Προς το περιεχόμενο

κληση τροχαιας.. :(


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πραγματικά θέλω να δω έναν Έλληνα που να του κόψουν κλήση επειδή πραγματικά παρανομεί και να το παραδεχτεί χωρίς γκρίνιες και τα συναφή. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αυτη τη νοοτροπια δεν μπορω να την καταλαβω...:twisted:

Εκανες κατι παρανομο και πληρωνεις τις συνεπειες.Γιατι δηλαδη εσενα να σου την χαρισουνε?Μηπως οι παρανομιες διακρινονται σε "προμελετημενες" και "λυση εκτακτης αναγκης"??Αφου οδηγεις μηχανη και την χρησιμοποιειτε με την κοπελα σου(υποθετω) επρεπε να ειχες προνοησει και να διεθετες δυο κρανη!!!Οπως ολοι οι μηχανοβιοι γνωστοι και φιλοι που γνωριζω..Η μηπως λεω κατι παραλογο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω ξαναπάρει θέση πάνω στο θέμα του κράνους (θεωρώ ότι είναι δικαίωμα του αναβάτη αν θα φοράει ή όχι, και υποκρισία του κράτους το δήθεν ενδιαφέρον), το να βγει κανείς στην Εθνική χωρίς κράνος το θεωρώ μεγάλη μαλακία.

Από την άλλη, το να έχει ο κάθε μοτοσυκλετιστής ένα δεύτερο κράνος απλά δεν παίζει. Το κράνος δεν είναι λάστιχο για να ταιριάζει και στο κεφάλι μιας κοπέλας και του βουκεφάλα κολλητού σου. Πραγματικά τυχαίνει μερικές φορές να πρέπει να μεταφέρεις ένα δεύτερο άτομο, και να μην έχεις κράνος σε κατάλληλο μέγεθος για να του δανείσεις.

 

Κατά τα άλλα, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ακολουθήσεις τη συμβουλή των παιδιών και να πληρώσεις το πρόστιμο στο διάστημα που είναι 50% μειωμένο.

 

Κι εμένα πριν μερικούς μήνες με σταμάτησαν στην Αττική Οδό γιατί ήμουν χωρίς κράνος, μιας και το είχα φορέσει μετά από θαλάσσιο μπάνιο και δεν είχα προλάβει να το πλύνω για να φύγουν τα αλάτια. Το πρώτο πράγμα που με ρώτησαν (ευγενέστατα) ήταν αν ξέρω γιατί με σταμάτησαν. Μου ήρθε να του πω "για να μου ζητήσεις να βγούμε" αλλά ως γνωστόν οι μπάτσοι δεν έχουν χιούμορ. Και άλλωστε ήταν προφανής ο λόγος.

Σπάστηκα, ξενέρωσα που αναγκάστηκα να πληρώσω το πρόστιμο. Αλλά ανταπέδωσα την ευγένεια, χωρίς να βγάλω κάποιο πύρινο λόγο περί προσωπικής ελευθερίας και για το τι ισχύει στην προοδευτική Καλιφόρνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη το κρατος μου αφαιρει το δικαιωμα να εκφρασω την αληθεια και με αποσιωπει μου λες...χωρις δευτερη ευκαιρια?

η αληθεια ειναι οτι καθε αλλο παρα νομοταγης ειμαι και ποτε μου δεν ταξιδευω εκτος αθηνας με μηχανη και μαλιστα χωρις κρανος.οι συνθηκες ομως το επεβαλλαν και αυτο δεν μπορουσα να το αλλαξω.αν αυτο το βλεπεις σαν δικαιολογια τοτε δεν διαφερεις απο την 'κουφη' τροχαια που μιλαει περι νομου και τον οποιο θεσπιζουμε εμεις.

 

Ο νόμος είναι ''τυφλός'' και ισχύει ο ίδιος για κάθε νομοταγή πολίτη.

Αυτά που γράφεις δυστυχως ή ευτυχώς δεν αποδεικνύονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να εχει κρανος για την κοπελα του παιζει και παραπαιζει!!!

Αν καποιος φιλος του δεν εχει δικο του κρανος πολυ απλα δεν ανεβαινει!!Αλλα μαλλον για πολλους αυτο ειναι παραλογο!Προτιμουν να φανε κληση η να σκοτωθουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω ξαναπάρει θέση πάνω στο θέμα του κράνους (θεωρώ ότι είναι δικαίωμα του αναβάτη αν θα φοράει ή όχι, και υποκρισία του κράτους το δήθεν ενδιαφέρον), το να βγει κανείς στην Εθνική χωρίς κράνος το θεωρώ μεγάλη μαλακία.

Από την άλλη, το να έχει ο κάθε μοτοσυκλετιστής ένα δεύτερο κράνος απλά δεν παίζει. Το κράνος δεν είναι λάστιχο για να ταιριάζει και στο κεφάλι μιας κοπέλας και του βουκεφάλα κολλητού σου. Πραγματικά τυχαίνει μερικές φορές να πρέπει να μεταφέρεις ένα δεύτερο άτομο, και να μην έχεις κράνος σε κατάλληλο μέγεθος για να του δανείσεις.

 

 

Συμφωνω και στα 2 απο αυτα που ειπες , ειναι μεγαλη βλακεια να σουλατσαρεις χωρις κρανος , ΑΛΛΑ ειναι μεγαλυτερη η παπαρια του κρατους και η υποκρισια, που παντα προσπαθει να βρισκει μεθοδους καταστολης και οχι προληψεις. Ας πουμε η φορολογια που επιβαλει για το κρανος ειναι αυτη που βαζει στα ειδη πολυτελειας. Αν ειναι δυνατον. Η το αλλο που ειναι κρυμενοι σαν τα ποντικια και μολις περασεις τσουπ πεταγονται σαν τις "βουρτσες" ισα ισα για να κοψουν το προστιμο. Θα ηταν προτιμοτερο να σου δειναν τι κρανος δωρο ,απο το να το φορολογουν σαν ειδος πολυτελειας .

 

Πρωτα προλυψη και μετα καταστολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πουμε η φορολογια που επιβαλει για το κρανος ειναι αυτη που βαζει στα ειδη πολυτελειας.

 

Και σε ποια χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης φορολογείται διαφορετικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και στα 2 απο αυτα που ειπες , ειναι μεγαλη βλακεια να σουλατσαρεις χωρις κρανος , ΑΛΛΑ ειναι μεγαλυτερη η παπαρια του κρατους και η υποκρισια, που παντα προσπαθει να βρισκει μεθοδους καταστολης και οχι προληψεις. Ας πουμε η φορολογια που επιβαλει για το κρανος ειναι αυτη που βαζει στα ειδη πολυτελειας. Αν ειναι δυνατον. Η το αλλο που ειναι κρυμενοι σαν τα ποντικια και μολις περασεις τσουπ πεταγονται σαν τις "βουρτσες" ισα ισα για να κοψουν το προστιμο. Θα ηταν προτιμοτερο να σου δειναν τι κρανος δωρο ,απο το να το φορολογουν σαν ειδος πολυτελειας .

 

Πρωτα προλυψη και μετα καταστολη.

 

Τι ακριβώς εννοείς "πρόληψη"? Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβουμε οτι σε αυτό τον χαμό που λέγεται Ελληνικοί δρόμοι άμα είσαι χωρίς ζώνη/κράνος είσαι υποψήφιος παραπληγικός (στη καλύτερη)?

Νομίζω ότι το sig μου τα λέει όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα προληψη και μετα καταστολη.

 

Η πρόληψη πρέπει να είναι δική μας ευθύνη πρώτα και να μην πάμε με το σκεπτικό... έλα μωρέ σιγά μη με πιάσουν, γιατί κακά τα ψέματα, οι περισσότεροι έτσι πάνε. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόληψη πρέπει να είναι δική μας ευθύνη πρώτα και να μην πάμε με το σκεπτικό... έλα μωρέ σιγά μη με πιάσουν, γιατί κακά τα ψέματα, οι περισσότεροι έτσι πάνε. ;)

 

+100

 

[offtopic]

@Skia11: τρομερή υπογραφή, λατρεύω το απόφθεγμα αυτό!

[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόληψη πρέπει να είναι δική μας ευθύνη πρώτα και να μην πάμε με το σκεπτικό... έλα μωρέ σιγά μη με πιάσουν, γιατί κακά τα ψέματα, οι περισσότεροι έτσι πάνε. ;)

 

Εχεις δικιο σε αυτο που λες . Αλλα εμενα δεν μου αρεσει η υποκρισια.

Οσο για την φορολογια του κρανους που γινεται σε ολες τις χωρες της ΕΕ , εδω ειναι ,ενα αλλο μερος τις υποκρισιας που λεω . Πληρωνομαστε σαν Βαλκανιοι και τα σκαμε σαν Ευρωπεοι (χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν).

 

οπως ειχα πει και πιο πανω καλυτερα ,να χαλασει το μαλλι και να ζεσταθουμε λιγο παρα να μας μαζευουν με ηλ. σκουπα. Γενικα αν καποιος δεν ξερει τι παει να πει πεσιμο με μηχανη ή τρακαρισμα (του ευχομαι να μην το μαθει ποτε), να παει μια προς ΚΑΤ μερια να δει πως περνανε συγγενης και ο ιδιος ο παθων.

Αλλο αυτο και αλλο η προσωπικη ευθηνη αν εγω γουσταρω να βαλω κρανος η οχι , παντα μιλαω για τους ενηλικες.

 

Αυτα για σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για την φορολογια του κρανους που γινεται σε ολες τις χωρες της ΕΕ , εδω ειναι ,ενα αλλο μερος τις υποκρισιας που λεω . Πληρωνομαστε σαν Βαλκανιοι και τα σκαμε σαν Ευρωπεοι (χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν).

 

Ωραία. Είμαι σίγουρος ότι όλοι αυτοί που δε φοράνε κράνος θα έπερναν αν η φορολογία πήγαινε από το 19% στο 9%, 20 ευρώ στα 200 ενός καλού κράνος.

 

Έλεγες κάτι για υποκρισία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν παρατεθεί και σε αυτό το thread και σε παλαιότερα διαφορετικοί λόγοι επιβολής του κράνους. Το πιο απλό για μένα είναι το "γιατί να έχω εγώ τύψεις μια ζωή επειδή έκανες μαλακία, με τράκαρες και σκοτώθηκες ή έμεινες ανάπηρος επειδή δεν φορούσες κράνος". Το κράνος πρέπει να συνυπολογίζεται στα έξοδα της αγοράς. Και εγώ αγοράζω αυτοκίνητο με ζώνες, δισκόφρενα, abs, esp κτλ. Αυτά τα πληρώνω άσχετο αν πλέον δεν είναι εξτρά (το esp σύντομα τουλάχιστον) και δεν τα αγοράζω επιπλέον, φορολογούμε όμως συνολικά για το αυτοκίνητο (κερατιάτικα). Η μοτοσικλέτα είναι μεταφορικό μέσο, άρα "είδος πολυτελείας" για να αγοράσεις μοτοσυκλέτα πρέπει να πάρεις κράνος, να δώσεις μειωμένη φορολογία σε εξάρτημα είδους πολυτελείας? Ανοίγει μεγάλο θέμα μετά.

 

Υ.Γ. Εγώ δεν διαφωνώ με την μείωση της φορολογίας, τζάμπα να τα δίνουν, ήθελα απλά να αναφέρω ένα διαφορετικό σκεπτικό. Επίσης το θεωρώ τρελή υπεκφυγή και μούφα δικαιολογία για οποιονδήποτε που δεν φοράει κράνος να προφασίζεται ότι φταίνε τα 40? που έδωσε σε φόρο αντί για "μειωμένο" 20ά?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να εχει κρανος για την κοπελα του παιζει και παραπαιζει!!!

 

Mα φυσικά. Μάλλον εγώ δεν ήμουν σαφής. Εννοείται ότι το δεύτερο κράνος, για μία σταθερή σχέση είναι απαραίτητο. Όπως έκανα κι εγώ για την κόρη μου, και της πήρα ότι καλύτερο.

Αυτό που εννοούσα είναι ότι δεν μπορείς να έχεις και συμπληρωματικά κράνη για τον κάθε ένα φίλο/φίλη που μπορεί να ανεβάσεις μία στο τόσο ή εκτάκτως.

 

Όμως συνεχίζω να θεωρώ επιλογή και ατομικό δικαίωμα, το αν θα φορέσω κράνος. Γιατί υπάρχουν μέρες που θέλω απλά να βγω βόλτα ένα απόγευμα και να σουλατσάρω με 50 χλμ. Είτε στην πόλη, είτε σε έναν επαρχιακό δρόμο. Για να με φυσάει ο αέρας σα σκυλί που βγάζει τη μούρη του από το παράθυρο.

Έτσι γουστάρω ρε παιδί μου, μία στο τόσο.

Άλλωστε ένας από τους κύριους λόγους αγάπης για τη μοτοσυκλέτα είναι ακριβώς αυτό το συναίσθημα αμεσότητας με τη διαδρομή, τις μυρωδιές ακόμη και το κρύο. Αλλιώς είναι σαν να έχεις πάρει ένα διαμέρισμα με θέα, αλλά να απαγορεύεται να τραβήξεις τις κουρτίνες.

 

Η υποκρισία του κράτους για την προσωπική μου ασφάλεια και καλά, είναι εξοργιστική. Εγώ θα πρότεινα να στήνει επίσης μπλόκα η τροχαία μέσα στις ταβέρνες τις Κυριακές το μεσημέρι. Και να κόβει κλήσεις στους υπέρβαρους ή όσους έχουν αυξημένη χοληστερίνη, και παραγγέλνουν παϊδάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα για το αυτοκινητο που εχει την ζωνη και δεν σε εμποδιζει σε τπτ ειναι απλα μια κακη συνηθεια που δεν βαζουν.

Τωρα στο μηχανακι πες π.χ οτι αγοραζεις ενα παπι τον 1.5κ ευρω πρεπει δηλαδη μετα να πληρωσεις για 2 κρανη και να τα κουβαλας σαν τσαντα? ή να αγοραζεις και μια παγκαζιερα και να σου βγει η δουλια 1 χιλιαρικο + για την ασφαλεια σου σαν extra.

Το σωστο θα ηταν η ευρωπαικη ενωση να ελεγε οταν αγοραζεις οποιοδηποτε μηχανακι να εχει 2 κρανοι + καποιο τροπο απωθηκευσης στο μηχανακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...