Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

est. delivery μου λεει απο 11 δεκεμβριου 2014 μεχρι 05 ιανουαριου 2015...αν περασει απο 5 ιανουαριου και δν εχει ερθει ακομα τι κανω;

Απορώ γιατι εχει βαλει εκει αυτή την μ@λκια το εβαυ, η οποια και δεν προσφέρει τιποτα σε κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκανα προσφορα (για πρωτη φορα. Συνηθως κανω αγορα), σε ενα προιον που ειναι σε πολυ καλη τιμη, απο Αγγλια. Το προιον λεει οτι ειναι used αλλα λειτουργικο και η προσφορα μου ειναι στα 250€ και 60€ μεταφορικα. Ληγει σε 2 μερες. Επειδη οπως ειπα ειναι χαμηλη τιμη (κανονικα κανει 500€ Used), μπορει ο πωλητης να ακυρωσει την συναλλαγη? αν ειναι χαλασμενο, το paypal με αποζημιωνει μονο για το προιον ή και τα μεταφορικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκανα προσφορα (για πρωτη φορα. Συνηθως κανω αγορα), σε ενα προιον που ειναι σε πολυ καλη τιμη, απο Αγγλια. Το προιον λεει οτι ειναι used αλλα λειτουργικο και η προσφορα μου ειναι στα 250€ και 60€ μεταφορικα. Ληγει σε 2 μερες. Επειδη οπως ειπα ειναι χαμηλη τιμη (κανονικα κανει 500€ Used), μπορει ο πωλητης να ακυρωσει την συναλλαγη? αν ειναι χαλασμενο, το paypal με αποζημιωνει μονο για το προιον ή και τα μεταφορικα?

Οχι δεν μπορεί να ακυρώσει

 

Περίμενε ομως πρωτα να το κερδίσεις και μετα τα λεμε, για να κερδίσεις κάτι στο εβαυ δυο μέρες πριν την λήξη ειναι σαν να λέμε θα μου πέσει το λοτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους

 

Έχω ένα θέμα με μια πρόσφατη αγορά και θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Αγόρασα έναν EU Plug φορτιστή για το κινητό μου (αξίας 5€) από Κινέζο και παρέλαβα 35+ μέρες μετά έναν... φορτιστή αυτοκινήτου (!) για το ίδιο μοντέλο κινητού (!).

Ξεκινάω dispute στο Paypal όπου ζητάω refund ολόκληρου του ποσού λόγω παραλαβής λάθος προϊόντος και ο πωλητής αφού ζήτησε φωτογραφίες για απόδειξη, δέχεται το λάθος και αντιπροτείνει επιστροφή του μισού ποσού και μένουμε ως έχει.

 

Να επιμείνω για (α) επιστροφή ολόκληρου του ποσού, ή (β) αποστολή του εξ αρχής ζητηθέντος προϊόντος με εξ ολοκλήρου δικό του κόστος, πριν δεχτώ το (γ) επιστροφή του μισού ποσού στο paypal.

 

Ποια η γνώμη σας και εμπειρία σας μέχρι τώρα;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταφορικά τα καλύπτει όμως το paypal πλέον! Εγώ θα το έστελνα πίσω γιατί πολλοί τώρα τελευταία στέλνουν ότι να ναι... Επίσης σπάνια τελικά το ζητάνε πίσω γιατί όσο μένει ανοιχτό το dispute τους κάνει μεγάλη ζημιά. Και το dispute αν το επιστρέψεις θα παραμείνει ανοιχτό μέχρι να το παραλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιμείνεις θα σου ζητήσει να το γυρίσεις πίσω

Λοιπον του εστειλα μνμ και μου απαντησε

At the end of the year, broke in the warehouse so will slow down

δεν βγαζω ακρη τι εννοει;

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπον του εστειλα μνμ και μου απαντησε

At the end of the year, broke in the warehouse so will slow down

δεν βγαζω ακρη τι εννοει;

 

 

 

 

ότι θα είναι κλειστοί μέχρι το τέλος της χρονιάς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα! Σκεφτομαι να αγορασω iphone απο το e-bay. εχω βρει καποιες αγγελιες (π.χ Link.png Site: εδω )

Ποια η γνωμη σας? Ειναι αξιοπιστο; Εχετε να προτείνετε καποια  αλλη αγγελια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιμείνεις θα σου ζητήσει να το γυρίσεις πίσω

Δεν έχω πρόβλημα, ειδικά αν το paypal καλύπτει τα έξοδα επιστροφής, απλά είναι ιδιαίτερα χρονοβόρο σαν διαδικασία αν πρέπει πρώτα εκείνος να παραλάβει την επιστροφή και μετά να μου στείλει το σωστό προϊόν.

 

Έλεος, μάλλον θα δεχτώ την πίστωση στο paypal του μισού ποσού από την πλευρά του. Anyway, ήθελα απλά να κάνω μια βολιδοσκόπηση από την μέχρι τώρα εμπειρία σας γιατί δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...