Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από τις εκατοντάδες σελίδες και τα χιλιάδες posts, το προηγούμενο thread για το eBay έγινε ένα χάος και κανένας δεν καθόταν να το διαβάσει όλο διεξοδικά (και με το δίκιο του). Ξεκινάμε απ' την αρχή και πιο συμμαζεμένα :)

 

Χώρα Πωλητή. Αν ο πωλητής βρίσκεται εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης, τότε μπορούμε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο και να παραγγείλουμε αβέρτα. Αν όμως βρίσκεται εκτός ΕΕ και το αντικείμενο που μας ενδιαφέρει ξεπερνάει τα $45 χωρίς τα έξοδα αποστολής, πρέπει στην δαπάνη που θα κάνουμε να υπολογίσουμε τα τελωνειακά κερατιάτικα.

 

Έξοδα Αποστολής. Εξαρτώνται από τέσσερα πράγματα: βάρος, όγκος, απόσταση που θα διανύσουν και φυσικά απ' τη βιασύνη του αγοραστή. Εδώ δεν τίθεται θέμα συμβουλής ή επιλογής αν εξαιρέσουμε τον τελευταίο παράγοντα που είναι καθαρά υποκειμενικός.

 

Τρόποι Πληρωμής. Ο πλέον ασφαλής τρόπος για πληρωμές όσον αφορά τις αγορές απ' το eBay, είναι το PayPal. Γιατί? Η ασφάλεια που προσφέρει το eBay σε περίπτωση που δεν παραλάβεις το αντικείμενό σου πχ, ισχύει μόνο αν είχες πληρώσει έτσι! Συνιστώ να αποφεύγονται όλοι οι άλλοι τρόποι, όπως καταθέσεις σε λογαριασμούς, Western Union, ταχυδρομικές επιταγές κτλ.

 

Τελωνειακά Κερατιάτικα: Φαντάζομαι ότι ξέρετε πως στην χώρα μας υπάρχει ένα πρόβλημα στον συγκεκριμένο τομέα! Ειδικά τελευταία, οι τελωνειακοί χρεώνουν ότι τους κ4υλώσει. Εμείς αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε τα έντυπα αποδεικτικά της τιμής του προϊόντος στα πλαίσια του αφορολόγητου! Εδώ μιλάμε για αντικείμενα αγορασμένα εκτός ΕΕ και με τιμή πάνω από $45 χωρίς τα έξοδα αποστολής. Ζητάμε τρία απλά πραγματάκια από τον πωλητή, καλύτερα να το κάνουμε πριν ακόμα κλείσει η δημοπρασία. Στα χαρτιά του δέματος να δηλώσει αξία μικρότερη από $45, αν εκδίδει αποδείξεις να μην την βάλει μέσα στο δέμα αλλά να τη στείλει σ' έναν φάκελο ξεχωριστά και τέλος να μαρκάρει το αντικείμενο σαν gift. Μ' αυτόν τον τρόπο αποφεύγεις το τελωνείο, αλλά θυσιάζεις την ασφάλεια του δέματος η οποία πρέπει να συμφωνεί με την αναγραφόμενη αξία του προϊόντος! Προσωπικά, προτιμώ να αποφύγω το τελωνείο! :evil:

 

Υπολογισμός Τιμής. Ο πιο εύκολος τρόπος υπολογισμού της τιμής ενός προϊόντος με μία απόκλιση πάνω κάτω 2% περίπου είναι ο καλός μας φίλος, to google! Παράδειγμα: έχουμε ένα αντικείμενο που κοστίζει 19 Δολλάρια Αυστραλίας και έχει έξοδα αποστολής 8,5 - κάνουμε μία "αναζήτηση" στο google με 27,5 aud to euro και παίρνουμε την τιμή μας ;)

 

eBay Buyer Protection. Υπάρχει τυποποιημένη διαδικασία για την περίπτωση που κάτι δεν πάει όπως το περιμέναμε. Καλά θα ήταν να την έχετε διαβάσει πριν συμβεί η στραβή, ώστε να γνωρίζετε πως πρέπει να αντιδράσετε.

Step-by-Step Guide to Buyer Protection

Item Not Received or Significantly Not as Described Process

PayPal Buyer Protection

 

Αν πιστεύετε ότι παρέλειψα κάτι, παρακαλώ δημοσιεύστε το.

 

Καλές αγορές :)

 

==================== Από εδώ και κάτω θα συμπληρώνω με ότι λέμε! ====================

 

PayPal Verified Member:

https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=p/gen/verification-faq-outside

https://www.paypal.com/helpcenter/main.jsp;jsessionid=GrnNKgRyvF1vS5v39jW2GD6H0lGQHhPtg1fJmLjcTQwZZj21201S!-1610007693?t=solutionTab&ft=homeTab&ps=&solutionId=13117&locale=en_US&_dyncharset=UTF-8&cmd=_help-ext&serverInstance=8003

 

Σελίδες Μετατροπής Συναλλάγματος:

http://www.x-rates.com/calculator.html

http://www.xe.com

 

Αρκετά ενδιαφέρον άρθρο!

http://www.netfreaks.gr/blog/comments/duty_calculator/

Επεξ/σία από giankyr
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλή η ιδέα για καινούριο thread.

 

Απλά να προσθέσω ότι ποτέ δεν αγοράζουμε κάτι μέσω mail κτλ, και ας μας λέει ο πωλητής ότι τιμή θέλει, και ας δέχεται (...) και paypal. Μόνο μέσα από τις δημοπρασίες του ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας.Έκανα μιά αγορά απο ebay, έδωσα κανονικά τα στοιχεία μου αλλά η εταιρεία που έκανα την αγορά μου έστειλε μαιλ ότι πρέπει να γίνω verified paypal user.Ξέρετε τι ακριβώς είναι αυτό και αν εγκυμονεί κινδύνους για μελλοντικές αγορές;

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό, ίσα ίσα σε εμπιστεύονται περισσότερο οι πωλητές!

Η διαδικασία για να γίνεις Verified βρίσκεται στο παρακάτω link. https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=p/gen/verification-faq-outside

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην ενα καλο site για να μετατρεψεις οτι νομισμα θελεις ειναι αυτο:ΚΛΙΚ ΕΔΩ.Oσων αφορα το τελωνειο,να πω την αληθεια δεν εχω περασει ποτε αν και το μεγαλυτερης αξιας αντικειμενο που εχω παραγγειλει απο το αμερικανικο ebay(που το θεωρω και το καλυτερο)ειναι γυρω στα 70 $.Mια συμβουλη που θα ηθελα να δωσω ειναι οτι οταν χτυπαμε ενα αντικειμενο διαβαζουμε πολυ προσεκτικα ολες τις λεπτομεριες για το συγκεκριμενο αντικειμενο.Πολλες φορες να ξερετε οτι οι πωλητες ειναι γνωστες με την κατασταση που επικρατει στα τελωνεια ανα τον κοσμο και το διευκρινιζουν οτι θα κανουν ολες τις απαραιτητες ενεργειες ουτως ωστε να μην περασει το αντικειμενο που θα κερδισετε απο τελωνειο.Διαφορετικα να τους λετε να δηλωνουν στο δεμα αξια μικροτερη απο 45$.Αυτα προς το παρον και συμφωνω απολυτα με ολα τα παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπολογισμός Τιμής. Ο πιο εύκολος τρόπος υπολογισμού της τιμής ενός προϊόντος με μία απόκλιση πάνω κάτω 2% περίπου είναι ο καλός μας φίλος, to google! Παράδειγμα: έχουμε ένα αντικείμενο που κοστίζει 19 Δολλάρια Αυστραλίας και έχει έξοδα αποστολής 8,5 - κάνουμε μία "αναζήτηση" στο google με 27,5 aud to euro και παίρνουμε την τιμή μας ;)

 

gia ipologismo timis pistevo pos to kalitero ine to http://www.xe.com

sto ergaleio gia currency convert..

exei ola ta iparxonta nomismata(toulaxisotn ola osa sinantas sto ebay)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδiα συγγνώμη poy to ξαναποστάρω αλλά μόλις μετακομίσαμε

θέλω να αγοράσω αυτό:

http://cgi.ebay.it/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=017&sspagename=STRK%3AMEWA%3AIT&viewitem=&item=270127482646&rd=1&rd=1

 

από αμερική (ευρώπη το βρίσκεις από 450-660ευρά).

Μπορεί σας παρακαλώ πολύ κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς παίζει με το τελωνείο?

 

Ευχαριστώ όσους μου απάντησαν ήδη, και τον πόλύ καλό πρόλογο από τον giankyr

επανέρχομαι και γίνομαι πιο συγκεκριμένος:

1. Υπάρχει τρόπος να υπολογίσω ακριβώς τους δασμούς? (αν πχ πάρω τηλέφωνο και τους πω ότι περιμένω αυτό που στοιχίζει τόσα θα μου πουν πόσο της % πρέπει να προσθέσω στην τιμή?)

2. από ότι είδα στις συμβουλές για ΄να γλιτώσουμε τον εκτελωνισμό, αν κάνω όλα τα παραπάνω (δηλωμένη αξία μικρότερη των 45$, αποστολή της απόδειξης ξεχωριστά και χαρακτηρισμός σαν δλωρω) έίναι σίγουρο ότι γλιτώνεις τα κερατιάτικα ή παίζει να φας και κανένα πρόστιμο? (γιατί είμαι και γκαντέμης και το ξέρω ότι κάπου θα στραβώσει)

3. Το usps πόσες μέρες κάνει περίπου για να έρθει μέχρι ελλάδα?

 

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το πρήξιμο.

 

Ps. Τελικά παγκοσμοιοποίηση έχουμε όπου τους συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και οι σελίδες που προτείνατε είναι πολύ πιο ακριβείς για μετατροπές συναλλάγματος αλλά αν θέλεις να ελέγξεις καμιά 10αρία αντικείμενα, για 'μένα είναι πιο πρακτικό το google επειδή έχω και το search στον firefox πάνω δεξιά. Ούτως ή άλλως η απόκλιση είναι παρόμοια με την διαφορά που θα συναντήσω και στην σελίδα πληρωμής του PayPal.

 

Παιδiα συγγνώμη poy to ξαναποστάρω αλλά μόλις μετακομίσαμε

θέλω να αγοράσω αυτό:

http://cgi.ebay.it/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=017&sspagename=STRK%3AMEWA%3AIT&viewitem=&item=270127482646&rd=1&rd=1

 

από αμερική (ευρώπη το βρίσκεις από 450-660ευρά).

Μπορεί σας παρακαλώ πολύ κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς παίζει με το τελωνείο?

Πριν μιλήσουμε για το τελωνείο, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις τπτ περί GPS. Αν δεν θέλεις to συγκεκριμένο για κάποιο ιδιαίτερο λόγο (αν πχ είναι αδιάβροχο ας πούμε) θα πρότεινα με τα 1000 να αγοράσεις ένα PDA, ένα GPS Reciever και να βάλεις Destinator με ελληνικούς χάρτες και τα μυαλά στα κάγκελα. Αυτό που είδες σίγουρα δεν θα έχει εγκατεστημένους Ελληνικούς χάρτες και ίσως να μην υπάρχουν καν γι' αυτή τη συσκευή.

 

Anyway, όσον αφορά το τελωνείο τώρα. Η διαδικασία περιλαμβάνεται στο πρώτο μήνυμα: ρώτα τον πωλητή πρώτα -πρώτα αν μπορεί να δηλώσει μικρό ποσό, έπειτα σκέψου αν θέλεις να ρισκάρεις να μην έχει ασφάλιση το δέμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλαβα πρίν μια παραγγελία απο αγγλία και παρατήρησα ότι ένα απο τα τρία προϊόντα που είχα παραγγείλει, είναι λάθος. σε αυτές τις περιπτώσεις τι γίνεται; κάνουν συνήθως αντικατάσταση; και αν ναι, το λάθος προϊόν το στέλνω πίσω; τα μεταφορικά ποιος τα πληρώνει; το προϊόν είναι μικρής αξίας και όγκου.

θα στείλω μήνυμα στον πωλητή, απλά πείτε μου συνήθως τι γίνεται για να ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στείλε εσύ ένα ευγενικό μήνυμα προς το παρόν και βλέπουμε ανάλογα από την απάντηση που θα σου δώσει. εμένα μου έχει τύχει να μου στείλει το σωστό αντικείμενο στο φτερομπαμ και να μου "χαρίσει" το πρώτο που ήταν απλά λάθος χρώμα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου έχει τύχει εμένα λάθος προιον! συνήθως ο χρήστης στην περιγραφή του προιόντος λέει τι ακριβώς πρέπει να κάνεις όταν κάτι είναι προβληματικό ή λάθος. κοίταξε την αγγελία του χρήστη και θα τα βρείς όλα!

 

εγώ απλά πλήρωσα τα μεταφορικά της επιστροφής γύρω στα 6 ευρώ (για κίνα). δεν το έψαξα να δω ποιος έπρεπε να τα πληρώσει κτλ , αλλα για 6 ευρώ δεν χάλασα την καρδιά μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...