Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι σίγουρος για το τι πρέπει να γίνει πρώτα και τι μετά, δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση. Καλύτερα να απαντήσει κάποιος που έχει κάνει τη διαδικασία αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή είμαι τελείως άσχετος με το θέμα, θέλω να αγοράσω αυτό το Link.png Site: προϊόν από ebay.

Στα στοιχειά στο city βάζω Αθήνα πχ και στο state τον δήμο;

Επίσης για το συγκεκριμένο βλέπω λέει free shipping. Παίζει όμως κάποια extra χρέωση όπως τελωνείο; Και πως το παραλαμβάνω όταν έρθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι τελείως άσχετος με το θέμα, θέλω να αγοράσω αυτό το Link.png Site: προϊόν από ebay.

Στα στοιχειά στο city βάζω Αθήνα πχ και στο state τον δήμο;

Επίσης για το συγκεκριμένο βλέπω λέει free shipping. Παίζει όμως κάποια extra χρέωση όπως τελωνείο; Και πως το παραλαμβάνω όταν έρθει;

Ναι σωστά τα λες αλλά και να τα βάλεις και ανάποδα δεν πειράζει γιατί όταν έρθει εδώ Ελλάδα θα το καταλάβουν το που πρέπει να πάει. Δεν θα έχεις πρόβλημα με το τελωνείο αφού η αξία του είναι πολύ μικρή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτό το προϊόν από ebay (http://www.ebay.com/itm/Handheld-298pcs-LED-3200-5600K-Magic-Tube-Light-MTL-900-II-as-Ice-Light-SOS-NEW-/381084357742?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item58ba65d46e) και θέλω να μάθω αν θα πληρώσω τελωνείο. Ο όγκος του πακέτου είναι αρκετά μεγάλος 60 εκ. μήκος : Package size: 60 * 12 * 8cm , και αυτό είναι που με φοβίζει. Σε ερώτηση μου στον πωλητή μου είπε έχει στείλει Ελλάδα και δεν είχε θέμα. Όμως είναι ρίσκο.. Εσείς τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προμήθεια που κρατάει το ebay είναι για την τιμή του προιόντος που πουλήσαμε ή μετράει μέσα και η τιμή των μεταφορικών;

 

Στο τελευταίο αντικείμενο που πούλησα κρατήθηκε μία προμήθεια με βάση την τελική τιμή που έκλεισε η δημοπρασία (η προμήθεια paypal φυσικά) και μετά από λίγες μέρες ήρθε και η κράτηση από ebay με βάση τα έξοδα αποστολής που χρέωσα.

 

Το συνδύασα με το γεγονός ότι παλαιότερα ιδίως κάποιοι Κινέζοι είχαν τιμή προιόντος 0.1 και πχ 20 αποστολή, οπότε έχανε το ebay προμήθειες, γι'αυτό χρεώνουν και την αποστολή.

 

χωρις τα μεταφορικα

 

Είσαι σίγουρος; Εκτός αν κάτι άλλο εννοείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτό το προϊόν από ebay (http://www.ebay.com/itm/Handheld-298pcs-LED-3200-5600K-Magic-Tube-Light-MTL-900-II-as-Ice-Light-SOS-NEW-/381084357742?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item58ba65d46e) και θέλω να μάθω αν θα πληρώσω τελωνείο. Ο όγκος του πακέτου είναι αρκετά μεγάλος 60 εκ. μήκος : Package size: 60 * 12 * 8cm , και αυτό είναι που με φοβίζει. Σε ερώτηση μου στον πωλητή μου είπε έχει στείλει Ελλάδα και δεν είχε θέμα. Όμως είναι ρίσκο.. Εσείς τι λέτε;

 

Ο πωλητής λέει ότι το στέλνει με ταχυδρομείο, με το οποίο η διαδικασία εκτελωνισμού είναι διαφορετική.

Κανείς, όμως, δεν μπορεί να σε βεβαιώσει ότι το δέμα θα περάσει χωρίς πρόσθετα έξοδα.

 

Αν θέλεις να το αγοράσεις οπωσδήποτε, νομίζω ότι πρέπει να συνεννοηθείς με τον πωλητή για την αναγραφή χαμηλότερης δηλωμένης αξίας στο αυτοκόλλητο, ώστε να μειωθεί, όσο είναι δυνατόν, ο κίνδυνος για να επιβληθούν έξοδα εκτελωνισμού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητής λέει ότι το στέλνει με ταχυδρομείο, με το οποίο η διαδικασία εκτελωνισμού είναι διαφορετική.

Κανείς, όμως, δεν μπορεί να σε βεβαιώσει ότι το δέμα θα περάσει χωρίς πρόσθετα έξοδα.

 

Αν θέλεις να το αγοράσεις οπωσδήποτε, νομίζω ότι πρέπει να συνεννοηθείς με τον πωλητή για την αναγραφή χαμηλότερης δηλωμένης αξίας στο αυτοκόλλητο, ώστε να μειωθεί, όσο είναι δυνατόν, ο κίνδυνος για να επιβληθούν έξοδα εκτελωνισμού.

 

Ναι αυτό μου είπε να δηλώσει 27$ αξία. Το γεγονός του μεγάλου όγκου όμως δεν μεγαλώνει τον κίνδυνο εκτελωνισμού; Νομίζω μέχρι 50εκ. μήκος δεν περνούν τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θα μπορούσε να σε απασχολήσει είναι ότι στη Θεσ/νίκη που μένεις υπηρετεί και τελωνειακός στην ΥΕΔ (Υπηρεσία Εκτελωνισμού Δεμάτων) των ΕΛΤΑ. Αλλά μην αγχώνεσαι, αφού θα δηλώσει αυτή την αξία, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παραγγείλω το παρακάτω προϊόν http://www.ebay.com/itm/Corsair-4GB-DDR4-2400-/371291864947 η ερώτηση μου είναι πόσο ακριβής είναι τα έξοδα εισαγωγής "Import charges" για το συγκεκριμένο προϊόν δεν γράφει έξοδα εισαγωγής(Μάλλον επειδή είναι απο γερμανία ), Υπάρχει περίπτωση να χρεώσουν παραπάνω απο το ποσό μαζί με μεταφορικά που γράφει, επιπλέον στα Έξοδα εισαγωγής περιλαμβάνεται και τελονίο... ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@takiskan

Δεν έχει import charges επειδή είναι από χώρα της ΕΕ και για τον ίδιο λόγο δεν έχει ούτε τελωνείο.


Λοιπόν παρατήρησα κατι ανέλπιστα ευχάριστο

 

Απο αυτο τον μηνα και μετά οι συναλλαγές που κάνω απο το ebay.com, παυπαλ, και πειραιως, δεν εχουν την κλασικη χρεώσεις 2% για την μετατροπή συναλλάγματος, για δείτε και εσείς τι παίζει

 

ΠΡΙΝ

attachicon.gifprin.png

 

ΜΕΤΑ

attachicon.gifmeta.png

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι για αγορά που έκανα πριν μερικές ημέρες, σήμερα φάνηκε η συναλλαγή στο ebanking και δεν έχει προμήθεια. Δεν  ξέρω αν καταργήθηκε η προμήθεια (ψιλοχλωμό μου φαίνεται) ή αν πλέον την ενσωματώνει η τράπεζα στο ποσό της αγοράς. Μέχρι τώρα φαινόταν ξεχωριστά η χρέωση της αγοράς και η χρέωση της προμήθειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παραγγείλω το παρακάτω προϊόν http://www.ebay.com/itm/Corsair-4GB-DDR4-2400-/371291864947 η ερώτηση μου είναι πόσο ακριβής είναι τα έξοδα εισαγωγής "Import charges" για το συγκεκριμένο προϊόν δεν γράφει έξοδα εισαγωγής(Μάλλον επειδή είναι απο γερμανία ), Υπάρχει περίπτωση να χρεώσουν παραπάνω απο το ποσό μαζί με μεταφορικά που γράφει, επιπλέον στα Έξοδα εισαγωγής περιλαμβάνεται και τελονίο... ;;;

 

Αγοράζεις από την ΕΕ που δεν έχει δασμούς και φόρους και, επομένως θα πληρώσεις την αξία και τα μεταφορικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...