Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν εννοούσα με αντιστάσεις. Εννοούσα τα πάνελ υπέρυθρης ακτινοβολίας, σαν αυτάπχ.

Τι νομίζεις οτι εχουν μεσα; Πυρηνικό αντιδραστήρα;

Μια απλή αντίσταση εχουν και για να μην πέφτεις θυμα του μαρκετινγκ, η ακτινοβολία που εκπέμπει κάθε θερμή πηγή ανηκει ως επι το πλείστων στο υπερυθρο φάσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει το παραμύθι.

Ότι και να κάνει κάποιος ότι και να γίνει, στα ηλεκτρικά σώματα θέρμανσης (εξαιρούνται οι αντλίες θερμότητας) όπως και να τα λένε όπως και να τα διαφημίσουν ότι παπαριά και να πει ο κάθε πωλητής, δεν γίνετε να κάψουν λιγότερο από ότι θα αποδώσουν.Το αντίθετο μπορεί να γίνει.

Αν ένας χώρος θέλει π.χ. 2000 w για να ζεσταθεί ΔΕΝ γίνετε να κάψεις π.χ. 1000w και να τον ζεστάνεις.

Αν συνέβαινε ότι λένε πολλοί πωλητές, τότε θα είχαμε λύσει το ενεργειακό πρόβλημα του πλανήτη και δεν θα συζητούσαμε τώρα.

Εξαιρείται air condition και συσκευές παρόμοιας τεχνολογίας όπου δεν έχουμε παραγωγή θερμότητας αλλά μεταφορά. Εκεί μπορείς να τραβήξεις 2, 3, 4 η και πολλά παραπάνω ΚW σε περιπτώσεις γεωθερμίας απο το περιββάλον στο χώρο σου καταναλώνοντας μόνο 1000W στην αντλία του εναλλάκτη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ. Όχι, πυρηνικό αντιδραστήρα δεν περίμενα να έχουν.

Εν τέλει, ότι θέλουν ας έχουν. Έχω κάποιες συσκευές υπερύθρων στην δουλειά μου. Όχι για θέρμανση χώρου, αλλά.. ανθρώπου (φυσικοθεραπεία και καλά...). Η συσκευή αυτή ζεσταίνει όντως ομοιόμορφα και πολύ "ευχάριστα" σχεδόν αμέσως μόλις την ανάψεις, είναι όμως φτιαγμένη για να ζεστάνει μια μικρή περιοχή κάτω από αυτήν. Απλά ρωτάω αν αυτά τα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης μπορούν να κάνουν το ίδιο για έναν χώρο. Γιατί αυτό χρειάζομαι, κάτι που να ζεστάνει γρήγορα και ικανοποιητικά έναν μικρό χώρο (10 τμ) τον οποίο χρησιμοποιώ περιστασιακά και ο οποίος είναι παντελώς κρύος. Ας κρυώσει αμέσως μόλις σβήσει το μηχάνημα. Πιστεύω ότι η οικονομία που θα έχω θα είναι αυτή και μόνο, ότι δεν θα χρειάζεται να δουλέψει το μηχάνημα 2 ώρες πριν, και δεν θα μείνει ζεστός ο χώρος δύο ώρες μετά που θα τον χρειαστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ακτινοβολία που εκπέμπει κάθε θερμή πηγή ανηκει ως επι το πλείστων στο υπερυθρο φάσμα.

 

 

 

Geek mode on:

Eξαρταται φυσικα απο την θερμοκρασια του σωματος. Οσο αυτη ανεβαινει μικραινει κ το μηκος κυμματος. Στους 500C περιπου , αρχιζει να εκπεμπει στο ερυθρο (εξου κ η ερυθροπυρωση που μπορουμε κ βλεπουμε).

Geek mode off :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ. Όχι, πυρηνικό αντιδραστήρα δεν περίμενα να έχουν.

Εν τέλει, ότι θέλουν ας έχουν. Έχω κάποιες συσκευές υπερύθρων στην δουλειά μου. Όχι για θέρμανση χώρου, αλλά.. ανθρώπου (φυσικοθεραπεία και καλά...). Η συσκευή αυτή ζεσταίνει όντως ομοιόμορφα και πολύ "ευχάριστα" σχεδόν αμέσως μόλις την ανάψεις, είναι όμως φτιαγμένη για να ζεστάνει μια μικρή περιοχή κάτω από αυτήν. Απλά ρωτάω αν αυτά τα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης μπορούν να κάνουν το ίδιο για έναν χώρο. Γιατί αυτό χρειάζομαι, κάτι που να ζεστάνει γρήγορα και ικανοποιητικά έναν μικρό χώρο (10 τμ) τον οποίο χρησιμοποιώ περιστασιακά και ο οποίος είναι παντελώς κρύος. Ας κρυώσει αμέσως μόλις σβήσει το μηχάνημα. Πιστεύω ότι η οικονομία που θα έχω θα είναι αυτή και μόνο, ότι δεν θα χρειάζεται να δουλέψει το μηχάνημα 2 ώρες πριν, και δεν θα μείνει ζεστός ο χώρος δύο ώρες μετά που θα τον χρειαστώ...

Οι υπερυθρες στα μηχανήματα φυσικοθεραπείας και το «ευχάριστο» feeling οφείλεται στην καθορισμένη απόσταση απο την πηγη. Αν πλησιάσεις πολύ θα καίγεσαι, αν είσαι μακριά δεν θερμαίνεται ικανοποιητικά ο ιστός. Το ίδιο είναι και τα πανελ. Φαντάσου μια φωτιά σε ανοιχτό χώρο. Ζεσταίνεσαι στη μούρη και τον θώρακα αλλά παγώνεις στην πλάτη.

 

Για την περίπτωση σου. Αν ο χώρος ειναι ΚΛΕΙΣΤΟΣ τότε η πιο αποδοτική λύση απο θέμα κόστους και ταχύτητα θέρμανσης του χώρου ειναι ενα αερόθερμου τυπου converter ( http://d.scdn.gr/images/sku_main_images/000008/8761/hs20f.jpg ). Αν είναι ημι-ανοιχτού τύπου (δηλαδή μπάζει αέρα) τοτε χρειάζεσαι μια σόμπα αντίστασης είτε ειναι αλογόνου, είτε οπτικής αντίστασης, είτε panel και το σώμα θα το βάλεις να σε «κοιτάει», ωστε να ζεσταίνεσαι απο την υπερυθρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως, η απόσταση από την πηγή είναι καθοριστικής σημασίας στα μηχανήματά μου...

 

Ο χώρος είναι κλειστός, είναι δωμάτια κανονικά. Έχω δοκιμάσει converter και δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα... Ήταν ένα φτηνιάρικο βέβαια, δανεικό από έναν φίλο...

 

Με βλέπω να μην γλιτώνω τα κλιματιστικά... Με καλό ινβέρτερ κλιματιστικό πιστεύω θα έχω το καλύτερο αποτέλεσμα, με πολλαπλάσιο αρχικό κόστος βέβαια...

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χώρος είναι κλειστός, είναι δωμάτια κανονικά. Έχω δοκιμάσει converter και δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα... Ήταν ένα φτηνιάρικο βέβαια, δανεικό από έναν φίλο...

Αν δεν έμεινες ικανοποιημένος απο το conv, τοτε σίγουρα δεν θα μείνεις πιο ικανοποιημένος με το πανελ (εκτός αν αγοράσεις κανενα τέρας)

 

Με βλέπω να μην γλιτώνω τα κλιματιστικά... Με καλό ινβέρτερ κλιματιστικό πιστεύω θα έχω το καλύτερο αποτέλεσμα, με πολλαπλάσιο αρχικό κόστος βέβαια...

Έγραψες για περιστασιακή χρήση και μικρό χώρο, οπότε το κλιμαστικό μου ακουγεται too much. Εξαρτάται βέβαια και απο τη χρήση που κάνεις στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιστασιακή εννοώ ότι μπορεί ένα δωμάτιο αυτό το διάστημα να το δουλεύω όλο το απόγευμα, αλλά την άλλη βδομάδα να μην το χρειαστώ καθόλου, αλλά να πλακώσει κόσμος ένα απόγευμα και να το χρειαστώ καναδυό ώρες, έτσι. Και επειδή είναι και επαγγελματικός χώρος και βγάζει λεφτά (τι κάνει λέει; βγάζει λεφτά; Μουχαχαχα, γαμάτο, στο θρεντ με τα ανέκδοτα να το γράψω!), τέλος πάντων υποτίθεται ότι βγάζει λεφτά, και επειδή όταν μπει άνθρωπος μέσα θα πρέπει να είναι ζεστό το δωμάτιο και όχι "σχεδόν ζεστό" ή "άναψα το πάνελ, να, θα ζεσταθεί σε λίγο, πάρε μια κουβερτούλα προς το παρόν :-D ", μάλλον μόνο με κλίμα σώζομαι.

 

 

 

 

Μήπως έχεις κάνα κατοστάρικο; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρείται air condition και συσκευές παρόμοιας τεχνολογίας όπου δεν έχουμε παραγωγή θερμότητας αλλά μεταφορά. Εκεί μπορείς να τραβήξεις 2, 3, 4 η και πολλά παραπάνω ΚW σε περιπτώσεις γεωθερμίας απο το περιββάλον στο χώρο σου καταναλώνοντας μόνο 1000W στην αντλία του εναλλάκτη

Το air condition είναι αντλία θερμότητας.

Η απόδοσή τους στα καλά μηχανίματα είναι περίπου 350%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να ζεστανω δυο μικρα υπνοδωματια με υπερυθρα πανελ.

Επειδη ειμαι λιγο ασχετος ,μπορεις καποιος να μου πει με τα τωρινα δεδομενα, αν τα δυο πανελ που ειναι 800+800=1600watt καινε 24 ωρες το 24ωρο για ενα μηνα,ποσα ευρω μας βγαινει το μηνα με το τωρινο κοστος της κιλοβατωρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 και κάτι στον μήνα, με την ανώτερη τιμή κιλοβατώρας (θα πιάσεις πάνω από 4000 στο 4μηνο). Δεν είμαι σίγουρος αν είναι με φπα ή χωρίς αυτή η τιμή ( 0,09155)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιλια συγνωμη που ξεχασα να σου αναφερω κατι....

αν μπορεις κανε την παληκαρια και ξαναυπολογισε το βαζωντας στις 8 ωρες του 24ωρου το νυχτερινο τιμολογιο και στις υπολοιπες 16 ωρες το κανονικο της ημερας.

 

Παιδια μια ακομα ερωτηση για τα υπερυθρα πανελς. αυτα λενε τα βαζει σε ενα θεμοστατη πριζας οπου απο εκει ρυθμιζεις τη θερμοκρασια που θες. οταν φτανει λοιπον η θεμοκρασια που θες, αυτα σβηνουν τελιως; ή απλα χαμηλωνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να ζεστανω δυο μικρα υπνοδωματια με υπερυθρα πανελ.

Επειδη ειμαι λιγο ασχετος ,μπορεις καποιος να μου πει με τα τωρινα δεδομενα, αν τα δυο πανελ που ειναι 800+800=1600watt καινε 24 ωρες το 24ωρο για ενα μηνα,ποσα ευρω μας βγαινει το μηνα με το τωρινο κοστος της κιλοβατωρας?

Με βάση τις τιμές του Ιανουαρίου η κατανάλωση απο αυτά τα σώματα θα σου κοστίσει κάτι παραπάνω απο 150 ευρω το μήνα (μαζί με το ΦΠΑ). Επίσης λόγω της κατανάλωσης τους θα ανέβεις αυτόματα στην τρίτη κλίμακα χρέωσης οποτε υπολόγισε μια γενικότερη αυξηση στο κόστος και για τους λοιπούς καταναλωτές του σπιτιού σου.

 

Χιλια συγνωμη που ξεχασα να σου αναφερω κατι....

αν μπορεις κανε την παληκαρια και ξαναυπολογισε το βαζωντας στις 8 ωρες του 24ωρου το νυχτερινο τιμολογιο και στις υπολοιπες 16 ωρες το κανονικο της ημερας.

Εδω δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί στον μαθηματικό τύπο δεν εχω περασει νυχτερινο τιμολογιο.

 

 

 

Παιδια μια ακομα ερωτηση για τα υπερυθρα πανελς. αυτα λενε τα βαζει σε ενα θεμοστατη πριζας οπου απο εκει ρυθμιζεις τη θερμοκρασια που θες. οταν φτανει λοιπον η θεμοκρασια που θες, αυτα σβηνουν τελιως; ή απλα χαμηλωνουν;

Όλα τα σοβαρά θερμαντικά σώματα έχουν θερμοστάτες που μολις πιάσουν την επιλεγμένη τιμή, σταματούν να τροφοδοτούν ρεύμα τις αντιστάσεις, οπότε σβήνουν τελείως μεχρι η θερμοκρασία να πέσει κάτω απο ίδιο όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα, διάβαζα, διάβαζα καμμιά 15αριά σελίδεςστο θέμα και μπερδεύτηκα αρκετά....

Να ρωτήσω λοιπόν συγκεκριμένες απορίες:

Στην πολυκατοικία που μένει η μάνα μου, αποφάσισαν να μη βάλουν φέτος πετρέλαιο. Το διαμέρισμα είναι 55 τ.μ. 30ετίας, χωρίς καλή μόνωση και ψάχνομαι για τον καλύτερο τρόπο θέρμανσης, με ηλεκτρική ενέργεια.Ξυλόσομπες,πετρελαίου, pellet αποκλείονται λόγω διαμερίσματος.Υγραερίου επίσης, μην πάρει καμμιά φωτιά γριά γυναίκα.Έτσι μένει το ρεύμα, που οικονομικά πιστεύω θα της βγει παραπάνω απ'όσα έδινε πέρσι για πετρέλαιο, τουλάχιστον όμως να ζεσταθεί λίγο...

Δεν θέλει aircondition ή αερόθερμα γιατί κρυώνει γρήγορα το σπίτι και ξηραίνουν τον αέρα. Μεταξύ καλοριφέρ λαδιού και θερμοπομπών υπάρχει ουσιαστική διαφορά?

Αν και τα 2 είναι π.χ. 2000w, καταλαβαίνω ότι θα καταναλώσουν την ίδια ενέργεια αν δουλέψουν μια ώρα συνεχόμενα...

Αν όμως δουλέυουν ένα 5ώρο, επειδή απ'ότι κατάλαβα έχουν άλλου είδους θερμοστάτες, ή επειδή το ένα μπορεί να διαχέει τη θερμότητα καλύτερα απ'το άλλο, μήπως το ένα σβήνει περισσότερη ώρα απ'το άλλο, άρα καίει λιγότερη ενέργεια στο 5ωρο?

Η ζέστη που δίνουν είναι ίδιας ποιότητας με το καλοριφέρ του πετρελαίου? Ο θερμοπομπός μόλις τον σβήσεις παγώνει αμέσως?

Τέλος αν τοποθετήσει συνολικά 2 θερμοπομπούς ή 2 καλοριφέρ τα σηκώνει ο πίνακας ή πρέπει να φωνάξω και κανέναν ηλεκτρολόγο?

Για βοηθήστε λίγο όσοι έχετε εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...