Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω αγορασει αρκετα πραγματα απο το ebay κυριως μικρης αξιας αλλα και μεγεθους! Τωρα ομως θελω να αγορασω τα συγκεκριμενα παπουτσια απο αμερικη Link αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης να πω στο πωλητη να τα μαρκαρει ως gift και να βαλει τιμη στα 45$ η δεν χρειαζεται εφοσον θα τα στειλει μεσω USPS First Class Mail International??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγω είχα παραγγειλει απο αμερικη με usps τα air max 97 , ηρθαν σε 7 μερες και χωρις τελωνειο,πληρωσα μονο 3 ευρω εξοδα επειδη μου φαινεται τα παρελαβε και τα εφερε η elta courier

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση έπειτα από πολύ παρατήρηση στο ηλεκτρονικό κόλπο αγορών τι διαφορά έχει ο top rated από τους άλλους απλούς πωλητές με καλό feedback(εννοείται από 99% και άνω)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποτιθεται οτι ειναι πιο αξιοπιστος σε σχεση με τους αλλους... προσωπικα ψωνιζω και απο τους μη top rated (με υψηλο feedback και λιγες εως καθολου αρνητικες) και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ένα μικρό πρόβλημα με αντικείμενο που δεν έφτασε μετά απο ένα μήνα (δεν το έλαβα)

Στα 2 μν που έλαβα απτον πωλητή παρατήρησα να γράφει με κόκκινα γράμματα κάτω απο την στήλη item end: Apr 08 03:09 PDT τι σημαίνει αυτό;

 

Ζήτησα να μου στείλει καινούργιο αν και πρόσφερε refund, έκανα καλά η υπάρχει περίπτωση να μη στείλει ποτέ και απλά να περιμένω;Η αξία του είναι μικρή, 4.7$, περισσότερο για να ξέρω πως να το χειρίζομαι σε άλλες περιπτώσεις ρωτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα προτημουσα το refund για τον εξης λογο,

αν τυχων δεν το ξαναστειλει, εχει περασει ηδη 1+ μηνας απο την αγορα και αλλος 1+ μηνας που θα περιμενεις μηπως και ερθει θα ειναι κοντα 3 μηνες, δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα μετα απο τοσο καιρο.

ενω με το refund ξαναγοραζεις το αντικειμενο και εχεις απο την αρχη αλλες 45 μερες να ανοιξεις την υποθεση στο ebay αν δεν σου ερθει παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει συμβεί σε κάποιον να διαγράψουν την κάρτα που είναι συνεδεμένη στον λογαριασμό του στο paypal, λόγω ότι θεώρησαν ότι έχει λήξει?

 

σημειωτέον , η κάρτα είχε ημερομηνία λήξης 03/12 , αλλά είχε έρθει η ανανέωση της και είχα βάλει την νέα ημερομηνία στο λογαριασμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DioNiSis_000 το σκέφτηκα αυτό που λες αλλά ήταν μικρής αξίας, ο πωλητής φαίνεται αξιόπιστος και ευγενικός οπότε είπα να πάρω το ρίσκο.

 

 

Το "item ends" στα εισερχόμενα μν ξέρει κανείς τι σημαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ειμαι νεος χτηστης του ebay και γενικα των online αγορων.

Εχω παραγγειλει (1η μου παραγγελια στο ebay) καμια 10αρια μικροπραγματα.. οπως κατι λαμπες led μια θηκη για το κινητο κλπ.

 

Αποριες:

 

Αν παραγγειλω απο ebay αντικειμενα μικρου βαρους αλλα μεγαλου ογκου, πχ παπουτσια, και το κωστος ειναι κατω απο 50ευρω, θα εχω προβλημα με τελωνεια?

Και επειδη πολλα διαβασα για τα τελωνεια, αν κολησει κατι εκει, εγω πως θα το ξερω? θα μου ερθει μηνυμα απο ebay?

 

Τελος, και αυτο που με καιει και περισσοτερο,

εχω βαλει τη διευθυνση κατοικιας μου στο paypal, υπαρχει πιθανοτητα να μου τα φερει ο ταχυδρομος? το λεω, θα λειπω για τις εορτες του πασχα.. μη τα αφησει ο ταχυδρομος στη πορτα και κανουν φτερα οι παραγγελειες..

Μολις ομως γυρισω απο χωριο, θα παω σχολη(σπουδαζω). Μενω αθηνα και η σχολη ειναι σαλονικα..

αντε να ειμαι μια εργασιμη μερα ενδιαμεσα σπιτι.. σινεπως δεν θα ειμαι εδω οταν ερθουν με το καλο ολες οι παραγγελειες.

Τοτε τι γινεται? πρεπει να παει καποιος με την ταυτοτητα μου στο ταχυδρομειο? Να βρησκετε καποιος σπιτι για να τα παραλαβει?

Υπαρχει καποια προθεσμια για το ποσο τα κρατανε στα ελτα?(με αυτα νομιζω ερχονται..)

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ειμαι νεος χτηστης του ebay και γενικα των online αγορων.

Εχω παραγγειλει (1η μου παραγγελια στο ebay) καμια 10αρια μικροπραγματα.. οπως κατι λαμπες led μια θηκη για το κινητο κλπ.

 

Αποριες:

 

Αν παραγγειλω απο ebay αντικειμενα μικρου βαρους αλλα μεγαλου ογκου, πχ παπουτσια, και το κωστος ειναι κατω απο 50ευρω, θα εχω προβλημα με τελωνεια?

Και επειδη πολλα διαβασα για τα τελωνεια, αν κολησει κατι εκει, εγω πως θα το ξερω? θα μου ερθει μηνυμα απο ebay?

 

Τελος, και αυτο που με καιει και περισσοτερο,

εχω βαλει τη διευθυνση κατοικιας μου στο paypal, υπαρχει πιθανοτητα να μου τα φερει ο ταχυδρομος? το λεω, θα λειπω για τις εορτες του πασχα.. μη τα αφησει ο ταχυδρομος στη πορτα και κανουν φτερα οι παραγγελειες..

Μολις ομως γυρισω απο χωριο, θα παω σχολη(σπουδαζω). Μενω αθηνα και η σχολη ειναι σαλονικα..

αντε να ειμαι μια εργασιμη μερα ενδιαμεσα σπιτι.. σινεπως δεν θα ειμαι εδω οταν ερθουν με το καλο ολες οι παραγγελειες.

Τοτε τι γινεται? πρεπει να παει καποιος με την ταυτοτητα μου στο ταχυδρομειο? Να βρησκετε καποιος σπιτι για να τα παραλαβει?

Υπαρχει καποια προθεσμια για το ποσο τα κρατανε στα ελτα?(με αυτα νομιζω ερχονται..)

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

 

αν θα τα φερει ο ταχυδρομος σπιτι ή θα αφησει χαρτι να πας στο ταχυδρομειο εξαρταται απο τον ταχυδρομο. εμενα πχ τα φερνει παντα σπιτι εκτως απο κατι φορες που μου εδωσε χαρτι να παω στο ταχυδρομειο. μου ειχε πει ειχε πολλη δουλεια εκεινη τη μερα και δεν μπορουσε να τα φερει.

 

ταυτοτητα ζητανε οταν ειναι συστημενα.

μπορεις να στειλεις και αλλον στο ταχυδρομειο αρκει να μην ειναι συστημενα, ωστε να ειναι απαραίτητη η ταυτοτητα, και ο αλλος να ειναι του ιδιου φύλλου, ωστε να νομισουν οτι είσαι εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

Θέλω με την σειρά μου να ρωτήσω κάτι. :-D

Θέλω να παραγγείλω ένα δέμα από κίνα το οποιο είναι 2.8k σε μέγεθος ζάντας αυτοκινητου και η τιμή του είναι γύρο στα 35-40$.

Ο τύπος με είπε ότι μέσω EMS είναι δωρεάν.

 

Στο site του, λέει ότι μπορεί να τα στείλει μέσω EMS, DHL, UPS Express.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, θα χρειαστεί να πληρώσω δασμούς, τελωνείο, ΦΠΑ ?

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι η κούτα θα είναι λίγο μεγάλη. :huh:

 

Επίσης, πια εταιρία να προτιμήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει συμβεί σε κάποιον να διαγράψουν την κάρτα που είναι συνεδεμένη στον λογαριασμό του στο paypal, λόγω ότι θεώρησαν ότι έχει λήξει?

 

σημειωτέον , η κάρτα είχε ημερομηνία λήξης 03/12 , αλλά είχε έρθει η ανανέωση της και είχα βάλει την νέα ημερομηνία στο λογαριασμό μου.

 

 

Aπο τη στιγμη που τους εδωσες τα νεα στοιχεια της καρτας δηλ νεα ημερομηνια ληξης και τους τρεις αριθμους πισω εισαι ενταξει αλλοιως σε ειδοποιουν οτι πρεπει να αλλαξεις τα στοιχεια της καρτας γιατι σου εχει ληξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

Θέλω με την σειρά μου να ρωτήσω κάτι. :-D

Θέλω να παραγγείλω ένα δέμα από κίνα το οποιο είναι 2.8k σε μέγεθος ζάντας αυτοκινητου και η τιμή του είναι γύρο στα 35-40$.

Ο τύπος με είπε ότι μέσω EMS είναι δωρεάν.

 

Στο site του, λέει ότι μπορεί να τα στείλει μέσω EMS, DHL, UPS Express.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, θα χρειαστεί να πληρώσω δασμούς, τελωνείο, ΦΠΑ ?

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι η κούτα θα είναι λίγο μεγάλη. :huh:

 

Επίσης, πια εταιρία να προτιμήσω?

 

Αν η πραγματική του αξία είναι τόσο όσο λες,δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τελωνεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η πραγματική του αξία είναι τόσο όσο λες,δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τελωνεία.

Η πραγματική του αξια είναι 109$ αλλα με είπε ότι θα το δηλώσει με το 1/3 τις τιμής δηλαδή 36$ περίπου.

Έχω κάνει αγορές με 300$ και δεν πλήρωσα τίποτα, αλλα ήτανε μέσω ελτα.

Και αυτοί πως μπορούν να μάθουν την πραγματική αξια του προϊόντος?

Και σχετικά με τις εταιρίες μπορείς να με βοηθήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...