Προς το περιεχόμενο

κληση τροχαιας.. :(


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω τι κανετε εσεις στα μηχανακια/αυτοκινητα σας,αλλα εγω στο αμαξι οταν εχω συνεπιβατη παντα τον βαζω να φορεσει ζωνη,ακομα και στους πισω επιβατες...Για καποιο λογο εχει ζωνες και πισω το αμαξι,αν και οι περισοτεροι φαινεται να αγνουν την υπαρξη τους...

Και σκεφτητε τωρα ενα μηχανακι που οι επιβατες προστατευονται απο τιποτα και απο πουθενα...Και μετα λετε οτι το να φορας κρανος και ζωνη ειναι δικαιωμα και οχι υποχρεωση :evil:

 

Οσο για το: "Οσο για το κράνος στην μηχανή ξέρεις φαντάζομαι πόσο εύκολο είναι να πάθει κάποιος πολύ μεγαλη ζημια αν φοράει λάθος νούμερο κράνος ή αν είναι κακής ποιότητα"

αν και δεν ξερω πολλα απο μηχανες και κρανη πιστευω οτι αμα καποιος πεσει με το κεφαλι και φοραει λαθος νουμερο κρανος θα παθει μικροτερη ζημια απο το να μην φοραει καθολου;-)

Και στην προκειμενη περιπτωση που το κοριτσι ηταν κοπελα του gponiris,θα επρεπε να ειχε αγορασει κ ενα κρανος και για αυτην.

Δεν πειραζει μετα απο αυτο μαλλον θα αγορασει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ωραία, η ομοφωνία της απόφασης δεν αναιρεί την απερισκεψία του εγχειρήματος να κάνεις ταξίδι χωρίς να βάλεις κράνος στο συνεπιβάτη (και κατά την άποψή μου και χωρίς να του φορέσεις τζάκετ, κροκόδειλο και κατάλληλα παπούτσια). Η δε δικαιολογία κατ' εμέ δε διαφέρει στο ελάχιστο απο τις υπόλοιπες 10.000 «καλές» δικαιολογίες που έχω ακούσει γύρω από το θέμα και καθιστά ακόμα λογικότερο το πρόστιμο: την επόμενη φορά σκεφτείτε να πάρετε αγοραίο ταξί, πιο φτηνά θα σας έρθει.

 

Στη θέση σου θα σταματούσα να προσπαθώ να πείσω τον οποιονδήποτε ότι είναι αδικία το πρόστιμο γιατί <βάλε οποιαδήποτε δικαιολογία θες εδώ>, και θα καθόμουν να αναλογιστώ ψύχραιμα αυτό που έκανα. Όταν ανεβάζουμε 2ο άτομο στη μηχανή οφείλουμε να εξασφαλίζουμε όσο το δυνατόν καλύτερα το αυτονόητο: τη σωματική του ακεραιότητα σε περίπτωση ατυχήματος. Εφόσον εσύ δεν το έκανες (ανεξαρτήτως του τι έλεγε η φίλη σου), καλώς σας έκοψαν κλήση.

 

Υ.Γ.: Κανονικά το πρόστιμο θα έπρεπε να είναι ανάποδα: 350 ? στον οδηγό και 80 ? στο συνεπιβάτη...

 

-ποτε δεν ειπα το αντιθετο και ειμαι σιγουρος οτι και σενα σου εχει συμβει...οπως οταν ησουν αρρωστος με την κοιλιτσα σου και δεν προλαβες να κατεβασεις τα βρακακια σου για να κανεις κακακια και στην τελικη τα εκανες πανω σου.δυστυχως ομως δεν ηταν εκει κοντα η μανουλα σου να σε μαλωσει(γιατι τα εκανες χαλια) ή ακομα και αν ηταν θα μπορουσες να την κατευνασεις?.ή σου αξιζε ενα χερι ξυλο για να μην ξαναχεστεις?μαλλον ομως επρεπε να σου βαλουν παμπερς?και αλλα πολλα ερωτηματικα

-αλλα μαλλον εχεις δικιο...κατσε και αναλογισου ψυχραιμα και μην προσπαθησεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι δεν ηταν λαθος να σε ποναει η κοιλιτσα σου.

ξερω τι θα πειτε οι περισσοτεροι.αστοχο,αλλα βαθυ σε νοημα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gponiris: Μπορώ να το εκλάβω ως προσωπική επίθεση, αλλά δε θα το κάνω. Χαίρομαι όμως που ανεβάζεις το επίπεδο της συζήτησης... Στο καλό, να χαίρεσαι τη συζήτησή σου, να προσέχεις στο δρόμο, να εκτιμάς την ανθρώπινη ζωή λίγο παραπάνω από μια «ομόφωνη απόφαση» και 430 ευρώ, και να θυμάσαι πάντα ότι χωρίς κράνος μπορεί να καταλήξεις να χρειάζεσαι pampers, να τρως με καλαμάκι και να σε δέρνουν για να μην τα κάνεις πάνω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γίνω σκληρός...ώς και αναίσθητος....επειδή βλέπω να μην πιάνετε πολύ το νόημα των όσων λέμε ,εμείς που είμαστε υπέρ των "τροχόμπατσων"....πάρτε αυτό το βίντεο...για όσους δεν ξέρουν τι είναι να χάνεις φίλους/ες ή να τους έχεις...απλά με λίγες κρήσεις αμνησίας....(μετά απο κανένα μήνα στην εντατική)....

 

σημείωση....που είναι το κράνος του συνοδηγού???? οεο....

 

Καλυνύχτα....

 

http://www.youtube.com/watch?v=6xaIfXDOADY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, εμείς λοιπόν που έχουμε χάσει φίλους με μηχανές, κι εμείς που έχουμε σκάσει για εξοπλισμό ασφαλείας όσο περίπου κοστίζει και αυτό που καβαλάμε, συνεχίζουμε να πιστεύουμε ότι είναι ατομικό δικαίωμα το αν θα φοράμε κράνος, κολώνια και το βαφτιστικό μας σταυρό όταν θα καβαλάμε το μηχανάκι.

Τώρα πείτε στη γκόμενά σας οι αλλεργικοί στην ατομική ελευθερία, να μη βάλει άλλη λακ γιατί μας τρυπάει το όζον. Κι αυτό επηρεάζει τη δική μου ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλεργικοι στην ατομική ελευθερία...

Ακούσατε ακούσατε...όσοι πάτε σύμφωνα με το γράμμα του νόμου είστε αλλεργικοί στην ατομική ελευθερία και προφανώς πέρνετε και τα ανάλογα φάρμακα...

punky όταν με προσβάλλουν δυο επιλογές έχω....

Α) προσβάλλω και εγώ

ή

Β) αποχωρώ....

 

Διαλέγω το Β...(ατομίκη ελέυθερη επιλογή....αααα...ααααψψψοοουυυ)

 

παράκληση διαβάστε τα ποστ του gponiris απο την αρχή...έχουν ενδιαφέρον οι αντιφάσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε αξιζεις λιγες διακοπες,γιατι το εχεις καψει λιγο.αν διαβαζες και τις προηγουμενες σελιδες θα εβλεπες και θα καταννοουσες οτι δεν γκρινιαζω για την κληση τοσο οσο για τη συμπεριφορα.και ναι...θα ηθελα μια φορα ενας αστυνομικος(βαση οσων εχω ακουσει)να καθισει να ακουσει τι εχει να πει ο πολιτης(που δηθεν προστατευει)-αν και δεν νομιζω,γιατι ο χρονος ειναι χρημα σε καθε επαγγελμα-και μετα να κρινει.

και μην ξεχνας οτι δεν μπορεις να με κρινεις απο τον σκεπτικισμο σου και μονο.δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.φιλικα παντα.αυτο παει και στον aspirin που μας εγινε και δικηγορος ;)

 

Ναι γι'αυτο ρωτας αν υπαρχει περιπτωση να σου σβησει ο διοικητης την κληση, και κλαιγεσαι για τα λεφτα που θα δωσεις... Η συμπεριφορα σε πειραξε, επειδη χαμογελουσαν...απο εδω και περα να ενημερωνεις οταν δεν εχεις κεφια εσυ να σταματαμε ολοι οι υπολοιποι να γελαμε...

Και ναι θελω οι μπατσοι να με ακουνε οταν δικαιολογουμαι... Αμα δεν εχω λεφτα και ληστεψω ενα βενζιναδικο θελω να ληφθει σοβαρα υποψιν τους η δικαιολογια μου...

Αμα βιαζοσουνα, περναγες κοκκινο, φανταζομαι οτι παλι οι κακοι μπατσοι θα εφταιγαν που σε καθυστερουν κιολας...

Δικαιολογιες υπαρχουν πολλες, αλλα η ουσια ειναι μια...ειναι παρανομο και δεν εχει να κανει με την προσωπικη ελευθερια του καθενος το κρανος και η ζωνη, το ΣΤΟΠ τα κοκκινα φαναρια...Ας λυθουν ολα τα υπολοιπα σοβαροτερα θεματα και μετα λυνουμε το προβλημα της "ατομικης ελευθεριας" στο κρανος...

Αμα εγω βγω γυμνος στο δρομο με τα τετοια μου εξω και κατουραω στο δεντρο εξω απο την αυλη που παιζει το παιδι σας, θα μου πειτε "ωραιος φιλε...δικαιωμα σου" ή (στην καλυτερη) θα φωναξετε τους μπατσους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλεργικοι στην ατομική ελευθερία...

Ακούσατε ακούσατε...όσοι πάτε σύμφωνα με το γράμμα του νόμου είστε αλλεργικοί στην ατομική ελευθερία και προφανώς πέρνετε και τα ανάλογα φάρμακα...

punky όταν με προσβάλλουν δυο επιλογές έχω....

Α) προσβάλλω και εγώ

ή

Β) αποχωρώ....

 

Διαλέγω το Β...(ατομίκη ελέυθερη επιλογή....αααα...ααααψψψοοουυυ)

 

παράκληση διαβάστε τα ποστ του gponiris απο την αρχή...έχουν ενδιαφέρον οι αντιφάσεις....

 

be my guest. είμαι εξίσου ανεξάντλητος.

απλά βάλε κι ένα spell checker πριν το κάνεις.

και φαντάζομαι ας πούμε ότι επειδή κάτι το λέει ο νόμος, είναι απαραίτητα και σωστό. όπως άλλωστε για παράδειγμα μέχρι το 1952, ο νόμος δεν αναγνώριζε στις γυναίκες το δικαίωμα της ψήφου.

ή ενδεχομένως ο νόμος δεν αναγνωρίζει σήμερα το δικαίωμα στην ευθανασία.

τελικά οι ταλιμπάν είναι international φρούτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...συνεχίζουμε να πιστεύουμε ότι είναι ατομικό δικαίωμα το αν θα φοράμε κράνος, κολώνια και το βαφτιστικό μας σταυρό όταν θα καβαλάμε το μηχανάκι.

Τι σχέση έχει το κράνος με την κολόνια και το βρακί που φοράς μόνο εσύ το ξέρεις :???:

 

Δεν έχω δει ακόμη κανένα υπέρμαχο της "ατομικής ελευθερίας" να κάνει ένα σχόλιο πάνω σε αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όσα λέτε περί χρήσης ζώνης-κράνους ΠΑΝΤΑ είναι σωστά...

 

Αυτό που είναι τεράστια μαλακία και ειπώθηκε είναι πως δεν σβήνονται πλέον κλήσεις...σβήνονται ανετότατα(δε συμφωνώ σε αδικήματα κόκκινο,STOP,αλκοόλ,κράνος,ζώνη αλλά συμφωνώ σε μαλακίες όπως δακτύλιος)αν όχι από το διοικητή από κανέναν άλλο 2-3 καρέκλες πιο πάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όσα λέτε περί χρήσης ζώνης-κράνους ΠΑΝΤΑ είναι σωστά...

 

Αυτό που είναι τεράστια μαλακία και ειπώθηκε είναι πως δεν σβήνονται πλέον κλήσεις...σβήνονται ανετότατα(δε συμφωνώ σε αδικήματα κόκκινο,STOP,αλκοόλ,κράνος,ζώνη αλλά συμφωνώ σε μαλακίες όπως δακτύλιος)αν όχι από το διοικητή από κανέναν άλλο 2-3 καρέκλες πιο πάνω....

 

Εχω την εντυπωση οτι δεν μπορουν να σβηστουν πια με το να πας μετα απο καποιες μερες στο "μεσο" σου επειδη μπαινουν σε καποιο "συστημα" που δεν το επιτρεπει...

Τωρα αν εχεις θειο τον υπουργο, ε στην Ελλαδα εισαι, κατι θα μπορει να γινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gponiris: Μπορώ να το εκλάβω ως προσωπική επίθεση, αλλά δε θα το κάνω. Χαίρομαι όμως που ανεβάζεις το επίπεδο της συζήτησης... Στο καλό, να χαίρεσαι τη συζήτησή σου, να προσέχεις στο δρόμο, να εκτιμάς την ανθρώπινη ζωή λίγο παραπάνω από μια «ομόφωνη απόφαση» και 430 ευρώ, και να θυμάσαι πάντα ότι χωρίς κράνος μπορεί να καταλήξεις να χρειάζεσαι pampers, να τρως με καλαμάκι και να σε δέρνουν για να μην τα κάνεις πάνω σου.

μια δηλωση αγαπητε apoike...δεν κανω προσωπικη επιθεση,απλα τονωνω το ηθικο σου ;) αν δεν ημουν και εγω δεν θα με συμβουλευες(κοιτα τα Bold) ως ασχετος κριτης που ειμαι.χαιρετω επισης

 

και οσο για το φιλο μας lighter122 με τα εξης λογια 'Ναι γι'αυτο ρωτας αν υπαρχει περιπτωση να σου σβησει ο διοικητης την κληση, και κλαιγεσαι για τα λεφτα που θα δωσεις... Η συμπεριφορα σε πειραξε, επειδη χαμογελουσαν...απο εδω και περα να ενημερωνεις οταν δεν εχεις κεφια εσυ να σταματαμε ολοι οι υπολοιποι να γελαμε... ' δεν αντιλεγω.την αλλη φορα ομως που θα σε πετυχω στο δρομο και σε βρισω,αντε και να σε χτυπησω για την πλακα μου(ενα-δυο χαστουκακια μονο για γελιο) και σου παρω τα λεφτα,θελω να μου πεις και ευχαριστω.μην αναρωτηθεις ομως ποιος ειμαι και γιατι το εκανα.κανε μου τη χαρη και θα σε αγαπαω πιο πολυ.οκ? ;)

ομολογω οτι η παρεα σας με κρατησε δυνατο και διασκεδασα πραγματικα.πολλες αληθειες εφανερωθηκαν,πολλες αδικιες,αλλα δεν παρατηρησα καμια αξιολογη προσπαθεια,εκτος της καθιερωμενης ενημερωσης.τεσπα,αυριο θα παω στο διοικητη και θα σας διηγηθω την ιστορια μου.προβλεπω ασχημα αποτελεσματα,αλλα θα κρατησω το χιουμορ μου...(ισως να βγω κακοπληρωτης στο τελος) ονειρα γλυκα insomniacs!..to be continue.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...