Προς το περιεχόμενο

Διπλωμα μηχανης απεριοριστων κυβικων


iced

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαφωνώ. Αν έχεις μυαλό στο κεφάλι σου και μία οδηκή συμπεριφορά απο αυτοκήνιτο, μπορείς να πας και σε μεγάλη μηχανή.

 

Μια οδικη συμεριφορα μπορεις να εχεις και απο το ποδηλατο αν κινεισαι πολυ και σοβαρα... Νταξει ο Aigeas υπερβαλει 100%, σιγα που θα κανω συλλογη απο μηχανες... Λες και ο καθενας ξεκιναει απο 1000αρι αμαξι και ανεβαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια οδικη συμεριφορα μπορεις να εχεις και απο το ποδηλατο αν κινεισαι πολυ και σοβαρα... Νταξει ο Aigeas υπερβαλει 100%, σιγα που θα κανω συλλογη απο μηχανες... Λες και ο καθενας ξεκιναει απο 1000αρι αμαξι και ανεβαινει

 

συμφωνώ μαζί σου.To αυτοκήνιτο το ειπα σαν παραδειγμα. μπορει να ειναι ποδήλατο, ποδήλατο, κτλ κτλ...

Εγω ξεκίνησα στα 26μου το 2006 με ΧΤ660Χ και τωρα με ΤDM900. Δοξά τω Θεώ μια ψιλή τούμπα εχω φάει. Αν είχα ξεκινήσει απο μικρός με μηχανακι πιστευω ότι θα είχα σπασει τα μούτρα πολλές φορές μέχρι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου συμφωνω μαζι σου!

 

Βασικα υπαρχει η αντιληψη καποιων δηθεν εμπειρων μηχανοβιων που τυγχανει παντα να εχουν τις πολυ γρηγορες (προσωπικη παρατηρηση) να λενε οτι για να οδηγησεις πρεπει να αγορασεις 50-70-125-250-40-500-600-700-1000...

 

Ποτε θα σοβαρευτουν μερικοι δεν μπορω να καταλαβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ζωή σε λόγου μας iced.

 

Σιγά που θα σκάσουμε κιόλας.

 

 

Δικό σου κεφάλι είναι. Το σίγουρο είναι πως αν δεν μπορείς να στρίψεις με το ΧΤ μην περιμένεις να μπορείς να στρίψεις με κανένα ducati.

Aλλά επειδή κατά 99% την μηχανή την θες για Πατήσια-Μοναστηράκι στο τέλος λίγη σημασία έχει ο κυβισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στον χώρο των μοτοσυκλετιστών συνηθίζεται σαν κωμική σκηνή οι άσχετοι ή οι καθόλου μοτοσυκλετιστές να βγάζουν γλώσσα σε μοτοσυκλετιστές με πολυετή πείρα.

 

Ξέρω από τον ανηψιό μου που του αγόρασε η μαμά του GSXR.

 

Εντάξει, σε γενικές γραμμές βγάζουν γέλιο αυτές οι καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις ποσο γελιο βγαζουν κατι τυπου με μπρατσωμενο λοιπος και με μια γκομενα απο πισω που της φαινεται το ροζ στρινγκ?? Οι οποιοι καβαλανε δεν ξερω και εγω ποσα φασαριοζικα κυβικα.... ??

 

Μακαρι να εισαι σοβαρος με μια σοβαρη μηχανη και να κανω λαθος, μακαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είμαι μοτοσυκλετιστής των 365 ημερών του χρόνου, όχι των 90.

 

Παρόλα αυτά η συμβουλή που σου έδωσα είναι αυτή που θα σου έδινε κάθε σοβαρός μοτοσυκλετιστής. Γιατί δυστυχώς βάσει νόμου υποτίθεται ότι με το CB ο δάσκαλος οδήγησης θα σου έκανε έστω μία εισαγωγή με μια σειρά υποχρεωτικών μαθημάτων. Εφόσον αυτό δεν συμβαίνει όμως, εκ των πραγμάτων θα χρειαστεί να κάνεις αυτά τα μαθήματα απευθείας στην πράξη μετά την απόκτηση του διπλώματος, με όποιο τρόπο τέλος πάντων εκτός του φυσιολογικού. Εγώ τι ακριβώς θα έπρεπε να σου προτείνω ως σοβαρός άνθρωπος πρώτα; Να αγοράσεις την γιαχαβούζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σαν να έλεγα ότι θα πάω να πάρω δίπλωμα για το αυτοκίνητο με τον γνωστό πατροπαράδοτο ελληνικό τρόπο.

 

Εντάξει εκεί τουλάχιστον 15 μαθήματα θα τα έκανα σε αντίθεση με τη μοτοσυκλέτα. Θα ήμουν σοβαρός αν έλεγα πως μετά την απόκτηση του διπλώματος πάω να αγοράσω ferrari;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμω ιδιαιτερα τις συμβουλες καποιου εμπειρου. Με εκνευριζει απιστευτα ομως να ξεσπαει ο αλλος στο φορουμ λεγοντας μου, θα σπασεις το κεφαλι σου και δεν με νοιαζει, συνταγη για μακαριτης κτλ...

 

Οσο για το cb και τα μαθηματα δυστηχως ετσι ειναι και το ηξερα. Διαλεξα λοιπον να κανω γυρω γυρω διαφορα μαθηματα μονος μου με ενα 125 4χ εντουρο. Σιγα σιγα με την βοηθεια των μηχανολογικων γνωσεων μου και διαφορων σοβαρω ατομων πηγε πολυ καλα. Και με το aprilia pegaso 650 παει πλεον πολυ καλα και σε αυτο με βοηθαει η πολυ μεγαλη εμπειρια που εχω ως ερασιτεχνης ποδηλατης στην ζουγκλα καθημερινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Άρα ξεκίνησες με ένα 125 και μάλιστα τετράτροχο και ακολούθησε ένα 650cc όχι βεβαίως supersport.

 

Εντάξει, δεν σου πρότεινα να κάνεις κάτι διαφορετικό. Στο σωστό δρόμο είσαι. Τσάμπα τσαντίζεσαι. Πάρε το δίπλωμα κάνε και καμιά 40.000 χλμ με τον Πήγασο και θα είσαι έτοιμος για το επόμενο βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει τοτε παρεξηγησα την προθεση σου για τον λογο που σου ειπα στο προηγουμενο. Επισης ζητω συγνωμη για την συμπεριφορα.

 

Σιγουρα θα κανω πολλα με τον πηγασο ο οποιος ειναι του στυλ απο τις μηχανες που μου αρεσουν. Αν παω σε κατι παραπανω αυτο θα ειναι για την αξιοπιστια γενικοτερα (οχι οτι δεν ειναι μηχανικα αυτο) και ιδιαιτερα για το abs... Σε "supersport" και μονο για δευτερη μηχανη, οχι πρωτη, η αγαπη μου ειναι το ducati monster λογω του vintage στυλ που εχει και και του ωραιου θορυβου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Aigea ως προς το εξής:

 

Με το να μπαίνεις στον κόσμο των μοτοσυκλετών κατευθείαν σε πολλά κυβικά παίζεις με το κεφάλι σου. Αυτό δεν σημαίνει πως όλοι όσοι το κάνουν αυτό σκοτώνονται,σίγουρα όμως οι πιθανότητες αυξάνουν.

 

Εσύ iced μπορεί σαν άτομο να είσαι τόσο σκεπτόμενος έτσι ώστε να μην κινδύνευσες ούτε μια φορά. Αυτό όμως δεν ισχύει με την πλειοψηφία των ατόμων που πρωτοκαβαλάνε μοτοσυκλέτα. Ειδικά τώρα οι μηχανές σου δίνουν μια καταπληκτική αίσθηση ασφάλειας στην οδήγηση. Πάντα όμως παραμένεις εκτεθειμένος και τα χιλιόμετρα είναι πολλά, πάρα πολλά.

 

Θα σου πώ το εξής. Όταν ήμουν πιτσιρίκος, από την παρέα με τα παπάκια ,5-6 άτομα, δεν υπήρχε κανείς να μην φάει σούπα. Κανείς όμως. Και αυτές τις τρώγαμε όχι όταν κάναμε τις μ@λακίες, γιατί τότε προσέχαμε. Τις τρώγαμε σε άσχετες στιγμές. Αλλά επειδή τότε τα μηχανάκια ήταν μικρά όπως και οι ταχύτητες, τώρα ευτυχώς είμαστε όλοι αρτιμελείς και τα θυμόμαστε και γελάμε. Αν είχαμε φάει αυτές τις σούπες με μηχανές 200+ κιλά θα ήταν το ίδιο λές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικό σου κεφάλι είναι. Το σίγουρο είναι πως αν δεν μπορείς να στρίψεις με το ΧΤ μην περιμένεις να μπορείς να στρίψεις με κανένα ducati.

 

Δεν θα μπορεί να στρίψει αν δεν το θέλει πραγματικά. Αν το θελήσει και έχει μυαλό θα το κάνει, και πολυ ευχάριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σηματα δεν θα δωσεις αλλα θα δωσεις το βιβλιο για τα μηχανακια το οποιο βεβεα ειναι πολυ ευκολο

 

Παιδιά εγώ πήγα σε μια φιλική σχολή οδηγών και μου είπανε ότι πρέπει να δώσω τα σήματα κανονικά...Δεν έχει σημασία αν έχεις πάρει δίπλωμα αυτοκινήτου και δίπλωμα για 50αρι. ***Εκτός αν ένα από αυτά δεν έχουνε κλείσει χρόνο ακόμα.

 

Τα δικαιολογητικά είναι τα παραπάνω που έχετε γράψει.

 

200 ευρώ κοστίζουνε όλα. Καλή τιμή νομίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...