Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ανεργίας


Xdanger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να βγαλεις καρτα ανεργιας , δεν πρεπει να φαινεται οτι δουλευεις

 

για να πληρωθεις , πρεπει να προσκομισεις χαρτι απολυσης

 

αν δεν προσκομισεις τετοιο χαρτι , ξεχνας τα λεφτα.

 

επισης πρεπει να δειξεις ενσημα απο την προηγουμενη δουλεια σου , καποιον αριθμο , για να δικαιολογησουν πληρωμες.

 

μπορεις να γραφτεις με προσκομιση επισχεση εργασιας / αντιγραφο καταγγελιας στην επιθεωρηση εργασιας , οπως εκανα εγω , αλλα ΔΕΝ εχει πληρωμες παραυτα. (ελπιζω να τα παρω αναδρομικα μετα τα δικαστηρια που θα εχω με τον εργοδοτη μου)

 

η ανανεωση της καρτας γινεται ανα τριμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν δεν έχεις ξαναδουλεύσει κάπου με ένσημα πας κάποιο χαρτί που να φαίνεται το ΑΦΜ σου , την ταυτότητα σου και ένα λογαριασμό να φαίνεται η κατοικία σου ( για το τελευταίο επιφυλάσσομαι γιατί εμένα δε μου το κοίταξαν καν ).

 

Εάν έχεις ξαναδουλέψει κάπου με ένσημα πας επίσης ένα χαρτί με ένσημα σου ( πας και βγάζεις μία εκτύπωση ενσήμων στο ΙΚΑ ) ώστε να καταχωρήσουν πότε εργάστηκες τελευταία φορά ( και κάτι άλλο σημειώνουν , ειδικότητα νομίζω κάτι τέτοιο )και τελευταίο εκκαθαριστικό.

 

Δεν κρατάνε κάποιο αντίγραφο εάν πας για κάρτα ανεργίας μόνο .

 

Αναλυτικότερα θα τα βρεις στο site του ΟΑΕΔ , μην έχω ξεχάσει κάτι και σε παραπληροφορήσω.

 

Θα σε ρωτήσουν και εκπαίδευση , δεν ξέρω εκεί τι θα δηλώσεις ( είπες ότι έχεις μόλις τελειώσει τη σχολή για αυτό ).

 

Μεγάλη προσοχή εάν τυχόν έχεις δουλέψει κάπου είτε με μπλοκάκι είτε να σου έχουν κόψει εκείνοι απόδειξη δαπάνης για έκτακτη εργασία. Εγώ η χαζή είχα ξεχάσει να πάρω μαζί μου την εκκαθάριση και μου ζητούσαν διακοπή εργασιών στην εφορία και έδωσα αγώνα να εξηγήσω ότι δεν είμαι επιτηδευματίας και ότι δεν έχω κάνει έναρξη . Πας πρωί πρωί γιατί γίνεται χαμός , στον ΟΑΕΔ της περιοχής μου πήγα 7,30 το πρωί και ήταν ήδη γεμάτα τα πεζοδρόμια ( ευτυχώς οι περισσότεροι ήταν για επιδόματα ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

επειδη εβγαλα καρτα ανεργιας 4/4 σας γραφω οτι λεει στο χαρτι οαεδ.

 

1 εκκαθαριστηκ0οτου2011 η δηλωση του2011 (ε1) (φοτοτυπια) η υπευθηνη δηλωση απο την εφορια οτι δεν υποχρεουται να υποβαλειδηλωση για το 2011

 

2 αμκα

 

3 ταυτοτητα

για αλλοδαπους εντος εεδιαβατηριο

για εκτος εε αδεια παραμονης (φοτοτυπια)

 

4 αποδεικτικο διευθηνσης δ.ε.κ.ο. (δεη οτε ευδαπ)

 

5 καταγελια συμβασης η βεβαιωση ληξης συμβασης

 

6 βιβλιαριο ασθενειασ (φοτοτυπια) βιβλιαριο προστατευμενων μελων (φοτοτυπια)

 

7 βιβλιαριο εθνικης τραπεζας .

 

 

(τα 1,2,3,4, ειναι για καρτα ανεργειας και τα 1-7 για να παρεισ επιδομα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου εκδοθεί η κάρτα ανεργίας, μπορείς να ζητήσεις και ασφάλιση, έτσι δεν είναι;

 

Nομιζω αν συμπληρωθουν 2 μηνες η εχεις πανω απο 80 ενσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου εκδοθεί η κάρτα ανεργίας, μπορείς να ζητήσεις και ασφάλιση, έτσι δεν είναι;

 

Με το που βγάλεις κάρτα ανεργίας και περάσουν δύο μήνες συνεχούς ανεργίας ζητάς βεβαίωση από τον υπάλληλο του ΟΑΕΔ την οποία πας μέσα σε 5 ημερολογιακές ημέρες στο ΙΚΑ μαζί με κάτι άλλα χαρτιά και μία φωτογραφία και βγάζεις βιβλιάριο το οποίο πρέπει να το ανανεώνεις κάθε 2 μήνες αν θυμάμαι καλά ζητώντας νέα βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ.

 

Μιλάω για ασφάλιση ανέργων μέχρι 29 ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Το άρθρο αυτό δημοσιεύτηκε την Κυριακή που πέρασε, 8 Ιανουαρίου (2012)

Αλλαγές στο επίδομα ανεργίας

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γράφει για τα θέματα που με ενδιαφέρουν, αλλά ίσως κάποιοι μπορούν να βγάλουν άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που βγάλεις κάρτα ανεργίας και περάσουν δύο μήνες συνεχούς ανεργίας ζητάς βεβαίωση από τον υπάλληλο του ΟΑΕΔ την οποία πας μέσα σε 5 ημερολογιακές ημέρες στο ΙΚΑ μαζί με κάτι άλλα χαρτιά και μία φωτογραφία και βγάζεις βιβλιάριο το οποίο πρέπει να το ανανεώνεις κάθε 2 μήνες αν θυμάμαι καλά ζητώντας νέα βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ.

 

Μιλάω για ασφάλιση ανέργων μέχρι 29 ετών.

 

 

πολλα ευχαριστώ παιδιά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση

 

ετσι και τελειωσει το επιδομα, τι χαρτια πρεπει να πας για να ξαναγραφεις στον οαεδ

[δλδ για να παραμεινεις ανεργος]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξεγραφεσαι, συνεχιζεις κανονικα και ανανεωνεις την καρτα οπως πριν. Αν ξεγραφτεις χανεις το χρονο ανεργιας εως τοτε..

 

Αυτό ισχύει ακόμη και με τις νέες αλλαγές για τις οποίες έγραψα πιο πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδία μια ερωτησούλα θέλω να κάνω.Είμαι φοιτητής και θέλω να βγάλω την κάρτα ανεργίας άμα πάω και με ρωτήσουν με τι ασχολούμαι και δεν τους πω πως σπουδάζω , και με ρωτησει γιατί δεν έχω πάει ακόμα φαντάρος (είμαι 22 ) την αναβολή μου πως θα την δικαιολογήσω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να βγαλεις βιβλιαριο ΙΚΑ ποσοι μηνες ισχυος πρεπει να συμπληρωθουν στην καρτα ανεργειας??

 

Μεχρι πριν ενα χρονο που εβγαλα εγω ηθελε 2 μηνες συνεχους ανεργιας. Δεν νομιζω να αλλαξε κατι.

Απλα απο οταν θα πας να κανεις τα χαρτια σου στο ΙΚΑ περιμενε 1,5 μηνα περιπου για να βγει το βιβλιαριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με συγχωρειτε για την ενοχληση! Μπορει μηπως καποιος να μου πει ποια ειναι τα πλεονεκτηματα του να βγαλεις καρτα ανεργιας? Εδωσα πανελληνιες και δεν περασα ουτε και δουλευω καπου. Σε τι θα με οφελησει να βγαλω καρτα ανεργιας? Ακουσα κατι για επιμορφωτικα σεμιναρια. Δεν καταλαβα ομως περι τινος προκειται. Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια! Ντορινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...