Προς το περιεχόμενο

Οδηγός δημιουργίας ασύρματου & ενσύρματου δικτύου


harrys23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αδερφια , να ρωτησω εχω 2 υπολογιστες και οι δυο σε δικτυο μεσα απο wirless δικτυο που δινει και Internet αλλα θελω να τους συνδεσω και με καλωδιο για μεταφορα αρχειων (μεγαλων σε ογκο) γινεται και τι πρεπει να κανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φίλε harrys 23 εκανα αυτα που λες στον οδηγο για ασυρματο δικτυο αλλα μολι παω δεξι κλικ ιδιοτητες στο δικτυο για προχωρημένους δεν μου εμφανίζει ασυρματα δικτυα ,μηπως πρέπει να κανω κάτι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ που έχω usb modem ακολουθώ την ίδια διαδικασία που αναφέρεται στον οδηγό του harrys23??

 

Με λίγα λόγια θα συνδέσω τους δύο υπολογιστές μέσω ethernet και στον έναν θα είναι το modem..

 

Πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό??

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ρούτερ linksys wi-fi WRT54GS.

Οι η/υ-ες μου είναι α)USER1 =Laptop XP HOME edition

β)USER2 =Desktop XP PRO edition

Ακολούθησα τις οδηγίες σου ακριβώς, όμως έχω τα εξής προβλήματα,

1) Από το USER1=Laptop δεν μπορώ να ανοίξω το ‘’View workgroup computers’’ διότι μου βγάζει την ένδειξη ‘’Νet is not accessible. You may not have permission to use this network resource. Contact the administrator of this server to find out if you have access permissions. The list of servers for this workgroup is not currently available.’’

 

2) Από το USER2 =Desktop βλέπω τα εικονίδια στο Νet workgroup του USER1 και του USER2 αλλά δεν μπορώ να ανοίξω το USER1 διότι μου βγάζει την ένδειξη ’’User1 is not accessible..You might not have permission to use this network resource. Contact the administrator of this server to find out if you have access permissions. The network path was not found.’’

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω 2 pc ένα desktop & ένα laptop. το desktop "συνδέετε" με ethernet στο modem (speedtouch585v6), ενώ το laptop wireless.

τι πρέπει να κάνω για να κάνω lan μετάξι τους?

Y.Γ. το desktop διαθέτει bluetooth και οι κοινόχρηστοι φάκελοι δουλεύουν ανάμεσα στα 2 pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
εγώ έχω 2 pc ένα desktop & ένα laptop. το desktop "συνδέετε" με ethernet στο modem (speedtouch585v6), ενώ το laptop wireless.

τι πρέπει να κάνω για να κάνω lan μεταξύ τους?

 

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Καμία βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρεξε απο εναν οδηγο δικτυου σε καθε συστημα και προσεξε να εχεις την ιδια ονομασια στο δικτυο αλλα διαφορετικα ονοματα στους 2 υπολογιστες.Κανε επανεκκινηση και δες αν βλεπει ο ενας τον αλλον στις θεσεις δικτυου.αν ναι τοτε το μονο που μενει ειναι να κανεις κοινοχρηστα καποια αρχεια που θες να μοιαζεσαι και εισαι ετοιμος.Αν κατι δεν παει καλα ποσταρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα NOD32 CONTROL CENTER/Firewall/Norton Antivirus, εμποδιζαν την επικοινωνια στο δικτυο.Εγω ιδεα απο αυτα τα συστηματα προστασιας δεν εχω, ετσι οταν τα απενεργοποιησα οπως το αναφερει στις οδηγιες του η σελιδα αυτη καταφερα και ενωθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια!! λοιπον εχω ενα pc desktop και ενα laptop!! ενα καλωδιο UTP φευγει και παει στη μια θυρα ethernet 1 toy ρουτερ και απο την δευτερη θυρα ethernet 2 του ρουτερ feygei και παει στο λαπτοπ!! ο σταθερος εχει windows xp και το λαπτοπ windows vista!! και οι δυο εχουν internet λοιπον!! πως μπορω τωρα να τουσ κανω κ δικτυο μεταξυ τους?? τι ρυθμισεις θα κανω στα XP και τι στα vista?? :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ευχαριστήσω τον harrys23 για τον οδηγό του, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

 

 

Το laptop μου είναι μέρος ενός ενσύρματου δικτύου στο γραφείο και θέλω όταν πηγαίνω σπίτι να συνδέομαι ασύρματα με τον υπολογιστή μου εκεί (ο οποίος έχει ασύρματη κάρτα) με ad hoc σύνδεση

 

Η απορία μου είναι η εξής: αν ακολουθήσω τις οδηγίες (βάλω καρφωτές ΙΡ κλπ.) υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με τις αντίστοιχες ρυθμίσεις του (ενσύρματου) δικτύου στο γραφείο; Επηρεάζουν δηλαδή οι μεν τις δε, ή όχι (λόγω ίσως του ότι έχουμε διαφορετικά δίκτυα, ασύρματο και ενσύρματο);

 

 

Ευχαριστώ πολύ

Μύρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ πολύ, καταπληκτικός οδήγός... Σε 2 λεπτά είχα ενσύρματο δίκτυο...

 

Ένα προβληματάκι μόνο... Έχω τρεις υπολογιστές σε router, ο ένας έχει την διεύθηνση 192.168.0.1, ο δεύτερος την 192.168.0.2 κ.ο.κ ... Εαν όμως ο υπολογιστής 192.168.0.2 δεν είναι ανοιχτός (παρά το router) ο υπολογιστής 192.168.0.3 δεν μπορεί να συνδεθεί στο δίκτυο... Γιατί συμβαίνει αυτό? Κατα τ άλλα όλα λειτουργούν φυσιολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ο οδηγός αφορά απευθείας σύνδεση μεταξύ δύο υπολογιστών και όχι μέσω router.

 

Αν έχετε router και συνδέονται όλα επάνω του δεν χρειάζεται να κάνετε αυτό το setup.

Σε περίπτωση router, αυτός θα παίζει το ρόλο του server και οι υπολογιστές θα είναι οι clients .

 

Σε κάθε σύνδεση (απευθείας σύνδεση ή μέσω router) ο υπολογιστής που θα έχει Internet θα θεωρείται σαν server . Αυτός θα έχει σταθερή διεύθυνση (static ip-adress) και στους άλλους ορίζεται η διεύθυνση του σαν πύλη (gateway).

 

2. Εκτός λοιπόν από τον υπολογιστή που θα παίζει το ρόλο του server, όλοι οι άλλοι υπολογιστές δεν χρειάζεται να έχουν static ip , αν και προτείνεται γιατί είναι πιο εύκολη η αναζήτηση τους στο δίκτυο (όλα τα ονόματα υπολογιστών μεταφράζονται σε επίπεδο hardware σε μία ip , οπότε όταν αυτή είναι σταθερή είναι πιο γρήγορη η ανεύρεση του συγκεκριμένου υπολογιστή).

 

 

3. Δεν χρειάζεται να αλλάξετε το workgroup σε NET ή κάτι άλλο για να συνδεθείτε σε μιά ομάδα εργασίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...