Προς το περιεχόμενο

Διπλωμα μηχανης απεριοριστων κυβικων


iced

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά και γω ενδιαφέρομαι για να μάθω πόσο πρέπει να πληρώσει κάποιος που έχει δίπλωμα αυτοκινήτου...για το δίπλωμα μηχανης...

Υπάρχει κανα site τύπου Skroutz που να λέει πόσο ζητάει ο κάθε δάσκαλος ..

Ή θα πρέπει να πάρω τους δρόμους...

Ανακεφαλεώνω... Πόσο πάει ;

 

Σε έναν που ρώτησα μου είπε 600 :shock:, να τον πιστέψω ή είναι απατεώνας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά και γω ενδιαφέρομαι για να μάθω πόσο πρέπει να πληρώσει κάποιος που έχει δίπλωμα αυτοκινήτου...για το δίπλωμα μηχανης...

Υπάρχει κανα site τύπου Skroutz που να λέει πόσο ζητάει ο κάθε δάσκαλος ..

Ή θα πρέπει να πάρω τους δρόμους...

Ανακεφαλεώνω... Πόσο πάει ;

 

Σε έναν που ρώτησα μου είπε 600 :shock:, να τον πιστέψω ή είναι απατεώνας ;

300-450 οχι παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά θέλω και γώ να δώσω για δίπλωμα απεριορίστου αλλά κανεις δεν με ενθαρρύνει όλοι μου λένε.. είναι που επικυνδινο και θα σκοτωθείς...ας υπάρξει επιτέλους ένας άνρθωπος να μου πεί ότι τα πράγματα δεν ειναι και τόσο τραγικά τελος πάντων....

 

και γώ που ρώτησα μου είπαν maximun 300-450 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά θέλω και γώ να δώσω για δίπλωμα απεριορίστου αλλά κανεις δεν με ενθαρρύνει όλοι μου λένε.. είναι που επικυνδινο και θα σκοτωθείς...ας υπάρξει επιτέλους ένας άνρθωπος να μου πεί ότι τα πράγματα δεν ειναι και τόσο τραγικά τελος πάντων....

 

και γώ που ρώτησα μου είπαν maximun 300-450 ευρώ

 

Κοίτα να δείς. Αν κάποιος πεί πως η οδήγηση μηχανής δεν είναι επικίνδυνη τότε θα λέει ψέματα. Δεν είναι πιό εύκολο να τρακάρεις με μηχανή απ'ότι με αυτοκίνητο αν προσέχεις. Το αντίθετο θα έλεγα.

 

Όμως μια πτώση ή τράκα με την μηχανή έχει πολλαπλάσιες πιθανότητες να επιφέρει τραυματισμό στον/στους αναβάτες. Από εκεί και πέρα στο χέρι του καθενός είναι να αποφασίσει αν αξίζει το ρίσκο ή όχι. Για μένα ναι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 18 μου έβγαλα δίπλωμα για Α1 (τότε ήταν μέχρι 125cc) και δύο χρόνια μετά στα 20 μου έβγαλα για Α (απεριόριστα cc).

 

Αν δεν έχεις δύο χρόνια Α1 τότε για το A θα πρέπει να είσαι μεγαλύτερος απο 21 ετών. Επίσης απο A1 σε A δεν γίνεται αυτόματα αλλά με εξετάσεις πάλι!

 

Σαφώς και η μοτοσυκλέτα είναι πιο επικίνδυνη απο το αυτοκίνητο αλλά όλα είναι θέμα οδηγού. Οδηγώ καθημερινά όλο το χρόνο απο τα 16 μου και σήμερα είμαι 28. Ποτέ δεν είχα ατύχημα. Και όχι γιατί πάω σαν χεσμένος δεξιά δεξιά, νορμάλ οδηγώ και συνήθως και πιο σπορ, αλλά πάντα έχω το νου μου, πάντα προσαμόζω την ταχύτητά μου και τον τρόπο οδήγησης ανάλογα με τις συνθήκες. Επειδή πολλοί θα πουν οτι η ασφάλεια δεν είναι μόνο στο χέρι σου, αλλά και στον άλλων, θα απαντήσω οτι θα πρέπει να αποκτήσετε και μαντικές ικανότητες και αυτό κάνει την διαφορά. Πάντα θα πρέπει να υπολογίζεις τι χαζομάρα ή τι λάθος μπορεί να κάνει ο οδηγός που είναι μπροστά σου -πίσω σου κτλ. Στοπ, φανάρια και τα παραμφερή δεν λένε τίποτα για έναν μοτοσυκλετιστή. Πάντα πρέπει να κόβεις και να τσεκάρεις αν κάποιος έρχεται, γιατί αν τα παρβιάσει τότε....

 

Συνεπώς, το νού σας καιπροσοχή πάντα. Η μοτοσυκλέτα απαιτεί σεβασμό και αυτοσυγκρασία.

 

Συμφωνώ επι της ευκαιρίας και με τον johnnyestia. Έτσι ακριβώς όπως τα λέει είναι. Και ναι, αξίζει και με το παραπάνω το "ρίσκο" να οδηγηγείς ένα δίκυκλο ειδικά αν μένεις σε μια πόλη όπως την Αθήνα ή την Θεσσαλονίκη.

 

ΥΓ: Δίπλωμα αυτοκινήτου δεν συνεπάγεται και νόμιμη οδήγηση για 50cc. Δυστηχώς εδώ δεν είμαστε Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις δύο χρόνια Α1 τότε για το A θα πρέπει να είσαι μεγαλύτερος απο 21 ετών. Επίσης απο A1 σε A δεν γίνεται αυτόματα αλλά με εξετάσεις πάλι!

Ο νομος αλλαξε.

Εφοσον εχεις παρει το Α1 (νομιζω αν το εχεις παρει απο το 2003 και μετα), στα δυο χρονια, κανεις μια αιτηση, πληρωνεις ενα παραβολο και στο αναβαθμιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νομος αλλαξε.

Εφοσον εχεις παρει το Α1 (νομιζω αν το εχεις παρει απο το 2003 και μετα), στα δυο χρονια, κανεις μια αιτηση, πληρωνεις ενα παραβολο και στο αναβαθμιζουν.

 

Αχα! ΟΚ. Δεν το ήξερα οτι άλλαξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά. Διάβασα με ενδιαφέρον ότι λέτε

Εγώ έχω την εξής απλή ερώτηση.

Όταν έχεις δίπλωμα για αμάξι και για 50αρι...τι άλλο χρειάζετια για να βγάλεις δίπλωμα για μηχανή απεριορίστων κυβικών;

 

Χρειάζεται να ξαναδώσεις σήματα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες εγώ έχω δίπλωμα Α1 από το 2001.Έχω ακούσει για την αυτόματατη αναβάθμιση σε κατηγορία Α μετά το πέρας δύο χρόνων.

 

Ισχύει αυτό για μένα ή θα πρέπει να δώσω πάλι 250-300 ευρώ για μαθήματα και τα σχετικά.

 

Εγώ δεν θέλω να δώσω μαθήματα οπότε 'οτιδήποτε' άλλο γνωρίζεται παρακαλώ πείτε το μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Διάβασα με ενδιαφέρον ότι λέτε

Εγώ έχω την εξής απλή ερώτηση.

Όταν έχεις δίπλωμα για αμάξι και για 50αρι...τι άλλο χρειάζετια για να βγάλεις δίπλωμα για μηχανή απεριορίστων κυβικών;

 

Χρειάζεται να ξαναδώσεις σήματα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

σηματα δεν θα δωσεις αλλα θα δωσεις το βιβλιο για τα μηχανακια το οποιο βεβεα ειναι πολυ ευκολο

 

Ρε παίδες εγώ έχω δίπλωμα Α1 από το 2001.Έχω ακούσει για την αυτόματατη αναβάθμιση σε κατηγορία Α μετά το πέρας δύο χρόνων.

 

Ισχύει αυτό για μένα ή θα πρέπει να δώσω πάλι 250-300 ευρώ για μαθήματα και τα σχετικά.

 

Εγώ δεν θέλω να δώσω μαθήματα οπότε 'οτιδήποτε' άλλο γνωρίζεται παρακαλώ πείτε το μου.

 

δεν τους πιανει ολους .ειναιαπο 200χ και μετα οποτε ρωτα το.εγω το ιχα παρει το 1999 και μου λενε εσενα δεν σε πιανει οποτε θα πρεπει να ξαναδωσεις για μηχανη ενω καποιος που μπορει να το ειχε παρει μετα απο μενα κανα χρονο του γινοταν αυτοματα.ενταξει δεν εχει λογικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη εαν κατάλαβα καλά, κάποιος που έχει περισότερα χρόνα οδηγικής εμπειρίας, δεν μπορεί να το κάνει αυτόματα με την δικαιολογία ότι έχει πάρει το δίπλωμα παλαιότερα, και κάποιος που το έχει πάρει μετά το 200χ με λιγότερα χρόνια οδηγικής εμπειρίας μπορεί να το κάνει αυτόματα????

 

Για ποιό λόγο? Έχεις δίκιο δεν έχει λογική, οπότε πρέπει να ρωτήσω κάποια σχολή οδηγών, ή να βρώ μία σχολή που να μου κάνει την αυτόματα αλλαγή έμμεσα.

 

Εαν γνωρίζει κάποιος μια τέτοια σχολή, παρακαλώ pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως οπως το ειπες.ναι ετσι ειναι.δεν υπαρχει λογικη.στο λεω γιατι και εγω αναγκαστηκα να ξαναδωσω αφου το ειχα παρει καπου το 1999.αυτο θα σου πουν και απο στην σχολη και δεν γινετε να το παρεις εμμεσα εκτος αν λαδωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@iced

Για κάποιο βάσιμο λόγο πιστεύω ότι επέλεξες ίσως τον πιο γρήγορο δρόμο για να γίνεις μακαρίτης. Όχι πως με νοιάζει βέβαια, αρκεί να μην πάρεις στον λαιμό σου κανέναν φουκαρά. Δηλαδή αν δεν έχεις περάσει σταδιακά από όλα τα κυβικά ενός δικύκλου, τότε μόνο το κράτος σε θεωρεί ώριμο μόλις.... κλέισεις τα 21.

 

Διαφωνώ. Αν έχεις μυαλό στο κεφάλι σου και μία οδηκή συμπεριφορά απο αυτοκήνιτο, μπορείς να πας και σε μεγάλη μηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...