Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν μπηκε τωρα, κανα 5μηνο ειναι.

τοτε πηγε ισως γιακαμια βλαβη και εφτιαξε την μια και χαλασε κατι αλλο.

Εδώ και 2 βδομάδες έχω συχνές αποσυνδεσεις και το ίντερνετ παρόλο που το ρουτερ συγχρονίζει στην ίδια περίπου ταχύτητα είναι αργό. Το gaming χαλια με εκτοξευσεις ping. Έχω ΟΤΕ σε interleaved και δεν μπορώ να βάλω fast. Δεν ξέρω αν φταίει που ενεργοποιήθηκε το vdsl από ΑΚ προσφατα και φταίει το crosstalk. Είναι πιθανό αυτό; Εγώ Adsl εχω προς το παρόν γτ δεν ενεργοποιήθηκαν ακόμα η νέες καμπίνες και είμαι ~2km

Μπορει νακανει σκαμπανεβασματα το Margin με αποτελεσμα να ανεβαζει αρκετα errors η γραμμη σου οποτε να γινεται και αυτο το προβλημα που αναφερεις.fast path κανονικα ναι θα μπορουσες να βαλεις απλα τωρα δεν εχει νοημα λογω οτι θα σου κανει ακομα πιο εντονο το προβλημα.το δινεις βλαβη αν δεν πιανουν τα χερια σου να κανεις δοκες σε κανα κατανεμητη.αν εχεις αλλο ρουτερ δοκιμασε το ή δοκιμασε με ethernet αν εισαι με wifi ή κανε Hard reset το ρουτερ μηπως στρωσει.οχι κανονικα το vdsl δεν πρεπει να σε επηρεασει καπου.

Νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα σε όλες τις γραμμές του ΟΤΕ προς Αμερική.

 

Ενώ από Ελλάδα ακούω ραδιόφωνα κανονικά και συνδέομαι χωρίς πρόβλημα σε οποιαδήποτε σελίδα, σε sites που φιλοξενούνται στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, τα προβλήματα είναι μεγάλα. Παράδειγμα, κατέβασα αρχείο 500KB σε πάνω από 1 λεπτό!!!

 

Δεν είναι πρόβλημα της γραμμής μου αλλά γενικό, τουλάχιστον στην Άρτα.

Οι άλλοι πάροχοι δουλεύουν 100%. 3 γραμμές που δοκίμασα ΟΤΕ (2 ISDN και 1 PSTN) έχουν σοβαρό πρόβλημα.

μπορει να επεσε καποιο Link απλα.εκει περιμενεις.εκτος αν πιταρε το Dslam σας.καντο check σε μη ωρες αιχμης

Μόλις το δοκίμασα. Καμία διαφορά στην ταχύτητα, από laptop με XP, συνδεδεμένο πάνω στο ρούτερ με ethernet...

Τι να κάνω να πάρω να δηλώσω βλάβη? 

Αύριο θα δοκιμάσω να συνδέσω το ρούτερ στην κεντρική πρίζα τηλεφώνου και να κατεβάσω με το laptop και πάλι, να δούμε..

αλλιως να σου αλλαξουν κανα profile αλλιως βλαβη και βλεπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα εδώ και τρεις ημέρες αντιμετωπίζω το εξής προβλημα 

 

ενώ κατεβάζω χωρίς προβλημα δεν μπορώ να μπω σε καμία σελίδα με οποίον explorer και να χρησιμοποιησω και παίρνω την ένδειξη 

 

 

(DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG error)

βάζοντας απλά κάποιο dns στις ρυθμίσεις τις κάρτας δικτύου ας πούμε 208,67,222,222 τότε το σερφαρισμα κατά το κατέβασμα ειναι οκ αυτό βέβαια δεν ειναι η σωστή λειτουργια τις συνδεσεις 

 

έχει κάποιος κάποια ιδέα για τι συμβαίνει αυτό; να πω ότι το προβλημα υπάρχει σε όλα τα pc που έχω στο σπίτι και στα κινητά

 

παροχος ΟΤΕ ADLS 24 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα εδώ και τρεις ημέρες αντιμετωπίζω το εξής προβλημα 

 

ενώ κατεβάζω χωρίς προβλημα δεν μπορώ να μπω σε καμία σελίδα με οποίον explorer και να χρησιμοποιησω και παίρνω την ένδειξη 

 

 

(DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG error)

βάζοντας απλά κάποιο dns στις ρυθμίσεις τις κάρτας δικτύου ας πούμε 208,67,222,222 τότε το σερφαρισμα κατά το κατέβασμα ειναι οκ αυτό βέβαια δεν ειναι η σωστή λειτουργια τις συνδεσεις 

 

έχει κάποιος κάποια ιδέα για τι συμβαίνει αυτό; να πω ότι το προβλημα υπάρχει σε όλα τα pc που έχω στο σπίτι και στα κινητά

 

παροχος ΟΤΕ ADLS 24 

θα ξεκινουσα ενα Hard reset το ρουτερ οπως και πιο νεο firmware αν υπαρχει μια που λες οτι το κανει σε ολα τα Pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

polinos εχω βαλει και αλλο ρουτερ οτε παλι thomson tg585 v8 και κανει παλι τα ιδια ισως πρεπει να μιλησω μαζι τους απλα ψαχνω να δω μηπως λυνεται ποιο απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα μιλησα με τον ΟΤΕ εκανα ενα καθαρισμο γραμμης φανταζομαι καποιο reset αλλα δεν εγινε τιποτα

 

με πηραν τηλ μετα απο λιγο απο αλλο κομματι του τεχνικου τμηματος και κοιταξαν την γραμμη και ειδαν απο το Σαββατο 18 αποσυνδεσεις πραγμα μη φυσιολογικο τους ενημερωσα οτι εχω δοκιμασει και αλλο ρουτερ παλι ΟΤΕ  αλλα το προβλημα παραμενει και μου ειπαν οτι οι αποσυνδεσεις ειναι σε επιπεδο IP και τις περισσοτερες φορες φταει το ρουτερ αλλα για να το κανει με δυο διαφορετικα μαλλον δεν ειναι 

 

οποτε πλεον δοθηκε για ελεγχο γραμμης

 

ειμαι σε αναμονη να δουμε τι θα γινει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λιγο παραξενο.αλλο θεμα το dns αλλο θεμα το να κανει αποσυνδεσεις.υπομονη να δεις τι θα σου πουν.εκτος αν υπαρχει θεμα στο account ή για καποιο λογο σου δινει λαθος dns.σε Ipconfig /all ή μεσα απο το ρουτερ τι Dns σου λεει οτι εχει παρει?οταν το εχεις στο αυτοματο οχι καρφωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δω το απογευμα ηρθαν και στο σπιτι σημερα οποτε θα δω τι εχει γινει δεν ημουν εκει και δεν ξερω τι ακριβως εκαναν

 

αυτο που παρατηρησα ειναι οτι αν βαλω καποιο limit στο κατεβασμα αν αφησω δηλαδη καποια kb και δεν αφησω την γραμμη να τερματισει ολα πανε μια χαρα

 

προφανως ομως ετσι δεν ειναι σωστη η λειτουργια τις γραμμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα συνεχίζει 

 

σε επικοινωνια που είχα πριν από λίγο μου είπαν ότι ενημερώθηκαν ότι υπήρχε προβλημα σε κάποια πόρτα και ότι αποκατασταθηκε το προβλημα 

 

τους ανάφερα ότι το προβλημα συνεχίζεται ακόμα όποτε δηλώθηκε βλάβη παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι αλλο να πω.σηκωνω τα χερια ψηλα .ειναι και δυσκολο μεσα απο ενα forum να βγαλεις ακρη.θελει διαφορα τεστακια.πχ να βαρας Ping σε καποιο site και να πιταρεις την γραμη να δεις αν θα το κανει.ναι ακομα και σε Full load την γραμμη θα πρεπε να παιζει και να ανοιγει σελιδες απλα με καποιο χ delay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάνδρι από χθες, 14-05-2015, η γραμμή είναι dead. Ούτε τηλέφωνο ούτε ADSL. Πήρα τηλέφωνο και (το αυτόματο σύστημα) είπαν ότι έχει η περιοχή πρόβλημα με το δίκτυο.

Προσωρινά δουλεύω με mobile internet.

 

Ξέρει κανείς άλλος κάτι και πόσο καιρό μπορεί να πάρει η επισκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάνδρι από χθες, 14-05-2015, η γραμμή είναι dead. Ούτε τηλέφωνο ούτε ADSL. Πήρα τηλέφωνο και (το αυτόματο σύστημα) είπαν ότι έχει η περιοχή πρόβλημα με το δίκτυο.

Προσωρινά δουλεύω με mobile internet.

 

Ξέρει κανείς άλλος κάτι και πόσο καιρό μπορεί να πάρει η επισκευή;

μια καλωδιακη μπορει να παρει απο μια μερα μεχρι και 5-6 μερες αναλογως αν εχει γινει σε κεντρικο ή σε απερχομενο καλωδιο,την εκταση της ζημιας και αλλα τοσα.αν μπηκε ανακοινωση σε αυτοματο συστημα μαλλον θα ειναι κεντρικο καλωδιο.ελπιζω να φτιαχτει και να μην εχεις κανα αλλο θεμα μετα γιατι εχω δει διαφορα κατα καιρους.

επισης ο παροχος καποια στιγμη ενημερωνεται ποτε θα ληξει η καλωδιακη αλλα αυτο δεν σημαινει επισης οτι δεν υπαρχει περιπτωση να παρει αναβολη.εχω δει καλωδιακες να λενε πχ θα φτιαχτει 15 του μηνος και το 15 γινεται 16 και το 16 γινεται 18.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω hol και απλά δε μπορώ για κανένα λόγο να συνδεθώ ενσύρματα, δοκίμασα και με win 7 και με 8.1.

Μπαίνει κανονικά μέσω wifi και με ethernet τίποτα.

Τους πήρα τηλ και μου είπαν ότι ίσως φταίει η κάρτα δικτύου του laptop.

Το θέμα είναι ότι τα 8.1 τα πέρασα σε σπίτι φίλου και εκεί συνδεθήκαμε κανονικά ενσύρματα.

Τί να τους πω? Το router είναι ένα μαύρο αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι μάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω hol και απλά δε μπορώ για κανένα λόγο να συνδεθώ ενσύρματα, δοκίμασα και με win 7 και με 8.1.

Μπαίνει κανονικά μέσω wifi και με ethernet τίποτα.

Τους πήρα τηλ και μου είπαν ότι ίσως φταίει η κάρτα δικτύου του laptop.

Το θέμα είναι ότι τα 8.1 τα πέρασα σε σπίτι φίλου και εκεί συνδεθήκαμε κανονικά ενσύρματα.

Τί να τους πω? Το router είναι ένα μαύρο αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι μάρκα.

δοκιμασε πιο νεους drivers για την καρτα δικτυου.κλεισε Firewall ή αν ειναι third party σβηστο τελειως.σε Ipconfig σου δειχνει να εχει παρει Ip?με αλλο καλωδιο σε αλλη υποδοχη ethernet?hard reset το ρουτερ?Firmware update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...