Προς το περιεχόμενο

φθηνά αεροπορικά εισιτήρια


LumosMaxima

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
paredwse μην νομιζεις οτι επειδη εισαι νομικος και Moderator τα ξερεις ολα.

Πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι τα ξέρω όλα - ούτε επικαλέστηκα την ιδιότητά μου ως νομικού ή ως moderator. :-)

 

Τοτε πως εξηγεις το γεγονος οτι η μια εταιρια κοβει δρομολογια απο Λημνο(http://www.seleo.gr/sbj.aspx?sbj=10742) ή απο αλλα νησια σε συνεννοηση ωστε να πηγαινει μονο η μια εταιρια; Aσε γιατι και γω εχω γνωστους και στις δυο εταιριες και μου τα λενε...

Δεν το εξηγώ. Δεν προσπάθησα να εξηγήσω τίποτα, έβαλα τα πράγματα στην ορθή τους βάση.

Αφού εσύ έχεις γνωστούς στις δύο εταιρείες και ξέρεις καλύτερα, μπράβο σου. :-)

 

Αλλο αν δεν θελεις να θιγονται Βγενοπουλοι και Βασιλακηδες...

Δεν με ενδιαφέρει εάν θιγεί είτε ο Βγενόπουλος είτε ο Βασιλάκης. Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα.

Αλλα μην αναφερειες για γενικες συνελευσεις και επιτροπες ανταγωνισμου διοτι σε οσους γνωριζουν τον αεροπορικο χωρο αυτα ακουγονται γελοια.

 

Αφού λοιπόν θεωρείς ότι ξέρεις καλύτερα, πες μας τι έγινε. Εγκρίθηκε η συγχώνευση; Όχι τίποτε άλλο, για να σταματήσουμε τη συγκεκριμένη δουλειά στο γραφείο και να τους παραπέμψουμε όλους σε εσένα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως παρεδωσε ο φίλος έχει δίκιο..Πέρσι είχα κλείσει εισητήρια για λήμνο γύρω στις 15 Μαίου με aegean στα 58 ευρώ με επιστροφη ενώ τώρα είναι τα διπλά περίπου + ότι κόψανε τα δρομολόγια της aegean τελείως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ειχα παρει ολυμπιακη, και μου ειπανε ακριβοτερη τιμη απο το airtickets.com και μετα πηρα σε ενα ταξιδιωτικο, και μου ειπαν την ιδια με την ολυμπιακη αλλα οταν τους ανεφερα για την τιμη στο site και καλα επικοινωνησαν με την ολυμπιακη και τελικα το πηρα απο το ταξιδιωτικο σε αυτη την τιμη, του site δηλαδη. Αυτα τα ολιγα απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι τα ξέρω όλα - ούτε επικαλέστηκα την ιδιότητά μου ως νομικού ή ως moderator. :-)

 

 

Δεν το εξηγώ. Δεν προσπάθησα να εξηγήσω τίποτα, έβαλα τα πράγματα στην ορθή τους βάση.

Αφού εσύ έχεις γνωστούς στις δύο εταιρείες και ξέρεις καλύτερα, μπράβο σου. :-)

 

 

Δεν με ενδιαφέρει εάν θιγεί είτε ο Βγενόπουλος είτε ο Βασιλάκης. Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα.

 

 

Αφού λοιπόν θεωρείς ότι ξέρεις καλύτερα, πες μας τι έγινε. Εγκρίθηκε η συγχώνευση; Όχι τίποτε άλλο, για να σταματήσουμε τη συγκεκριμένη δουλειά στο γραφείο και να τους παραπέμψουμε όλους σε εσένα. :-)

 

paredwse τις εξυπναδες σου κρατα τες για σενα.

οπως σου ειπα το οτι εισαι Moderator και νομικος δεν σημαινει οτι ξερεις τα παντα.

Βεβαια στην Ελλαδα ολοι ειναι ειδικοι για ολα.ΠΧ οι δημοσιογραφοι ειναι: οικονομολογοι,σεισμολογοι,μετεωορολογοι,πιλοτοι μεταξυ αλλων.

Λοιπον ΣΙΓΟΥΡΑ ξερω καλυτερα απο σενα και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα πω σε σενα τι εγινε και τι γινεται.Οποιος θελει και ενδιαφερεται μπορει να μαθει.

 

---------- Προσθήκη στις 14:11 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:01 ----------

 

Πάντως παρεδωσε ο φίλος έχει δίκιο..Πέρσι είχα κλείσει εισητήρια για λήμνο γύρω στις 15 Μαίου με aegean στα 58 ευρώ με επιστροφη ενώ τώρα είναι τα διπλά περίπου + ότι κόψανε τα δρομολόγια της aegean τελείως

 

Απο περιεργεια ψαξτε το δρομολογιο Ροδο-Ηρακλειο-Ροδο.

Αποσταση περιπου 150 μιλλια δηλαδη μιση ωριτσα και κοστιζει 220 Ευρω!

Ξερεται γιατι;Διοτι κυριοι παει ΜΟΝΟ η Olympic Air.Mαλιστα κυριοι! Αυτα κανει το μονοπωλιο.Δεν υπαρχει φτηνοτερο εισιτηριο διοτι δεν παει καμμια αλλη εταιρια απευθειας.Παλαιοτερα πηγαινε και η Aegean και απο τοτε που το εκοψε πληρωστε 220 ευρω για μιση ωρα διαδρομη.Αυτα ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεγονός είναι οτι η aegean τα έκοψε τα δρομολογια γιατι δεν τους συμφερει και θελουν μεγαλυτερο κερδος..Είναι προφανές. Η συγχώνευση δεν έχει γίνει στα χαρτιά διότι η ολυμπιακή πρέπει να παραμείνει ιδιωτική για 1 χρόνο πριν συγχωνευθεί με άλλη εταιρεία(έχω την εντύπωση οτι υπάρχει τετοιος όρος-για τυχον λάθος συγχωρηστε με). Αλλα ουσιαστικά πλέον στα πακέτα εσωτερικού δεν βλέπουμε προσφορές που βλέπαμε.

 

Αποπάνω ακόμα και αν ο άλλος κάνει λάθος οφείλεις να του το πεις με κόσμιο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Πάντως παρεδωσε ο φίλος έχει δίκιο..Πέρσι είχα κλείσει εισητήρια για λήμνο γύρω στις 15 Μαίου με aegean στα 58 ευρώ με επιστροφη ενώ τώρα είναι τα διπλά περίπου + ότι κόψανε τα δρομολόγια της aegean τελείως

Μα ουδείς είπε ότι δεν έχουν κοπεί δρομολόγια από τις δύο εταιρείες για να εξυηρετήσει η μία την άλλη ή ότι ετοιμάζονται γενικότερες συμπράξεις.

Αλλά από εκεί μέχρι του σημείου να θεωρούμε ως δεδομένη, αυτή τη στιγμή, τη συγχώνευση, είναι μακρύς ο δρόμος... ;)

 

paredwse τις εξυπναδες σου κρατα τες για σενα.

οπως σου ειπα το οτι εισαι Moderator και νομικος δεν σημαινει οτι ξερεις τα παντα.

Βεβαια στην Ελλαδα ολοι ειναι ειδικοι για ολα.ΠΧ οι δημοσιογραφοι ειναι: οικονομολογοι,σεισμολογοι,μετεωορολογοι,πιλοτοι μεταξυ αλλων.

Λοιπον ΣΙΓΟΥΡΑ ξερω καλυτερα απο σενα και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα πω σε σενα τι εγινε και τι γινεται.Οποιος θελει και ενδιαφερεται μπορει να μαθει.

 

Το υφάκι και τις υποδείξεις στους συμμαθητές σου και σε όσους στις ζητούν. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεγονός είναι οτι η aegean τα έκοψε τα δρομολογια γιατι δεν τους συμφερει και θελουν μεγαλυτερο κερδος..Είναι προφανές. Η συγχώνευση δεν έχει γίνει στα χαρτιά διότι η ολυμπιακή πρέπει να παραμείνει ιδιωτική για 1 χρόνο πριν συγχωνευθεί με άλλη εταιρεία(έχω την εντύπωση οτι υπάρχει τετοιος όρος-για τυχον λάθος συγχωρηστε με). Αλλα ουσιαστικά πλέον στα πακέτα εσωτερικού δεν βλέπουμε προσφορές που βλέπαμε.

 

Αποπάνω ακόμα και αν ο άλλος κάνει λάθος οφείλεις να του το πεις με κόσμιο τρόπο.

 

Δεν κανεις λαθος.ΜΟΝΟ στα χαρτια δεν εχει γινει!

Τυπικα μεχρι τον Οκτωβριο δεν μπορει να πουληθει,ουσιαστικα ομως συνεργαζονται με τους τροπους που εχουν αναφερθει πιο πανω.

 

---------- Προσθήκη στις 14:18 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:14 ----------

 

Μα ουδείς είπε ότι δεν έχουν κοπεί δρομολόγια από τις δύο εταιρείες για να εξυηρετήσει η μία την άλλη ή ότι ετοιμάζονται γενικότερες συμπράξεις.

Αλλά από εκεί μέχρι του σημείου να θεωρούμε ως δεδομένη, αυτή τη στιγμή, τη συγχώνευση, είναι μακρύς ο δρόμος... ;)

 

 

 

Το υφάκι και τις υποδείξεις στους συμμαθητές σου και σε όσους στις ζητούν. :-)

 

Καλα ε τωρα με κατατροπωσες.Εχω χαλαστει τελειως μιλαμε.:mrgreen:

Αλλος ενας ειδικος επι παντος επιστητου Moderator που θελει να εχει την τελευταια λεξη.

Οποτε σου δινω την σειρα να απαντησεις τελευταιος:B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Γεγονός είναι οτι η aegean τα έκοψε τα δρομολογια γιατι δεν τους συμφερει και θελουν μεγαλυτερο κερδος..Είναι προφανές. Η συγχώνευση δεν έχει γίνει στα χαρτιά διότι η ολυμπιακή πρέπει να παραμείνει ιδιωτική για 1 χρόνο πριν συγχωνευθεί με άλλη εταιρεία(έχω την εντύπωση οτι υπάρχει τετοιος όρος-για τυχον λάθος συγχωρηστε με). Αλλα ουσιαστικά πλέον στα πακέτα εσωτερικού δεν βλέπουμε προσφορές που βλέπαμε.

 

Παράδειγμα δρομολογίου (που έβλεπα πρόσφατα) όπου συνυπάρχουν τόσο η Αιγαίου όσο και η Ολυμπιακή:

 

thumb-734C_4BE009D0.jpg

 

Κόβονται δρομολόγια (κυρίως στο εσωτερικό) αλλά οι δύο εταιρείες δεν έχουν συγχωνευθεί, ας μην λέμε ό,τι θέλουμε.

 

[...]

 

Καλα ε τωρα με κατατροπωσες.Εχω χαλαστει τελειως μιλαμε.:mrgreen:

Αλλος ενας ειδικος επι παντος επιστητου Moderator που θελει να εχει την τελευταια λεξη.

Οποτε σου δινω την σειρα να απαντησεις τελευταιος:B)

 

Λυπάμαι για το επίπεδό σου. Αδυνατώ να κατέλθω τόσο πολύ, καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο "θεμα" ειναι ακομα στα χαρτια, η συμφωνια εχει γινει και κανει μπαμ απο τις "διευκοληνσεις" που κανει η μια εταιρεια στην αλλη. ( Γιατι νομιζετε πιεζαν για ιδιωτικοποιηση της Ολυμπιακης ? Ολα ηταν οργανωμενα απο καιρο ).

 

Οσο για το αλλο μην τσακωνεστε , αλλοι τα βαζουν στην τσεπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@luxx, για το airticket (και το κάθε τέτοιο site) ήξερα ότι κλείνουν κάποιες θέσεις πολύ νωρίτερα (πριν 3-4 μήνες) άρα και σε χαμηλότερη τιμή και έτσι μπορούν και βγάζουν κέρδος. μας έτυχε πρόσφατο παράδειγμα που πήγαμε Ισπανία, η lufthansa να μην έχει εισιτήρια για την πτήση που θέλαμε ή βρίσκαμε για άλλες πτήσεις την ίδια μέρα πιο ακριβά και από airticket το βρήκαμε (για την ίδια πτήση) σε καλή τιμή 140 πήγαινε-έλα. στην περίπτωσή σου μπορεί να έβγαλε κάποια προσφορά η aegean για να ξεπουλήσει τα εισιτήρια .. το καλύτερο είναι να ψάξεις και στα site των εταιριών και στο airticket και ανάλογα πότε φεύγεις να βρεις το φθηνότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εβαλα ακριβως την ιδια πτηση και ιδια ωρα στο airtickets ( με εταιρια την aegean ) και στο site της aegean και στο δευτερο ειναι πιο ακριβο κατα 8 ευρω. Τι παιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή γενικά ο καθένας λέει ότι νάνε

 

καταρχάς οοοολα τα σίτε που κλείνεται εισιτήρια είναι στη πράξη τουριστικά γραφεία που πουλάνε εισιτήρια μέσω web τπτ παραπάνω τπτ λιγότερο. κάποιος το είπε μεσολαβητές, αν το τουριστικό γραφείο είναι μεσολαβητής ναι μπορείς να το θέσεις και έτσι.

 

επειδή δουλεύω σε τουριστικό γραφείο να σας εξηγήσω δυο πραματακια.

 

ένα εισιτήριο κοστίζει σε έμενα 100 ευρώ (που δε πουλάω μέσω web)

ένα εισιτήριο κοστίζει και στο http://www.tade.kom. 100 ευρώ (ναι είπαμε είναι και αυτός τουριστικό γραφείο οπότε έχει ίδιες τιμές κατά 99,5%, και μη πιαστητε στο 0.5% είναι πολύ ειδική περίπτωση που δε θα την αναλύσω τώρα γτ θέλω 1 σελίδα)

 

έρχεται ο πελάτης και μου κάνει 3-4 ερωτήσεις μπλα μπλα κλείνει το εισιτήριο από μένα των 100 ευρώ και του βάζω σα γραφείο 10 ευρώ service fee άρα σε εμένα πληρώνει 110 ευρώ. στη τσέπη του γραφείου πρακτικά μένουν τα 10 ευρώ αυτό ειναι το κέρδος ( για κάποιον που λέει για κλέφτες)

εδώ μια παρένθεση να ξερεται οτι το service fee κατα βάση διαφέρει σε εισιτήρια εσωτερικού-εξωτερικού και από εταιρίες σε εταιρίες πχ αν πάρεις τηλ τη British και κλείσεις εισιτήριο σου βάζει 30 ευρώ service fee. τα γραφεια ίσως σου βάλουν 20 και αν το κλείσεις από το νετ ίσως και να μην έχει καθόλου service fee

 

πάμε τώρα στο νετ..

ψάχνεται μονοι σας βρίσκεται τι θελεται βαζεται τη καρτουλα σας το πληρώνεται, ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ SERVICE FEE απλά διαφέρει .. κάποια site βάζουν 5 ευρώ κάποια 10 κάποια καθόλου μπλα μπλα...

 

κοινώς η ΟΟΟΛη διαφορά είναι το service fee γτ στο γραφείο που πρακτικά είναι παροχή υπηρεσιών ξοδεύεις το χρόνο υπαλλήλου και είναι υποχρεωμένος να σε βοηθήσει σε ότι θες ενώ στο νετ το κάνεις μόνος σου.. θα μου πεις αφού το κάνω μόνος γτ πληρώνω service fee?

προφανώς κάπως πρέπει να κερδίσουν και αυτοί εταιρία είναι γτ αν το πληρώσεις 100 ευρώ και του κοστίζει 100 ευρω κάτι κάνει τσάμπα

 

δουλεύει μήπως κάνεις σας τσάμπα?

 

παμε τώρα γτ εδώ κάνει τόσο και στο τάδε σιτε κάνει τόσο

αν παρατηρήσατε οι διαφορές δεν είναι τραγικές και εκεί παίζει ρόλο το service fee.. και η Aegean βάζει στο site 10 ευρω (το εχει σαν χρέωση συναλλαγής η οα βάζει 7 ε κάποιος άλλος μπορεί να βάζει 5 και πάει λέγοντας)

 

Και επειδή οι τιμές εξαρτώνται από τη διαθεσιμότητα αν εξερεσουμε τις μικροδιαφορές του fee από σιτε σε σιτε ΟΤΙ βρείτε στο ένα μέρος θα βρείτε και στο άλλο. το ίδιο σύστημα κρατήσεων τρέχουν απλά αλλάζει η εξωτερική εμφάνιση που το παρουσιάζουν.

 

πάμε τώρα στη διαθεσιμότητα..

κάθε πτήση στην οικονομική έχει περίπου 10 διαφορετικούς ναύλους έστω ότι ξεκινάει από 1 ευρώ και φτάνει στα 100 ευρώ, προφανώς στο 1 ευρώ θα πουλάει 5 θέσεις στα 4 ευρώ άλλες 5 θέσεις στα 15 ευρώ άλλες 10 θέσεις και πάει λέγοντας.. όποιος προλάβει πήρε..

έστω τώρα ότι πουλήθηκαν οι πρώτοι 4ς ναύλοι και το εισιτήριό τώρα κάνει 50 ευρώ

 

λίγο πριν όμως 1 άτομο κάπου στο κόσμο ακύρωσε τη θέση που είχε αγοράσει στα 4 ευρώ.. αυτή 1 θέση η αεροπορική τη ξαναγυρνάει στα συστήματα για να ξανά πουληθεί

 

έτσι αυτός ο "τυχερός" πελάτης αντί να πλήρωνε 50 ευρώ τώρα θα πληρώσει 4 ευρώ ΑΛΛΑ ο επόμενος δε θα πάει στον επόμενο ναύλο που έκανε πχ 10 ευρώ γτ δεν υπάρχει.. πάει πάλι στα 50

 

κοινώς οι τιμές είναι με βάση τη διαθεσιμότητα έτσι μπορεί να σας λυθεί η απορία γιατί ΚΑΠΟΙΕΣ πτήσεις είναι πιο φθηνές από άλλες (ναι δεν είναι προσφορές όπως νομίζεται πολλοί) , προφανώς μια πτήση 5 το πρωί δεν τη προτιμούν κ πολλοί άρα θα πουλάει φτηνούς ναύλους μέχρι να εξαντληθούν.

 

φυσικά να ξερεται ότι πληρώνει κάποιος παίρνει, πολύ φθηνά εισιτήρια πχ δε δέχονται αλλαγές και αν για κάποιο λόγο θες να αλλάξεις δεν αλλάζει και πρέπει να βγάλεις νέο εισιτήριο κάποια πιο ακριβά αλλάζουν με κάποιο πέναλτι και κάποια ακόμα πιο ακριβά ακυρώνουν full στη περίπτωση που δε πας και στη αλλαγή φυσικά δε κοστίζει τπτ

 

οσο για την aegean oa

 

o paredwse έχει δίκιο και γενικά νταξυ σαν ελληναρες πάντα λέμε αυτο που πιστεύουμε οτι είναι σωστό και θεωρούμε ότι το δικο μας σκεπτικό είναι σωστό παρόλο που δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση

 

λοιπόν για την ώρα έχουν αρχίσει να συνεργάζονται μεταξύ τους για να μειώσουν κάποια κοστοι και πάνε προς συγχώνευση

 

όχι δεν ΈΧΟΥΝ Συγχωνευτεί ακόμα απλά συνεργάζονται

για να γίνουν ένα πρέπει να πάρουν το ΟΚ από την ευρωπαϊκή ένωση και αυτό μπορεί να γίνει μετά το σεπτεμβρη γτ μέχρι τότε έχει υπογράψει η mig ότι δε θα πουληθεί -ενωθεί κτλ σε κάποιον τρίτο

 

κατά 90 % θα ενωθούν και θα πάρουν το οκ από την ευρωπη γτ το ίδιο έγινε με την airone-alitalia αλλά μετά το σεπτεμβρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sndev

καλα τα λες

η ουσια του θεματος ειναι να βρισκουμε φτηνο εισητηριο

εγω σαν ταξιδιωτης με παρα πολλα χιλιομετρα στο ενεργητικο μου και επειδη δε με ενδιεφερε παντα το ποσο γρηγορα θα φτασω αλλα η τιμη εχω χρησιμοποιησει πολλλους τροπους.

το ιντερνετ απλα σου δινει ετοιμα καποια στοιχεια και εχεις την ανεση να κλεισεις με την οποια επιβαρυνση απο το κρεβατι καναπε κηπο η πισινα.

πολλες φορες εχω παει και στηνομαι αεροδρομιο σε αναμονη και αν κατσει.

το ζητουμενο ομως ειναι παντα το φτηνο εισητηριο.

εγω δεν κλεινω τωρα πια απο πολυ πριν αντε το πολυ 2 εβδομαδες γιατι με ενδιαφερει να ξερω (πχ αν εχει χιονι εκει που παω λογω των απροβλεπτων καιρικων συνθηκων)

τελος μην ξεχναμε οτι προαγοραζοντας το εισητηριο ειναι για τις εταιρειες μια μορφη χρηματοδοτησης (αυτο μπορω να το αναλυσω λογω δουλειας) γιαυτο και οι προσφορες.

και κατι ακομα οσο περνανε τα χρονια αρχισω και ψιλοψειριζω μερικες εταιρειες με τι αεροπλανα πετανε πχ γιατι υπαρχουν και ψιλοσαραβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...