Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...το θέμα είναι πού να βρεις να το πουλήσεις...(ποιός αγοράζει το της πέτρας έλαιον σήμερα...)

 

(Εγώ πάντως, στο 1.28 το ήξερα, αλλά τί έγινε ρε Λέφτη; Χάλασε το Γκουγκλ σου; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχμ, γκουγκλ ε; Ναι.

 

Θα το πουλήσω με περσινή τιμή. 90 λεπτά πχ. Δεν μπορεί, όλο και κάποιος θα το αγοράσει. Η μεταφορά είναι το πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν χαλάει το πετρέλαιο στη δεξαμένη. Κι εγώ έχω από προπερσι και 2 φορές που το δούλεψα φέτος δεν είχε πρόβλημα. Άλλοι λενε ότι ξεθυμαίνει και χάνει τη δύναμη του.

 

Όσο για την τιμή, δε νομίζω ότι θα ξανάχουμε διαφορετική τιμή για θέρμανσης και κίνησης.  

βεβαίως και χάνει την δύναμή του, όλοι το γνωρίζουν. Γιαυτό επειδή είμαι καλός άνθρωπος μπορώ να σε απαλλάξω από το ξεθυμασμένο πετρέλαιο που έχεις εντελώς δωρεάν, πες μου που είσαι και ερχομαι με βυτίο 

επιπλέον διαθέτω τις γνωστές παστίλιες στο κόκκινο κουτί (για το πετρέλαιο του άλλου) που στις ρίχνεις στην δεξαμενή και αναζωογονούν το πετρέλαιο αλλά αυτές τις πουλάω ακριβά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο και κάτι θα παθαίνει, αλλά με τα πολλά χρόνια (εκτός κι αν γίνεται καλύτερο. Κρασί φάση). Όχι με δυο-τρία. Δεν είναι και πτητικό όπως η βενζίνη.

 

Κατά τ' άλλα, περισσότερο "πρόβλημα" η δεξαμενή θα έχει (κατακάθια που δεν ξέρω κι εγώ τί μπορούν να βουλώσουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπέρα και από έμενα, τα τελευταία χρόνια λόγο ανεργίας, κρίσης και τα κλασικά που μαστίζουν την Ελλάδα τον τελευταίο καιρό, με έχουν αναγκάσει να κόψω το καλοριφέρ εδώ και 2 χρόνια.

τον δεύτερο δε χρόνο, με σκληρή οικονομία έχω καταφέρει να μαζέψω ένα σεβαστό ποσό, για να βάλω μια εναλλακτική πηγή θέρμανσης.

 

Μετά από πάρα πολύ ψάξιμο και μελέτη έχω καταλήξει σε δυο επιλογές οι οποίες είναι: 

 

1) Σόμπα Pellet με το σύστημα που συνδέεται και με τα σώματα του καλοριφέρ.

Καύσιμο

    Pellet και ξύλο* ή μπριγκέτα*  (Με μερικά χρήματα παραπάνω φυσικά*)

 

2)Τζάκι με αεραγωγούς

Καύσιμο

    Ξύλο και μπριγκέτα

 

 

Έχω ψάξει και έχω δει τα θετικά και τα αρνητικά στοιχεία που έχει η κάθε μια επιλογή και τις αναγράφω παρακάτω. (τουλάχιστο αυτές που θεωρώ εγώ ποιο σοβαρές)

 

 

Σόμπα Pellet

 

Αρνητικά

α) Αρκετά ηλεκτρονικά μέρη, με όχι και τόσο μεγάλη εγγύηση. (εντάξει θα μου πεις πόση εγγύηση θες να σου δώσει ο κατασκευαστής... αλλά εδώ μιλάμε για 2000++)

β) Περισσότερη ταλαιπωρία με για την εγκατάσταση καινούριων σωληνώσεων για τα σώματα του καλοριφέρ

γ) Βιομηχανικά κατασκευασμένο καύσιμο που μπορεί να το φορολογήσουν και να το ανεβάσουν οποιαδήποτε στιγμή

 

Θετικά

α) Δεν χρειάζεται μεγάλο χώρο αποθήκευσης καυσίμου.

β) Προγραμματιζόμενο να ανάβει και να σβήνει μόνο του. 

γ) Δεν χρειάζεται μεγάλη καμινάδα απλά ένα μπουρί.

 

 

Τζάκι

 

Αρνητικά

α) Ταλαιπωρία στο άναψε σβήσε δώσε ελάττωσε αέρα καθάρισε κλπ κλπ

β) Μεγάλη καμινάδα (που κι ας είμαι και τελευταίο όροφο είναι ένα μπέρδεμα)

γ) Μεγάλο αποθηκευτικό χορό για καύσιμο

 

Θετικά 

α) Το καύσιμο του και αυτό το ανεβάζουν όποτε θέλουν αλλά στην ανάγκη θα κάψει και ότι νάνε βρε αδερφέ.  :) (πετάς και καμία μπριζόλα μέσα άμα λάχει :P)

β) Μικρότερη ταλαιπωρία εγκατάστασης 

γ) Πολύ μεγάλη εγγύηση αν και δεν πιστεύω ότι έχει και πολλά περιθώρια για να χαλάσει κάτι εφόσον έχει γίνει καλή δουλειά.

 

 

Δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι θετικό ή αρνητικό, αν ναι, κάθε διόρθωση δεκτή γιαυτό έγραψα άλλωστε, για να μου πείτε τις εμπειρίες σας και να μου δώσετε τις γνώσης σας επί του θέματος.

 

 

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζακι με αεραγωγους και ξυλα, παλληκαρι.

 

Έχεις κάποιο ιδιαίτερο λόγο-αιτιολογία που το προτείνεις ή απλά το έχεις και είσαι ικανοποιημένος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To χρησιμοποιώ εδω και 2 χρονια. Μαλιστα στην αρχη το ειχα ετσι σκετο και μετα εγινε μια ακομη πατεντα, γιατι ζεσταινε μονο το σαλονι. Εβαλα σωληνες νερου μεσα στο χωρο καυσης, ζεσταινω το νερο και το στελνω σε 3 σωματα στα δωματια. Για να το απλοποιησω, υπηρχε ηδη ηλεκτρικος λεβητας για κεντρικη θερμανση με σωματα στα δωματια. Στο ιδιο κυκλωμα συνδεθηκε το τζακι το οποιο ειναι αρκετα αποδοτικο που δεν βαζω μπρος τον ηλεκτρικο λεβητα, παρα μονο σε πολυ δυνατα κρυα (χιονι κλπ).

 

Το πελλετ παντως δεν αξιζει. Ακριβο σαν 1η υλη, ακριβος ο εξοπλισμος, καιγεται πολυ γρηγορα και ειναι & λιγο επικινδυνο.

Ξυλα ειναι η καλυτερη λυση, αλλα πρεπει να τα αγορασεις Ιουλιο-Αυγουστο ωστε να κατσουν και 1 ακομη 2μηνο να στεγνωσουν καλά και να καιγονται καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δωμάτιο απλά ρίξτε την μαμήσια ψήκτρα :P (για να μην ξεφεύγουμε και από το τεχνολογικό φορουμ)....

Όσο για το πετρέλαιο, όχι δεν παθαίνει τίποτα. Με τον καιρό αφήνει στον πυθμένα της δεξαμενής κατάλοιπα τα οποία όσο προσθέτουμε πετρέλαιο αυξάνονται. Άμα η δεξαμενή είναι πολύ καιρό (για της μεγάλες θέλει κάθε χρόνο) χωρίς συντήρηση τα κατάλοιπα φτάνουν τον σωλήνα αναρρόφησης της δεξαμενής και πάνε προς την δεξαμενή. Το πρώτο που θα "βρομίσουν" είναι το φίλτρο πετρελαίου. Υπάρχει κίνδυνος να φτάσουν μέχρι το μπεκ με αποτέλεσμα την διακοπή λειτουργίας του καυστήρα μέχρι να αλλαχτεί - καθαριστεί το μπεκ.
 

Όσο για τρόπους θέρμανσης, άμα είναι μονοκατοικία πιστεύω η λύση του καυστήρα πετρελαίου είναι ακόμα οικονομική. Άμα υπάρχει Φ.Α. ακόμα καλύτερα. Για θέματα πέλλετ δεν γνωρίζω και πολλά αλλά έχω ακούσει καλά λόγια. Μην ξεχνάμε βέβαια ότι το πέλλετ υπάρχει πολλά χρόνια απλά τόσο καιρό η τιμή του πετρελαίου ήταν χαμιλή. Αυτόν τον χειμώνα θα βάλουν σίγουρα χέρι και στο πέλλετ. Οπότε πριν κάνετε οποιαδήποτε κίνηση σκεφτείτε το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για πέλλετ άκουσα τα χειρότερα από 2 ανθρώπους. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, λόγια τρίτων μεταφέρω.

 

Επίσης, κάπου πήρε το μάτι μου για μπριζόλα στο τζάκι. Don't! Κολλάνε τα λίπη στα τοιχώματα κι άμα δεν τα καθαρίσεις μπορεί να πάρει φωτιά ο σωλήνας. Έχει τύχει σε πολλούς, δεν είναι αστείο.

Δε μιλάμε για ψήσιμο 1-2 φορές το χρόνο αλλά για 1 φορά/βδομάδα, έτσι; ;)

 

Τέλος, το οικονομικό είναι σχετικό. Οι άνθρωποι που κυβερνάνε είναι τρελλοί (βέβαια το γεγονός ότι είναι αιρετοί λέει κάτι για το λαό που τους ψήφισε αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση) και μπορεί να αλλάξουν τα δεδομένα από τη μια μέρα στην άλλη, δεν είναι να τους εμπιστεύεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 11 μήνες μετά...

Πρόταση Εναλλακτικής  Θέρμανσης  για   χώρο 20 τ.μ με  σόμπα χαλαζία 

 

Καλημέρα  παίδες παρακαλώ ερώτηση.

 

για  ένα   δωμάτιο στα 20 τ.μ περίπου  ίσως  και λίγο λιγότερο.

 

Δεν  θα μείνω άλλο χειμώνα  θα   αλλάξω διαμέρισμα  επομένως  μην μου πείτε  για  A/C δεν υπάρχει λόγος.

 

Απλά  επειδή κάθομαι  και τα  βράδυα  και δουλέω και κατά τις  10  το κλείνουν  στην πολυκατοικία.

 

Επομένως  θα  δουλέυει για 4-5 ώρες  την ημέρα.

 

Θεωρώ πώς κάτι φθηνό όπως  μια  Σόμπα  Χαλαζία  στα  2000w -2200w είναι  αρκετή.

 

Με  αξία   αγοράς  στα  50-60 ευρώ.

 

Παρακαλώ γνώμες  απο παθόντες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παθόντες από ποία άποψιν;

 

Αν εννοείς από απόψεως "επιπτώσεων εις την υγείαν", βλεφάρισε αυτό όπου κάποιοι μιλάνε "περί πονοκεφάλων"...

 

Κατά τ' άλλα, σόμπα 50-60Ε για δωμάτιο 20τμ, και δη κατανάλωσης 2.2ΚVh, μου φαίνεται του ματς. Εκτός κι αν γενικά μπάζει/είναι κρυουλιάρικο από φύσης του (σε καμμιά Φλώρινα ας πούμε...).

 

Κατά τ' άλλα, μια κλασσική σόμπα λαμπήρων αλογόνου, 4άρων (επίσης κλασσικών = 450αρών) λαμπώνε, ήτοι σύνολον (φουλ κατανάλωσης/ώρα) 1.8W, που κοστίζει κατά μέσο όρο γύρω στο 15άρι (βρίσκεις ίσως και με 10, βρίσκεις σίγουρα και με 20), νομίζω είναι μια χαρά. Ειδικά αν είσαι καμμιά Αττική.

(...δεν πρόκειται να βράσει κι όλας ο χώρος, αλλά σίγουρα θα είσαι καλυμμένος, αν κάθεσαι και δουλεύεις σε υπολογιστή).

 

Και θα βρεις και εύκολα ανταλλακτικές λάμπες με γύρω στο 2ευρο έκαστη, αν χρειαστείς (ενώ αν πάρεις καμμιά "περίεργη" σόμπα -η τιμή που είπες, σε τέτοια παραπέμπει- με "περίεργες" λάμπες και κυρίως με "περίεργα" μήκη, μπορεί να υποχρεωθείς να πληρώσεις και 20άρι την κάθε μια, αν χρειαστείς ανταλλακτική. Γενικά πάρε σόμπα με λάμπες στα 22 ή 24cm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...