Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν το βάλεις στο καλάθι θα σου βγάλει το συνολικό ποσό με τα μεταφορικά και βλέπεις πόσο θα σου χρεώσει. Με 99.6% θετικές αξιολογήσεις σε πάνω απο 350.000 πωλήσεις, πολύ πιθανόν να έκανε λάθος στην δευτερη χρέωση.

 

Αλλα ακριβό το έχει. Εγώ συχνά ψωνίζω απο buyincoins και είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Δες δυο παρόμοια και φθηνότερα http://www.buyincoins.com/item/375.html#.VFNG2GNAVuY, http://www.buyincoins.com/item/377.html#.VFNGI2NAVuY και εκπτωτικός κωδικός 2dropper2014

 

Ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφορίες. Το είχα δει το site, αλλά δεν έχω ψωνίσει ποτέ.

Μπορείς να μου δώσεις λίγο περισσότερες πληροφορίες για τον εκπτωτικό κωδικό;

Τί είναι; Πώς χρησιμοποιείται; κ.λπ. κ.λπ.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφορίες. Το είχα δει το site, αλλά δεν έχω ψωνίσει ποτέ.

Μπορείς να μου δώσεις λίγο περισσότερες πληροφορίες για τον εκπτωτικό κωδικό;

Τί είναι; Πώς χρησιμοποιείται; κ.λπ. κ.λπ.

 

Ο κωδικός δίνει 2% έκπτωση. Δεν ειναι κάτι τρομερό, αλλά κάθε κέρδος είναι καλοδεχούμενο νομίζω.

Δες στην φωτό που τοποθετείται. Μετά κάνεις κλικ στο submit και γίνεται η έκπτωση.

Πληρώνεις με paypal.

post-235148-0-19916200-1414756538_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μερικές (μάλλον χαζές) ερωτήσεις που θα ήθελα να κάνω προκειμένου να πραγματοποιήσω την 1η μου αγορά(ελπίζω να είμαι στο σωστό thread :ph34r: ).

 

 1. Τα στοιχεία που δίνουμε στον λογαριασμό του e bay , πρέπει να είναι με Ελληνικούς χαρακτήρες και ακριβή στοιχεία ?  (Πχ. Οναματεπώνυμο.)

 

 2. Έστω οτι με ενδιαφέρουν δυο ή περισσότερα αντικείμενα,το paypal θα αφαιρέσει το ποσό αθροιστικά από τον λογαριασμό μου?

(Δηλαδή φόρους και επιβαρύνσεις της τράπεζας θα τα υποστώ 1 φορά ?)

 

 3. Let's do it ! Ωραια, θελώ να πάρω με δωρεάν μεταφορικά εναν επαναφορτιζόμενο μίνι φακό και ενα βολτόμετρο αυτοκινήτου βλέπετε τίποτα το περίεργο/κακό/κάτι το μεμπτό  ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αγοράσει κανείς προιόντα για germinating ,σπόρους κοκ να με κατευθύνει? Ψήνομαι για μια washingtonia robusta στον κήπο,ικανή να προσαρμοστεί στο κλίμα του νησιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μερικές (μάλλον χαζές) ερωτήσεις που θα ήθελα να κάνω προκειμένου να πραγματοποιήσω την 1η μου αγορά(ελπίζω να είμαι στο σωστό thread :ph34r: ).

 

 1. Τα στοιχεία που δίνουμε στον λογαριασμό του e bay , πρέπει να είναι με Ελληνικούς χαρακτήρες και ακριβή στοιχεία ?  (Πχ. Οναματεπώνυμο.)

 

 2. Έστω οτι με ενδιαφέρουν δυο ή περισσότερα αντικείμενα,το paypal θα αφαιρέσει το ποσό αθροιστικά από τον λογαριασμό μου?

(Δηλαδή φόρους και επιβαρύνσεις της τράπεζας θα τα υποστώ 1 φορά ?)

 

 3. Let's do it ! Ωραια, θελώ να πάρω με δωρεάν μεταφορικά εναν επαναφορτιζόμενο μίνι φακό και ενα βολτόμετρο αυτοκινήτου βλέπετε τίποτα το περίεργο/κακό/κάτι το μεμπτό  ?

 

 

 

1. Λατινικούς χαρακτήρες και αφού θα δώσεις των λογαριασμό ή την κάρτα σου θα δώσεις πραγματικά στοιχεία έτσι κι αλλιώς (στο PayPal). Μην σε φοβίζει, το PayPal δεν δίνει τα στοιχεία σου όπου να'νε, είναι σοβαρή εταιρία! Στο ebay μπορείς να βάλεις ότι στοιχεία θες, άλλα για να κάνεις την ζωή σου ποιο εύκολη δίνεις πραγματικά στοιχεία-διεύθυνση κατοικίας κλπ. Έτσι κι αλλιώς θα συνδέσεις των λογαριασμό του ebay με του PayPal οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην τα δώσεις. Απ'την άλλη πάλι αν αποφασίσεις να ψωνίσεις κατευθείαν μέσω πιστωτικής απ'το ebay χωρίς PayPal, πάλι θα πρέπει να δώσεις στοιχεία, για να έρθει το προϊών στο όνομα και την διεύθυνση σου εννοείτε.

2. Όχι αθροιστικά. Για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις ένα ποσό στο PayPal απ'το οποίο θα τραβάει και θα πληρώνει χωρίς να χρειάζεται να πάρει απ'τον λογαριασμό σου. Δεν επιβαρύνεστε απ'την τράπεζα για αγορές πάντως, επιβαρύνσεις έχεις μόνο όταν τραβάς χρήματα απ'το PayPal πίσω στον λογαριασμό σου, κι αυτές εξαρτώνται απ'την τράπεζα.

3. Δεν βλέπω τίποτα περίεργο. Ο ένας πωλητής έχει 99% Positive feedback κι ο άλλος 98.3%. Σε κάθε περίπτωση αν δεν έρθει αυτό που παράγγειλες μετά από 20 μέρες ας πούμε (ανάλογα από που έρχεται) ζητάς και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω, το ίδιο αν έρθει χαλασμένο το κομμάτι. Έχω πάρη αρκετές φορές χρήματα πίσω και μου έμεινε και το αντικείμενο στο τέλος ή σε άλλη περίπτωση πήρα χρήματα πίσω επειδή δεν ήρθε κάτι το οποίο ήρθε μία βδομάδα αργότερα και το πήρα τσάμπα εν τέλη. Γενικά δεν χάνεις απ'το PayPal, αρκεί να κάνεις τις αγορές σου από υπολογιστή που χειρίζεσαι μόνο εσύ (εννοείτε όχι από internet cafe) και να έχεις το νου σου να είναι πράγματι η σελίδα του PayPal ελέγχοντας την διέυθηνση στην μπάρα διευθήνσεων του browser. Επίσης να ζητήσεις απ'την τράπεζα σου να ενημερώνεσε μέσω sms ή e-mail γαι την κάθε συναλλαγή που πραγματοποιήτε μέσω του λογαριασμού ή τις κάρτας σου. Το νου σου σ'αυτά γιατί υπάρχουν απατεώνες εκεί έξω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι  περισσότεροι πωλητές δεν αφήνουν feedback?είναι εκνευριστικό δεδομένου οτι είμαι συνεπής στις αγορές μου.Να πω πως μία φορά πωλητής αρνηθηκε να στείλει ελλάδα γιατι είχα λιγα (θετικά) feedback. Eκανα μια αγορά των 70 ευρώ και εχθες εφοσον μου ηρθε το αντικειμενο αφησα feedback στον πωλητη.Αρκετα τα λεφτα για να μην σχολιασω οτι δεν μου εχει δωσει καποια αξιολογηση.Ρωταω λοιπόν αν θα φανει καπως αν του στειλω να μου αφησει αξιολογηση.Δεν θα το πω με τοσο ωμό τρόπο αλλά με αυτό το σκοπο θα το στείλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι  περισσότεροι πωλητές δεν αφήνουν feedback?είναι εκνευριστικό δεδομένου οτι είμαι συνεπής στις αγορές μου.

 

Εμένα πάντως με αρκετές αγορές σχεδόν πάντα έχω feedback από πωλητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι  περισσότεροι πωλητές δεν αφήνουν feedback?είναι εκνευριστικό δεδομένου οτι είμαι συνεπής στις αγορές μου.Να πω πως μία φορά πωλητής αρνηθηκε να στείλει ελλάδα γιατι είχα λιγα (θετικά) feedback. Eκανα μια αγορά των 70 ευρώ και εχθες εφοσον μου ηρθε το αντικειμενο αφησα feedback στον πωλητη.Αρκετα τα λεφτα για να μην σχολιασω οτι δεν μου εχει δωσει καποια αξιολογηση.Ρωταω λοιπόν αν θα φανει καπως αν του στειλω να μου αφησει αξιολογηση.Δεν θα το πω με τοσο ωμό τρόπο αλλά με αυτό το σκοπο θα το στείλω.

Αν δεν σου αφηνουν feedback στειλτους ενα μυνημα και πες τους να σου αφησουν.

Εγω αυτο κανω σε οσους το εχουν ξεχασει και δεν μου εχουν αφησει feedback και μου αφηνουν κανονικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητής πρέπει να αφήνει feedback αμέσος μόλις των πληρώνεις, όχι αφότου έρθει το πακέτο και αφήσεις εσύ διότι έτσι είναι σαν να περιμένει να δει το δικό σου feedback για να βάλει το δικό του αντίστοιχα.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μερικές (μάλλον χαζές) ερωτήσεις που θα ήθελα να κάνω προκειμένου να πραγματοποιήσω την 1η μου αγορά(ελπίζω να είμαι στο σωστό thread :ph34r: ).

 

 1. Τα στοιχεία που δίνουμε στον λογαριασμό του e bay , πρέπει να είναι με Ελληνικούς χαρακτήρες και ακριβή στοιχεία ?  (Πχ. Οναματεπώνυμο.)

 

 2. Έστω οτι με ενδιαφέρουν δυο ή περισσότερα αντικείμενα,το paypal θα αφαιρέσει το ποσό αθροιστικά από τον λογαριασμό μου?

(Δηλαδή φόρους και επιβαρύνσεις της τράπεζας θα τα υποστώ 1 φορά ?)

 

 3. Let's do it ! Ωραια, θελώ να πάρω με δωρεάν μεταφορικά εναν επαναφορτιζόμενο μίνι φακό και ενα βολτόμετρο αυτοκινήτου βλέπετε τίποτα το περίεργο/κακό/κάτι το μεμπτό  ?

 

 

1. Οπως ακριβώς ειναι στις νεες ταυτότητες με λατινικά

2. Το pp χρεώνει τον λογαριασμο-καρτα σου ακριβως με αυτα που λεει το εβαυ η το καθε σιτε, απο εκει και πέρα οι τράπεζες αν ειναι συνάλλαγμα χρεωνουν συνήθως και ενα 2%

3. Προχώρα

 

Γιατί οι  περισσότεροι πωλητές δεν αφήνουν feedback?είναι εκνευριστικό δεδομένου οτι είμαι συνεπής στις αγορές μου.Να πω πως μία φορά πωλητής αρνηθηκε να στείλει ελλάδα γιατι είχα λιγα (θετικά) feedback. Eκανα μια αγορά των 70 ευρώ και εχθες εφοσον μου ηρθε το αντικειμενο αφησα feedback στον πωλητη.Αρκετα τα λεφτα για να μην σχολιασω οτι δεν μου εχει δωσει καποια αξιολογηση.Ρωταω λοιπόν αν θα φανει καπως αν του στειλω να μου αφησει αξιολογηση.Δεν θα το πω με τοσο ωμό τρόπο αλλά με αυτό το σκοπο θα το στείλω.

Εχω πάψει να ασχολούμαι με τα feedback

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Λατινικούς χαρακτήρες και αφού θα δώσεις των λογαριασμό ή την κάρτα σου θα δώσεις πραγματικά στοιχεία έτσι κι αλλιώς (στο PayPal). Μην σε φοβίζει, το PayPal δεν δίνει τα στοιχεία σου όπου να'νε, είναι σοβαρή εταιρία! Στο ebay μπορείς να βάλεις ότι στοιχεία θες, άλλα για να κάνεις την ζωή σου ποιο εύκολη δίνεις πραγματικά στοιχεία-διεύθυνση κατοικίας κλπ. Έτσι κι αλλιώς θα συνδέσεις των λογαριασμό του ebay με του PayPal οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην τα δώσεις. Απ'την άλλη πάλι αν αποφασίσεις να ψωνίσεις κατευθείαν μέσω πιστωτικής απ'το ebay χωρίς PayPal, πάλι θα πρέπει να δώσεις στοιχεία, για να έρθει το προϊών στο όνομα και την διεύθυνση σου εννοείτε.

2. Όχι αθροιστικά. Για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις ένα ποσό στο PayPal απ'το οποίο θα τραβάει και θα πληρώνει χωρίς να χρειάζεται να πάρει απ'τον λογαριασμό σου. Δεν επιβαρύνεστε απ'την τράπεζα για αγορές πάντως, επιβαρύνσεις έχεις μόνο όταν τραβάς χρήματα απ'το PayPal πίσω στον λογαριασμό σου, κι αυτές εξαρτώνται απ'την τράπεζα.

3. Δεν βλέπω τίποτα περίεργο. Ο ένας πωλητής έχει 99% Positive feedback κι ο άλλος 98.3%. Σε κάθε περίπτωση αν δεν έρθει αυτό που παράγγειλες μετά από 20 μέρες ας πούμε (ανάλογα από που έρχεται) ζητάς και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω, το ίδιο αν έρθει χαλασμένο το κομμάτι. Έχω πάρη αρκετές φορές χρήματα πίσω και μου έμεινε και το αντικείμενο στο τέλος ή σε άλλη περίπτωση πήρα χρήματα πίσω επειδή δεν ήρθε κάτι το οποίο ήρθε μία βδομάδα αργότερα και το πήρα τσάμπα εν τέλη. Γενικά δεν χάνεις απ'το PayPal, αρκεί να κάνεις τις αγορές σου από υπολογιστή που χειρίζεσαι μόνο εσύ (εννοείτε όχι από internet cafe) και να έχεις το νου σου να είναι πράγματι η σελίδα του PayPal ελέγχοντας την διέυθηνση στην μπάρα διευθήνσεων του browser. Επίσης να ζητήσεις απ'την τράπεζα σου να ενημερώνεσε μέσω sms ή e-mail γαι την κάθε συναλλαγή που πραγματοποιήτε μέσω του λογαριασμού ή τις κάρτας σου. Το νου σου σ'αυτά γιατί υπάρχουν απατεώνες εκεί έξω!

JcD & Niko απο Kallithea , τέλεια , ευχαριστώ!

Σχετικά με το 2ο, δηλαδή ανάλογα και με τις χρεωσεις της τράπεζας ισως συμφέρει να εχω ενα ποσό στο paypal και για τις αγορες μου να τραβαει τα χρήματα απο το paypal απευθείας και οχι μέσω paypal απο τον λογαριασμό μου.

Σωστός ο συνειρμός ?

Eαν ναι,υπάρχει κάποιος τροπος που να καθοδηγεί πως μεταφέρονται χρηματα απο τον λογαριασμό στο paypal ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JcD & Niko απο Kallithea , τέλεια , ευχαριστώ!

Σχετικά με το 2ο, δηλαδή ανάλογα και με τις χρεωσεις της τράπεζας ισως συμφέρει να εχω ενα ποσό στο paypal και για τις αγορες μου να τραβαει τα χρήματα απο το paypal απευθείας και οχι μέσω paypal απο τον λογαριασμό μου.

Σωστός ο συνειρμός ?

Eαν ναι,υπάρχει κάποιος τροπος που να καθοδηγεί πως μεταφέρονται χρηματα απο τον λογαριασμό στο paypal ?

 

Έχει μία επιλογή που λέγετε top-up. Επιλέγεις λογαριασμό και ποσό και στέλνεις στο paypal. Περαιτέρω δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν το έχω κάνει, ειλικρινά δεν βλέπω κανένα κέρδος απ'αυτην την κίνηση, την διαφορά στο συνάλλαγμα θα την φας έτσι κι αλλιώς είτε έχοντας χρήματα στο paypal είτε τραβώντας απ'την τράπεζα. Η τράπεζα δεν χρεώνει κάτι για την "ανάληψη" που κάνεις για να πληρώσεις κάτι που αγόρασες, παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος άλλα εμένα με χρέωσαν μόνο σε περιπτώσεις που γύρισα λεφτά μέσω του paypal στον λογαριασμό μου κι αυτό αφότου είχα πουλήσει πράγματα στο ebay (εκεί σε σκίζουν, παίρνει προμήθεια και η κουτσή μαρία!). Τώρα αν υπάρχουν άλλες τράπεζες που χρεώνουν την αγορά μέσω ίντερνετ εμένα μου ακούγετε σαν να χρεώνουν χρήματα για να κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ, παρόμοιο πράγμα είναι! Παρ'ολα αυτά επειδή μου κίνησες την περιέργεια θα κάνω ένα ψάξιμο σε παλιότερες συναλλαγές και θα επανέλθω το συντομότερο να σου πω αν είχα δίκιο, απλά θυμάμαι ότι την αλλαγή του νομίσματος την κάνει το ίδιο το paypal, και η επιβάρυνση είναι τόσο μικρή που δεν απασχολεί μιας που τα χρήματα που γλιτώνεις σε σχέση με την ελληνική αγορά είναι πολλαπλάσια, πχ το μόνιτορ του υπολογιστή μου έκανε στην ελλάδα 650 και το πήρα με τα μεταφορικά από γερμανία 560 κάτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητής πρέπει να αφήνει feedback αμέσος μόλις των πληρώνεις, όχι αφότου έρθει το πακέτο και αφήσεις εσύ διότι έτσι είναι σαν να περιμένει να δει το δικό σου feedback για να βάλει το δικό του αντίστοιχα.!

Ο πωλητης αφηνει αμεσως feedback για ενα και μονο λογο, δεν μπορει να αφησει κατι αλλο εκτος απο θετικο, αλλιως σαφως και θα περίμενε να δει τι θα κανεις

 

JcD & Niko απο Kallithea , τέλεια , ευχαριστώ!

Σχετικά με το 2ο, δηλαδή ανάλογα και με τις χρεωσεις της τράπεζας ισως συμφέρει να εχω ενα ποσό στο paypal και για τις αγορες μου να τραβαει τα χρήματα απο το paypal απευθείας και οχι μέσω paypal απο τον λογαριασμό μου.

Σωστός ο συνειρμός ?

Eαν ναι,υπάρχει κάποιος τροπος που να καθοδηγεί πως μεταφέρονται χρηματα απο τον λογαριασμό στο paypal ?

Χρήματα στο pp πως να εχεις?

Αλλα ας πουμε οτι εχεις 100$ τοτε ναι δεν εχει καμία χρέωση απο την τράπεζα για το συνάλλαγμα, γιατι απλα η τραπεζα σου δεν λαμβάνει μερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JcD
Δεν ξέρω ακόμα εάν χρεώνει κάτι έξτρα για ανάληψη και πληρωμή στο paypal η τράπεζα μου (χρεωστική-eurobank έχω) σύντομα θα μάθω. Αλλά διαβάζω εδώ οτι η συγκεκριμένη χρεώνει 1,5 ευρώ για αγορές απο εξωτερικό, η ίδια που την ρώτησα επανειλημμένα μου είπαν "όχι..." τώρα τι να πω...

(μάλλον εγω δεν το καταλαβαίνω :huh: , κατσε να κάνω και γω μια αγορα να εχω εμπειρίες να μοιράζομαι :D )

ΥΓ. Μετεφερα το 1,5 απο το verify πίσω στην τράπεζα για να δω τι σκ@τα θα κρατήσει.

 

NikosKallithea

Να κάνω ανάληψη απο τον λογαριασμό και καπάκι κατάθεση στο pp (εκει που λέει paypal balance)με τον τροπο που ειπε ο  JcD πιο πάνω.
Δεν έλεγα απο κάτι που πουλησα εγω, και σαν επακόλουθο εχω χρήματα εκει αλλά για μεταφορά απο τον τραπεζικό μου λογ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...