Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξερω κατι παραπανω αλλα αφου ειναι μαζικο το προβλημα σιγουρα θα φτιαχτει οσο πιο γρηγορα γινεται οπως σε ολες αυτες τις περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χθες το βράδυ είχα 6-7 disconnect στην περιοχή της δυτικής αττικής και γενικά σερνόταν. Έχω vdsl OTE, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα συγκεκριμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σουρσιμο συνηθως ειναι διαφορετικο προβλημα απο τα disconnects εκτος αν το Margin πιανει πατο και σηκωνεις παρα πολλα errors.τα εχεις ακομα τα προβληματα or not?αλλαξε κατι σε ταχυτητα συγχρονισμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκείνη την στιγμή δεν κοίταξα, λύθηκε το πρόβλημα αλλά γενικά τον τελευταίο καιρό έχω αποσυνδέσεις 2-3 την ημέρα, είναι κάτι τεχνικό (καλώδιο κτλ) ή φταίει ο ΟΤΕ? πήρα τηλέφωνο χθες στο 11888 αλλα στο τεχνικο τμήμα περίμενα πόση ωρα και το έκλεισα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ειναι κατι γενικο δυσκολο.κατι στην γραμμη σου ή κατι στο ρουτερ ή κατι στο dslam ναι μπορει να ειναι.

απλα καλο ειναι να εχεις σωστα φτιαγμενη και την καλωδιωση σου.

δες αυτο

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ειναι κατι γενικο δυσκολο.κατι στην γραμμη σου ή κατι στο ρουτερ ή κατι στο dslam ναι μπορει να ειναι.

απλα καλο ειναι να εχεις σωστα φτιαγμενη και την καλωδιωση σου.

δες αυτο

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

 

Σ'ευχαριστώ, θα το κοιτάξω αναλυτικά να δω μηπως έχω κάνει κατι λαθος.

 

Να φανταστείς όμως αυτό ακριβως είχα ζητήσει απο τον υπάλληλοσ την εξυπηρέτηση του 11888 οταν πηρα να κάνω παράπονο, αλλα μου τα ελεγε με τοση βαρεμάρα και νεύρα.. Λίγο απογοητεύση ο ΟΤΕ τον τελευταίο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν ξέρω τι να κάνω πλέον,έχω 24αρα σύνδεση ΟΤΕ με modem το γνωστό zte,pstn και adsl over pots filter dsl4116005,απο το phone του φιλτρου στον συναγερμο και απο το phone του συναγερμου στην τηλεφωνική συσκευή και απο το adsl του φιλτρου στο ΖΤΕ(ο συναγερμός μπήκε πρόσφατα).Κάθε 2-3 ώρες έχω και μία αποσύνδεση,αυτή η κολώνια κρατάει χρόνια.Πρίν 2-3 χρόνια είχα κάψει το ZTE απο τα νεύρα μου με άνοιξε-κλείσε για να το κάνω να συγχρονίσει,μή γνωρίζοντας τί είχε γίνει,ο ΟΤΕ μου είχε στείλει τεχνικό για να διαπιστώσει το πρόβλημα και θυμάμαι οτι μου είχε πεί οτι τα κοίταξε όλα και καθάρισε και τις επαφές έξω απο το σπίτι και με έστειλε και ζήτησα δωρεάν αντικατάσταση του ΖΤΕ και βέβαια μου έδωσαν ένα καινούριο ΖΤΕ του οποίου πέρασα και το τελευταίο προτεινόμενο firmware.Για ένα διάστημα όλα καλά μετά πάλι τα ίδια,μία μέρα κοίταξα δεξιά πάνω απο την εξωτερική είσοδο οπου είναι στρογγυλή χωνευτή,το καπάκι κρέμεται απο μία βίδα και τα καλώδια έχουν οεταχτεί έξω σαν ξεκοιλιασμένο ζώο ένα πράμα(κάποια στιγμή που είχε έρθει ηλεκτρολόγος για κάτι,του ζήτησα να το συμμαζέψει αλλά μού είπε οτι πιθανόν νςα περνάνε και οι συνδέσεις των γειτόνων και δεν ξέρει ποιανού είναι τί).Πρίν 2 εβδομάδες πήρα τηλ.στον ΟΤΕ γιατί η σύνδεση εμφάνιζε SNR 4-7db line atenuation ~35db(ταιρίαζει με την απόσταση Ίλιον-dslam Δαγκλή) και οι αποσυνδέσεις ''βροχή'' και καταλήξαμε απο τα 10331kbps να συγχρονίσει στα 10000kbps και υποσχέθηκε οτι θα έρθει καποιος να δεί και την χωνευτή(αλλά στα @@ τους) αυτή την εβδοάδα αρχίσανε πάλι τα ίδια αυτήν την στιγμή η σύνδεση δείχνει τα εξής :

                     Downstream Upstream      

SNR Margin        10.4 dB 19.2 dB

Line Attenuation  35.0 dB 15.9 dB

Data Rate       10031 kbps 1022 kbps

 

Και σας ερωτώ αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να βελτιώσω την κατάσταση,οτιδήποτε με οποιδήποτε κόστος ακόμα και αν μου πείτε να σκοτώσω κάποιον,γιατί δεν αντέχω να βλέπω άλλο το στρογγυλό βελάκι του browser να γυρίζει και να γυρίζει και να γυρίζει και να γυρίζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν ξέρω τι να κάνω πλέον,έχω 24αρα σύνδεση ΟΤΕ με modem το γνωστό zte,pstn και adsl over pots filter dsl4116005,απο το phone του φιλτρου στον συναγερμο και απο το phone του συναγερμου στην τηλεφωνική συσκευή και απο το adsl του φιλτρου στο ΖΤΕ(ο συναγερμός μπήκε πρόσφατα).Κάθε 2-3 ώρες έχω και μία αποσύνδεση,αυτή η κολώνια κρατάει χρόνια.Πρίν 2-3 χρόνια είχα κάψει το ZTE απο τα νεύρα μου με άνοιξε-κλείσε για να το κάνω να συγχρονίσει,μή γνωρίζοντας τί είχε γίνει,ο ΟΤΕ μου είχε στείλει τεχνικό για να διαπιστώσει το πρόβλημα και θυμάμαι οτι μου είχε πεί οτι τα κοίταξε όλα και καθάρισε και τις επαφές έξω απο το σπίτι και με έστειλε και ζήτησα δωρεάν αντικατάσταση του ΖΤΕ και βέβαια μου έδωσαν ένα καινούριο ΖΤΕ του οποίου πέρασα και το τελευταίο προτεινόμενο firmware.Για ένα διάστημα όλα καλά μετά πάλι τα ίδια,μία μέρα κοίταξα δεξιά πάνω απο την εξωτερική είσοδο οπου είναι στρογγυλή χωνευτή,το καπάκι κρέμεται απο μία βίδα και τα καλώδια έχουν οεταχτεί έξω σαν ξεκοιλιασμένο ζώο ένα πράμα(κάποια στιγμή που είχε έρθει ηλεκτρολόγος για κάτι,του ζήτησα να το συμμαζέψει αλλά μού είπε οτι πιθανόν νςα περνάνε και οι συνδέσεις των γειτόνων και δεν ξέρει ποιανού είναι τί).Πρίν 2 εβδομάδες πήρα τηλ.στον ΟΤΕ γιατί η σύνδεση εμφάνιζε SNR 4-7db line atenuation ~35db(ταιρίαζει με την απόσταση Ίλιον-dslam Δαγκλή) και οι αποσυνδέσεις ''βροχή'' και καταλήξαμε απο τα 10331kbps να συγχρονίσει στα 10000kbps και υποσχέθηκε οτι θα έρθει καποιος να δεί και την χωνευτή(αλλά στα @@ τους) αυτή την εβδοάδα αρχίσανε πάλι τα ίδια αυτήν την στιγμή η σύνδεση δείχνει τα εξής :

                     Downstream Upstream      

SNR Margin        10.4 dB 19.2 dB

Line Attenuation  35.0 dB 15.9 dB

Data Rate       10031 kbps 1022 kbps

 

Και σας ερωτώ αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να βελτιώσω την κατάσταση,οτιδήποτε με οποιδήποτε κόστος ακόμα και αν μου πείτε να σκοτώσω κάποιον,γιατί δεν αντέχω να βλέπω άλλο το στρογγυλό βελάκι του browser να γυρίζει και να γυρίζει και να γυρίζει και να γυρίζει...

μια γρηγορα απαντηση.α.πετας το zte και παιρνεις κανα πιο σοβαρο ρουτερ.

β.αγοραζεις http://solutions.3m.com/3MContentRetrievalAPI/BlobServlet?lmd=1413989307000&locale=pt_PT&assetType=MMM_Image&assetId=1361822756031&blobAttribute=ImageFile

βρισκεις την γραμμη σου και βαζεις αυτα για να μην ειναι ετσι χαλια .καθολου απιθανο με τα καπακια που βαζει ο οτε να εχει παλι οξειδωθει το καλωδιο.το καλωδιο το βρισκεις και με γεννητρια ή και με πολυμετρο.κοβεις λιγο πιο κατω το χαλκο ή τον καθαριζεις και βαζεις αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια γρηγορα απαντηση.α.πετας το zte και παιρνεις κανα πιο σοβαρο ρουτερ.

β.αγοραζεις http://solutions.3m.com/3MContentRetrievalAPI/BlobServlet?lmd=1413989307000&locale=pt_PT&assetType=MMM_Image&assetId=1361822756031&blobAttribute=ImageFile

βρισκεις την γραμμη σου και βαζεις αυτα για να μην ειναι ετσι χαλια .καθολου απιθανο με τα καπακια που βαζει ο οτε να εχει παλι οξειδωθει το καλωδιο.το καλωδιο το βρισκεις και με γεννητρια ή και με πολυμετρο.κοβεις λιγο πιο κατω το χαλκο ή τον καθαριζεις και βαζεις αυτα.

Αγόρασα το TP-Link w9980 και δέν έχω αποσύνδεση εδώ και 3 μέρες που το συνέδεσα.ΒΤW κάτι περι broadband telephony και αλλαγή εξοπλισμού πού μου ανέφεραν απο τον ΟΤΕ,σε τί αναφέρεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξερω αν αυτο ειναι το σωστο θεμα...

 

Ανανεωσαμε το συμβολαιο στον ΟΤΕ και για να εχουμε την ιδια τιμη αλλα μας εδωσαν αλλο router και η γραμμη εγινε ευρυζωνικη. Το ρουτερ ειναι το ιδιο με πριν απλα αλλη συσκευη, Speedport W 724V Type Ci. (VDSL 30MBPS)

 

Το προηγουμενο ρουτερ με την χρηση που γινοταν δεν εβγαζε προβληματα, ολα δουλευαν ρολοι. Απο εχθες που συνδεσα το καινουργιο, ειχα μια αποσυνδεση (αν και μαλλον εγινε αναβαθμιση στο λογισμικο του ρουτερ) και 3-4 error οπου οταν εμπαινα σε μια σελιδα εγραφε dns error. Για 1-2 λεπτα δεν μπορουσα να μπω σε καμια σελιδα λογω του dns και μετα εφτιαχνε.

 

Μπορω, οσο εχω ακομα το παλιο ρουτερ, να το ξανα συνδεσω για να δω τι dns χρησιμοποιουσε εκεινο ωστε να το βαλω και στο καινουργιο ή λεω βλακειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα το TP-Link w9980 και δέν έχω αποσύνδεση εδώ και 3 μέρες που το συνέδεσα.ΒΤW κάτι περι broadband telephony και αλλαγή εξοπλισμού πού μου ανέφεραν απο τον ΟΤΕ,σε τί αναφέρεται?

ελπιζω να μην εννοουν vob κοινωςvoip τηλεφωνια γιατι εκει το 9980 μετα βγαινει στην ακρη αφου θα χρειαστει να μπει ο εξοπλισμος του οτε για να παιξει (βγαζει Fxs θυρες για το Voip).αλλα και ακομα εξοπλισμο να ειχες με fxs παλι δεν μπορεις να το σεταρεις αφου δεν σου δινουν τα στοιχεια της τηλεφωνιας  οποτε εκει αναγκαζεται καποιος να βαλει τον εξοπλισμο του οτε υποχρεωτικα πανω.αυτο ισχυει και σε αλλους παροχους πχ cyta που παιζουν με voip τηλεφωνια.

Δεν ξερω αν αυτο ειναι το σωστο θεμα...

 

Ανανεωσαμε το συμβολαιο στον ΟΤΕ και για να εχουμε την ιδια τιμη αλλα μας εδωσαν αλλο router και η γραμμη εγινε ευρυζωνικη. Το ρουτερ ειναι το ιδιο με πριν απλα αλλη συσκευη, Speedport W 724V Type Ci. (VDSL 30MBPS)

 

Το προηγουμενο ρουτερ με την χρηση που γινοταν δεν εβγαζε προβληματα, ολα δουλευαν ρολοι. Απο εχθες που συνδεσα το καινουργιο, ειχα μια αποσυνδεση (αν και μαλλον εγινε αναβαθμιση στο λογισμικο του ρουτερ) και 3-4 error οπου οταν εμπαινα σε μια σελιδα εγραφε dns error. Για 1-2 λεπτα δεν μπορουσα να μπω σε καμια σελιδα λογω του dns και μετα εφτιαχνε.

 

Μπορω, οσο εχω ακομα το παλιο ρουτερ, να το ξανα συνδεσω για να δω τι dns χρησιμοποιουσε εκεινο ωστε να το βαλω και στο καινουργιο ή λεω βλακειες;

μηπως εβαλες vdsl απο adsl?αν εχει γινει vdsl εκει ναι η γραμμη ειναι πιο ευπαθης για να κανει αποσυνδεση ιδιαιτερα αμα παιρνεις απο το αστικο κεντρο και οχι απο Kv.επισης το vdsl θελει αλλαγες στον τροπο της καλωδιωσης για να παρεις τα μεγιστα.διαβασε εδω.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

το καινουριο οπως και το παλιο παιρνουν τους ιδιους dns οποτε μην σε αγχωνει.αλλα ισος κατι να ετυχε.εκτος αν ειχε πεσει το ιντερνετ και τα Windows πολλες φορες δεν καταλαβαινουν οτι εχει πεσει η συνδεση και απλα στο βγαζουν σαν error σε dns.αν το ξανακανει μπορεις να κανεις δοκιμες με ping για να δεις αν ειναι Dns μεχρι και να βαλεις καρφωτα dns στην καρτα δικτυου.

επισης για το ρουτερ δες αν εχει το τελευταιο firmware διοτι για αυτο το συγκεκριμενο εχουν βγει αρκετα firmware.τα εχει ο οτε στην σελιδα του αλλα θα τα βρεις καισε forum.σε καποιο σημειο σε Forum εβρισκες πιο νεο Firmware απο αυτο που ειχε ο οτε στο site.Μαλλον δεν το ειχαν ανεβασει ακομα ποιος ξερει.

dns otenet.

 195.170.2.1  ns2.otenet.gr

 195.170.0.2  ns1.otenet.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως εβαλες vdsl απο adsl?αν εχει γινει vdsl εκει ναι η γραμμη ειναι πιο ευπαθης για να κανει αποσυνδεση ιδιαιτερα αμα παιρνεις απο το αστικο κεντρο και οχι απο Kv.επισης το vdsl θελει αλλαγες στον τροπο της καλωδιωσης για να παρεις τα μεγιστα.διαβασε εδω.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

το καινουριο οπως και το παλιο παιρνουν τους ιδιους dns οποτε μην σε αγχωνει.αλλα ισος κατι να ετυχε.εκτος αν ειχε πεσει το ιντερνετ και τα Windows πολλες φορες δεν καταλαβαινουν οτι εχει πεσει η συνδεση και απλα στο βγαζουν σαν error σε dns.αν το ξανακανει μπορεις να κανεις δοκιμες με ping για να δεις αν ειναι Dns μεχρι και να βαλεις καρφωτα dns στην καρτα δικτυου.

επισης για το ρουτερ δες αν εχει το τελευταιο firmware διοτι για αυτο το συγκεκριμενο εχουν βγει αρκετα firmware.τα εχει ο οτε στην σελιδα του αλλα θα τα βρεις καισε forum.σε καποιο σημειο σε Forum εβρισκες πιο νεο Firmware απο αυτο που ειχε ο οτε στο site.Μαλλον δεν το ειχαν ανεβασει ακομα ποιος ξερει.

dns otenet.

 195.170.2.1  ns2.otenet.gr

 195.170.0.2  ns1.otenet.gr

 

Εδω και εναν χρονο εχω vdsl, απλα επειδη καναμε "διακοπη" ωστε να ξανα παρουμε το ιδιο πακετο και χρειαστηκε να μας δωσουν αλλο router. 

 

Η καλωδιωση ειναι ενταξει, περσυ που βαλαμε vdsl ειχα γραψει εδω και μου ειχες δωσει συμβουλες για το τι να κανω. 

 

Το firmware ειναι το πιο καινουργιο, το ελεγξα. Οταν το εβαλα εχθες ειχε την προ-τελευταια εκδοση και καποια στιγμη εχθες μονο του περασε την τελευταια.

 

Οταν μου ξαναβγαλει το dns error θα κανω τεστ το ping

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε δες μηπως απλα ετυχε.

β.οταν το κανει δες αν ολα τα λαμπακια ειναι αναμμενα.

γ.κανε Ping ip router Πχ ping 192.168.1.254 και δες αν παιρνεις απαντηση.

αν ναι κανε Ping 194.219.227.2 Να δουμε αν εισαι ιντερνετ

δ.Ping www.insomnia.gr να δουμε αν παιζει ο dns.

ε.θα μπορουσες να βαλεις το παλιο ρουτερ παλι αλλα πιστευω οτι απλα κατι ετυχε.ελπιζω καποια στιγμη να παρεις ενα ρουτερ εμποριου να φυγεις απο αυτα τα χαλια ρουτερ να ηρεμισεις.

κανα tp link 9980 κανα draytek 2760n.sorry με τοσα θεματα δεν μπορω να θυμαμε με ποιον εχω μιλησει και τι του εχω πει:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα. Poulinos ελπιζω να με βοηθησεις, οπως και αλλες φορες γιατι εχω απηυδησει. Εχω vdsl 30mbps και στην αρχη πηγαινε σφαιρα. Πριν κανα 6μηνο ξεκινησαν αποσυνδεσεις. Στις σελιδες μου εβγαζε μηνυμα πως δεν υπαρχει συνδεση. Πηρα πολλες φορες στον ΟΤΕ και οταν ειχα τις αποσυνδεσεις (οπως μου ειπαν) αλλα δεν εβλεπαν κατι. Τον τελευταιο μηνα, δεν εχω αποσυνδεσεις αλλα αργει να ανοιξει η σελιδα. Οταν βεβαια δεν αργει, παει σφαιρα. Αλλα συνηθως αργει να την ανοιξει και τελικα δεν την ανοιγει ποτε γιατι κλεινω τον browser. Τους ξαναπηρα τηλεφωνο αλλα μου ειπαν πως η γραμμη μου ειναι ενταξει. Εκανα format στον η-υ, αναβαθμιση λογισμικου και reset στο speedport, το δοκιμασα και απευθειας στην πριζα (χωρις φιλτρο) και παλι τα ιδια. Επισυναπτω και μια φωτο με τα στοιχεια της γραμμης. Οποια βοηθεια, ευπροσδεκτη...

post-174632-0-95361400-1440087995_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...