Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

λοιπον..το κερδισα το iphone 6-64gb,,  350euro.used

 δεν εχω πληρωσει ακομα..φοβαμαι.χαχαχα

 

Καλή τύχη :)

Μπορώ να αγοράσω από τον ίδιο πωλητή μέσω ebay 2 πράγματα ταυτόχρονα σε ένα πακέτο ή πρέπει να κάνω δυο διαφορετικές παραγγελίες   ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικές θα είναι οι παραγγελίες αλλά ρώτα τον πωλητή αν μπορεί να σου τα βάλει σε μια συσκευασία (combined postage) για να μην πληρώσεις διπλά μεταφορικά. Οι περισσότεροι το κάνουν με μια μικρή επιβάρυνση. Φυσικά έχει σχέση και το βάρος των δυο πραγμάτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικές θα είναι οι παραγγελίες αλλά ρώτα τον πωλητή αν μπορεί να σου τα βάλει σε μια συσκευασία (combined postage) για να μην πληρώσεις διπλά μεταφορικά. Οι περισσότεροι το κάνουν με μια μικρή επιβάρυνση. Φυσικά έχει σχέση και το βάρος των δυο πραγμάτων...

 

 

Ok  thx

Εάν πάρεις κάτι από ebay και είναι ελαττωματικό τι διαδικασία ακολουθείται ;

 

Δηλαδή  τα έξοδα αποστολής είναι του πωλητή ;

 

 

Επίσης όταν πηγαίνεις ταχυδρομείο γραφείς τα στοιχεία του πωλητή ή απλώς αφήνεις το πακέτο όπως το πήρες  ;

 

Νομίζω στο ταχυδρομείο σου λένε να προ πληρώσεις  το αναφέρεις στο πωλητή ;  ποια βήματα ακολουθείς  ;

 

 

 

Είχε κανείς την εμπειρία να μας πει  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη :)

Μπορώ να αγοράσω από τον ίδιο πωλητή μέσω ebay 2 πράγματα ταυτόχρονα σε ένα πακέτο ή πρέπει να κάνω δυο διαφορετικές παραγγελίες   ;

 

Ναι γινεται εγω το εχω κανει και δεν ειχα παραγγειλει την ιδια μερα αοο τον ιδιο πωλητη (νομιζω 1 μερα διαφορα) αλλα πρεπει να στειλεις μνμ

 

Εγω εχω αλλο προβλημα, δεν βρισκουν το trackn number μου και ο πωλητης δεν απανταει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok  thx

Εάν πάρεις κάτι από ebay και είναι ελαττωματικό τι διαδικασία ακολουθείται ;

 

Δηλαδή  τα έξοδα αποστολής είναι του πωλητή ;

 

 

Επίσης όταν πηγαίνεις ταχυδρομείο γραφείς τα στοιχεία του πωλητή ή απλώς αφήνεις το πακέτο όπως το πήρες  ;

 

Νομίζω στο ταχυδρομείο σου λένε να προ πληρώσεις  το αναφέρεις στο πωλητή ;  ποια βήματα ακολουθείς  ;

 

 

 

Είχε κανείς την εμπειρία να μας πει  ;

 

Δηλαδή συγνώμη τώρα, αλλά την στιγμή που δεν ξέρεις ούτε πως να στείλεις ένα γραμμα / πακέτο μέσω ΕΛΤΑ γιατί πας και κάνεις αγορές απο ebay; 

Αγγλικά τουλάχιστον ξέρεις; Επικοινωνείς με τον πωλητή αρχικά, να δεις τι θα σου προτείνει. Οταν δεν βγάζεις άκρη κάνεις dispute είτε μέσα απο το ebay είτε μέσα απο το Paypal. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γινεται εγω το εχω κανει και δεν ειχα παραγγειλει την ιδια μερα αοο τον ιδιο πωλητη (νομιζω 1 μερα διαφορα) αλλα πρεπει να στειλεις μνμ

 

Εγω εχω αλλο προβλημα, δεν βρισκουν το trackn number μου και ο πωλητης δεν απανταει....

 

Πόσες μέρες το έχει στείλει; Μήπως δεν έχει φτάσει Ελλάδα ακόμα και πρέπει να το κάνεις track στο site του ταχυδρομείου αποστολής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

μια ερωτηση,

εδω και 1-2 εβδομαδες σε οτι πληρωμες παω να κανω στο ebay, οταν με βγαζει στη σελιδα πληρωμης του paypal βλεπω οτι παει να κανει την μετατροπη το paypal απο ευρω σε αλλο νομισμα.

 

στο paypal ειναι φυσικα ρυθμισμενο να κανει τη μετατροπη η τραπεζα, αλλα οταν κανω πληρωμη στο ebay παει να κανει το paypal τη μετατροπη και πρεπει να το αλλαζω σε καθε πληρωμη.

 

το κανει σε κανεναν αλλο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθεσεις κανω, μηπως και ειναι τιποτα περιεργο αυτο που παρηγγειλες. Εκτος και αν το error scan δεν αναφερεται στη σαρωση του πακετου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://s21.postimg.org/xmqigfe8n/image.pngτη σημαινει αυτο?error scan?

 

Βγάζει error γιατί το είχαν ήδη σκανάρει και το ξανακάναν. Λογικά θα παραλάβεις κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...