Προς το περιεχόμενο

Official Beer Topic


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ ότι η Becks είναι πολύ πίσω από οτιδήποτε Βαυαρικό, αλλά για μαγαζί που μπορείς να κάτσεις μόνο ή σχεδόν μόνο όρθιος είναι καλός συμβιβασμός.

Τώρα γιατί μου αρέσει η Erdinger περισσότερο από Paulaner δεν ξέρω αλλά έχει λίγο πιο γεμάτη γεύση βρίσκω. Πιστεύω η χειρότερη βαυαρική μπύρα είναι η Löwenbräu.

Από το δίδυμο μόνο Heineken πίνω και αυτό όταν δεν υπάρχουν άλλες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε μαγαζια που εχω παει κατα καιρους,4 ευρω η φθηνοτερη(και ηταν μεγαλο μπουκαλη παραδοξως,στο Χαιδαρι)κι εχω δει και με 7.5 ευρω στο Απολις στην Πετρουπολη τα 330ml.

 

PS)to:χαπι Μεγαλη κουβεντα ειπες τωρα φιλε μου!Κρασι και ουζακι να γουσταρουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελευταία φορά που ήμουνα Ελλάδα έδωσα 6 ευρώ για μια becks σε μια καφετέρια στην Καισαριανή, πράγμα ψιλογελοία γιατί με αυτά τα λεφτά εδώ παίρνει κανείς ποτήρι του 1 lt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με 10ευρώ παίρνεις καφασάκι...

 

Πέρσι, πλήρωσα τη McFarland (χωρίς ποτήρι, δηλαδή όλη η δευτερεύουσα ζύμωση στο στομάχι) 7euros, στου Ψυρρή, στην αρχή νόμιζα ότι έκανε πλάκα η κοπελίτσα ή λάθος, αλλά τουλάχιστον ήταν πολύ ευγενική όταν μου εξήγησε ότι σοβαρολογούσε. Άντε μετά να της εξηγήσεις ότι ζεις κάπου, που η μπύρα ξεκινάει από 2ευρώ και φτάνει και τα 4 το μισό λίτρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

steven αν η "περιοχή" που δηλώνεις είναι αλήθης μάλλον δε μας παίρνει να σου πάμε κόντρα όσον αφορά στις μπύρες:mrgreen:

 

Η Κaizer πραγματικά είναι πολύ ανώτερη των "2", απόρω πώς τη ξέχασα. Μύθο δεν έχω μπει καν στον κόπο να πιω μιας και με έχουν αποτρέψει οι φίλοι μου με κάτι τραγικά σχόλια:confused:

Επίσης θα τσεκάρω και θα ρωτήσω για μια μπύρα που χω σταμπάρει, γιατί είναι ακριβή και θέλω να μαι σίγουρος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι προτιμώ τον μύθο από την φονική δυάδα (amstel, μπλιάχ, και heineken, απλά παλεύεται...). Η kaiser βέβαια είναι πολύ καλύτερη.

Αν και από μπύρες μαζικής κατανάλωσης (βλέπε "φτηνές") προτείνω veltins (απο lidl). Όλες αυτές βέβαια είναι @ρχίδι@ μπύρες, μπροστά σε κάτι μπύρες με @ρχίδι@@@@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fischer κανείς; Από τις "εμπορικές" μπύρες προσωπικά μου αρέσει μακράν. 2η έρχεται η Heineken. Από 'κει και πέρα σε μπυραρία, ανάλογα τα κέφια:

Σε Weiss, Erdinger. Ούτε Paulaner, ούτε Franziskaner :-P

Σε Lager, Stella Artois (ειδικά το καλοκαίρι πίνεται πάρα πολύ ευχάριστα, ούσα σχετικά ελαφριά).

Σε Pils, Jever ή Pilsner Urquell.

Σε μαύρη, Bernard (τσέχικη, έχει αρχίσει και κυκλοφορεί τελευταία στα μαγαζιά που παλιά είχαν HB - εξαιρετική μπύρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει πολυ η Leffe ειναι Βελγικη νομιζω,αλλα δεν ειναι για καθε μερα λογω της τσιμπημενης της τιμης (κοντα στο 1,8Ε τα 250ml).Για καθημερινη «χρηση» Classe Royal (1,80Ε η εξαδα απο σκλαβενιτη).Αξιοπρεπεστατη:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις "καθημερινές" προτιμώ Μύθο και Βεργίνα (παμφθηνη, πικρούλα κ σαφώς καλύτερη γεύση από κάτι... πως την είπαμε; Αμστελ;;;). Οντως, Κάιζερ, τα "ψιλο-σπάει", ειδικά με γεμάτα γεύματα κρεατικών!!! Fischer θα έπαιρνα χαλαρά, αλλά με τα λεφτά που ζητάνε... προτιμώ 2 μύθους!

 

Για Stella Artois επαυξάνω και επίσης μ' αρέσει η Leffe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα οι βέλγικες μου τη σπάνε γιατί χωρίς να έχουν τίποτα το φοβερό κάνουν τις διπλές τιμές από τις Βαυαρικές (στην Ελλάδα από ότι έχω προσέξει, γιατί εδώ δεν ασχολούμαι με τέτοια πράγματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@soturin Γιατί να λεω ψέμματα βρε αδερφέ? :P

 

Ντάξει μη φανταστείς τίποτα φοβερό δεν έχω πιεί όλες τις μπύρες τοθ κόσμου... Βέλγικες πχ που λεει ο Luci δεν έχω πιει... Αλλά αυτές που αναφέρω σε σχέση με τις ελληνικές δεν έχουν πραγματικα καμία σχέση...

 

btw Πριν από 2 ή 3 μέρες (δεν θυμάμαι καλά) άρχισαν να στήνουν τις σκηνές για το Oktoberfest...:):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw Πριν από 2 ή 3 μέρες (δεν θυμάμαι καλά) άρχισαν να στήνουν τις σκηνές για το Oktoberfest...:):):)

 

Ρε φίλε!!! Σε beer thread είσαι λυπήσου μας λίγο!:cry::cry::cry:

 

Πωω διαβάζω σε κάνα περιοδίκο που αναφέρουν και καλά τη γιορτή σαν ρεπορτάζ και τρελαίνομαι. Θέλω να ξεχάσω οτι υπάρχει για να μη κόψω καμια φλέβα. Εμείς οι δύσμοιροι καθόμαστε και μαλώνουμε για τον μύθο και την άμστελ. Θα οργανωθεί γκρουπ μια χρονιά από σχολή, δεν γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μωρε μη τρελαίνεσαι... Δεν είναι τίποτα...

 

31 εκτάρια έκταση

6 μύρια κόσμος κάθε χρόνο κατα μέσο όρο (πέρσυ είχε 6.5 με το ρεκόρ να είναι στα 7.1 το 1985) (btw το μόναχο έχει 1.3 μύρια κατοίκους hahaha)

100.000 θέσεις για καθιστούς

12.000 εργαζόμενοι

6.000.000 λίτρα μπύρας

 

Μια γιορτούλα είναι μωρέ...:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...