Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να πω... Έχω παραγγείλει άπειρες φορές από το ebay και το tracking number εμφανιζόταν πάντα την επόμενη  μέρα στη σελίδα του ταχυδρομείου...

 

Εγώ παρήγγειλα από Γερμανία και έκανε 3 μέρες να φανει το tracking No. Μη βιάζεσαι να κάνεις dispute, δεν υπάρχει λόγως βιασύνης.

 

Ωπ, τώρα είδα ότι μιλάς για ebay.co.uk οπότε λόγω Ευρώπης ίσως να εμφανίζονται σε 24 ώρες τα tracking numbers αφού και οι χρόνοι αποστολής είναι συντομότεροι. Εγώ αναφερόμουν σε παραγγελίες από τρίτες χώρες στο ebay.com.

Δεν έχει σημασία αν ήταν από .com ή .uk. αλλά από ποια χώρα έρχεται το προϊόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ παρήγγειλα από Γερμανία και έκανε 3 μέρες να φανει το tracking No. Μη βιάζεσαι να κάνεις dispute, δεν υπάρχει λόγως βιασύνης.

 

Δεν έχει σημασία αν ήταν από .com ή .uk. αλλά από ποια χώρα έρχεται το προϊόν.

 

Από Αγγλία παρήγγειλα... Ακόμα να φανεί το tracking number...

Αν περάσει η τελευταία ημερομηνία παράδοσης και δεν εχει εμφανιστει θα του κάνω dispute.

Γιατί στην αρχή μου είπε "στο έστειλα με απλό ταχυδρομείο" και όταν τον πλάκωσα στα mail ως δια μαγείας εμφανίστηκε ένα tracking number που δεν αντιστοιχεί πουθενά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Αγγλία παρήγγειλα... Ακόμα να φανεί το tracking number...

Αν περάσει η τελευταία ημερομηνία παράδοσης και δεν εχει εμφανιστει θα του κάνω dispute.

Γιατί στην αρχή μου είπε "στο έστειλα με απλό ταχυδρομείο" και όταν τον πλάκωσα στα mail ως δια μαγείας εμφανίστηκε ένα tracking number που δεν αντιστοιχεί πουθενά?

Tο δικό μου μήνυμα το διάβασες η όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια αυτο με το διαχωρισμο paypal & ebay το εχουν σαν ανακοίνωση και στο paypal αλλα και στο ebay.

 

Οπως περιγραφουν σαν απλος αγοραστης/χρηστης και των δυο υπηρεσιων θα μπορεις και παλι να χρησιμοποιεις κανονικα το paypal σε οποιαδηποτε προιον που πουλιεται απο το ebay χωρις να αλλαξει κατι.

 

Μεχρι τωρα δηλαδη paypal & ebay ηταν ενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια αυτο με το διαχωρισμο paypal & ebay το εχουν σαν ανακοίνωση και στο paypal αλλα και στο ebay.

 

Οπως περιγραφουν σαν απλος αγοραστης/χρηστης και των δυο υπηρεσιων θα μπορεις και παλι να χρησιμοποιεις κανονικα το paypal σε οποιαδηποτε προιον που πουλιεται απο το ebay χωρις να αλλαξει κατι.

 

Μεχρι τωρα δηλαδη paypal & ebay ηταν ενα?

....τα είπαμε, εσενα δεν σε αφορα, δεν θα δεις καμια διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακουστεί χαζή η ερώτηση αλλά παρέλαβα την πρώτη παραγγελία από ebay. Όλα καλά, έκανα και θετικό feedback στον πωλητή. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο από τη μεριά μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες να σας ρωτήσω και εγώ κάτι άλλο. Θέλω να αγοράσω κάτι από ebay μέσω ebay global shipping program. Μου βγάζει το τελικό ποσό αποστολής USPS και όλα τα import custom taxes. Υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν να πληρώσω επιπλέον χρήματα για τελωνείο όταν φτάσει ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το σύνολο κόστους και μεταφορικών.

ΤΙ εννοείς; Όλα πληρωμένα υποτίθεται οτι είναι. Το σύνολο βγήκε 1100 ευρώ περίπου, από τα οποία τα 300 είναι τα έξοδα αποστολής μαζί με τους φόρους κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι, με βάση τη νομοθεσία, για αξίες (κόστος + μεταφορικά) πάνω από 150 ευρώ, εκτός από ΦΠΑ επιβάλλεται και δασμός (με βάση τη δασμοφορολογική κλάση του αντικειμένου). Επομένως, αν έχεις προπληρώσει μόνο τον ΦΠΑ, ενδεχομένως, να επιβληθεί και δασμός. Εάν, όμως, έχεις προπληρώσει και αυτόν, τότε είσαι καλυμμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κάνεις το εύκολο που είναι να ελέγξεις ή να γράψεις τα χρήματα που χρεώθηκες, για να ξεκαθαριστεί αν περιλαμβάνεται μόνο ο ΦΠΑ ή όχι;

 

Για το δασμό πρέπει να απευθυνθείς σε εκτελωνιστή που θα βρει το αντικείμενο και την περιγραφή του (κωδικό) στον κατάλογο του τελωνείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα $221,47 (import charges) αντιστοιχούν στον ΦΠΑ (23%) του συνόλου (800+172,38=) $972,38

 

Το δέμα μπορεί 1) να επιβαρυνθεί με τα τέλη υπέρ ΕΛΤΑ (8+4=12€) και 2) να περάσει χωρίς πρόσθετα έξοδα, για φόρους προς το Δημόσιο, αλλά αυτό εξαρτάται και από το μέγεθός του. Εάν είναι ογκώδες, μπορεί να προκαλέσει τον έλεγχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...