Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια η διαφορα πανελ υπερυθρων - θερμοπομπων ?

Μπορει να ειναι βλαβερες οι υπερυθρες ?

Ζεσταινουν και το χωρο ή μονο τον ανθρωπο που ειναι μπροστα ?

Καμια. Ειναι μια κλασσική αντίσταση ρεύματος πίσω απο ενα κάλυμα. Οι λέξεις «πάνελ»,«θερμοπομποί» και «υπέρυθρες» ειναι για να δειχνουν οτι ειναι κάτι πρωτοποριακό

 

Οι υπέρυθρες μπορουν να επηρεάσουν στη δημιουργία καταρράκτη στο μάτι

 

Πρώτα ζεσταίνουν τα αντικείμενα που ειναι μπροστά τους (άνθρωποι, έπιπλα, κλπ) και μετά απο αρκετή ώρα έμμεσα θα ζεστάνουν τον αέρα.

 

Βασικό τους πλεονέκτημα ειναι το design και το λεπτο σχήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειμαι καινουργιος εδω. Καιρο τωρα κοιταζω να δω πως 8α ζεστανω το διαμερισμα μου φετος. ειναι περιπου 100τ.μ., και για λογους που πιστευω οτι ειναι βαρετοι για πολλους, εχω αποκλεισει αλλο συστημα θερμανσης, και θα αναφερω μονο οτι ειμαι πολυ κοντα στην αγορα μιας kerosun inverter lc 52. Παρακαλω οποιος εχει παρομοιο μοντελο, ας μου πει εντυπωσεις, θετικα η, αρνητικα σχολια , εμπειρια κ.τ.λ. Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη το κρυο αρχιζει εχουμε καταληξει καπου?

Αν εχουμε ηδη αικοντισιον συμφερει να το αναβουμε η να παρουμε καποιο καλοριφερ λαδιου σομπα αλογονου ή αεροθερμο ?

Η ολα καινε και θερμαινουν το ιδιο ?

πχ ακουω που λενε για του λαδιου οτι κραταει πολυ η ζεστη γιατι αργει να κρυωσει το λαδι

το ιδιο δεν ειναι ομως αφου αργει και να ζεσταθει ?

Μιλαω μονο για φτηνες λυσεις

 

Αυτο ξερει κανεις τι ειναι ?

http://www.praktiker...-2000watt-16196

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το κρυο αρχιζει εχουμε καταληξει καπου?

Αν εχουμε ηδη αικοντισιον συμφερει να το αναβουμε η να παρουμε καποιο καλοριφερ λαδιου σομπα αλογονου ή αεροθερμο ?

Η ολα καινε και θερμαινουν το ιδιο ?

πχ ακουω που λενε για του λαδιου οτι κραταει πολυ η ζεστη γιατι αργει να κρυωσει το λαδι

το ιδιο δεν ειναι ομως αφου αργει και να ζεσταθει ?

Μιλαω μονο για φτηνες λυσεις

 

http://www.praktiker...-2000watt-16196

 

Αν εχεις αιρκοντισιον τοτε δουλευεις αυτο και μονο στα μεγαλα κρυα ενα καλοριφερ λαδιου.

Αιρκοντισιον= περιπου 3 φορες ποιο οικονομικο απο λαδιου,αν ειναι και inverter ακομα περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις αιρκοντισιον τοτε δουλευεις αυτο και μονο στα μεγαλα κρυα ενα καλοριφερ λαδιου.

Αιρκοντισιον= περιπου 3 φορες ποιο οικονομικο απο λαδιου,αν ειναι και inverter ακομα περισσοτερο.

 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κανενας κινδυνος για την υγεια αν σε ενα σπιτι 50μ αναβει πολλες ωρες τη μερα μια μικρη kerosun?

 

Eννοω ακομα και αν σβηνει εξω δεν θα μενει αυτη η μυρωδια του καυσιμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις αιρκοντισιον τοτε δουλευεις αυτο και μονο στα μεγαλα κρυα ενα καλοριφερ λαδιου.

Αιρκοντισιον= περιπου 3 φορες ποιο οικονομικο απο λαδιου,αν ειναι και inverter ακομα περισσοτερο.

 

 

Ειναι μεγαλη η διαφορα καταναλωσης inverter και μη κλιματιστικου ?

πχ συμφερει να βγαλω το 12αρι απλο και να το αλλαξω με inverter ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μεγαλη η διαφορα καταναλωσης inverter και μη κλιματιστικου ?

πχ συμφερει να βγαλω το 12αρι απλο και να το αλλαξω με inverter ?

 

Καλο διαβασμα http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3997

Απο οτι καταλαβα το Inverter δεν υπερτερει τοσο σε οικονομια οσο σε ποιοτητα θερμανσης κ σε μεγαλυτερη "αντοχη/ανεκτικοτητα" σε πολυ χαμηλες εξωτερικες θερμοκρασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι καινουργιος εδω. Καιρο τωρα κοιταζω να δω πως 8α ζεστανω το διαμερισμα μου φετος. ειναι περιπου 100τ.μ., και για λογους που πιστευω οτι ειναι βαρετοι για πολλους, εχω αποκλεισει αλλο συστημα θερμανσης, και θα αναφερω μονο οτι ειμαι πολυ κοντα στην αγορα μιας kerosun inverter lc 52. Παρακαλω οποιος εχει παρομοιο μοντελο, ας μου πει εντυπωσεις, θετικα η, αρνητικα σχολια , εμπειρια κ.τ.λ. Ευχαριστω!!

 

Εχω ακουσει αρκετα καλα λογια για τις συγκεκριμενες απο αποψη αποδοσης-καταναλωσης.

Αν εχει καποιος ας μας πει περισσοτερα.

 

Υπαρχει κανενας κινδυνος για την υγεια αν σε ενα σπιτι 50μ αναβει πολλες ωρες τη μερα μια μικρη kerosun?

 

Eννοω ακομα και αν σβηνει εξω δεν θα μενει αυτη η μυρωδια του καυσιμου?

Πρεπει να γινεται αλλαγη του φιλτρου τακτικα και να υπαρχει ενα ελαχιστα ανοιχτο παραθυρο στο χωρο για να δουλευει και πιο σωστα.

Νομιζω αυτα διευκολυνουν ωστε να μην υπαρχει καταλοιπο μυρωδιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μεγαλη η διαφορα καταναλωσης inverter και μη κλιματιστικου ?

πχ συμφερει να βγαλω το 12αρι απλο και να το αλλαξω με inverter ?

 

Όχι, δε συμφέρει. Οικονομικά η διαφορά είναι μικρή. Αυτό που αλλάζει είναι ότι το κλασσικό δυσκολεύεται όταν η θερμοκρασία πέφτει στους 2-3 βαθμούς -και παρακάτω. Αλλά αν μένεις από Αθηνα και κάτω δε θα είναι πολλές οι μέρες που θα έχεις τόσο χαμηλές θερμοκρασίες. Πάνε πάρε ένα αερόθερμο με 20€ και βάλτο σε λειτουργία εκείνες τις δύσκολες μέρες/ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα κι από μένα , επειδή δεν υπάρχουν λεφτά για πετρέλαιο και πέρυσι που έκαιγα τα κλιματιστικά πλήρωνα κάτι 600αρες φέτος χτύπησα το κάτωθι

http://www.youtube.com/watch?v=a2WTEr7J4A0&feature=share&list=UUfo4ya5Jr1Tawm_8xHDRGGA

είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν έχω ανάψει καθόλου το μεγάλο κλιματιστικό 18,000 btu του σαλονιού.

Το πρόβλημα μου είναι το δωμάτιο της κόρης μου γιατί είναι μικρούλα και ξεσκεπάζεται το βράδυ :-(

στο δωμάτιο της έχω ένα 9000 btu που απ'οτι είδα στο ταμπελάκι καίει 1700w , το δωμάτιο της ειναι 12-13τμ μπορώ να βάλω κάτι οικονομικότερο απο το air contition ξοδεύοντας μέχρι 50-70 ευρώ για να σπάει το κρύο το βράδυ ? σημειωτέο οτι η πόρτα της το βράδυ δεν κλίνει μένει μισόκλειστη.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κονβέκτορα. Πρόσεξε να πάρεις κάτι καλό κι όχι τα φτηνιάρικα των 30-40€ που στην ουσία είναι αερόθερμα. Ο πραγματικός κονβέκτορας είναι οικονομικός στη χρηση και δεν ξηραίνει την ατμόσφαιρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...