αυτομάτως τους διασκεδαστές, συνδικαιούχους στον τραπεζικό σου λογαριασμό...

 

Με απλά λόγια, η ελλάδα ανακαλύπτει και εξασκεί τον άκρατο καπιταλισμό. Έχουμε και πάρα πολλούς δ.υ. λόγω των διαπροσωπικών σχέσεων που στηρίζει το πολιτικό μας σύστημα και ήρθαμε και την κάτσαμε τη βάρκα.

 

Για την κατάσταση είμαστε όλοι συνυπεύθυνοι. Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει σχέδιο για μετά. στα επόμενα 3-4 χρόνια θα κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι και θα ξεχρεώσουμε, μετά ΤΙ;;; Δεν έχω δει καμία πρόταση ούτε για επενδύσεις ούτε για οτιδήποτε... ο κάθε υπουργίσκος, διαχρονικά, κανονίζει τα του οίκου του και μετά το χάος. ΠΧ Δίνει ο ΟΑΕΔ χρήματα για εκπαίδευση: σωστό, χωρίς όμως να ξέρει τι ζητάει η αγορα: ΜΕΓΙΣΤΟ λάθος. Δώστε μας όραμα και εμείς θα κάνουμε τη χώρα καλύτερη.

 

Αυτά και ναι στο εξωτερικό έχει καλύτερους μισθούς, αλλά κυρίως αισθάνεσαι ασφάλεια για το μέλλον. (Έχω αλλάξει ήδη καναδυο χώρες και πάω για την τρίτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν θελουν να τα παρουν απ τους πλουσιους

 

και γιατι να τα παρουν απο τους πλουσιους?

το ακουω καθε μερα αυτο και τσαντιζομαι!

δεν ειμαι πλουσιος αλλα δεν ειναι λογικη αυτο.

δε τους τα χρωσταει στη τελικη καποιος πλουσιους.?

αν ο αλλος δουλευε τοσα χρονια και εχει φτιαξει περιουσια, θα του τα παρουν?

τοτε γιατι να κανω εγω ονειρα για δουλεια και να φτιαξω πολλα λεφτα?

αφου αν μεινω φτωχος θα μου τα δωσει καποιος πλουσιος τζαμπα! σωστα? (θα ευχομαι να ΜΗ πιασω το τζοκερ.. :lol:)

 

δε πανε καλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι να τα παρουν απο τους πλουσιους?

το ακουω καθε μερα αυτο και τσαντιζομαι!

δεν ειμαι πλουσιος αλλα δεν ειναι λογικη αυτο.

δε τους τα χρωσταει στη τελικη καποιος πλουσιους.?

αν ο αλλος δουλευε τοσα χρονια και εχει φτιαξει περιουσια, θα του τα παρουν?

τοτε γιατι να κανω εγω ονειρα για δουλεια και να φτιαξω πολλα λεφτα?

αφου αν μεινω φτωχος θα μου τα δωσει καποιος πλουσιος τζαμπα! σωστα? (θα ευχομαι να ΜΗ πιασω το τζοκερ.. :lol:)

 

δε πανε καλα....

 

Εαν γινει κατι τετοιο και αρχιζουν να τα παιρνουν απο πλουσιους, οι πλουσιοι θα αρχισουν να καταθετουν σε ξενες τραπεζες που δεν θα τα αγγιζει ουτε το κρατος! Αποτελεσμα: ουτε οι τραπεζες θα εχουν πολυ χρημα και πληρη παγωμα της αγορας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι να τα παρουν απο τους πλουσιους?

το ακουω καθε μερα αυτο και τσαντιζομαι!

δεν ειμαι πλουσιος αλλα δεν ειναι λογικη αυτο.

δε τους τα χρωσταει στη τελικη καποιος πλουσιους.?

αν ο αλλος δουλευε τοσα χρονια και εχει φτιαξει περιουσια, θα του τα παρουν?

τοτε γιατι να κανω εγω ονειρα για δουλεια και να φτιαξω πολλα λεφτα?

αφου αν μεινω φτωχος θα μου τα δωσει καποιος πλουσιος τζαμπα! σωστα? (θα ευχομαι να ΜΗ πιασω το τζοκερ.. :lol:)

 

δε πανε καλα....

 

Δεν το λεω με την εννοια αυτη...φυσικα. Οχι στο στυλ του κκε "να τα παρουμε απ τους πλουσιους".

Μιλαω για τους ΚΛΕΦΤΕΣ πλουσιους, αυτοι δηλαση που τον πλουτο τους τον εκαναν κλεβοντας το κρατος. Παραδειγμα: βουλευτες μπαινουν ξυπολητοι και βγαινουν μετα απο λιγο με βιλες, πισινες, ηγεμονικες συνταξεις, διορισμους των δικων τους κλπ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λεω με την εννοια αυτη...φυσικα. Οχι στο στυλ του κκε "να τα παρουμε απ τους πλουσιους".

Μιλαω για τους ΚΛΕΦΤΕΣ πλουσιους, αυτοι δηλαση που τον πλουτο τους τον εκαναν κλεβοντας το κρατος. Παραδειγμα: βουλευτες μπαινουν ξυπολητοι και βγαινουν μετα απο λιγο με βιλες, πισινες, ηγεμονικες συνταξεις, διορισμους των δικων τους κλπ κλπ...

 

αν το παρουμε ετσι τοτε ολοι κλεφτες ειναι.

κανεις δεν εκανε περουσια με το βασικο μισθο. (εκτος απο αυτους που τα βρηκαν ετοιμα)

 

αυτοι οι επειχηρηματιες που ξεκινησαν απο το μηδεν και αργοτερα εκαναν πολλα λεφτα,

τα εκαναν με πολυ δουλεια αλλα και με ευκαιριες μη νομιμες

δε γινεται διαφορετικα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...