Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ανεργίας


Xdanger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είμαι ο μόνος που και μόνο η ιδέα του να θέλει κάποιος να πάρει τα λεφτά από το ταμείο ανεργίας επειδή αυτά που βγάζει ενώ δουλεύει είναι μαύρα του τη βαράει στα νεύρα?

 

 

φυσικα και εισαι ο μονος!

σκεψου, δουλευει με μαυρα λεφτα! δηλαδη ουτε ενσημα ουτε ασφαλεια ουτε τιποτα!

θα ηθελες να ησουν στη θεση του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είμαι ο μόνος που και μόνο η ιδέα του να θέλει κάποιος να πάρει τα λεφτά από το ταμείο ανεργίας επειδή αυτά που βγάζει ενώ δουλεύει είναι μαύρα του τη βαράει στα νεύρα?

 

Όχι φίλε μου, ευτυχώς δεν είσαι ο μόνος...

 

Όσο για τον άλλο φίλο που δουλεύει με μαύρα λεφτά και θέλει να τα πέρνει και απο τον ΟΑΕΔ, μήπως να σου δώσουμε και κανα παράσημο?

Εντάξει δεν λέω, συνήθως η μαύρη εργασία ξεκινάει απο τον εργοδότη, αλλά ξεκινάει επειδή ακριβώς βρίσκει άτομα που είναι διατεθημένα να δουλέψουν κάνοντας "μαύρη" εργασία. Και εντάξει να είσαι συνταξιούχος -που και πάλι για μένα μαλακία είναι- και να θέλεις να συμπληρώσεις την , μάλλον πενιχρή, συνταξή σου, αλλά να είσαι νέος και να δουλεύεις χωρίς ένσυμα/ασφάλεια...πραγματικά μας γυρίζεις στον εργασιακό μεσαίωνα. Όσο οι (καραγκιόζοι) εργοδότες βρίσκουν υποψήφιους για μαύρη εργασία, τόσο το πρόβλημα θα διαιωνίζεται...

Αν δεν διεκδικήσεις τώρα τα εργασιακά σου δικαιώματα, τώρα που είσαι νέος, πότε θα τα διεκδικήσεις?

Και αντί να διεκδικήσεις αυτό που 100% δικαιούσαι, εργασία με ένσυμα και ασφάλιση δηλαδή, πας να διεκδικήσεις και επίδομα ανεργίας? Μετά τι? θα πλαστογραφήσεις και κανά επίσημο χαρτί για να εισπράξεις και επίδομα πυρόπληκτου?

Α ρε αθάνατε 'Ελληνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φιλος μας ειναι απολυτος νομιμος! αφου δε φαινεται οτι δουλευει πουθενα τοτε κανεις δε μπορει να τον κατηγορισει οτι "κλεβει" λεφτα αφου ΔΕΝ τα κλεβει!

παει κατα γραμμα του νομου που λεει οτι εαν φαινεται οτι ΔΕΝ δουλευει πουθενα....

 

να τον κατηγορουσαμε εαν δουλευε κανονικα και επερνε και ενσημα και ηθελε να παρει λεφτα απο τον ΟΑΕΔ, το ναι θα τα ειχα παρει και γω!

 

αλλα εγω τωρα συμφωνω και ειμαι μαζι του.

 

δε μπορω να καταλαβω.... εδω αλλοι κλεβουν εκατομμυρια και δε μιλαμε, για μερικα ευρω συζηταμε τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να παρακολουθήσω την λογική σου....

 

Και επίσης , γιατί μάλλον δεν γνωρίζεις, το γράμμα του νόμου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ανασφάλιστη εργασία χωρίς εισφορές. Αυτό για να μην λέμε οτι θέλουμε, όταν λοιπόν αναφέρουμε το "γράμμα του νόμου" καλό είναι να πιάνουμε την ιστορία απο την αρχή.

 

Εγώ δηλαδή που πληρώνω 10 χρόνια τι είμαι, μαλάκας?

 

Επίσης την λογική του "εδώ οι άλλοι κλέβουν εκατομμύρια..." δεν θα την ακολουθήσω, δεν είναι του στύλ μου να είμαι ωχαδερφιστής.

 

Το ταμείο ανεργίας υπάρχει για πραγματικά απολυμένα άτομα (βλέπε υπαλλήλους sexform και άλλων 10αδων επιχειρήσεων) όχι για ρεμπεσκέδες που προσπαθούν να εκμεταλευτούν "τρυπούλες" του δημοσίου για να τσεπώσουν.

 

Τέλος ας μην ξεχνάμε οτι αυτά τα λεφτά από τις τσέπες μας (τουλάχιστον απο μας που πληρώνουμε τις εισφορές μας) φεύγουνε και δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ θέλω στα 60φεύγα μου να πάρω μία "τιμημένη" σύνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχαχ

πολυ σοβαρα το περνετε το θεμα....

 

@Timour21 εισαι σωστος θεωριτικα αλλα πρακτικα δεν γινονται ολα.

λες οτι τα εχεις παρει με τον φιλο μας, με τον εργοδοτη του που ΔΕ του κολαει ενσημα δε τα εχεις παρει?

 

ποιος ειναι ο παρανομος στη περιπτωση μας? ο εργαζομενος ή ο εργοδοτης?

 

σε αυτη τη περιπτωση ο κλεφτης ειναι ο εργοδοτης γιατι κλεβει τα λεφτα απο τον εργαζομενο...

 

το ηθικο διδαγμα ποιο ειναι? ΟΛΟΙ ΚΛΕΒΟΥΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ειναι η αληθεια οτι κι'αν κανεις, οτι κι'αν πεις!

δε μπορεις να το αλλαξεις αυτο, ειναι μια Ελληνικη πραγματικοτητα!

 

αν δε κλεψεις εσυ, θα σε κλεψει ο αλλος!

τι προτιμας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τραγικό όλων είναι ότι αυτούς που δουλεύουν τώρα με μαύρα, θα τους δούμε σε καμιά 30αριά χρόνια να φωνάζουν ότι δεν παίρνουν σύνταξη ή ότι αυτή που παίρνουν δεν τους φτάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τραγικό φίλε μου είναι ότι σε 30 χρόνια θα έχω ακόμα 11 χρόνια δουλειάς για να φτάσω τα 65 j/k.

 

Το πραγματικά τραγικό είναι ότι και οι υπόλοιποι @@ σύνταξη θα πάρουμε:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Ξέρει κανεις αν μπορώ να βγάλω κάρτα ανεργίας έφοσον είμαι φοιτητής? έχω αριθμό μητρώου ΙΚΑ.[/Q

....και αν εισαι φοιτητης στο εξωτερικο?καθε ποτε θελει ανανεωση η καρτα ανεργιας?κατι ακουσα για μια φορα στο τριμηνο κ οχι καθε μηνα..μπορει να κανει την ανανεωση καποιος αλλος για σενα - με εξουσιοδοτηση φυσικα-.πλζ απαντηστε μου γιατι δυστυχως αν δεν εχεις καποιον γνωστο ακρη δε βρισκεις και ευτυχως που υπαρχει και το ιντερνετ που μας λυνει τις αποριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ο λόγος πρέπει να είναι απόλυση.

Καλά νομίζεις, πρέπει απαραίτητα να έχεις απολυθεί. Ή να είσαι από επίσχεση εργασίας (η δική μου περίπτωση). Αυτά τα δύο. Απαραίτητη προυπόθεση και στις δυο περιπτώσεις επίσης, να έχεις έναν συγκεκριμένο αριθμό ενσήμων σε κάθε ένα από τα 2 τελευταία χρόνια (80+80), μη υπολογίζοντας τους 2 τελευταίους μήνες από την ημερομηνια απόλυσης ή επίσχεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...