Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μπερδευτη τελειος.paw na στείλω μήνυμα στον πολητη toy dematos,κ μου βγάζει αλλο όνομα.

η αγγελία διαγράφτηκε από το εβαυ,?/?

μόνο στο εμαιλ μπορω να την δω.k sto paypal.

καλό κ χρήσω το ebay,αλλά για άτομα σαν κ εμένα είναι χάσιμο χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα κ καλως σας βρηκα!

 

εψαχνα σημερα κατι συγκεκριμενο στο Ebay το οποιο ειχαν μονο 2 πωλητες απο Αμερικη.. ο ενας στελνει με USPS first class mail, που ξερω οτι δε δουλευει το track number του εξω απο την χωρα του..

 

ο αλλος στελνει με USPS standard international shipping.. γνωριζει καποιος με σιγουρια αν σε αυτο θα δουλεψει μεχρι τη παραλαβη, για να μη με τρωει η αγωνια ως συνηθως στην αναμονη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω μπερδευτη τελειος.paw na στείλω μήνυμα στον πολητη toy dematos,κ μου βγάζει αλλο όνομα.

η αγγελία διαγράφτηκε από το εβαυ,?/?

μόνο στο εμαιλ μπορω να την δω.k sto paypal.

καλό κ χρήσω το ebay,αλλά για άτομα σαν κ εμένα είναι χάσιμο χρημάτων.

μπορεί η αγγελία να διαγράφηκε  για τι πχ δεν είναι πια διαθέσιμο το προϊόν.αλλα εσενα δεν σε πειράζει αυτο.

στειλε μνμ στον πωλητη με την απορια π εχεις απο το κενρικο του προφιλ κ οχι του πραγματος π διαγράφηκε.

 οτι κ να γινει τα λεφτα σ δεν τα χανεις..φτάνει να μην αφήσεις κ περάσουν πάνω απο 45 μερες.

καλησπερα κ καλως σας βρηκα!

 

εψαχνα σημερα κατι συγκεκριμενο στο Ebay το οποιο ειχαν μονο 2 πωλητες απο Αμερικη.. ο ενας στελνει με USPS first class mail, που ξερω οτι δε δουλευει το track number του εξω απο την χωρα του..

 

ο αλλος στελνει με USPS standard international shipping.. γνωριζει καποιος με σιγουρια αν σε αυτο θα δουλεψει μεχρι τη παραλαβη, για να μη με τρωει η αγωνια ως συνηθως στην αναμονη ?

εχω την εντύπωση οτι κ οι 2 αποστολές ειναι απλες κ οχι συστημένες.δεν λεει καπου recorded.

καλύτερα στειλτους μνμ κ ρώτα.

Επεξ/σία από rialdo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σπαστικό που δεν είμαστε το Global Shipping Program , ρωτας τους πωλητές και οι περισσότεροι αρνούνται να πάνε ταχυδρομείο ή να στείλουν έτσι μόνοι τους το αντικείμενο , υπάρχει καμία σελίδα που αναλαμβάνει να παραλάβει και να προωθήσει αντικείμενα από Ebay ; Πόσο είναι το κόστος ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αρκετές και μερικές απ' αυτές περιγράφονται στο αντίστοιχο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου.

Εξαρτάται, βέβαια, από ποια χώρα ή/και ήπειρο θέλεις αγοράσεις και να στείλεις στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί η αγγελία να διαγράφηκε  για τι πχ δεν είναι πια διαθέσιμο το προϊόν.αλλα εσενα δεν σε πειράζει αυτο.

στειλε μνμ στον πωλητη με την απορια π εχεις απο το κενρικο του προφιλ κ οχι του πραγματος π διαγράφηκε.

 οτι κ να γινει τα λεφτα σ δεν τα χανεις..φτάνει να μην αφήσεις κ περάσουν πάνω απο 45 μερες.

εχω την εντύπωση οτι κ οι 2 αποστολές ειναι απλες κ οχι συστημένες.δεν λεει καπου recorded.

καλύτερα στειλτους μνμ κ ρώτα.

δεν μου βγαζει το ονομα του  πωλητη, αλλο βγαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη αργα η γρηγορα   σε ολους φανταζομαι οτι θα συμβει θελω μια μικρη βοηθεια.Εκανα αγορα απο ebay (δεν ειναι η πρωτη) ενος προιοντος απο Αμερικη αξιας 5 ευρω και (Economy Int'l Postage).Η αγορα εγινε στις 8 Φλεβαρη με αναμενομενη αφιξη 24 Φλεβαρη με 11 Μαρτη .Ακομα δεν εχει ερθει και θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η διαδικασια.Εψαξα διαβασα και αποτι καταλαβα αρχικα στελνω στον πωλητη   μηνυμα στο ebay και περιμενω... Αν λοιπον αυτος πει οτι το εστειλε αλλα εγω δεν το  παραλαβω η επομενη διαδικασια ειναι να ανοιξω dispute  ή να παω κατευθειαν σε refund στο paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη αργα η γρηγορα   σε ολους φανταζομαι οτι θα συμβει θελω μια μικρη βοηθεια.Εκανα αγορα απο ebay (δεν ειναι η πρωτη) ενος προιοντος απο Αμερικη αξιας 5 ευρω και (Economy Int'l Postage).Η αγορα εγινε στις 8 Φλεβαρη με αναμενομενη αφιξη 24 Φλεβαρη με 11 Μαρτη .Ακομα δεν εχει ερθει και θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η διαδικασια.Εψαξα διαβασα και αποτι καταλαβα αρχικα στελνω στον πωλητη   μηνυμα στο ebay και περιμενω... Αν λοιπον αυτος πει οτι το εστειλε αλλα εγω δεν το  παραλαβω η επομενη διαδικασια ειναι να ανοιξω dispute  ή να παω κατευθειαν σε refund στο paypal?

 

refund χωρίς dispute δεν γίνεται.

 

Η διαδικασία είναι η εξής:

Dispute για προϊόν που δεν παρέλαβες. Σε αυτή τη φάση σου δίνουν προθεσμία 20 ημερών, για να τα βρεις με τον πωλητή ή ακόμα και να περιμένεις, μήπως παραλάβεις στο εν τω μεταξύ. Αυτό ειδικά σε μένα έχει συμβεί άπειρες φορές. Αν παραλάβεις εννοείται πως κλείνεις το dispute. 

Αν περάσουν 17-18 μέρες απο το dispute και δεν έχεις παραλάβει τότε προχωράς σε claim όπου πλέον δεν έχεις καμιά επικοινωνία με τον πωλητή και αναλαμβάνει το paypal να διερευνήσει την υπόθεση και να αποφασίσει ποιος έχει δίκιο. 

Η απόφαση βγαίνει και σε ενημερώνουν ακριβώς 10 μέρες μετά το claim. 

 

Αν έκανες την αγορά σου μέχρι τις 28 Ιανουαρίου 2015 , έχεις προθεσμία 45 μέρες από την στιγμή που πλήρωσες, για να κάνεις dispute.  

Αν  όμως έκανες την αγορά σου από τις 29 Ιανουαρίου και μετά, έχεις προθεσμία 180 μέρες. 

 

Σε αυτή την περίπτωση αν κάνεις dispute πολύ νωρίς, το paypal ίσως δεν σε δικαιώσει, γιατί δεν είχες την υπομονή να περιμένεις να παραλάβεις το δέμα σου, που πιθανόν να καθυστέρησε κάπου στην διαδρομή. 

 

Από Αμερική δεν ξέρω τους χρόνους παράδοσης, αλλά από Κίνα εκεί που παραλάμβανα στις 20 μέρες το πολύ, το προηγούμενο τρίμηνο βρέθηκα να παραλαμβάνω στους 2 και πλέον μήνες, πάρα πολλά δέματα και από διαφορετικούς πωλητές-καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη αργα η γρηγορα   σε ολους φανταζομαι οτι θα συμβει θελω μια μικρη βοηθεια.Εκανα αγορα απο ebay (δεν ειναι η πρωτη) ενος προιοντος απο Αμερικη αξιας 5 ευρω και (Economy Int'l Postage).Η αγορα εγινε στις 8 Φλεβαρη με αναμενομενη αφιξη 24 Φλεβαρη με 11 Μαρτη .Ακομα δεν εχει ερθει και θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η διαδικασια.Εψαξα διαβασα και αποτι καταλαβα αρχικα στελνω στον πωλητη   μηνυμα στο ebay και περιμενω... Αν λοιπον αυτος πει οτι το εστειλε αλλα εγω δεν το  παραλαβω η επομενη διαδικασια ειναι να ανοιξω dispute  ή να παω κατευθειαν σε refund στο paypal?

 

refund εννοειτε γινετε χωρις dispute .

 

μιλα πρωτα με τον πωλητή.

μπορει να σ πει περιμενε λιγο ακομα.μπορεί να σου πει παρε τα λεφτα σου κ αν παραλαβeiς βαλτα πισω.

 γενικα δεν θελουν να τουσ ανοίγουν case  γιατι μετράει μειον στο seller dashboard.

εγω πχ σαν πωλητής ΟΣΑ θέματα κιαν ειχα τα έλυσα χωρίς case.δλδ εκανα refund άμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς μούφα. Γνήσια φαίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς μούφα. Γνήσια φαίνονται

 

 

Η προσφορτα μαλλον διαγραφηκε η την κατεβασαν.

Οι τυποι ειναι απιστευτοι εχουν ανεβασει μια προσφορα 450-500 ευρω (καθε φορα αλαουν και την τιμη) το iphone 6 στα 450-500 ευρω και 300 ευρω το iphone 5s.προυποθεση για να αγορασεις πρεπει να επικοινωνησεις μαζι τους ειδαλως αν πατησεις αγορα θα στην διαγραψουνε. Επισης η προσφορα αυτη ανεβαινει απο διφορετικο πωλητη που στο ιστορικο του εχει feedback 99% με αγορες κατω των 30 δολαριων οι οποιες εινα τρεχα γυρευε απο μπριζοδιακοτες μεχρι χαρτι τουαλετας και 1-2 αρνητικες ετσι για το ξεκαρφωμα με εγγραφη στο ebay prin to 2008 για να φενεται αξιοπιστος.

 

The  phones are brand new,100% ORIGINAL factory unlocked (so you can use them worldwide  with any GSM carrier), all accessories included + 1 year warranty. For  payment we will use ebay checkout and for delivery we will use UPS or  DHL and it takes around 3 to 5 days.

 

The prices for iPhone 5s Space Grey , white and gold :

 

16 GB = 300 eur

32 Gb = 330 eur

64 GB = 350 eur

 

+10 eur the shipping fees for international.

if you buy 2 unit i offer 5 to 10% discount.

 

Επισης τρελη απατεωνια παιζει και στην χρυση ευκαιρια μεγαλη προσοχη μην την πατησετε για καινουργια iphone 5 κατω των 500 ευρω. Τα τηλεφωνα επικοινωνιας που εχουν βαλει στις αγγελιες ειναι μονιμως κλειστα η χτυπανε 2 φορες και στο καπακι ο συνρομιτης που καλεσατε ειναι κατηλημενος. Εχω την υποψια οτι ειναι οι ιδιοι που πουλανε στο ebay.

Δειτε τη απαντηση ελαβα στην ερωτηση αν τα τηλεφωνα εινα ξεκλειδωτα και αν μπορουν να μου στειλουν με courier πληρονοντας ως αντικαταβολη.

Υποτιθεται οτι η Αγγελια ειναι απο Αθηνα.

 

Eυχαριστώ για το ενδιαφέρον σας στο iPhone 6, που είναι καινούργια και σφραγισμένη στο κουτί με πλήρη αξεσουάρ και κάθε έρχεται με 1 έτος εγγύηση της Apple και είναι Sim ελεύθερο (neverlock) για κάθε πάροχο δικτύου κινητής τηλεφωνίας.

 
τιμές
 
iPhone 6 16GB  = € 500
iPhone 6 64GB  = € 600
iPhone 6 128GB = € 700
 
διαθέσιμα χρώματα-
- Χρυσό
- Ασημί
- Χώρος Γκρι
 
ελεύθερο σκάφος στην πόρτα σας μέσω DHL ταχυδρομείο προτεραιότητας με την επιβεβαίωση της υπογραφής
 
Ναυτιλία και παράδοση στην πόρτα σας γίνεται απευθείας από το Ηνωμένο Βασίλειο, η παράδοση διαρκεί 3 ημέρες μέσω DHL εξπρές ταχυδρομείου, θα στείλουμε αμέσως μετά από την πληρωμή και θα σας στείλουμε αποστολή λεπτομέρειες καταδίωξης όπως (αριθμός καταδίωξης και τον λογαριασμό των αεραγωγών παραλαβής)
 
Όρος πληρωμής: - δεχόμαστε την πληρωμή μέσω τραπεζικού εμβάσματος μέσω Western Union, και αμέσως μετά από την πληρωμή σας έχει επιβεβαιωθεί στέλνουμε έξω και να πάρετε πίσω σε σας με την DHL τον αριθμό καταδίωξης έτσι μπορείτε να παρακολουθείτε και να εντοπίσει το δέμα σε απευθείας σύνδεση πριν να φτάσει στο κατώφλι σας.
 
Παρακαλείστε να πάρει πίσω σε μένα με την τρέχουσα τοποθεσία σας (χώρα και πόλη) και το οποίο του iPhone 6 που θέλετε να αγοράσετε και πόσες μονάδες που θέλετε να αγοράσετε.
 
Μιλάτε αγγλικά;
 
Αναμένω την απάντησή σας
 
αφορά
 
Michael Reeves ( Sales Manager )
DIRECT ELECTRICAL SALES LIMITED
Company Reg No:04512578
 
Skype : wirelessmodels1
ICQ:     668563569
===============
Tell:  +447937444583
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα παρελεβα πριν λιγο αν και πρωι πρωι ανοιξα request  ρωτωντας  μαθω για την αποστολη του προιοντος.Ολα καλα λοιπον και κραταω τις πληροφοριες σε ενδεχομενο μελλοντικο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...