Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βγαζεις τα παντα απο πανω φιλτρα τηλεφωνα κτλ και δοκιμαζεις.αν παλι το ιδιο αν πιανουν τα χερια σου δοκιμαζεις κατανεμητη η εστω στο κεντρικο πριζακι χωρις τα αλλα πριζακια πανω και μετα παει βλαβη στον παροχο σου υποχρεωτικα για να τσεκαρει αυτος τι γινεται και να δωθει πιθανοτατα στον οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα...εχω συνδεση forthnet μαζι με nova εδω και κανα δυο χρονια και επειδη μετακομισα μου εκαναν μεταφορα της γραμμης μου και σημερα με συνδεσαν..αλλα υπαρχει πολυ μεγαλο προβλημα στην ταχυτητα..ειναι χειροτερο και απο dial up..τις πιο πολλες φορες πρεπει να παταω 2 και 3 φορες refresh για να μου ανοιξει μια σελιδα κουτσα κουτσα...εκανα και reset στο router του εκανα και update..δεν ξέρω..καποια βοηθεια??το router ειναι thompson tg585 v8...ευχαριστω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μας στα ποσα συγχρονιζεις καταρχη.μπες μεσα στο μενου του ρουτερ και δες ποσο συγχρονιζεις.β.κανε δοκιμη με καλωδιο οχι wireless.κλειδωσε το wireless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα μου βγαζει φιλε μου...

Uptime: 0 days, 3:23:35 spacer.gif DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.188 / 6.756 spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 6.763 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 4,86 / 19,57 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 19,5 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 22,0 / 39,0 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 6,0 spacer.gif Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Signal (Local/Remote): 3 / 0 spacer.gif Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Link (Remote): 0 spacer.gif Error Seconds (Local/Remote): 44 / 0 spacer.gif FEC Errors (Up/Down): 0 / 30.468.973 spacer.gif CRC Errors (Up/Down): 22 / 479.099 spacer.gif HEC Errors (Up/Down): 16 / 2.780.396

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζεις στα 7 mbit.εχεις 39 attenuation που σημαινει οτι εισαι λιγο μακρια απο το αστικο κεντρο κοντα στα 3 km>μην περιμενεις να παει παραπανω η γραμμη.συγχρονισμο δεν εχει χασει οπως βλεπω.δοκιμασε να κατεβασεις με ethernet απο καποιο γρηγορο site πχ καποιον ftp της forthnet η της Otenet η απο καποιο site px www.nvidia.com www.ati.com www.apple.com για να δεις ποσο κατεβαζεις.το max θα ειναι κοντα στα 750 kbyte/second.αν εχεις και download manager θα ειναι μια καλη λυση.αν δεν κατεβαζεις σωστα αν εχεις και δευτερο pc κανε δοκιμη και με αυτο.ολα κλειστα ειτε προγραμματα ειτε αλλα Pc οταν κατεβαζεις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου δε μιλαμε οτι ειναι αργη η συνδεση..δε μου φορτωνει καν σελιδες...ουσιαστικη δεν εχω internet..μπαινω με 3g απο το κινητο..εμενα 2 τετραγωνα πιο πανω πριν μετακομισω και η ταχυτητα μπορει να μην ηταν πολυ μεγαλη αλλα ηταν ικανοποιητικη..δεν μπορω να καταλαβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποχρεωτικα πρεπει να κανεις δοκιμες.ειτε με αλλο pc για να δεις.ειτε Hard reset στον ρουτερ ειτε δοκιμη με αλλο ρουτερ για να δουμε τι μπορει να φταιει.φιλτρακια κτλ εχεις βαλει στα τηλεφωνα η στο συναγερμο αμα εχεις??δοκιμασε και χωρις καθολου τηλεφωνα πανω χωρις φιλτρα χωρις splitter κτλ.μονο το ρουτερ να δουμε αν αλλαξε κατι.τυπικα κατεβασε απο την σελιδα της forthnet και το νεο firmware.8.2.7.8 νομιζω ειναι το τελευταιο.το προηγουμενο ειναι το .8.2.7.7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον το τηλεφωνο το εβγαλα τα ιδια συναγερμο δεν εχω...επισης δεν εχω αλλο ρουτερ να δοκιμασω..το 8.2.7.8 το κατεβασα το πρωι..hard reset εννουμε το μικρο κουμπακι απο πισω ετσι?που το κραταμε καποια δευτερολεπτα?το εκανα για να περασω το νεο firmware να το ξαναδοκιμασω?thaks για τη βοηθεια φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καντο παλι ενα Hard reset να δουμε.αλλο pc για δοκιμη η εστω κανα λαπτοπ κτλ?γιατι ειναι παραξενο να σουρνεται.εκτος αν εχει μεινει κανα torrent ανοιχτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

laptop χρησιμοποιω τωρα..εχω και ενα πιο παλιο υπολογιστη.θα τον βαλλω μπρος αν ειναι να δω..να σε ρωτησω κατι αλλο φιλε μετα το reset που ειχα κανει επειδη δεν εχω το cd του ρουτερ περασα τα username και τα password απο 192.168.1.254 > setup my thompson gateway..υπαρχει περιπτωση εκει να εχω καποιο λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εκανες και δεν εβαλες το cd>χειροτερα ειναι.μια χαρα .ειτε τρεχεις το wizard ειτε πας 192.168.1.254

και μετα broadband connection και μετα internet services και τα βαζεις εκει.το το wizard λογικα σου εχει απο default pppoe/llc οποτε δεν εχεις κανει κατι λαθος.ρουτερ ppp πρεπει να σου εβγαλε και μετα Pppoe.

 

το wireless κλειδωσε μην σε κλεβουν.το λαμπακι θα πρεπει να ειναι πρασινο και οχι κοκκινο.ειτε κιτρινο αλλα σιγουρα οχι κοκκινο.

αν ειναι κιτρινο αλλαξε κλειδωμα διοτι ειναι με wep και σπαει ευκολα και βαλε wpa.απο το home network.και φιλικη συμβουλη .ποτε μην χρησιμοποιεις τα cd στους ρουτερς.μαθε να σεταρεις το router παντα απο την Ip του.και επισης γενικοτερα καλο ειναι να μαθεις να σεταρεις και το ρουτερ ακομα και χωρις το wizard.οχι οτι ο wizard εχει προβλημα αλλα αμα πετυχεις σε καποιο ρουτερ να μην εχει wizard να ξερεις πως να το σεταρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω με wpa ηδη...και ολα τα λαμπακια ειναι πρασινα εκτος απο το ethernet που τωρα δεν αναβει επειδη δεν εχω συνδεδεμενο τιποτα πανω..λοιπον κανω ενα hard reset παλι να δουμε τι θα γινει..αλλιως τηλεφωνο στη forthnet :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες και με το παλιο pc τι κανει γιατι μου φαινεται λιγο δυσκολο να ειναι απο forthnet.εκει κανα profile Θα σου αλλαξουν και κανα Lock unlock μηπως εχει κολλησει η πορτα.μπορει βεβαια και να στρωσει με κανα lock/unlock /reset.αλλα δοκιμασε πρωτα εσυ με αλλο pc και ενα Hard reset αφου δεν εχεις αλλο ρουτερ.αν και μια φορα εχω πετυχει προβλημα σε thomson να κατεβαζει πιο αργα και μετα απο κανα 2 reset εστρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...