Προς το περιεχόμενο

Αστείες, περίεργες, ασυνήθιστες εικόνες


sam sam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν φαντάζεσαι ότι είναι ανθρώπινες βλεφαρίδες, όπως εμφανίζονται μεγεθυμένες μέσα από ηλεκτρονικό μικροσκόπιο, ναι.

 

πως ακριβως θα παρεις και θα βαλεις μεσα σε ηλεκτρονικο μικροσκοποιο κομματι απο ανθρωπινο βλεφαρο; :P ασε που δεν θα λειτουργησει ετσι απλα λογο του κενου που πρεπει να υπαρχει μεσα στο μικροσκοπιο και του οτι δεν ειναι αγωγιμο υλικο. με απλο οπτικο μικροσκοπιο ειναι τραβηγμενη η φωτο το πιο πιθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέμε και τα καινούρια με μικροσκόπια με ccd ηλεκτρονικά. Διότι είναι. Τα άλλα ποιο σωστά θα έπρεπε να λέγονται δέσμης ηλεκτρονίων/μαγνητικών φακών.

 

:P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέμε και τα καινούρια με μικροσκόπια με ccd ηλεκτρονικά. Διότι είναι. Τα άλλα ποιο σωστά θα έπρεπε να λέγονται δέσμης ηλεκτρονίων/μαγνητικών φακών.

 

:P :P :P

 

το οτι περιεχει ηλεκτρονικα μερη ενα οπτικο μικροσκοπιο δεν το κανει ηλεκτρονικο. :P ενα μικροσκοπιο διακρινεται απο την μεθοδο που χρησιμοποιει για τον σχηματισμο της εικονας. με την λογικη σου θα επρεπε να λεμε ηλεκτρονικα και τα μικροσκοπια ατομικης δυναμης. αλλα δεν τα λεμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι περιεχει ηλεκτρονικα μερη ενα οπτικο μικροσκοπιο δεν το κανει ηλεκτρονικο. :P ενα μικροσκοπιο διακρινεται απο την μεθοδο που χρησιμοποιει για τον σχηματισμο της εικονας. με την λογικη σου θα επρεπε να λεμε ηλεκτρονικα και τα μικροσκοπια ατομικης δυναμης. αλλα δεν τα λεμε :P

 

 

η μάνα μου πάντως έχει ηλεκτρονικό πιεσόμετρο :D:D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μάνα μου πάντως έχει ηλεκτρονικό πιεσόμετρο :D:D:D

 

γτ μας συνουσιαζεις την αναλυση :P τα πιεσομετρα ειναι αλλο πραμα. υπαρχουν τα αναλογικα και τα ψηφιακα/ηλεκτρονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι περιεχει ηλεκτρονικα μερη ενα οπτικο μικροσκοπιο δεν το κανει ηλεκτρονικο. :P ενα μικροσκοπιο διακρινεται απο την μεθοδο που χρησιμοποιει για τον σχηματισμο της εικονας. με την λογικη σου θα επρεπε να λεμε ηλεκτρονικα και τα μικροσκοπια ατομικης δυναμης. αλλα δεν τα λεμε :P

 

Είναι electron microscope, μικροσκόπιο ηλεκτρονίων. Όχι electronic microscope, ηλεκτρονικό μικροσκόπιο.

 

Παράδειγμα ηλεκτρονικού μικροσκοπίου.

 

uuU68.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι electron microscope, μικροσκόπιο ηλεκτρονίων. Όχι electronic microscope, ηλεκτρονικό μικροσκόπιο.

 

Παράδειγμα ηλεκτρονικού μικροσκοπίου.

 

uuU68.jpg

 

με τρως στην μεταφραση. τι ειναι αυτο το πραμα ομως που ποσταρες; πρωτη φορα το βλεπω. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πως ακριβως θα παρεις και θα βαλεις μεσα σε ηλεκτρονικο μικροσκοποιο κομματι απο ανθρωπινο βλεφαρο; :P ασε που δεν θα λειτουργησει ετσι απλα λογο του κενου που πρεπει να υπαρχει μεσα στο μικροσκοπιο και του οτι δεν ειναι αγωγιμο υλικο. με απλο οπτικο μικροσκοπιο ειναι τραβηγμενη η φωτο το πιο πιθανο.

 

Δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι, εκεί όπου εντόπισα τις φωτογραφίες, γράφει ότι είναι τραβηγμένες με scanning electron microscope (SEM), εκ παραδρομής έγραψα electronic στη wikipedia, έκανε redirect σε αυτή τη σελίδα και το έγραψα ηλεκτρονικό. Σιγά τα ωα.

 

Δείτε μία ακόμη.

 

Micro.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι, εκεί όπου εντόπισα τις φωτογραφίες, γράφει ότι είναι τραβηγμένες με scanning electron microscope (SEM), εκ παραδρομής έγραψα electronic στη wikipedia, έκανε redirect σε αυτή τη σελίδα και το έγραψα ηλεκτρονικό. Σιγά τα ωα.

 

Δείτε μία ακόμη.

 

Micro.jpg

 

υπερβολη για να βγαζεις με SEM φωτογραφιες απο βλεφαριδες. ακομα και που το επιβεβαιωνεις οτι ειναι SEM κουλο μου φαινεται. :unsure: μηπως ειναι κατι αλλο κι οχι βλεφαριδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...