Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτα τα "υπερυθρα" πανελ πρεπει να αλλαξουν ονομα. Ειναι πραγματικα απολυτα γελίο. Υπαρχει οποιοδηποτε αντικειμενο με θερμοκρασια πανω απο τους 0 βαθμους Kelvin που δεν εκπεμπει υπερυθρη ακτινοβολια? Τι κοροιδια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οτι είναι θερμό εκπέμπει υπέρυθρη,

Αλλα αυτό που ξερό είναι ότι εγώ η γυναίκα μου και τα παιδιά μου φέτος ζεσταθήκαμε με λίγα χρήματα και χωρίς κόπο.

Επισυνάπτω και τον λογαριασμό της ΔΕΗ για 75 τ.μ. σπίτι.

Και οπός είπα πριν με γερμανικά σώματα από την http://www.infraredpower.gr δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

post-240845-0-15708000-1347739987_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώπα, για 4 μήνες είναι επειδή είναι εκκαθαριστικός. για να μην έχεις όμως υπόλοιπο, παναπεί ότι έχεις πληρώσει και το έναντι για τους 2 πρώτους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώπα, για 4 μήνες είναι επειδή είναι εκκαθαριστικός. για να μην έχεις όμως υπόλοιπο, παναπεί ότι έχεις πληρώσει και το έναντι για τους 2 πρώτους μήνες.

 

Λούσιφερ ο έναντι είναι ένας υποθετικός λογαριασμός, που βγαίνει με βάση το προηγούμενο έτος, για να πηγαίνουνε να μετράνε κάθε 4 μήνες, αντί για κάθε 2. Αλλά ο Μιδετζόρτζ είπε "φέτος ζεσταθήκαμε με λίγα χρήματα κλπ.." που σημαίνει ότι η υπόθεση βάσει του προηγούμενου έτους μπορεί να έπεσε πολύ εκτός.

 

Μπορεί δηλαδή πέρσυ το δίμηνο 14/10-14/12 να ήτανε 70 ευρώ, άρα φέτος στον έναντι να ήτανε πάλι 70 ευρώ (λέω παράδειγμα), αλλά αυτός επειδή άλλαξε τρόπο θέρμανσης, να έκαψε στην πραγματικότητα πολύ περισσότερα, π.χ. 150. Έτσι τα περισσευόμενα 80, να του τα πρόσθεσαν στο επόμενο δίμηνο.

 

Άρα το ότι δε χρωστάει προηγούμενο λογαριασμό δε σημαίνει ότι τα 540 είναι καθαρά του συγκεκριμένου διμήνου (14/12-14/2).

 

Επίσης δεν κατάλαβα τι εννοεί ότι πλήρωσε μόνο τα πάγια (αν γίνεται να πληρώσεις μόνο τα πάγια, δεν το ξερα).

 

Αλλά σε κάθε περίπτωση κι εμένα μου φαίνονται πάρα πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα η δεν τα είπα εγώ σωστά η εσείς είστε από τους προνομιούχους που έχετε τζάμπα θέρμανση.

πρόπερσι το χειμώνα έκαψα περίπου 1500 λίτρα πετρέλαιο που με τα περσινά δεδομένα θα πλήρωνα 1500 ευρώ.

το τετράμηνο πρόπερσι έκαψα σε ρεύμα 170 ευρώ που αν τα αφαιρέσω από το φετινό ρεύμα που έχει και επιπλέον το κοινής Οφηλίας είναι 300 ευρώ το τετράμηνο για την θέρμανση μου δηλ. 75 ευρώ τον μήνα ενώ πριν ήθελα 400 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι 300 ευρώ το τετράμηνο για την θέρμανση μου δηλ. 75 ευρώ τον μήνα ενώ πριν ήθελα 400 ευρώ.

 

Ναι αλλά δεν πλήρωσες κι άλλα για το συγκεκριμένο τετράμηνο; Δηλαδή τον έναντι του πρώτου διμήνου, του τετραμήνου. Κι αυτός προστίθεται. Κάνω κάπου λάθος; μπορει δεν ξερω (πάντως γενικά ο υπολογισμός έναντι και εκκαθαριστικών είναι σίγουρα όπως το περιέγραψα στο προηγούμενό μου ποστ)

 

Επίσης, παρ'όλα αυτά, δε λέω ότι δε συμφέρει σε σχέση με το πετρέλαιο, μπορεί να συμφέρει και πολύ μάλιστα. Λέω ότι μου φανήκανε κι εμένα πολλά βάση τετραγωνικών. τεσπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα η δεν τα είπα εγώ σωστά η εσείς είστε από τους προνομιούχους που έχετε τζάμπα θέρμανση.

πρόπερσι το χειμώνα έκαψα περίπου 1500 λίτρα πετρέλαιο που με τα περσινά δεδομένα θα πλήρωνα 1500 ευρώ.

το τετράμηνο πρόπερσι έκαψα σε ρεύμα 170 ευρώ που αν τα αφαιρέσω από το φετινό ρεύμα που έχει και επιπλέον το κοινής Οφηλίας είναι 300 ευρώ το τετράμηνο για την θέρμανση μου δηλ. 75 ευρώ τον μήνα ενώ πριν ήθελα 400 ευρώ.

 

Τι ρυθμισεις θερμοκρασιας ειχες κ στις 2 περιπτωσεις? Την ιδια?

Επισης μενεις σε μονοκατοικια ή σε πολυκατοικια?

Ποσα συνολικα watts ειναι τα πανελ που εχεις εγκαταστησει?

Ηταν η μοναδικη πηγη θερμανσης ή ειχες κ κλιματιστικα?

Τελος μπορεις να υπολογισεις τις κιλοβατωρες που προσθεσε η "νεα" μεθοδος θερμανσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον φίλο τον ennoeitai ξέχασα να προσθέσω και 60 ευρώ το έναντι.

 

Για τον φίλο τον liakjim

Με τα πάνελ είχα μόνιμα τον θερμοστάτη στα 22

Με το πετρέλαιο όταν έφευγα το χαμήλωνα.

Σε μονοκατοικία σε υψόμετρο 350 μέτρα με καλή μόνωση

Τα πάνελ είναι 4,5 kw περίπου και ήταν η μοναδική θέρμανση δεν χρειαζόμουν υποβοήθηση.

Σε ένα πάνελ που έβαλα μετρητή για να το δοκιμάσω της πρώτες μέρες δούλευε περίπου 10-12 ώρες με τον θερμοστάτη στους 22,και όσο περνούσαν οι μέρες έφτασε και στις 3 ώρες το 24ωρο μέσα στον χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα θες να καις ρευμα βαλε galan http://galan-gr.com/

 

Μάλιστα, βάλε Γάλαν που έχει ένα μπλογκοειδές μεταφρασμένο απ' το γκούγκλ σάιτ.

Απορώ αν υπάρχει άνθρωπος που έπεσε στην παγίδα τους, άκους εκεί λέβητας ηλεκτροδίου! Παθέτικ λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πρίν από λίγο κάτι υπολογισμούς για κάτι που έψαχνα, σύγκρινα θέρμανση με ηλεκτρικό ρεύμα και πετρέλαιο για σπίτι 180τμ, το ρεύμα βγαίνει φθηνότερο αν λάβω τιμή πετρελαίου 1.3. Θα κάνω εκ νέου το παράδειγμα υπολογίζοντας τις λοιπές χρεώσεις του εθνικού ηλεκτρικού δικτύου ΥΚΩ κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...