Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ok το θέμα έχει ως εξής όπως είχα αναφέρει και σε κάποιο προηγούμενο post αν κοιτάξετε 2-3 σελίδες πιο πίσω:

 

Έκανα μ@λ@κι@ και αγόρασα κάτι αξίας περίπου 100€ (πρόκειται για μία κονσόλα wii) με paypal στο ebay uk από πωλητή που είχε μόνο 15 αξιολογήσεις (ναι δεν πρόσεξα ότι είχε τόσες λίγες αξιολογήσεις) αλλά βέβαια όλες θετικές 100%. Να πω ότι είμαι λίγο καινούριος στο θέμα ebay, για αυτό δεν κοίταξα πρώτα το προφίλ του πωλητή πριν κάνω προσφορά, βέβαια άλλη φορά δεν την ξαναπατάω έτσι. :(

 

Το θέμα είναι ότι τον πληρωσα 10/1/12. Για 9 μέρες δεν μου απαντούσε στα e-mail που τον ρωτούσα σχετικά για πότε θα το στείλει το wii, και γενικά είχε εξαφανιστεί. Στις 19/1/12 μου απαντάει ότι το έστειλε και ότι θα το παραλάβω σε 5- 10 μέρες. Και ότι έρχεται από Αγγλία το δέμα. Μου ζήτησε συγνώμη που δεν απάνταγε και μου είπε ότι είχε φύγει για το σπίτι του στην Ιρλανδία γιατί έπρεπε να πάει σε μία κηδεία (εγώ δεν το πιστεύω, μάλλον δικαιολογία ήταν με δουλεύει αλλά τέσπα). :worry:

 

7/2/12 του στέλνω μύνημα να κάνει ένα τηλέφωνο στο ταχυδρομείο του να ρωτήσει εάν το δέμα έφτασε στην Ελλάδα και γενικά για το πότε θα πρέπει να το περιμένω.

Επίσης τον παρακάλεσα να μου δώσει και τον κωδικό αποστολής του ταχυδρομείου (tracking information).

Μου απάντησε αμέσως, δηλαδή την επόμενη μέρα και μου είπε ότι μέχρι 12/2/12 θα λείπει σε μία δουλειά και δεν θα είναι στο σπίτι του.

Μόλις φτάσει σπίτι, θα μου στείλει μύνημα για να μου πει τον κωδικό αποστολής (tracking information). :angry:

 

Εχθές του ξαναστέλνω ένα e-mail και του λέω ότι χρειάζομαι τον αριθμό δελτίου αποστολής και αν γίνεται να πάρει ο ίδιος τηλέφωνο στο ταχυδρομείο του για να ρωτήσει τι γίνεται με το δέμα κτλπ

 

Να πω ότι σε αυτό το διάστημα από 10/1/12 έχω αγοράσει από Αγγλία στο ebay συνολικά 2-3 πραγματάκια από άλλους πωλητές που το κάθε ένα για να έρθει από Αγγλία έκανε περίπου μία εβδομάδα. Μου κάνει εντύπωση γιατί αργεί το συγκεκριμένο δέμα από αυτόν τον πωλητή.

Το open dispute στο paypal για να πάρω τα χρήματά μου πίσω πρέπει να γίνει μέσα σε διάστημα 40 ημερών? Στην περίπτωσή μου μέχρι 20/2/12, δηλαδή έχω ακόμα 5 μέρες? :shock:

 

Να τον αναφέρω με αρνητική αξιολόγηση και κατευθείαν dispute στο paypal για να πάρω τα λεφτά μου πίσω ή να περιμένω άλλες 2-3 μέρες, νομίζω ότι φαίνεται ξεκάθαρα πια ότι το παληκάρι με δουλεύει κανονικά, και θέλει να περνάνε οι μέρες επίτηδες για να λήξει και το δικαίωμά μου για open dispute στο paypal, εσείς τι λέτε?

 

Παιδιά τα φώτα σας, οποιαδήποτε γνώμη θα είναι μεγάλη βοήθεια για εμένα. :cry:

 

Μία nintendo wii κονσόλα πήρα. Να και το link.

 

http://www.ebay.co.u...984.m1438.l2649

Να και το προφίλ του Άγγλου πιτσιρίκου στο ebay:

 

http://feedback.ebay...ms=positive_365

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έκανα dispute σήμερα στο paypal, μου έβγαλε ένα μύνημα ότι έχω δικαίωμα να κάνω και claim μέχρι 1/3/12.

Το claim να το κάνω στα καπάκια ή να περιμένω καμία εβδομάδα λέτε?

Φαντάζομαι το claim είναι για να αποφασίσει το ίδιο το paypal ποιός έχει δίκιο και να πάρω τα λεφτά μου πίσω εφόσον δεν έβγαλα άκρη με τον πωλητή, καλά τα λέω?

 

 

Να αφήσω και μία αρνητική αξιολόγηση ή όχι ακόμα? Η αξιολόγηση πρέπει να έχει μπει σε κάποιο χρονικό διάστημα γιατί μετά δεν θα μπορώ να βάλω? Αν ναι πόσο είναι αυτό? 40 μέρες όπως και στο open a dispute για paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απάντησε σήμερα ότι δεν βρίσκει το tracking number στο σπίτι του και ότι αν δεν έχει έρθει η κονσόλα σε 5 μέρες θα μου επιστρέψει τα χρήματα πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα claim στο paypal σήμερα, δεν μπορούσα να περιμένω άλλο:

 

Στο case resolution του paypal μου εμφάνισε το παρακάτω μύνημα που είναι από ότι κατάλαβα αυτόματη απάντηση του συστήματος.

 

The seller has been asked to respond by Feb 28, 2012. Once we receive the information, we'll continue our review of this case

 

Μάλλον εννοεί ότι θα επικοινωνήσουνε πρώτα με τον πωλητή και μετά θα προχωρήσουνε με την υπόθεσή μου.

Περιμένω να δω. -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν "κερδισεις" μια δημοπρασια (δηλ βαλεις το bid σου ληξει ο χρονος και κερδισεις) ποσο χρονικο διαστημα εχεις ωστε να πληρωσεις;; ρωταω γιατι ειναι ατοπο το να πρεπει να πληρωσεις στο επομενο δευτ/το που τελειωνει ο χρονος!

 

Δημοσιεύτηκε από Samsung GalaxyS μέσω του Insomnia App 2.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και εαν ο πωλητής έχει βάλει την επιλογή "πλήρωσε αμέσως".Σ αυτή την περίπτωση όντως πρέπει να πληρώσεις αμέσως και ο πωλητής έχει το δικαίωμα να πάει κατευθείαν στον δεύτερο σε προτεραιότητα "αγοραστή" και να σε απορρίψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν καποιος ξερει και εχει κανει αγορα απο ιρλανδικο ebay (ebay.ie) εχουμε ελευθερια τελωνειων και δασμων οπως εχουμε στο αγγλικο και το γερμανικο? παντως εντος ευρωπαικη ενωσης ειναι η ιρλανδια αλλα θελω να επιβεβαιωσω και το θεμα του τελωνειου για αγορες απο εκει

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το αντικείμενο βρισκεται στην ιρλανδια δεν εχει θεμα.

 

δεν παιζει ρολο αν εισαι στο ιρλανδικο ή το αγγλικο ή το αμρικανικο κλπ αλλα απο που θα σταλει το αντικειμενο, μπορει ο πωλητης να το εχει καταχωρισει στο ιρλανδικο αλλα να βρισκεται κινα ή αμερικη.

στην περιγραφη του αντικειμενου καπου λεει item location, εκει πρεπει να κοιτας, μπορεις φυσικα να στειλεις και μηνυμα στον πωλητη αν δεν το γραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση ....

 

Βρίσκω πχ κάτι που με ενδιαφέρει στο ebay.co.uk, όλα καλά βάζω φίλτρο "available in Greece" και βλέπω τιμές + μεταφορικά

 

Πως γίνεται για το ίδιο πράγμα, τα μεταφορικά στην καρτέλα "Postage & Payment" να έχει εντελώς διαφορετική τιμή (ίδια μέθοδο πχ Standard Int'l Postage) σε δύο διαφορετικούς χρήστες ?

 

Τα μεταφορικά που φαίνονται εκεί είναι εκτίμηση ή το οριστικό ποσό που θα πληρώσω ?

 

Όταν ολοκληρώνω μια παραγγελία (είναι προφανές ότι δεν έχω αγοράσει ποτέ τίποτα από ebay) βλέπω το συνολικό ποσό που θα χρεωθώ (μαζί με μεταφορικά) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μεταφορικα που φαινονται στο Postage & Payment ειναι παντα το οριστικο ποσο που θα πληρωσεις δεν μπορει μετα να σου ζητησει μετα και αλλα.

 

οταν πατας το buy now σου λεει την αξια και τα μεταφορικα για ελλαδα, αν σου ειναι οκ, πατας δεσμευση αγορας ή αμεση πληρωμη, αναλογα τον πωλητη.

 

αυτο που λες για αλλη τιμη σε διφορετρικους χρηστες δεν το ξερω μηπως ο πωλητης εχει καταχωρησει το ιδιο αντικειμενο 2 φορες με διαφορετικα μεταφορικα? δες αν ειναι ο αριθμος αντικειμενου ιδιος, γιατι το κανουν πολλοι.

 

επισης κατι αλλο αφου δεν εχεις ξαναγορασει, οταν κανεις αναζητηση με τα φιλτρα που θελεις μπορεις να πατας το φιλτρο worldwide κατω αριστερα. θα σου εμφανιζει αποτελεσματα απο ολα τα ebay του κοσμου στο .co.uk. κατι που συμβαινει μερικες φορες ειναι ενας κινεζος πχ πωλητης να καταχωρει ενα αντικειμενο στο αγγλικο με αξια 5 λιρες και το ιδιο στο αμερικανικο με αξια 5 δολαρια, οποτε σε συμφαιρει να πληρωσεις τα 5 δολαρια εναντι των 5 λιρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Επειδή έχω διαβάσει διαφορετικές γνώμες,

αυτή την στιγμή που μιλάμε και επειδή

ενδιαφέρομαι να πάρω ένα κινητό από

Αμερική (350 ευρώ) μπορώ να αποφύγω

το τελωνείο με τον τρόπο της χαμηλότερης τιμής-δώρο κτλ???Αν όχι τι άλλο

μπορώ να κάνω και πόσο είναι το κόστος?

 

Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που είχε πρόσφατη εμπειρία

από παρόμοια αγορά από Αμερική θα του είμαι υπόχρεος!!! :rolleyes:

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Επειδή έχω διαβάσει διαφορετικές γνώμες,

αυτή την στιγμή που μιλάμε και επειδή

ενδιαφέρομαι να πάρω ένα κινητό από

Αμερική (350 ευρώ) μπορώ να αποφύγω

το τελωνείο με τον τρόπο της χαμηλότερης τιμής-δώρο κτλ???Αν όχι τι άλλο

μπορώ να κάνω και πόσο είναι το κόστος?

 

Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος που είχε πρόσφατη εμπειρία

από παρόμοια αγορά από Αμερική θα του είμαι υπόχρεος!!! :rolleyes:

 

Ευχαριστώ πολύ!

η γνωμη μου ειναι οτι δεν υπαρχει τροπος να αποφυγεις σιγουρα το τελωνειο. μαλιστα για τετοιες ακριβες αγορες θεωρειτε τυπικα αδυνατο να το αποφυγεις (ειδικα με κουριερ). επισης πλεον δεν εχει σημασια τι θα γραψει ο πωλητης σαν κοστος πανω στο δεμα ή το αν θα το δηλωσει σαν δωρο. εδω και καιρο ανοιγονται σχεδον τα παντα. και ειδικα αν δουν την ενδειξη ''gift'' πανω ειναι σα να τους προκαλεις να το ανοιξουν.

απο εκει και περα υπαρχουν τροποι να αυξησεις τις πιθανοτητες να τη σκαπουλαρεις χωρις τελωνειο. και αυτος ειναι ο συνδιασμος

-μικρη συσκευασια που δε χτυπαει σε ενα απλο φακελο

-μικρο αναγραφομενο κοστος. οχι πχ 2 ευρω αλλα 40-45 ευρω που μοιαζει αληθινο. προσοχη οχι ενδειξη''gift'' γιατι θα στο ανοιξουν σιγουρα

-αποστολη με ελτα/usps

ΑΝ στο στειλει με κουριερ να θεωρεις το τελωνειο δεδομενο!οχι κουριερ γιατι περνουν προμηθεια απο καθε εκτελωνισμο.

Αξιζει ομως η αγωνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, τί γίνεται με τα ink cartridges?

 

Έφερα από Hong Kong ένα color (C6578D) και είναι χάλια:όλες οι έγχρωμες εκτυπώσεις είναι σχεδόν πράσινες. Τείνουν προς το πράσινο.

 

Άσε που ο συγκεκριμένος seller έκανε λάθος την παραγγελία και την πρώτη φορά μου έστειλε αντί για έγχρωμο cartridge ένα black. Τί γίνεται; Δεν έχουν καλά φροντιστήρια Αγγλικών στην Κίνα? :lol:

 

Το cartridge είναι refilled. Να μη φέρνω refilled απ' έξω? Ή ο συγκεκριμένος seller είναι για κλάματα? Μπορεί να με συμβουλεύσει κάποιος επί του θέματος?

 

Thanks !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω παρει refillable μελανια απο κινα χωρις προβλημα.

 

το πιθανοτερο ειναι να εχει βουλωσει καποια εγχρωμη κεφαλη του εκτυπωτη και να μην δινει καποιο χρωμα στην εκτυπωση κανε 2-3 καθαρισμους.

το προγραμα του εκτυπωτη δεν εχει να κανεις δοκιμαστικη εκτυπωση να δεις τι φταιει? αν οχι γραψε σε μια σελιδα μερικες λεξεις με κοκκινα γραμματα μερικες με κιτρινα και μερικες με μπλε και κανε εκτυπωση λογικα καποιο χρωμα δεν θα τυπωθει καθολου.

αν βγουν παλι ολα πρασινα μαλλων δεν ειναι καλο το μελανι, και φταιει ο πωλητης. σε αυτη την περιπτωση επικοινωνεις παλι μαζι του να δεις τι θα απαντησει και αν δε σε καλυψει μπορεις να ανοιξεις υποθεση στο ebay, αρκει να μην εχουν περασει οι 45 μερες απο την αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...