Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

ανεξαρτήτως server στο speedtest.net? damn...

 

με direct download κάποιο αρχείο ή πολλά αρχεία ταυτόχρονα δοκίμασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεξαρτήτως server στο speedtest.net? damn...

 

με direct download κάποιο αρχείο ή πολλά αρχεία ταυτόχρονα δοκίμασες?

κατεβάζω με 1mb/sec από εδώ http://speedtest.ftp.otenet.gr/,τα νούμερα πραγματικά δεν στέκουν...πρέπει να κατεβάζω με το 1/10 δλδ 1500 περίπου αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδιά! Είδα εδώ στο forum ότι πολλοί έχετε γνώσεις πάνω στο θέμα & είπα να σας ρωτήσω: δεν είχα ασχοληθεί και πολύ με την ταχύτητα της σύνδεσής μου (Conn-X 24 Mbps) μέχρι τώρα αλλά με αφορμή τη νέα πρόσφατη σύνδεση Conn-X 24 Mbps φίλου μου που μένει στον όροφο από κάτω, είπα να ασχοληθώ μιας και από ότι είδα η ταχύτητα της σύνδεσής μου ίσως έχει περιθώρια βελτίωσης. Ο φίλος μου με το νέο router που του έδωσαν (αρχικά του είχαν δώσει το ZTE ZXHN H108NS που έχω και εγώ, αλλά μετά από "πιέσεις" του το άλλαξαν με καλύτερο) πιάνει λοιπόν ταχύτητα 19-20 και η δικιά μου από ότι είδα είναι στα 12. Τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου είναι τα παρακάτω:

 

post-253171-0-49672200-1413938733_thumb.jpg

 

Από ότι το έψαξα λίγο και χωρίς να έχω πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα, θα μπορούσε με βάση τις παραπάνω τιμές SNR Margin & Line Attenuation να υπάρξει όντως βελτίωση π.χ. με την αλλαγή του router μου με ένα πιο καλό. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια καλησπερα!
Δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι εδω πρεπει να το βαλω αλλα....
 
Με αυτα τα στοιχεια δεν παει κατι καλα με το νετ μ ή μ φαινεται;
Παροχος ΟΤΕ (ολοκαινουργιος απο Φορθνετ)
Και καποιες αποσυνδεσεις...

 

 

post-243475-0-57260300-1414154120_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά! Είδα εδώ στο forum ότι πολλοί έχετε γνώσεις πάνω στο θέμα & είπα να σας ρωτήσω: δεν είχα ασχοληθεί και πολύ με την ταχύτητα της σύνδεσής μου (Conn-X 24 Mbps) μέχρι τώρα αλλά με αφορμή τη νέα πρόσφατη σύνδεση Conn-X 24 Mbps φίλου μου που μένει στον όροφο από κάτω, είπα να ασχοληθώ μιας και από ότι είδα η ταχύτητα της σύνδεσής μου ίσως έχει περιθώρια βελτίωσης. Ο φίλος μου με το νέο router που του έδωσαν (αρχικά του είχαν δώσει το ZTE ZXHN H108NS που έχω και εγώ, αλλά μετά από "πιέσεις" του το άλλαξαν με καλύτερο) πιάνει λοιπόν ταχύτητα 19-20 και η δικιά μου από ότι είδα είναι στα 12. Τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου είναι τα παρακάτω:

 

attachicon.gifConn-X 24 Mbps.jpg

 

Από ότι το έψαξα λίγο και χωρίς να έχω πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα, θα μπορούσε με βάση τις παραπάνω τιμές SNR Margin & Line Attenuation να υπάρξει όντως βελτίωση π.χ. με την αλλαγή του router μου με ένα πιο καλό. Τι λέτε;

ζητα 9 Margin διοτι βλεπω 12 .μηπως εχεις iptv και για αυτο σου εχουν βαλει αυτο το margin?/αν και κανονικα βαζουν 14.κανε ενα Reboot το ρουτερ και δες τι margin εχεις μηπως αυτο το 12 απλα ετυχε.και πες μας για να δουμε αν φορας profile ή οχι.επισης κοιτα αυτο

http://www.insomnia.gr/topic/543018-thomson585v7-sn-margin-up-down-db/   μηπως και σε βοηθησει να ανεβεις και αλλο.

βεβαια αν εχεις Iptv δεν ξερω αν θα στο ριξουν πιο χαμηλα ή θα πρεπει να τους πριξεις.επισης σιγουρα με ενα αλλο ρουτερ θα παιξεις καλυτερα απο οτι με το zte.αν εχεις βεβαια iptv τοτε το να αλλαξεις ρουτερ θα ειναι λιγο δυσκολο διοτι θα πρεπει να σεταριστει το Iptv στο νεο ρουτερ.μπορει βεβαια να μην ειναι καποιο Profile και να ειναι καποιο προβλημα ειτε στον χαλκο του οτε ειτε σε σενα σε καποιο σημειο.πρεπει να βαλεις φιλτρα παντου σε ολα τα τηλεφωνα οπως και σε συναγερμο αμα εχεις.αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να πας και στον κατανεμητη και να δεις ποσο εχεις.

Με βαση το 10 attenuation θα πρεπε να εχεις 20 ανετα συν οτι και vdsl θα μπορουσες να βαλεις.

Ρε παιδια καλησπερα!

Δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι εδω πρεπει να το βαλω αλλα....

 

Με αυτα τα στοιχεια δεν παει κατι καλα με το νετ μ ή μ φαινεται;

Παροχος ΟΤΕ (ολοκαινουργιος απο Φορθνετ)

Και καποιες αποσυνδεσεις...

 

attachicon.gifUntitled.png

δεν βλεπω attenuatiOn.Κατα τα αλλα εχει το default 9του οτε.δες και το αποπανω Post και εσυ.επισης αν εχεις το zte δεν με παραξενευουν τα disconnects>βαλε το ρουτερ της forthnet αν δεν εχεις iptv που λογικα δεν εχεις.ειδικα αμα ειναι Thomson ναι αξιζει να το βαλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζητα 9 Margin διοτι βλεπω 12 .μηπως εχεις iptv και για αυτο σου εχουν βαλει αυτο το margin?/αν και κανονικα βαζουν 14.κανε ενα Reboot το ρουτερ και δες τι margin εχεις μηπως αυτο το 12 απλα ετυχε.και πες μας για να δουμε αν φορας profile ή οχι.επισης κοιτα αυτο

http://www.insomnia.gr/topic/543018-thomson585v7-sn-margin-up-down-db/   μηπως και σε βοηθησει να ανεβεις και αλλο.

βεβαια αν εχεις Iptv δεν ξερω αν θα στο ριξουν πιο χαμηλα ή θα πρεπει να τους πριξεις.επισης σιγουρα με ενα αλλο ρουτερ θα παιξεις καλυτερα απο οτι με το zte.αν εχεις βεβαια iptv τοτε το να αλλαξεις ρουτερ θα ειναι λιγο δυσκολο διοτι θα πρεπει να σεταριστει το Iptv στο νεο ρουτερ.μπορει βεβαια να μην ειναι καποιο Profile και να ειναι καποιο προβλημα ειτε στον χαλκο του οτε ειτε σε σενα σε καποιο σημειο.πρεπει να βαλεις φιλτρα παντου σε ολα τα τηλεφωνα οπως και σε συναγερμο αμα εχεις.αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να πας και στον κατανεμητη και να δεις ποσο εχεις.

Με βαση το 10 attenuation θα πρεπε να εχεις 20 ανετα συν οτι και vdsl θα μπορουσες να βαλεις.

poulinos, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση & τη βοήθειά σου!

Όχι, δεν έχω iptv. Ξέχασα να αναφέρω ότι συνδέομαι ασύρματα με στικάκι από το pc στο router - απόσταση 5-6 μέτρα. Τηλέφωνο έχω ένα στο σπίτι. Το φιλαράκι μου που μένει από κάτω, πιάνει τελικά 22 Mbps με 24άρα σύνδεση - ΟΤΕ ΤV. Είδα τα router που έχεις προτείνει σε άλλες περιπτώσεις (Tp-Link 8970, 8980, Draytek Vigor 2710N, 2760N) & θα αγοράσω σύντομα κάποιο από αυτά. Πριν όμως θα ζητήσω 9 margin από ΟΤΕ.

post-253171-0-14965300-1414339879_thumb.png

post-253171-0-52026100-1414339973_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση & τη βοήθειά σου!

Όχι, δεν έχω iptv. Ξέχασα να αναφέρω ότι συνδέομαι ασύρματα με στικάκι από το pc στο router - απόσταση 5-6 μέτρα. Τηλέφωνο έχω ένα στο σπίτι. Το φιλαράκι μου που μένει από κάτω, πιάνει τελικά 22 Mbps με 24άρα σύνδεση - ΟΤΕ ΤV. Είδα τα router που έχεις προτείνει σε άλλες περιπτώσεις (Tp-Link 8970, 8980, Draytek Vigor 2710N, 2760N) & θα αγοράσω σύντομα κάποιο από αυτά. Πριν όμως θα ζητήσω 9 margin από ΟΤΕ.

οκ τοτε πρεπει να σου βαλουν 9 margin αφου δεν εχεις iptv.ενα αλλο ρουτερ λογικα θα σου δωσει λιγο παραπανω συγχρονισμο (οπως και καλυτερη σταθεροτητα απο ενα zte που σκιζεται στις αποσυνδεσεις.)αλλα  το βασικο ειναι το Margin για αρχη.δεν μας νοιαζει το speedtest.Μας νοιαζει ποσο συγχρονιζει το ρουτερ.το speedtest ειναι απλα για να δεις αν πιανεις οσο συγχρονιζεις που δεν μας λεει κατι στην παρουσα φαση.ο φιλος σου δεν ειναι παραλογο που παιζει 22mbit με 10 attenuatiοn αλλα μαλλον παιζει με 9 margin ασχετα οτι εχει Iptv.γιατι 22 mbit Με 14 margin δεν γινεται Που να ηταν κολλητα στον οτε.τωρα τι ρουτερ θα παρεις ειναι αναλογως τα λεφτα που θες να δωσες.μπορεις πχ να παρεις το draytek 2760 που ειναι και vdsl γα μελλοντικη χρηση αλλα μιλαμε και για 150 ευρω.θα δεις απειρα θεματα για αγορα ρουτερ για ολα τα γουστα και για ολες τις τσεπες.επισης ενα αλλο ρουτερ θα παιξει και καλυτερα στο wireless απο το zte διοτι το zte ουτε καλη εμβελεια εχει ουτε σταθερο ασυρματο εχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν βλεπω attenuatiOn.Κατα τα αλλα εχει το default 9του οτε.δες και το αποπανω Post και εσυ.επισης αν εχεις το zte δεν με παραξενευουν τα disconnects>βαλε το ρουτερ της forthnet αν δεν εχεις iptv που λογικα δεν εχεις.ειδικα αμα ειναι Thomson ναι αξιζει να το βαλεις.

Thanks για την απαντηση...

Επειδη με λες και λιγο ασχετο....

Στα στατιστικα του ρουτερ (ZTE ZXHN H108NS) δεν βρισκω καπου το attenuatiοn που λες...

Δλδ θες να πεις πως αν βαλω το Pirelli που εχω (οχι Thompson) πανω θα εχω μεγαλυτερους συγχρονισμους και 0 αποσυνδεσεις?

Να μην παρω να κραξω ΟΤΕ δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απαντηση...

Επειδη με λες και λιγο ασχετο....

Στα στατιστικα του ρουτερ (ZTE ZXHN H108NS) δεν βρισκω καπου το attenuatiοn που λες...

Δλδ θες να πεις πως αν βαλω το Pirelli που εχω (οχι Thompson) πανω θα εχω μεγαλυτερους συγχρονισμους και 0 αποσυνδεσεις?

Να μην παρω να κραξω ΟΤΕ δλδ?

Για να το βρεις μπες στο ρουτερ στην καρτελα status και μετα device info.Δοκιμασε και το Pirelli ωστε να δεις πως παει...δεν ειναι σιγουρο οτι θα εχεις μεγαλυτερους συγχρονισμους και 0 αποσυνδεσεις.Δοκιμασε το και βλεπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το βρεις μπες στο ρουτερ στην καρτελα status και μετα device info.Δοκιμασε και το Pirelli ωστε να δεις πως παει...δεν ειναι σιγουρο οτι θα εχεις μεγαλυτερους συγχρονισμους και 0 αποσυνδεσεις.Δοκιμασε το και βλεπεις.

Με το Pirelli εχουμε αυτα που ειναι χειροτερα απο πριν

 

post-243475-0-06600200-1414882550_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απαντηση...

Επειδη με λες και λιγο ασχετο....

Στα στατιστικα του ρουτερ (ZTE ZXHN H108NS) δεν βρισκω καπου το attenuatiοn που λες...

Δλδ θες να πεις πως αν βαλω το Pirelli που εχω (οχι Thompson) πανω θα εχω μεγαλυτερους συγχρονισμους και 0 αποσυνδεσεις?

Να μην παρω να κραξω ΟΤΕ δλδ?

δεν χανεις κατι να δοκιμασεις ενα αλλο ρουτερ.γενικα τα zte sucks οποτε το pirelli Πιστευω οτι θα παιξει καλυτερα απο το zte.δεν μπορω να σου πω αν θα παιξει τελεια αλλα πιστευω οτι θα παιξει καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...