Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται να κάνω μια αγορά αξίας 17 (+ 5 εξοδα αποστολης) ευρω απο Αμερική. Επειδη πρωτη φορα μπαινω στην διαδικασια, υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω; (τελωνειο κ.τ.λπ.)

Τίποτα δεν θα πληρώσεις τελωνείο. Δεν είναι μεγάλης αξίας το δέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτησω κατι σχετικα με το feedback στο ebay. 

 

Πηρα μια θηκη για ενα κινητο και σχετικα με τις 9 -10 μερες που κανουν τα πραγματα να ερθουν απο την αγγλια, αυτο εκανε 15 μερες με αποτελεσμα να μην μπορω να δωσω την θηκη σε αυτον που την πηρε λογω διακοπων του. Επειδη θελω πρωτα να δω αν ταιριαζει κλπ, να το καθυστερησω λιγες μερες το feedback ή πειραζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην αναγράφονται

 

 

Αυτό, τώρα, το θεωρείς σοβαρό σχόλιο;

 

Μιλάμε για αγορά από Αμερική και, όπως γνωρίζουν όσοι έχουν αγοράσει, τόσο τα ιντερνετικά καταστήματα όσο και οι ιδιώτες πωλητές, είναι υποχρεωμένοι να αναγράψουν σε αυτοκόλλητο πάνω στο δέμα την αξία του αντικειμένου και τα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι σχετικα με το feedback στο ebay. 

 

Πηρα μια θηκη για ενα κινητο και σχετικα με τις 9 -10 μερες που κανουν τα πραγματα να ερθουν απο την αγγλια, αυτο εκανε 15 μερες με αποτελεσμα να μην μπορω να δωσω την θηκη σε αυτον που την πηρε λογω διακοπων του. Επειδη θελω πρωτα να δω αν ταιριαζει κλπ, να το καθυστερησω λιγες μερες το feedback ή πειραζει; 

Καθυστέρησε το δεν πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια διαλεύκανση το poshmark.com ειναι σαν το ebay? βλεπω πολύ περισσότερη ποικιλία και χαμηλώτερες τιμες σε αυτο τουλαχιστον στα αντικειμενα που ψαχνω εγω


Επίσης εχω στο ματι κατι απο ebay που δεν στελνει Ευρωπη, αλλα σκεφτομαι καποιες απο τις υπηρεσιες που πληρωνεις κ παραλαμβάνουν αυτοί το δεμα στην αμερικη κ στην συνεχεια  το στελνουν στην προσωπική σου διευθυνση.Εχω δει το shipito.com .Κάποιος να εχει παραγγειλει με αυτο τον τρόπο ας μου προτεινει καποια εταιρία κ ποσο κοστιζει η υπηρεσια αυτή.Το shipito νομιζω εχει 5 $

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης εχω στο ματι κατι απο ebay που δεν στελνει Ευρωπη, αλλα σκεφτομαι καποιες απο τις υπηρεσιες που πληρωνεις κ παραλαμβάνουν αυτοί το δεμα στην αμερικη κ στην συνεχεια  το στελνουν στην προσωπική σου διευθυνση.Εχω δει το shipito.com .Κάποιος να εχει παραγγειλει με αυτο τον τρόπο ας μου προτεινει καποια εταιρία κ ποσο κοστιζει η υπηρεσια αυτή.Το shipito νομιζω εχει 5 $

 

 

Στο κεφάλαιο 3 του οδηγού της υπογραφής μου θα βρεις μερικές εταιρείες που προσφέρουν την υπηρεσία που θέλεις και μερικές αναφορές από χρήστες που τις έχουν δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, μπαίνω στο ebay να ψάξω έτσι για πλάκα ένα κινητό που έχω σκοπό να πάρω από κατάστημα Ελλάδας και παθαίνω σοκ. Το κινητό έχει 160 ευρώ και στο ebay υπάρχουν πωλητές που το δίνουν 60 και 70 ευρώ. Αυτό γιατί συμβαίνει? Ενώ υπάρχουν κι άλλοι πωλητές που το δίνουν κανονικά 150-160 ευρώ όπως έχει σχεδόν παντού. Τα φθηνά είναι μούφα? Βλέπω, όμως, μια χαρά κριτικές και τίποτα αρνητικό. (Και χωρίς contract λέει, prepaid)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, μπαίνω στο ebay να ψάξω έτσι για πλάκα ένα κινητό που έχω σκοπό να πάρω από κατάστημα Ελλάδας και παθαίνω σοκ. Το κινητό έχει 160 ευρώ και στο ebay υπάρχουν πωλητές που το δίνουν 60 και 70 ευρώ. Αυτό γιατί συμβαίνει? Ενώ υπάρχουν κι άλλοι πωλητές που το δίνουν κανονικά 150-160 ευρώ όπως έχει σχεδόν παντού. Τα φθηνά είναι μούφα? Βλέπω, όμως, μια χαρά κριτικές και τίποτα αρνητικό. (Και χωρίς contract λέει, prepaid)

Σε skroutzomagaza κοιταξες?

 

Εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις πρωτα σε αυτα και μετα να προβεις στο ebay για κινητο αν δεις τρελλη διαφορα σε σχεση με τα ελληνικα σκρουτζομαγαζα.

 

Και αυτο γιατι με το θεμα εγγυησης αν εχεις αγορασει το κινητο απο ebay ειναι λιγο αστα να πανε.

 

Οσο αφορα τις κριτικες που λες αν ειναι μαγαζια που πουλανε στο ebay ειναι καπως φτιαχτες.

 

Και οταν λεω φτιαχτες εννοω οτι σου λενε με το που αγορασεις το οτιδηποτε απο αυτους αν αντιμετωπιζεις το οποιοδηποτε προβλημα ΠΡΙΝ τους κανεις αρνητικη αξιολογηση να τους στειλεις μυνημα και ειναι ικανοι να σου στειλουν πισω ολο το χρηματικο ποσο που ειχες δωσει μονο και μονο για να μην τους κανεις αρνητικη αξιολογηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κοίταξα στο skroutz και σίγουρα από Ελλάδα θα το πάρω για να μην τρέχω μετά. Απλώς απόρησα και είπα να ρωτήσω. Ευχαριστώ για την απάντηση, με κάλυψες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...