Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πρόταση Εναλλακτικής  Θέρμανσης  για   χώρο 20 τ.μ με  σόμπα χαλαζία 

 

Καλημέρα  παίδες παρακαλώ ερώτηση.

 

για  ένα   δωμάτιο στα 20 τ.μ περίπου  ίσως  και λίγο λιγότερο.

 

Δεν  θα μείνω άλλο χειμώνα  θα   αλλάξω διαμέρισμα  επομένως  μην μου πείτε  για  A/C δεν υπάρχει λόγος.

 

Απλά  επειδή κάθομαι  και τα  βράδυα  και δουλέω και κατά τις  10  το κλείνουν  στην πολυκατοικία.

 

Επομένως  θα  δουλέυει για 4-5 ώρες  την ημέρα.

 

Θεωρώ πώς κάτι φθηνό όπως  μια  Σόμπα  Χαλαζία  στα  2000w -2200w είναι  αρκετή.

 

Με  αξία   αγοράς  στα  50-60 ευρώ.

 

Παρακαλώ γνώμες  απο παθόντες???

Φίλε αυτό θέλεις και είσαι κομπλέ δες και τα σχόλια των αγοραστών στην ίδια σελίδα

Η ζέστη του είναι απλά σαν να έχεις καλοριφέρ υπέροχη!

 

http://www.e-shop.gr/thermopompos-atlantic-f117-design-2000w-p-HAP.001221

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι ειδικός νομίζω πως μερικά σπίτια είναι πολύ ζεστά αν έχουν καλή μόνωση. Δηλαδή ζήτημα να βάζαν καλοριφέρ για λίγο και ήταν πολυ ζεστά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φροντιστήριο έχω αυτήν, στο σπίτι τον θερμοπομπό που ανέφερε ο Σταύρος 2 ποστ άνωθεν. Και τα 2 σπέρνουν. Εννοείται πώς ο θερμοπομπός είναι πιο οικονομικός στην κατανάλωση αλλά πιο ακριβός στην αγορά. Οπότε είτε θα τα δώσεις μαζεμένα για το θερμοπομπό και λίγα στη ΔΕΗ ή θα αγοράσεις την πιο φτηνή επιλογή με τις λάμπες και θα έχεις περισσότερη δεη. Στο τέλος της χρονιάς μία η άλλη θα σου πάει.

 

Αυτό που λέει ο Πάρης πάντως είναι η ουσία όσον αφορά τη θέρμανση-ψύξη. Έκανα το καλοκαίρι εξωτερική μόνωση -θερμομόνωση- το 40% του σπιτιού, το βορεινό τμήμα (που λεφτά να το κάνω όλο). Μιλάμε για καινούργιο σπίτι, 2006. Η διαφορά με πέρισυ είναι χαώδης. Είμαι Χαλκιδική όπου το κρύο είναι ήδη τσουχτερό, ειδικά μόλις πέσει ο ήλιος. Μες το σπίτι ρε παιδιά έχει 20 βαθμούς χωρίς θέρμανση.

 

Θα προσπαθήσω να μαζέψω λεφτά ώστε σε 2-3 χρόνια να κάνω και το υπόλοιπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόταση Εναλλακτικής  Θέρμανσης  για   χώρο 25 τ.μ

Δεν θα αναβει συνεχεια αλλα θα το βαζω οταν κανει κρυο (δεν θελω A/C λογικα θα μετακομισω το καλοκαιρι)

Τιμη μεχρι 40 ευρω εκτος εαν κατι μεχρι κανενα 10αρικο ειναι πιο vfm (μενω Χανια ακομα κρυο δεν εχω δει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια εχετε αποψη για την κεραμικη γλαστρα? http://www.dekor.gr/products-page/thermansi-me-reso/

 

χαχαχα Σε λάθος θέμα το έβαλες, έπρεπε να μπει στο "αστείες εικόνες ".

 

Για να δούμε :

Εμβαδό κώλουρου κώνου : π(R+r)λ+πR^2+πr^2

 

Αν γλάστρα με 30εκ ύψος, 15εκ μεγάλη διάμετρο, 10 εκ μικρή και 20 εκ ύψος : Ε = 1100εκ^2=0.11m^2

 

Αν βάλουμε για χαβαλέ 120C σε όλη την επιφάνεια, τότε σε ένα δωμάτιο 20C , θα αποδίδει :

 

Τύπος Q =kXAXΔΤ = 5,7 (W/m^2K) X 0,11(m^2) X (393K-293K) = 62,7W

 

Ακτινοβολία από Stefan-Boltzmann : Qrad=σ X e X (Th^4 - Tc^4)

 

Άρα Qrad = 5,67e-8 X 0,35 X 0,11 X (393^4 - 293^4) = 35 W

 

Δλδ συνολικά περίπου 100W!!!

 

Κάτσε ζεστάσου με 100W...

 

Ε με 20 γλαστράκια κάτι κάνεις...αν δεν πεθάνεις από τις αναθυμιάσεις

 

Υ.Γ. Επειδή τους τύπους έχω να τους εξασκήσω 14 χρόνια, αν δείτε κανά λάθος παρακαλώ για διόρθωση.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα Σε λάθος θέμα το έβαλες, έπρεπε να μπει στο "αστείες εικόνες ".

 

Για να δούμε :

Εμβαδό κώλουρου κώνου : π(R+r)λ+πR^2+πr^2

 

Αν γλάστρα με 30εκ ύψος, 15εκ μεγάλη διάμετρο, 10 εκ μικρή και 20 εκ ύψος : Ε = 1100εκ^2=0.11m^2

 

Αν βάλουμε για χαβαλέ 120C σε όλη την επιφάνεια, τότε σε ένα δωμάτιο 120C , θα αποδίδει :

 

Τύπος Q =kXAXΔΤ = 5,7 (W/m^2K) X 0,11(m^2) X (393K-293K) = 62,7W

 

Ακτινοβολία από Stefan-Boltzmann : Qrad=σ X e X (Th^4 - Tc^4)

 

Άρα Qrad = 5,67e-8 X 0,35 X 0,11 X (393^4 - 293^4) = 35 W

 

Δλδ συνολικά περίπου 100W!!!

 

Κάτσε ζεστάσου με 100W...

 

Ε με 20 γλαστράκια κάτι κάνεις...αν δεν πεθάνεις από τις αναθυμιάσεις

 

Υ.Γ. Επειδή τους τύπους έχω να τους εξασκήσω 14 χρόνια, αν δείτε κανά λάθος παρακαλώ για διόρθωση.

Αρχηγε λεω τωρα γω..  αν παρω μια κεραμικη γλαστρα και αντι για ρεσω την καπελωσω σε μια γκαζιερα δεν αξιζει?

post-269103-0-47878000-1416778439_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόταση Εναλλακτικής  Θέρμανσης  για   χώρο 25 τ.μ

Δεν θα αναβει συνεχεια αλλα θα το βαζω οταν κανει κρυο (δεν θελω A/C λογικα θα μετακομισω το καλοκαιρι)

Τιμη μεχρι 40 ευρω εκτος εαν κατι μεχρι κανενα 10αρικο ειναι πιο vfm (μενω Χανια ακομα κρυο δεν εχω δει)

Βρισκεις καλοριφερ λαδιου 9-11 φετες στα 50-55 ευρω.

http://www.skroutz.gr/c/1504/Kalorifer-Ladioy.html?from=autocomplete&o=%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%B5%CF%81+%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%85

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αξίζει για 10-12τ.μ δωμάτιο?

Θα λειτουργεί 1-2 ώρες το πολύ. Υπάρχει κάτι ποιο αποδοτικό στα ίδια χρήματα?

https://www.skroutz.gr/s/3821763/United-UHC-825.html

αυτοι ονομαζονται convector και καινε ολα τα ιδια οπως και στην αποδοση το ιδιο.. απλα πληρωνεις μαρκα και σε καποια ποιοτητα κατασκευης. Απο θεμα αποδοσης ειναι πολυ καλα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παίδες και καλή χρονιά!

 

ήθελα να ρωτήσω όσο αναφορά τα pellet και σόμπα καλοριφέρ, απο θέμα τιμής - απόδοσης αξίζει? αν έχει κάποιος ας δώσει μερικές πληροφορίες.

 

Βρήκα αυτά:

 

http://www.skroutz.gr/c/1384/pellet_stoves/f/342918/%CE%A3%CF%8C%CE%BC%CF%80%CE%B1-%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%AD%CF%81.html

 

 

http://www.ksyla.gr/info/2/category/products

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...