Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,

 

αν διαβάζει κάποιος και μπορεί να με βοηθήσει σύντομα, θα το εκτιμούσα πολύ!

Έχω μια φίλη από Αμερική, η οποία έχει πουλήσει στο ebay ένα αντικείμενο στην Ελλάδα.

Έχει αγχωθεί για το αν η αγοράστρια θα πληρώσει τελωνείο κτλ, το έστειλε με usps και στην Ελλάδα το ανέλαβαν οι ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ. Χθες βράδυ από το tracking του usps είδε ότι βγήκε από τοτ τελωνείο, είχε μείνει εκεί 10 μέρες! Επικοινώνησε με mail με την αγοράστρια, η οποία της είπε κάτι κουλά ότι της είπαν ότι πρέπει να πληρώσει τελωνείο 210 ευρώ (το αντικείμενο κόστιζε 650 δολλάρια), αλλά μετά της είπαν ότι θα πληρώσει 40. Της είπε επίσης ότι είδε το αντικείμενο και είναι πολύ ωραίο, αλλά όχι ότι το πήρε!

Η κοπέλα έχει κατααγχωθεί.

Στο tracking των ταχυμεταφορών γράφει

 

23/09/2010 23:51:46 ΤΑΧ/ΡΕΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κέντρο Ταχ/ράς) ΕΚΤΟΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ 000037A1645216452

24/09/2010 08:50:45 ΤΑΧ/ΡΕΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κέντρο Ταχ/ράς) ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ A ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

 

Τί σημαίνει το ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ?? Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά καλησπέρα,

 

αν διαβάζει κάποιος και μπορεί να με βοηθήσει σύντομα, θα το εκτιμούσα πολύ!

Έχω μια φίλη από Αμερική, η οποία έχει πουλήσει στο ebay ένα αντικείμενο στην Ελλάδα.

Έχει αγχωθεί για το αν η αγοράστρια θα πληρώσει τελωνείο κτλ, το έστειλε με usps και στην Ελλάδα το ανέλαβαν οι ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ. Χθες βράδυ από το tracking του usps είδε ότι βγήκε από τοτ τελωνείο, είχε μείνει εκεί 10 μέρες! Επικοινώνησε με mail με την αγοράστρια, η οποία της είπε κάτι κουλά ότι της είπαν ότι πρέπει να πληρώσει τελωνείο 210 ευρώ (το αντικείμενο κόστιζε 650 δολλάρια), αλλά μετά της είπαν ότι θα πληρώσει 40. Της είπε επίσης ότι είδε το αντικείμενο και είναι πολύ ωραίο, αλλά όχι ότι το πήρε!

Η κοπέλα έχει κατααγχωθεί.

Στο tracking των ταχυμεταφορών γράφει

 

23/09/2010 23:51:46 ΤΑΧ/ΡΕΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κέντρο Ταχ/ράς) ΕΚΤΟΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ 000037A1645216452

24/09/2010 08:50:45 ΤΑΧ/ΡΕΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κέντρο Ταχ/ράς) ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ A ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

 

Τί σημαίνει το ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ?? Ευχαριστώ πολύ!

 

Περνά περνά η μέλισσα ...με τα μελισσόπουλα......

έτσι όπως μας τα λες ....ήρθε το δέμα...του ριξε μια ματιά η κοπελιά....και το επέστρεψε.Πάλι καλά που είπε ότι είναι και ωραίο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ισχύει ακόμη το όριο των 45 € και η σημείωση του προϊόντος ως δώρο;

 

Η κατάθεση στο λογαριασμό του πωλητή είναι ενδεδειγμένος τρόπος αγοράς; Έχω πετύχει προϊόν στο οποίο ο πωλητής ζητάει confirmed PayPal account, αλλά στην Ελλάδα απ' όσο ξέρω δε γίνεται κάτι τέτοιο. Μόνο verified...

 

Τέλος στο ebay.com μπορώ να ρυθμίσω τις τιμές να φαίνονται σε €;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τα 45 ευρω ισχυει αλλα ειανι και θεμα τυχης

Η τραπεζικη καταθεση δεν ειναι ενδεδειγμενος αλλα αυτος που το ζηταει δεν ειανι απαραιτητα και κλεφτης.Γενικα ο κοσμος προτιμα paypal

Ενα paypal account γινεται confirmed με το να προσθεσεις μια χρεωστικη

Και για αυτο με τα ευρω δε γνωριζω

 

Αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τα 45 ευρω ισχυει αλλα ειανι και θεμα τυχης

Η τραπεζικη καταθεση δεν ειναι ενδεδειγμενος αλλα αυτος που το ζηταει δεν ειανι απαραιτητα και κλεφτης.Γενικα ο κοσμος προτιμα paypal

Ενα paypal account γινεται confirmed με το να προσθεσεις μια χρεωστικη

Και για αυτο με τα ευρω δε γνωριζω

 

Αυτα!

 

Στο Paypal έχω προσθέσει χρεωστική. Verified είμαι όχι confirmed! Μάλλον Ελλάδα δεν παίζει confirmed.

 

Για να σιγουρευτεί κανείς ότι θα αποφύγει το τελωνείο τι πρέπει να κάνει; Να ζητήσει να το προϊόν χαρακτηριστεί ως δώρο; Αρκεί αυτό; Αν ναι πρέπει να αναγράφεται και η αξία του προϊόντος; (Όχι ως αξία αγοράς βέβαια αλλά απλά να ως κοστολόγηση του προϊόντος, κόστος βέβαια που αν είναι δώρο δεν πληρώνεται από τον παραλήπτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γλιτωσεις τελωνειο πρεπει η δηλωμενη αξια να ειναι 45 ευρω

να το εχουν στειλει σαν gift

να μην εχει σταλει με εταιρεια courier

 

Εκτος απο αυτα παιζει ρολο και ο παραγοντας τυχη.Εχει τυχει να παραλαβω προιον αξιας 200 ευρω χωρις τελεωνειο.Γενικα το δεματακι πρεπει να πειθει για λιγοτερο απο 45 ευρω.Αμα ειναι κανενα πολυ βαρυ ή ογκωδες ειναι αδυνατον να γλιτωσει.Γενικα πρεπει να μην χτυπαει στο ματι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

 

Πριν λίγες μέρες κέρδισα μια δημοπρασία και χθες έγινε η πληρωμή, όμως αντιμετωπίζω πρόβλημα. Ο πωλητής μου έστειλε mail λίγη ώρα αφότου πέρασα τα λεφτά μέσω paypal, και μου είπε πως είχε λάβει την πληρωμή, την οποία όμως είχε σε αναμονή καθώς έχει αλλάξει e-mail και δεν έχει πρόσβαση στο παλιό του. (αυτό λέει έγινε αφότου καταχώρησε την δημοπρασία στο ebay) Το θέμα είναι πως εγώ αμέσως όταν πήρα το μήνυμα ακύρωσα την πληρωμή μέσω paypal. Όταν όμως πήγα να στείλω τα λεφτά στο e-mail που μου είπε, διαπίστωσα πως τα λεφτά είχαν φύγει απ'την κάρτα μου, παρ'όλο που είχα ακυρώσει τη διαδικασία. Μιας και δεν έχω εμπειρία με το paypal, ξέρει κανείς πόσο χρόνο παίρνει να επιστραφούν τα λεφτά στο λογαριασμό μου? (ή αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο απ'τη μεριά μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pappous_soulis

 

Αν στείλεις χρήματα σε άλλο paypal account δεν θα είσαι καλυμμένος από το protection policy του ebay. Κάτι μου βρωμάει..

 

Το σωστό θα ήταν να ξαναβάλει το αντικείμενο για πούλημα, αυτή τη φορά σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pappous_soulis

 

Αν στείλεις χρήματα σε άλλο paypal account δεν θα είσαι καλυμμένος από το protection policy του ebay. Κάτι μου βρωμάει..

 

Το σωστό θα ήταν να ξαναβάλει το αντικείμενο για πούλημα, αυτή τη φορά σωστά!

 

Σωστά...ακυρωστε τα πάντα κ πεστου να ξαναβάλει την αγγελία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εκανα χθες bid σε μια δημοπρασια που ξεκηνουσε απο 15$ εκανα bid 18$ μετα ειδα οτι δεν στελνει Ελλαδα το στελνω e-mail και του λεω να το ακυρωσει γιατι δεν μενω Αμερικη τελικα ημουν ο μονος που εκανα bid μου απανταει και μου λεει δωσε μου 2$ παραπανω στα μεταφορικα και στο στελνω τελικα ενω εκανα bid 18$ το πηρα στα 15$ οσο ηταν η αρχικη τιμη κανονικα δεν επρεπε να το παρω 18$?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δε πόνταρε κανεις άλλος, το παίρνεις στην αρχική του τιμή. Τα $18 που πόνταρες ήταν το μέγιστο που μπορούσες να δώσεις προκειμένου να κερδίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

καθε φορα που αγοραζα κατι απο ebay την επομενη μερα ο πωλητης μου εστελνε ενα εμαιλ που ελεγε οτι εχει αποστειλει το αντικειμενο.

την περασμενη Δευτερα το απογευμα αγορασα κατι πληρωσα αμεσως με paypal αλλα ακομα δεν εχω καμια ενημερωση απο τον πολητη, ειναι ηδη 4 μερες.

μονο την αποδειξη του paypal οτι εστειλα τα χρηματα. η συναλλαγη εχει γινει κανονικα και στο λογαριασμο της καρτας.

πριν λιγο εστειλα και ενα εμαιλ στον πωλητη ρωτωντας αν το εχει στειλει.

πρεπει να αρχησω να ανησηχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λιγο εστειλα και ενα εμαιλ στον πωλητη ρωτωντας αν το εχει στειλει.

πρεπει να αρχησω να ανησηχω?

 

Φυσικά και όχι. δεν είναι απραίτητο να σε ενημερώσει ο πωλητής ότι το έστειλε από μόνος του. Τώρα βεβαια που τον ρωτάς πρέπει να σου απαντήσει. Ο χρόνος που περιμένεις να σου απαντήσει είναι 1-2 μερες αν είναι επαγγελματίας αλλα μπορεί να είναι και παραπάνω αν είναι ενας ιδιώτης που εβαλε κατι να πουλήσει και που βρε αδερφέ δεν είναι όλη την ημέρα πάνω από τον υπολογιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...