Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω σε αναμονή 3 items από eBay Ευρώπης. Έμαθα πως κάθε παραγγελία έχει ένα tracking number, μέσω του οποίου μπορείς να παρακολουθείς (περίπου) πού βρίσκεται η παραγγελία σου.

 

Σ' αυτές τις τρεις παραγγελίες, δεν υπάρχει κανένα tracking number. Ούτε αν μπω στις παραγγελίες στο eBay account, ούτε και αν τις δω στο PayPal.

 

Γιατί?

 

Μπορεί κάποιος να μου δώσει μία πιθανή εξήγηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σε αναμονή 3 items από eBay Ευρώπης. Έμαθα πως κάθε παραγγελία έχει ένα tracking number, μέσω του οποίου μπορείς να παρακολουθείς (περίπου) πού βρίσκεται η παραγγελία σου.

 

Σ' αυτές τις τρεις παραγγελίες, δεν υπάρχει κανένα tracking number. Ούτε αν μπω στις παραγγελίες στο eBay account, ούτε και αν τις δω στο PayPal.

 

Γιατί?

 

Μπορεί κάποιος να μου δώσει μία πιθανή εξήγηση?

 

Κατσε τι εννοεις? Που πειρμενεις να το δεις? Στον πωλητη το ζητας και στο δινει, αν και εφοσον παρεχεται για καποια συγκεκριμενη αγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σε αναμονή 3 items από eBay Ευρώπης. Έμαθα πως κάθε παραγγελία έχει ένα tracking number, μέσω του οποίου μπορείς να παρακολουθείς (περίπου) πού βρίσκεται η παραγγελία σου.

 

Σ' αυτές τις τρεις παραγγελίες, δεν υπάρχει κανένα tracking number. Ούτε αν μπω στις παραγγελίες στο eBay account, ούτε και αν τις δω στο PayPal.

 

Γιατί?

 

Μπορεί κάποιος να μου δώσει μία πιθανή εξήγηση?

 

Κάτι που αγόρασα από Αγγλία, δεν έγραφε ούτε tracking number, ούτε ότι έχει γίνει dispached, σε μερικές αγορές βέβαια αυτές οι πληροφορίες φαίνονται και μάλιστα παρακολουθείς την εξέλιξη της αποστολής του αντικείμενου αυτόματα.

 

Δεν ισχύει όμως αυτό για όλες τις αγορές, φαίνεται εξαρτάται από τη μέθοδο αποστολής, δεν ξέρω γιατί ακριβώς.

 

Ας πει και κάποιος που το κατέχει καλύτερα :rolleyes:

Εγώ πάντως εχθές του ζήτησα να μου πει tracking number για να είμαι πιο ήσυχος, αλλά και να μπορώ να συννενοηθώ καλύτερα με ΕΛΤΑ.

Στείλε ένα e-mail στον πωλητή και ζήτα του το και εσύ για να είσαι οκ από τη μεριά σου. Κακό δεν κάνει να το έχεις κάπου γραμμένο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε ένα e-mail στον πωλητή και ζήτα του το και εσύ για να είσαι οκ από τη μεριά σου. Κακό δεν κάνει να το έχεις κάπου γραμμένο. ;)

 

Και στους τρεις πωλητές ζήτησα να μου στείλουν tracking number, αλλά κανείς τους δε φιλοτιμήθηκε !! :angry:

 

Και οι τρεις ακριβώς το ίδιο μήνυμα (μεταξύ άλλων σαχλαμάρων):we are sorry for the inconvenience.

 

Τι πρόοδος εν έτει 2012, ε;;; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δωσει καποιος πωλητης tracking number πρεπει να το εχει στειλει συστημενο, κατι που εχει υψηλοτερο κοστος απο οτι απλο.

στην απλη αποστολη δεν υπαρχει tracking number.

αν θελεις tracking number πρεπει να το ζητας κατα την αγορα ή πριν και πληρωνεις το εξτρα κοστος.

οι περισσοτεροι πωλητες δινουν δωρεαν tracking number μονο σε ακριβα αντικειμενα πχ απο 20-30ευρο και πανω.

 

εγω προσωπικά δεν το ζηταω ποτε γιατι ενημερωνεται παρα πολυ καθηστεριμενα οποτε μου ειναι και αχρηστο,

μπορει δηλαδη μου εχει ερθει το αντικειμενο και στο tracking να λεει οτι ειναι ακομα στο τελωνειο της κινας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδια μια συμβουλη απο τους κατεχοντες τους τροπους προστασια του αγοραστη πιο πολυ απο εμενα.

 

αγορασα πριν 18 μερες μια οθονη απο αγγλια για να επισκευασω ενα παλιο σχετικα κινητο pda και η οθονη αναφεροταν ως καινουργια 30ευρω μαζι με τα μεταφορικα.

 

το θεμα ειναι οτι η ''καινουργια'' που ηρθε ειναι εμφανως μεταχειρισμενη με σημαδια γρατζουνιων στο digitizer και λιγδας. το ακομα χειροτερο ειναι οτι η καλωδιοταινια που συνδεει οθονη με πλακετα κινητου επειδη μαλλον την αφαιρεσε απο μεταχειρισμενο κινητο καποιος ανιδεος εχει σκιστει και απο τις δυο πλευρες με αποτελεσμα να εχει κοπει μια διαδρομη χαλκου και αναβοσβηνει το backlight της καθως δε κανει καλη επαφη.

του εστειλα μηνυμα δεν εχει απαντησει 2 μερες.

εχω τραβηξει φωτογραφιες την οθονη και την καλωδιοταινια οπου φαινονται τα παντα.

το θεμα ειναι οτι αν θα μου ζητησει να την επιστρεψω δεν εχει νοημα γιατι θα χασω 10 ευρω μεταφορικα και θα πληρωσω και αλλα 10 ευρω να τη στειλω αγγλια...:(

ενω εμφανως με εξαπατησε και προφανως δεν τον εμπιστευομαι οτι θα μου κανει refund εφοσον ηδη μου την εφερε μια φορα πλασαροντας κατι σαν καινουργιο ενω ειναι μεταχειρισμενο και αχρηστο.

αν δουλευε δε θα μιλουσα καν θα ελεγα νταξ...ας ειναι.

να κανω μια αναφορα στο ebay? θα βγει κατι?

ο πωλητης εχει καλο feedback και μονο απο πωλησεις καπου 98% αλλα εχει και μερικα αρνητικα οτι είτε δεν εστειλε προιον είτε ηταν χαλασμενο-σπασμενο.

 

edit:μολις τωρα απαντησε με στυλακι

''διαβασες τη περιγραφη του προιοντος πριν το αγορασεις?''

του απαντησα ναι. το εχεις κανει listing ωσ ''καινουργιο'' και φυσικα δεν αναφερεις οτι ειναι αχρηστο και με σκισμενη καλωδιοταινια...εμπλεξα με τρομπα :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε case στο ebay.

 

98% με παραπάνω από 1 αρνητικές δεν είναι καλό feedback πωλητή. Ίσως δικαιωθείς λόγω αυτών των αρνητικών.

μου εστειλε μηνυμα οτι στην περιγραφη αναφερει στο προιον GRADE B και απο κατω διευκρινιζει στο grade b οτι ισως το προιον εχει γρατζουνιες.

και οτι απο αυτο λεει επρεπε να καταλαβω οτι ειναι μεταχειρισμενο.

αλλα αυτος δεν αναφερει πουθενα τη λεξη μεταχειρισμενο. ποσο μαλλον για κατεστραμμενο αχρηστο προιον

το listing ειναι για καινουργιο προιον καθαρα.

μου εστειλε μηνυμα οτι για να κανει refund θελει να στειλω το προιον πισω.

αλλα 5 ευρω τωρα να στειλω το προιον πισω και ΑΝ κανει refund.το προιον το αγορασα 23/1 και τα περιθωρια αν δε κανει το refund (θελει 10-15 μερες το απλο επιστολικο για αγγλια)θα ειναι πολυ στενα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερχεται εμαιλ απο την paypal.

επίσης αν μπεις στη σελιδα του paypal στο ιστορικο των αγορων σου και βρεις τη συναλαγη οταν ειχες κανει την αγορα θα λεει refunded.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...