Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοσία....


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά αντιμετωπίζω ένα κομματάκι σοβαρό πρόβλημα...

Πήρα σήμερα 2 ανεμιστήρες της AC με PWM, μαζί με την X1650 AGP, και ένας W/D 320GB Sata2 Bulk

Ωραία, εγώ από την αρχή εξαιτίας του noname psu μου είχα αμφιβολίες για την κάρτα η οποία και λειτούργησε τέλεια...

Αντιθέτως οι δύο ανεμιστήρες (front και rear), παρόλο που τους σύνδεσα τη 3pin τροφοδοσία με τα 3pin header στη mobo, δεν λειτουργούν καν...:cry: 0 Rpm... Μήπως επειδή το mobo μου ίσως δεν υποστηρίζει την λειτουργία PWM? Και στην τελική δε θα έπρεπε έστω και να ξεκινούσαν?

Επίσης ο δίσκος μου ήρθε σε bulk συσκευασία, μόνο αυτός τπτ άλλο... Σύνδεσα το SATA Cable που επίσης παρέγγειλα, αλλά πού είναι το power cable οεο? Έχει μια 8pin υποδοχή, απλά πού μπορώ να βρω καλώδιο ώστε να λειτουργήσει?

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν δεκτή...

 

edit: Να σημειώσω ότι τα ανεμιστηράκια έχουν άλλα 2 τετράπινα βυσματάκια, απλά δεν νομίζω να χρειάζονται στην περίπτωση που τραβάνε κατευθείαν ρεύμα από τη μητρική... Γιατί δεν ξεκινούν καν, help guys... Αλλά ιδιαίτερα, θα ήθελα απάντηση για το δίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Προσφατα ειχα παρει εναν 12αρη της AC και μου ειχε βγει η πιστη μεχρι να καταλαβω πως μπαινει.

Η mobo μου δεν εχει PWM ενω το fan που πηρα εχει.Οποτε εγω θα σου πω πως να το κανεις να δουλεψει οχι ομως με PWM.

Λοιπον το καλωδιο του εχει 2 4πινα(θυλικο και αρσενικο βυσμα) και ενα 3πινο ε;

Θα συνδεσεις το 4πινο του fan στο 3πινο της mobo ,αν το δεις απο κοντα εχει (το 4πινο του fan) 2 μικρες πλαστικες εξοχες ,αναμεσα τους συνδεεις το 3πινο της mobo(ελπιζω να μην σε μπερδεψα ...πολυ:)).

Αυτα για τα ανεμηστηρια ,οσο αφορα τον σκληρο τι να σου πω δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πολύ, τώρα αμέσως θα το δοκιμάσω :grin:

Κοίταξε ίσως για το δίσκο, από την τρομάρα που πήρα ότι έδωσα 75ε και δεν έχω δίσκο, ίσως να μην τα είπα και καλά.

Λοιπόν εκτός από το Sata Cable, που το συνδέεις κανονικά στη mobo, χρειάζεται και ρεύμα για να λειτουργήσει έτσι? Έχει λοιπόν μία 8πινη υποδοχή, και ρωτάω λοιπό παιδιά... Πού θα βρώ τέτοιο καλώδιο? οεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ενοεις το οτι παιρνει τροφοδοσια μονο απο καλωδιο τροφοδοσιας sata? Μαλλον δεν εχει το τροφοδοτικο σου τετοια εξοδο αρα πρεπει να παρεις ενα καλωδιο τροφοδοσιας sata που συνδεεται σε ενα 4pino

 

Νομιζω αυτο ζητας

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=41539279&product=878553

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sata15pin.jpgΟι SATA περνουν ρευμα απο βισμα σαν της εικονας.Μερικοι εχουν και το κανονικο με το molex αλλα η πληοψηφια εχει σαν το προηγουμενο.Εγω με το παλιο μου τροφοδωτικο ειχα παρει ενα ανταπτορακι που απο 3pin molex εβγαζε σε αυτο των SATA απο Πλαισιο κανα 2 ευρα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε, εγώ πήρα αυτό, ο δίσκος όμως επειδή ήταν σε συσκευασία bulk δεν είχε καλώδιο ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ (power cable). Δίπλα λοιπόν από το sata cable, έχει μια 8pin υποδοχή (όπως προανέφερα) και ρωτάω:

1) Τι είναι αυτό το καλώδιο τροφοδοσίας sata

2) Πώς τελοσπάντων θα κάνω το δίσκο μου να λειτουργήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμώτο δεν μου βγαίνει καλή η photo...

Anyway, δεν είναι 4pin είναι 8pin Σαν αυτό που έδειξε ο Sadamiraq αλλά μία σειρά από 4πάνω και μία σειρά από 4 κάτω...

 

________

| . . . . |

| . . . . |

_________

 

 

Στην απεγνωσμένη μου προσπάθεια να εξηγήσω, καλλιτέχνισα το 8pin που λέω... Φαντάσου το έτσι

μόνο που η κάτω γραμμή συναντά τις κάθετες LOooooooooooooooOL :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια δες το #11 Sadamiraq...

Από επιδόσεις παίζω το San Andreas π.χ. σε 1280x1024 με Αntialising στο 2 και details στο Very High και πετάει το machini...

Το βράδυ θα βάλω και τα FEAR, Doom3 και αύριο θα έχω και το Carbon να σας πω σε ποιο νέα παιχνίδια επιδόσεις :wink:

Αλλά πρώτα το δίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε το εχω δει αυτο αλλα μονο αυτο εχει? πρεπει να εχει κι αλλη εισοδο απο την αλλη πλευρα που μοιαζει σαν την εισοδο sata αλλα ειναι πιο πλατια. κοιτα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...