Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο εμένα μου έχει λούσει τα πόμολα στις αποσυνδέσεις η Forthnet σήμερα σε ιδιόκτητο;

 

 

οταν εχεις αποσυνδεσεις τοτε σιγουρα δεν φταιει ο Isp σου.χαμηλη ταχυτητα σε download Πχ ναι αλλα αποσυνδεσεις κατι γινεται γενικοτερο.μηπως εχει πεσει και η ταχυτητα συγχρονισμου???εκτος αν εχει παθει κατι καποιο φιλτρο σε σενα η καμια splitter card σε αστικο κεντρο που το θεωρω δυσκολο γιατι συνηθως εκει δεν εχεις υπηρεσια.ΣΥΝΗΘΩΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι, τα ίδια είναι. Και γενικά ναι, δεν αποσυντονίζεται, το λαμπάκι DSL είναι αναμμένο και στο router βλέπω κανονικά τα stats. Απλώς αποσυνδέεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου λεγα να του αλλαζες κανα firmware.αν κανει αποσυνδεση τοτε το counter που μετραει ποση ωρα ειναι Up το Internet θα πρεπει να μηδενιζει και αυτο ενω του dsl connection θα πρεπει να συνεχιζει κανονικα.check και αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης

εχω 2mbps στον οτε. αν βαλω 24mbps ποσο θα μπορω να πιανω θεωρητικα; το attenuation της γραμμης μου ειναι 22.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

πρακτικα θα εξαρτηθει απο την ποιοτητα της καλωδιωσης του σπιτιου μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

και από αυτή, αλλά κυρίως από την ποιότητα της γραμμής πριν το σπίτι σου καθώς και από τις παρεμβολές (crosstalk) από άλλες συνδέσεις adsl...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω 2mbps στον οτε. αν βαλω 24mbps ποσο θα μπορω να πιανω θεωρητικα; το attenuation της γραμμης μου ειναι 22.

 

πρακτικα οπως ειπε ο Thresh μπορεις να δεις οτιδηποτε οπως και 10 mbit Μπορεις να δεις και δεν σημαινει οτι για τον οτε θα ειναι προβλημα.ουτε οτι θα κατσει να σου δωσει καλυτερο χαλκο.

πρακτικα θα εξαρτηθει απο την ποιοτητα της καλωδιωσης του σπιτιου μου;

 

συνηθως η καλη δοκιμη για οποιον πιανουν τα χερια του ειναι να δοκιμασει στον κατανεμητη του οτε η στην χωνευτη για να δει ποσο συγχρονιζει εκει που φερνει ο οτε την γραμμη και μετα να δει στο σπιτι.στο σπιτι φιλτρα σε ολα τα τηλεφωνα φαξ ΟΠΩΣ και το βασικο και στον συναγερμο αν υπαρχει.επισης το αναπληρωματικο ζευγαρι απο το πρωτο πριζακι μεχρι κατανεμητη χωνευτη καλο ειναι να ειναι στον αερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τις τελευταίες μέρες το adsl μου αργεί,και τώρα έκανα μέτρηση με το speedtest.net και βλέπω οτι έχει πρόβλημα το upload. Είναι 0.17 ενώ το download είναι κανονικά στα 15mbs..

Μπορεί να φταίει κάτι σε μένα, ή είναι θέμα του πΟΤΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες μέρες το adsl μου αργεί,και τώρα έκανα μέτρηση με το speedtest.net και βλέπω οτι έχει πρόβλημα το upload. Είναι 0.17 ενώ το download είναι κανονικά στα 15mbs..

Μπορεί να φταίει κάτι σε μένα, ή είναι θέμα του πΟΤΕ;

 

 

α.βεβαιωσου οτι δεν σε κλεβει κανεις απο το wi fi η σιγουρεψου οτι εσυ δεν εχεις αφησει τιποτα ανοιχτο να seedarei.

β.δες τα στατιστικα να δεις ποσο συγχρονιζεις γιατι να εχεις 15 down και να συγχρονιζεις 0,15 Up συνηθως δεν γινεται.αν δεις πιο χαμηλο Upload βγαλε φιλτρα splitte και ασε απλα το ρουτερ μονο του.

και αασε το speedtest.ψιλοβλακεια ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τα φώτα σας. Εδώ και μερικές μέρες έχω συχνές αποσυνδέσεις και κλειδώνω 1 φορά στα 9 (πάντα εκεί γύρω κλείδωνα 8-11) και τις άλλες 3 πχ στα 4. Τα margin είναι 8-9 και το attenuation το πολύ 40.

 

Εβαλα και εβγαλα φιλτράκια και ήταν τυχαία τα κλειδώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...