Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 Το περίεργο είναι ότι, αν και είσαι από τους πρώτους που δήλωσες ότι σ' αρέσει ο οδηγός, όπως θυμάμαι, δεν τον διάβασες καλά, όπως αποδεικνύεται.

 

 

Είχα διαβάσει τον οδηγό τότε ( τον μισό γιατί μετά τροποποιήθηκε αρκετά ) αλλά δεν είχα Paypal τότε οπότε για εμένα δεν είχε κάποια πρακτική χρήση το θέμα, αλλά like έβαλα για την κίνηση σου και μόνο που έγραψες τον οδηγό!

Τέσπα όπως και να έχει ευχαριστώ για την απάντηση , θα δω πως θα πάει η πρώτη αγορά αν και δεν έχω άλλες ανάγκες άμεσα και αν χρειαστώ ξανά θα ανατρέξω πρώτα στον οδηγό!και μετά θα γίνει ερώτηση , Ειρήνη αδέλφια!!!....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ

1. Η ατέλεια είναι 22 ευρώ

 

 

Κάτι ακόμα επειδή βλέπω ότι άλλαξε όπως είπε και το άλλο μέλος αυτό από πάνω ...στην δικά μου περίπτωση τι παίζει τώρα ... το προιον κάνει 28£ ή αν το προτιμάτε σε δολάρια 46.50$. Η χρέωση είπα που έχει γίνει στην κάρτα 36.70€ ..ποσό το οποίο ξεπερνάει τα

22€ σε αυτήν την περίπτωση έχουμε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμα επειδή βλέπω ότι άλλαξε όπως είπε και το άλλο μέλος αυτό από πάνω ...στην δικά μου περίπτωση τι παίζει τώρα ... το προιον κάνει 28£ ή αν το προτιμάτε σε δολάρια 46.50$. Η χρέωση είπα που έχει γίνει στην κάρτα 36.70€ ..ποσό το οποίο ξεπερνάει τα

22€ σε αυτήν την περίπτωση έχουμε ? 

 

Επειδή έχεις αναφέρει διαφορετικές αγορές, σε διαφορετικά νομίσματα, σε ποια αγορά σου αφορά η ερώτηση και με ποιο τρόπο έρχεται το δέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@makfil

 

Το έστειλε με απλή μεταφορική από Ιαπωνία λέει αυτήν :  send via Surface Mail Small package.

το λογικό είναι εγώ να πρέπει να παραλάβω από τα ΕΛΤΑ έτσι?

Εγώ το έκλεισα από το .co.uk την παραγγελία και στο mail που μου ήρθε λέει :  PAID GBP 28.00 with Paypal το ίδιο ακριβός λέει και στο ebay αλλά και στο paylal.

Tο προϊόν είναι 300 γραμμάρια σε μικρό κουτί. Σε φωτό που μου έχει στείλει δεν βλέπω να έχει κάτι άλλο γραμμένο πέρα απ τα στοιχεία μου και το βάρος.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι έρχεται με ταχυδρομείο, οπότε λιγοστεύουν πολύ οι πιθανότητες να έχεις πρόβλημα με το τελωνείο.

Δεν λες, βέβαια, περί τίνος πρόκειται και μένει μόνο το σενάριο να έχεις αγοράσει κάτι που χρειάζεται άδεια για να εισαχθεί στη χώρα. Αν δεν συμβαίνει ούτε αυτό, τότε τα πράγματα θα εξελιχθούν κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα με μια αγορά απο το eBay. Παραλαμβάνω ένα αντικείμενο το οποίο έχει πρόβλημα. Ανοίγω case και συμφωνούμε με τον πωλητή να το πάρει πίσω, να το επισκευάσει και να το στείλει ξανά. Το στέλνω συστημένο πίσω στην Κίνα, το παραλαμβάνει και απ' οτι λεέι το επισκευάζει και το στέλνει πίσω σε 'μενα. Το έστειλε απ' ότι λέει 15 Ιουλίου. Τα θέματα είναι τα εξής:

α)Δεν το έχω παραλάβει ακόμα

β) Εδώ και καιρό έχει κλείσει αυτόματα το case στο eBay καθώς όπως είναι προφανές πέρασαν οι 30 μέρες που δίνει το σύστημα.

 

Το θέμα είναι τι κάνω; Μπορώ να διεκδικήσω το χρήματα πίσω; Παίζει ο Κινέζος να μην το έστειλε καν πίσω. Τι πρέπει να κάνω σε αυτήν την περίπτωση; Επικοινωνώ με το eBay και τους λέω να κοιτάξουν το case; Γίνεται αυτό απο την στιγμή που έχει κλείσει;

Μήπως να επικοινωνήσω με το PayPal για την συγκεκριμένη πληρωμή; Γίνεται αυτό απο την στιγμή που πλήρωσα πριν απο τόσο καιρό και έχουν παρέλθει οι 45 ημέρες που δίνει σαν όριο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση !! :)

 

Εκανα συναλλαγη μεσω paypal ebay πριν 22 μερες ενα καινουριο κινητο το οποιο εχει προβλημα.

Ο πωλητης προτεινε full refund + εξοδα αποστολης.

Τι κανω εγώ δεδομενου οτι δεν εχω ανοιξει dispute θελω να ειμαι καλυμμενος οτι θα επιστρεψει τα χρηματα οταν λαβει το κινητο. Λογικα 

θα ξεπερασουμε τις 30 μερες. Ολη η επικοινωνια εχει γινει μεσω ebay messages.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα με μια αγορά απο το eBay. Παραλαμβάνω ένα αντικείμενο το οποίο έχει πρόβλημα. Ανοίγω case και συμφωνούμε με τον πωλητή να το πάρει πίσω, να το επισκευάσει και να το στείλει ξανά. Το στέλνω συστημένο πίσω στην Κίνα, το παραλαμβάνει και απ' οτι λεέι το επισκευάζει και το στέλνει πίσω σε 'μενα. Το έστειλε απ' ότι λέει 15 Ιουλίου. Τα θέματα είναι τα εξής:

α)Δεν το έχω παραλάβει ακόμα

β) Εδώ και καιρό έχει κλείσει αυτόματα το case στο eBay καθώς όπως είναι προφανές πέρασαν οι 30 μέρες που δίνει το σύστημα.

 

Το θέμα είναι τι κάνω; Μπορώ να διεκδικήσω το χρήματα πίσω; Παίζει ο Κινέζος να μην το έστειλε καν πίσω. Τι πρέπει να κάνω σε αυτήν την περίπτωση; Επικοινωνώ με το eBay και τους λέω να κοιτάξουν το case; Γίνεται αυτό απο την στιγμή που έχει κλείσει;

Μήπως να επικοινωνήσω με το PayPal για την συγκεκριμένη πληρωμή; Γίνεται αυτό απο την στιγμή που πλήρωσα πριν απο τόσο καιρό και έχουν παρέλθει οι 45 ημέρες που δίνει σαν όριο;

Αν δεν στο στείλει με την καλη του την θέληση τα χρήματα τα έχασες. Το παυπαλ ξέχνα το εχει φυγει απο την διαδικασία.

 

 

Ερωτηση !! :)

 

Εκανα συναλλαγη μεσω paypal ebay πριν 22 μερες ενα καινουριο κινητο το οποιο εχει προβλημα.

Ο πωλητης προτεινε full refund + εξοδα αποστολης.

Τι κανω εγώ δεδομενου οτι δεν εχω ανοιξει dispute θελω να ειμαι καλυμμενος οτι θα επιστρεψει τα χρηματα οταν λαβει το κινητο. Λογικα 

θα ξεπερασουμε τις 30 μερες. Ολη η επικοινωνια εχει γινει μεσω ebay messages.

Το στέλνεις πισω με αριθμο καταδίωξης τον γράφεις στο παυπαλ και μολις παραλάβει σου επιστρέφουν τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Το στέλνεις πισω με αριθμο καταδίωξης τον γράφεις στο παυπαλ και μολις παραλάβει σου επιστρέφουν τα χρηματα.

 

 

Αρα ανοιγω dispute? thx

 

Μολις πατησα στο resolution center του paypal εχει email απο τον general manager  να επικοινωνησω μαζι του πρωτα για να βρεθει μια καλυτερη λυση :P

To θεμα ειναι οτι ο πωλητης ηδη εχει προτεινει refund απλα θελω να καταγραφει καπως ωστε να μην κανει κυριολεκτικα τον κινεζο μετα τις 45 μερες !

Επεξ/σία από silentpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες πρώτη φορά έκανα αγορά απο ebay και θέλω να ρωτήσω κάτι.Ποσο κάνει να γίνει ship περίπου?Γιατί το έχω αγοράσει εδώ και λίγες ώρες το προϊόν,λέει paid αλλά δεν έχει γίνει shipped ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο υπομονή τιποτα ε?

 

Ωρα Ευρώπης πανω κατω την ξερεις

 

Ωρα Κινας 01:30

Αν ειχε αγοράσει κάποιος απο εσένα ενα αντικείμενο στις 11 το βράδυ, που θα έβρισκες ταχυδρομείο για να του το στείλεις, άσε που μπορεί να κοιμάται ο άνθρωπος

 

Οποτε το μονο ενδεχόμενο να το κανει shipped σημερα ειναι να ειναι αμερικανος και γρήγορος.

 

 

Μαξ 3 μερούλες θα περιμένεις για shipped και  40 μέχρι να έρθει(το τονίζω μαξ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...Μια βοήθεια απο τους γνώστες των πραγμάτων παρακαλώ...

Έχω αγοράσει ένα ρολόι με εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης μέχρι χθες.

Δεν το έχω παραλάβει κ στέλνω μνμ στον πωλητή.

Η απάντησή του ήταν να επικοινωνήσω με το AVARTO κ να μου πουν απο εκεί πότε θα παραλάβω το πακέτο μου.

Κ το ερώτημα είναι το εξής...τι είναι το AVARTO ρε παιδιά?

Τα φώτα σας.... :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...