Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το δωματιο εχει εναν, με μια 19αρα CRT που ειναι και γ@μω τηα θερμαντικα. Το δωματιο με τους παγκους εχει συνηθως 2 η 3 το απογευμα να δουλευουν, και εναν server να δουλευει συνεχεια (ενα 2GHz P4 με WAMP, Exchange και κατι ψιλαδακια ακομα).

 

το καλοκαίρο πρεπει να στάζεις εκεί μέσα.χαχα

 

 

 

Πάντως ότι θερμένει καταναλώνοντας ρεύμα, τσιμπάει πολλύ στο λογαριασμό μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας κ μιλαμε συγκριτικα,μπορειτε να αναφερετε πανω κατω τιμες για ενδοδαπεδια θερμανση κ υπερυθρες,καθως κ τιμες καταναλωσης?να εχουμε κ εμεις μια εικονα...σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θέρμανση δαπέδου της Devi παρέχει την απόλυτη άνεση και την ζητούμενη πολυτέλεια, είτε πρόκειται για μόνιμη κατοικία, είτε για εξοχικό, είτε για επαγγελματικό χώρο. Ένα απλό και ανεξάρτητο σύστημα εγκατεστημένο σε κάθε χώρο του κτιρίου, δίνει την άνεση της αυτονομίας και την πολυτέλεια της θέρμανσης δαπέδου συνδυαζόμενα, με το τελειότερο και πιο σύγχρονο σύστημα ελέγχου της αγοράς. Αυτό εξασφαλίζει τελειότητα στη λειτουργία και οικονομία στην κατανάλωση.

Η θερμότητα διανέμεται ομοιόμορφα σε όλη την επιφάνεια του δαπέδου και κατά συνέπεια στο χώρο. Έτσι οι θερμοκρασιακές συνθήκες πλησιάζουν το τέλειο αφού δεν δημιουργούνται κυκλικά ρεύματα αέρος.

Επιπλέον, η απουσία θερμαντικών σωμάτων και λεβητοστασίου απελευθερώνει αρκετά εκμεταλέυσιμα τετραγωνικά στο κτίριο και προσφέρει απεριόριστες δυνατότητες διακόσμησης των χώρων.

Και βασικο πλεονεκτημα ειναι που ολοι αναρωτιομαστε το κοστος του που ειναι χαμιλα σε συγκριση με αλλα συστηματα ενδοδαπεδιας θερμανσης.h εγκατάσταση του συστήματος – είτε πρόκειται για νέα κατασκευή είτε για ανακαινιζόμενο κτίριο – γίνεται χωρίς περίπλοκα συστήματα λεβητών και σωληνώσεων. Συγκρινόμενη με συστήματα θέρμανσης παρόμοιας φιλοσοφίας αποδεικνύεται ιδιαίτερα ελκυστική λύση ως επένδυση. Το σύστημα δεν χρειάζεται συντήρηση, ενώ ο προγραμματισμός των θερμοστατών έχει χαρακτηριστεί στατιστικά σε παγκόσμια κλίμακα ως ιδιαίτερα απλός.

 

Η θέρμανση δαπέδου είναι εξ ορισμού ενεργειακά αποδοτική – άρα και οικονομική. Η τοποθέτηση της πηγής θερμότητας κάτω από το δάπεδο και ο τέλειος θερμοστατικός έλεγχος κάθε χώρου ξεχωριστά, εξασφαλίζουν ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα ενεργειακής χρησιμοποίησης δεδομένου ότι η εγκατάσταση γίνεται βάσει προδιαγραφών. Η εκμετάλευση του μειωμένου τιμολογίου της Δ.Ε.Η., περιορίζει τις δαπάνες χρήσης στο ελάχιστο.

Εκτος απο την εσωτερικι εφαρμογη του, ενδεικνυται για εξωτερικη χρηση ,δηλαδη αντιπαγετικη προστασια.

Αποριες και ερωτισεις

 

1 . Ποιο είναι το κόστος εγκάταστασης ανα τμ ( αν μπορεί να γίνει κάποια τέτοια μετρηση)

2. Δουλευει με ρεύμα είναι περισσότερο αποδοτικό από ένα air condition ?

3. Παρέχει και δροσιά για το καλοκαίρι ? ( Μην γελάσετε εαν είπα βλακεία)

4. Εψάξα λίγο το site της εταιρείας Devi αλλά δεν έιδα αντιπρόσωπο στην Ελλάδα. Που μπορω να τα βρώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ψάξει κανείς το να έχει καλοριφέρ αλλά αντί για πετρέλαιο να έχει υγραέριο? Είναι ακριβώς όπως το πετρέλαιο αλλά έχει μπουκάλα για υγραέριο.Εχει περίπου 40 λεπτά το λίτρο και φυσικά είναι μεγάλη η διαφορά με το πετρέλαιο που συνεχώς ανεβαίνει.Εχω όμως την εντύπωση πως δεν γίνεται να μπει οπουδήποτε πρέπει να υπάρχει κάποια απόσταση απο το σπίτι.Δεν το έχω ψάξει καλά ακόμη αλλά σκέφτομαι να το βάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ψάξει κανείς το να έχει καλοριφέρ αλλά αντί για πετρέλαιο να έχει υγραέριο? Είναι ακριβώς όπως το πετρέλαιο αλλά έχει μπουκάλα για υγραέριο.Εχει περίπου 40 λεπτά το λίτρο και φυσικά είναι μεγάλη η διαφορά με το πετρέλαιο που συνεχώς ανεβαίνει.Εχω όμως την εντύπωση πως δεν γίνεται να μπει οπουδήποτε πρέπει να υπάρχει κάποια απόσταση απο το σπίτι.Δεν το έχω ψάξει καλά ακόμη αλλά σκέφτομαι να το βάλω.

 

Λέβητες φυσικού αερίου με μετατροπή στα μπεκ, μπορούν να δεχτούν τροφοδοσία είτε από φιάλες, είτε από δεξαμενή υγραερίου. Πρακτικά όμως είναι ταλαιπωρία από την συχνή αλλαγή των φιαλών. Υπάρχουν μικρές, μεγάλες και αναλόγως την χρήση έχουν αυτονομία από 2-7 μέρες (χοντρικά). Και μην νομίζεις ότι θα κάνεις οικονομία. Ψάξε λίγο για τιμές και εταιρίες που σου φέρνουν φιάλες κατ οίκον.

Να γνωρίζεις όμως ότι είναι παράνομο να βάλεις φιάλες ή δεξαμενή υγραερίου στο μπαλκόνι σου, δίπλα στον λέβητα (αν πρόκειται για σπίτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω τις φιάλες.Εχεις μια μεγάλη μπουκάλα και έρχεται βυτίο και βάζει αέριο.Ενας φίλος μου έχει και βάζει 1-2 φορές το χρόνο ανάλογα και την κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω τις φιάλες.Εχεις μια μεγάλη μπουκάλα και έρχεται βυτίο και βάζει αέριο.Ενας φίλος μου έχει και βάζει 1-2 φορές το χρόνο ανάλογα και την κατανάλωση.

 

Αν δεν εννοείς τις φιάλες, τότε δεξαμενή πρέπει να έχει ο φίλος σου. Δεν διευκρινίζεις την "μεγάλη μπουκάλα". Μήπως εννοείς τις μπουκάλες που έχουν στα νοσοκομεία για οξυγόνο; Αυτό το μέγεθος;

Τεσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας κ μιλαμε συγκριτικα,μπορειτε να αναφερετε πανω κατω τιμες για ενδοδαπεδια θερμανση κ υπερυθρες,καθως κ τιμες καταναλωσης?να εχουμε κ εμεις μια εικονα...σωστα?

 

για υπερυθρες δεν εχω ιδεα. δεν ασχολουμε με αυτο το αντικειμενο.

για την ηλεκτρηκη ενδοδαπεδια θερμανση η τιμη κιμενεται περιπου απο 40 -50e το τετραγωνικο. συγκεκριμενα μπορω να σου πω μονο με μια μελετη( απολειεσς θερμανσεως)

του χωρου. οπου αυτη 8α καθορισει την ισχη που 8α εγατασταθει ανα τετραγωνικο στο σπιτι. απο καταλωση περιπου μπορω να σου πω κημεται κοντα στο 35Κwh το τετραγωνικο στη σεσον . αναλογη βεβαια με τη χρηση που κανει ο καθενας

http://www.ecoheat-solutions.gr για περισσοτερες πληροφοριες.

να σε καλα για το ενδιαφερον σου

μπαμπης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για το φιλο που ρωτισε δεν συγκρινεται καν η θερμανση της ενδοδαπεδιας με το Α/C

και οχι φιλε μου δεν δροσιζει . γελασαμε λιγακι ομως

για πληροφοριες :http://www.ecoheat-solutions.gr

μοναδικη αντιπροσωπη στη ελλαδα της DEVI

xαρικα Μπαμπης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την ενημερωση μπαμπη.καλο μου ακουγεται κ θα το εχω υποψην μου.καλο μηνα!

 

ok καλο μηνα κιολας

και οποτε θες αν εισαι αθηνα κανονιζουμε στο γραφειο να τα πουμε κιολας απο κοντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...