Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια να ρωτησω.....

μεταξυ σόμπας χαλαζία και υγραερίου για 45 τ.μ. τι συμφερει περιπου??

 

Για ένα χώρο σαν το δικό σου η σόμπα αλογόνου νομίζω πως θα σε ζεστάνει μεν, αλλά δε θα σου δώσει

την απόδοση που χρειάζεσαι για να ζεστάνεις και το χώρο γύρω σου. Γιατί δε δοκιμάζεις υπέρυθρα σώματα;

Και καλύτερα θα μοιρασει την θερμοκρασία στο χώρο και θα έχεις μικρότερη κατανάλωση σε ρεύμα.

Οταν το είχα ψάξει σε κάποια φάση και για ενα χώρο 50 τετραγωνικών μέτρων η σόμπα αλογόνου που θα χρειαζόμουν θα κατανάλωνε 2000 με 2400 Watt ενώ με δυο πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης των 900 Watt καλύφθηκα ικανοποιητικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ένα χώρο σαν το δικό σου η σόμπα αλογόνου νομίζω πως θα σε ζεστάνει μεν, αλλά δε θα σου δώσει

την απόδοση που χρειάζεσαι για να ζεστάνεις και το χώρο γύρω σου. Γιατί δε δοκιμάζεις υπέρυθρα σώματα;

Και καλύτερα θα μοιρασει την θερμοκρασία στο χώρο και θα έχεις μικρότερη κατανάλωση σε ρεύμα.

Οταν το είχα ψάξει σε κάποια φάση και για ενα χώρο 50 τετραγωνικών μέτρων η σόμπα αλογόνου που θα χρειαζόμουν θα κατανάλωνε 2000 με 2400 Watt ενώ με δυο πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης των 900 Watt καλύφθηκα ικανοποιητικότατα.

 

Φίλε σε αυτο που λες έχεις δίκιο. Και εγώ σε 22τμ ενα 900αρι εβαλα απο αυτα τα Link.png Site: υπερυθρα θερμαντικά πάνελ

και ειναι μια χαρα.

Επεξ/σία από Bill.B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε σε αυτο που λες έχεις δίκιο. Και εγώ σε 22τμ ενα 900αρι εβαλα απο αυτα τα Link.png Site: υπερυθρα'>http://www.rin.eu/']υπερυθρα θερμαντικά πάνελ

και ειναι μια χαρα.

Πόσο τα πουλάτε; Καμία έκπτωση για το insomnia;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει το παραμύθι.

Ότι και να κάνει κάποιος ότι και να γίνει, στα ηλεκτρικά σώματα θέρμανσης (εξαιρούνται οι αντλίες θερμότητας) όπως και να τα λένε όπως και να τα διαφημίσουν ότι παπαριά και να πει ο κάθε πωλητής, δεν γίνετε να κάψουν λιγότερο από ότι θα αποδώσουν.Το αντίθετο μπορεί να γίνει.

Αν ένας χώρος θέλει π.χ. 2000 w για να ζεσταθεί ΔΕΝ γίνετε να κάψεις π.χ. 1000w και να τον ζεστάνεις.

Αν συνέβαινε ότι λένε πολλοί πωλητές, τότε θα είχαμε λύσει το ενεργειακό πρόβλημα του πλανήτη και δεν θα συζητούσαμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πρέπει να αλλάξει ο τίτλος του ποστ. Με βάση αυτά που ξέρω από ΠΟΛΛΟΥΣ με τους οποίους έχω συζητήσει, εναλλακτικός τρόπος θέρμανσης πλέον έχει καταντήσει η χρήση πετρελαίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος για τους καυστήρες ιονισμου; Συμφέρουν;´η είναι κ αυτοί παπατζα;

Επίσης ξέρει κανείς τιμές; Υπάρχουν μονοφασικοι ή μόνο τριφασικοί;

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω την ιδια ερωτηση με τον φιλο πανω. Θελω να ζεστανω ενα δωματιο 12 τετραγωνικων και με εχουν πει για τα κλιματιστικα Inverter. Αξιζουν και ποιο προτεινετε για τα 12 τετρ. Φυσικα ψαχνω κατι φτηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

multi εννοεί μία εξωτερική μονάδα που μπορεί να συνδεθεί και να "τροφοδοτήσει" περισσότερες από μία εσωτερικές. Γι αυτό και πωλούνται χωριστά.

 

Κατά την γνώμη μου, φτηνό ερκοντήσιο θα δουλέψει αξιοπρεπώς μόνο για ψύξη. Τα φτηνά για θέρμανση δεν κάνουν, θα τα βρουν μπαστούνια όταν πιάσουν γερά κρύα.

 

 

Επίσης, μπορεί να μου πει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει τα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης: ζεσταίνουν γρήγορα; Δηλαδή, σε ένα δωμάτιο κρύο, ανάβοντας ένα τέτοιο νιώθεις ζέστη γρήγορα, ή θέλει ώρα για να ζεστάνει όπως πχ τα κλασσικά καλοριφέρ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος για τους καυστήρες ιονισμου; Συμφέρουν;´η είναι κ αυτοί παπατζα;

Επίσης ξέρει κανείς τιμές; Υπάρχουν μονοφασικοι ή μόνο τριφασικοί;

Ξεκινώ ανάποδα για να γλυτώσεις ψάξιμο και ταλαιπωρία.

Παπάτζα ΕΙΝΑΙ!

 

Κατά την γνώμη μου, φτηνό ερκοντήσιο θα δουλέψει αξιοπρεπώς μόνο για ψύξη. Τα φτηνά για θέρμανση δεν κάνουν, θα τα βρουν μπαστούνια όταν πιάσουν γερά κρύα.

+1

 

 

Επίσης, μπορεί να μου πει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει τα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης: ζεσταίνουν γρήγορα; Δηλαδή, σε ένα δωμάτιο κρύο, ανάβοντας ένα τέτοιο νιώθεις ζέστη γρήγορα, ή θέλει ώρα για να ζεστάνει όπως πχ τα κλασσικά καλοριφέρ;

Αν κλασσικά καλοριφέρ εννοείς τα καλοριφέρ λαδιού, τοτε τα πάνελ (ελληνιστί αντίσταση ρεύματος) είναι πιο γρήγορα. Το αντίθετο όμως ισχύει στο σβήσιμο. Μόλις σβήσει η αντίσταση, πολύ γρήγορα κρυώνει το σώμα ενω το καλοριφέρ λαδιού αργεί περισσότερο να «δροσίσει». Ο λόγος ειναι ο χαμηλός συντελεστής θερμοαγωγιμότητας του λαδιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...