Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια εστειλα το προιον πισω με χρηση της εγγυησης(μετα απο τις 45 μερες που εχω προθεσμια για dispute και claim) και ενω ειχαμε συμψωνησει να μου στειλει ο πωλητης αλλο εγινε λουης...δεν απανταει πια...μπορω να το κυνηγησω καπως?μιλησα και με paypal και με ebay...το paypal δεν κανει τιποτα μετα τις 45μερες , το ebay μου ειπε να τους παρω τηλ. μπας και γινει τιποτα αλλα δυσκολο, σκεφτηκα να ζητησω chargeback απ την πειραιως, αλλα δεν γινεται ουτε κι αυτο μαλλον(προπληρωμενη καρτα η οποια τωρα εχει ακυρωθει ).

Μπορω να κανω κατι στον @#λοκινεζο??? δεν ειναι πολλα τα λεφτα..25 ευρω αλλα γιατι να του τα χαρισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΚΑλησπερα σε ολους.

Παιδια τον τελευταιο καιρο το εχετε περατιρισει οτι απο ασια γενικα τα δεματα αργουν παρα πολυ η καμια φωρα δεν ερχονται (1 1/2 μηνα τωρα)

Εκει που σε 20 μερες τα ειχα τωρα σε 30-40 και αν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολους ερχονται με τον ιδιο ρυθμο τα προιοντα?

 

οχι παντα, σε εμενα τα περισσοτερα ερχονται πανω-κατω στις 15 μερες, καποια στις 20-25 και μπορει να περασουν και τις 30 κατι φορες.

μια φορα ηρθε ενα σε 4 μερες δεν το πιστευα, ειχε πανω γραμματοσημα απο hong-kong με σφραγιδα 4 μερες πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κάτι και ο πωλητής μου έδωσε 5 αστέρια μέσα σε λίγες ώρες, είναι κάτι που γίνεται συχνά;

Δεν έχω πολλές αγορές απο ebay αλλά μου έκανε εντύπωση γιατί συνήθως περιμένουν εμένα πρώτα σαν αγοραστής να δώσω βαθμολογία.

Επίσης με ξάφνιασε το γεγονός ότι Παρασκευή βράδυ έκανα την αγορά και Σαββάτο μεσημέρι που το τσέκαρα έλεγε πως το είχε στείλει :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κάτι και ο πωλητής μου έδωσε 5 αστέρια μέσα σε λίγες ώρες' date=' είναι κάτι που γίνεται συχνά;

Δεν έχω πολλές αγορές απο ebay αλλά μου έκανε εντύπωση γιατί συνήθως περιμένουν εμένα πρώτα σαν αγοραστής να δώσω βαθμολογία.

Επίσης με ξάφνιασε το γεγονός ότι Παρασκευή βράδυ έκανα την αγορά και Σαββάτο μεσημέρι που το τσέκαρα έλεγε πως το είχε στείλει :ph34r:[/quote']

Αρκετοι πωλητες σου δινουν την αξιολογηση αμεσως μολις τους πληρωσεις.

 

Αποστολή από το Nexus S με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου έχει συμβεί αυτό... είναι ανάλογα και με τους αγοραστές. Να παραθέσω μία ερώτηση και εγώ. αγόρασα από το ebay μία κουνουπιέρα μου έστειλε μήνυμα το ebay και μου είπε ότι ο seller μου το έστειλε. Ωστόσο μπήκα στο paypal και δεν γράφει ότι το προιόν έγινε shipped να επικοινωνήσω με το seller? ή να πιστέψω το ebay? κανονικά πρέπει να έρθει αύριο (για να δούμε)... ότι έχω παραγγείλει μέχρι τώρα σε 4 μέρες το είχα, μήπως καλόμαθα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α τέλεια δηλαδή!!!!! Μια ακόμα ερώτηση θέλω να κάνω αγορές από Ινδία ισχύει το ίδιο όπως με Χόνκ Κόνγκ που έχω διαβάσει εδω να υποθέσω;και αν μαρκαριστεί ως gift περνάει έτσι από το τελωνείο;;;; Μιλάμε για αγορές κάτω των 25 λιρών αγγλίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδια πολιτική σε οποιαδήποτε χώρα εκτός ΕΕ. Το gift είναι κολπάκι της περασμένης πενταετίας και πλέον δεν πιάνει. Συνδυασμός μικρού ποσού-μικρού δέματος μεγαλώνει τις πιθανότητες να γλιτώσεις τελωνείο. Αλλά πάντα υπάρχει η πιθανότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει από eBay Αμερικής μία VGA PCI Express 16x χαμηλών δυνατοτήτων, όπως και τη θέλω. Δε θέλω κάποια που να κάνει τα τρελά πράγματα. Απλά έχω τις εξής δύο απορίες:

 

1.Η κάρτα είναι καινούρια (New) και έχει €7,00. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο τη στιγμή που η φθηνότερη μεταχειρισμένη που μπορεί να βρει κανείς είναι περίπου €8,00; Βέβαια, να σημειώσω εδώ ότι η κάρτα έρχεται φυσικά όχι σε retail box και ούτε καν με driver cd. Απλά, αποστέλλεται σε static shield bag.

 

2.Ο πωλητής μού έχει βάλει έξοδα αποστολής €12,00. Είναι τόσο η αποστολή μιάς τέτοιας κάρτας από Αμερική; Κάποιος γνωστός μού είπε ότι αφού θα αποσταλλεί με την USPS, θα έπρεπε να είναι γύρω στα €3,00 - €4,00. Τί γίνεται; Έχω λάθος πληροφορίες απ' το γνωστό μου και η χρέωσή του πωλητή είναι σωστή;

 

Αναλυτικά, το invoice της κάρτας είναι:

 

Subtotal: US $9.99

Postage and packaging via Standard Int'l Shipping: US $16.00

Total US $25.99

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασικό κόλπο όπου βάζουν παραπάνω μεταφορικά για να ανέβει η τιμή και κάποιος να νομίζει ότι την αγοράζει 7 γιατί δεν έχει δει τα μεταφορικά...δλδ με λιγα λόγια σε άλλον μπορείς να την βρεις 17 ευρώ με 2 ευρώ μεταφορικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα confirm την αγορά χωρίς να ξέρω τα έξοδα αποστολής. Το αναλυτικό invoice μού ήρθε μετά το confirm. Παραδέχομαι ότι το λάθος είναι δικό μου. Ο πωλητής έλεγε ότι για διεθνείς αποστολές πρώτα να στείλει ο ενδιαφερομενος e-mail στο οποίο να ρωτάει έξοδα αποστολής.

 

Τέλος πάντων... Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν πρόκειται για καινούρια VGA. Αν και σύμφωνα με την απάντηση του bakass πρόκειται για καινούρια. Μπορεί η κάρτα να έχει κανονικά 17 ευρώ και 2 ευρώ μεταφορικά.

 

Μου έχει σταλεί mail απ' το eBay στο οποίο μου αφήνεται περιθώριο να ολοκληρώσω την αγορά της κάρτας μέχρι 31 Μαρτίου. Διαφορετικά ο λογαριασμός μου θα γίνει suspended. Τί σημαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...