Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα ο κανόνας λέει να ζητάς να στα στείλουν με UPSP ή EMS (σαν gift ή με μειωμένη αξία όπως λες κ εσύ )ΟΧΙ με courier (εκεί πάει την πάτησες).

Μάλιστα.

Δηλαδή εγώ τώρα ζητάω να με τα στείλουν μέσω EMS με μειωμένη τιμή.

Και αν έχω ψαχτεί καλά το δέμα έρχεται σπίτι μου σωστά?

 

Τώρα, DHL, και UPS Express τι παίζει? Όλοι προτείνουν EMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά. Έχετε αναφέρει πολλές φορές ότι κάποιες φορές σας παίρνουν τηλέφωνο για να πάτε να παραλάβετε ένα δέμα ή σας παίρνουν τηλέφωνο από το τελωνείο όταν είναι να πληρώσετε κάτι. Το τηλέφωνο που το βρίσκουν; Ξέρω ότι δίνεις το τηλέφωνό σου στο ebay και στο Paypal, αλλά όταν εγώ τουλάχιστον κάνω κάποια αγορά στα mail που μου έρχονται γράφει τη δεύθυνση που εστάλει το αντικείμενο (δηλαδή τη δική μου) αλλά το τηλέφωνό μου δεν αναφέρεται πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έχετε αναφέρει πολλές φορές ότι κάποιες φορές σας παίρνουν τηλέφωνο για να πάτε να παραλάβετε ένα δέμα ή σας παίρνουν τηλέφωνο από το τελωνείο όταν είναι να πληρώσετε κάτι. Το τηλέφωνο που το βρίσκουν; Ξέρω ότι δίνεις το τηλέφωνό σου στο ebay και στο Paypal, αλλά όταν εγώ τουλάχιστον κάνω κάποια αγορά στα mail που μου έρχονται γράφει τη δεύθυνση που εστάλει το αντικείμενο (δηλαδή τη δική μου) αλλά το τηλέφωνό μου δεν αναφέρεται πουθενά.

 

μερικοι πωλητές το βαζουν και το τηλέφωνο που εχεις δηλωσει στο ebay μαζι με τη διεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκανα τις πρωτες μου προσπαθειες στο ebay! Ποιο συγκεκριμενα προσπαθησα να "χτυπησω" καποιες δημοπρασιες αλλα παρατηρησα οτι και τις 3 φορες καποιος με χτυπουσε τα τελευταια 5 δευτερολεπτα με διαφορα 1ευρω!

 

Ειχα ακουσει για καποια προγραμματα (sniper) αλλα δεν ηξερα οτι ειναι τοσο διαδεδομενα.

Μπορει καποιος να μου πει εαν χρησιμοποιει καποιο και εαν ειναι αξιοπιστο!?

Γιατι με ψηνει να ασχοληθω με τις δημοπρασιες!

 

Thnx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, συμβαίνει κάτι πολύ παράξενο και μάλλον την πάτησα. Αλλά πριν σιγουρευτώ, θα ήθελα και τη γνώμη σας.

 

Αν μπείτε στο eBay.co.uk, βάλτε στο search box το 280571256241. Θα σας βγάλει ένα

 

USB to Fast Ethernet Network LAN RJ45 Converter Adapter.

 

Εγώ το πήρα στις 16/02/12 €6,00 και τώρα το βλέπω €115!!! Έχει ακριβώς το ίδιο chipset:MSC7832. Κάτι δεν πάει καλά, ρε παιδιά. Τί γίνεται; Δε μπορεί ένα τέτοιο ανταπτοράκι να κάνει €115. Από την άλλη, εγώ πιστεύω ότι την πάτησα γιατί, λίγες ημέρες αφού το εγκατέστησα, στην αρχή το internet δούλευε κανονικά, και στη συνέχεια δεν έμπαινε. Έπρεπε να κάνεις αποσύνδεση-επανσύνδεση στη USB, και φτου κι απ' την αρχή.

 

Για τόσο χαμηλή τιμή που το βρήκα, μήπως αυτό που πήρα ήταν ελαττωματικό, και την πάτησα; Από την άλλη, η τιμή €115 σίγουρα δεν είναι η σωστή. Μήπως πρόκειται για €11,5 ή κάπου εκεί γύρω; Και ο κύριος το έριξε μισοτιμής για να βρεθεί ο επόμενος που θα την πατήσει, να το πάρει, και να το ανεβάσει και πάλι στην κανονική του τιμή, €11,5;

 

Και το θέμα είναι ότι με κάτι ασχολίες που είχα δεν άφησα και feedback. Και απ' ό,τι ξέρω, τώρα που πέρασαν οι 60 ημέρες, δε μπορώ να αφήσω το feedback με κάποιο τρόπο.

 

Και μία ερώτηση:όπως υπάρχει τρόπος να βάλεις κάποιο πωλητή στους favorites πωλητές, υπάρχει τρόπος για το αντίθετο; Δηλαδή, να αρχίσεις να χτίζεις μία λίστα με πωλητές που θεωρείς κακούς/άσχημους, όπως θέλετε πείτε το.

 

Τί λέτε γι όλ' αυτά;

 

Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ειχε συμβει και εμενα κατι αντιστοιχο καποτε.

 

ειχα αγορασει ενα αντικειμενο και την επομενη μερα ο πωλητης με ενημερωσε πως δεν το εχει και μου προτεινε, refund ή να περιμενω λιγες μερες μηπως το βρει. επίσης μου ειχε πει τοτε οτι θα αλλαζε την τιμη στην αγγελια με πολυ μεγαλυτερη ωστε να μην γινει καμια αλλη αγορα μεχρι να ληξει ή να φερει νεο στοκ, γιατι αν την ακυρωνε θα ειχε επιπτωσεις στο λογαριασμο του.

οποτε μπορει να συμβαινει το ιδιο και εδω.

 

η τιμη που το πηρες μαι χαρα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωστε να μην γινει καμια αλλη αγορα μεχρι να ληξει

 

Επειδή δεν ξέρω και πολλά ακόμη από eBay, τί εννοείς μέχρι να λήξει; Τα προϊόντα που βλέπουμε προς πώληση, έχουν ημερομηνία λήξης; Δε βρίσκονται πάντα στο eBay, ακόμη κι αν ο πωλητής δεν τα πουλήσει; Είναι αυτό που βλέπω για ένα προϊόν, π.χ. 6d 7h 1m, και σημαίνει ότι θα είναι διαθέσιμο γι' αυτό το διάστημα; Γιατί εγώ πηγαίνω κατευθείαν στο "Buy it now".

 

Κι έτσι πληροφοριακά. Αν δεν πουλήσει ένας πωλητής, και του μείνει μεγάλο stock, τί γίνεται; Γιατί, για το adaptor-άκι που σας γράφω, βλέπετε ότι έχει μεγάλο stock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα προϊόντα δεν βρισκονται στο ebay αλλα στην αποθηκη του καθε πωλητη ο οποιος χρησημοποιει το ebay για να τα πουλησει.

 

καθε προϊόν που καταχωρει ενας πωλητης εχει μια ημερομηνια ληξης της αγγελειας που την οριζει ο πωλητής κατα την καταχωρηση μεχρι ενως οριου. γιαυτο και βλεπεις π.χ. 6d 7h 1m.

 

αν δεν τα πουλησει ανανεωνει την αγγελια για νεο χρονικο διαστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ebay.co.uk/

όταν ψάχνω για κάτι σε πολλά είδη βγάζει αυτό το εκνευριστικότατο "Not specified" στά έξοδα αποστολής προς Ελλάδα.

Πως μπορώ να απορρίψω όλα αυτά τα αποτελέσματα που έχουν "Not specified" cost ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ebay.co.uk/

όταν ψάχνω για κάτι σε πολλά είδη βγάζει αυτό το εκνευριστικότατο "Not specified" στά έξοδα αποστολής προς Ελλάδα.

Πως μπορώ να απορρίψω όλα αυτά τα αποτελέσματα που έχουν "Not specified" cost ?

 

Ευχαριστώ

 

Επιλέγεις ταξινόμηση κατα price and package&postage και σου βγάζει πρώτα αυτά που έρχονται Ελλάδα με αυτούσια τιμή και όταν τελειώσουν ξαναρχίζει απο τις χαμηλές τιμές με τα not specified.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλέγεις ταξινόμηση κατα price and package&postage και σου βγάζει πρώτα αυτά που έρχονται Ελλάδα με αυτούσια τιμή και όταν τελειώσουν ξαναρχίζει απο τις χαμηλές τιμές με τα not specified.

 

Φίλε μ' έσωσες ... +1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ένα προϊόν έχει πρόβλημα, και ο πωλητής σου επιστρέψει τα χρήματα με refund, πρέπει να μπεις στη διαδικασία να τρέχεις ταχυδρομεία, courrier, ή κάτι άλλο, για να επιστρέψεις το ελαττωματικό; Ή απλά το κρατάς και εκεί τελειώνει το πράγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...