Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουν φίλοι μου. Άλλοι έχουν πει τα καλύτερα, κι άλλοι τα χειρότερα.

 

Η όλη συζήτηση πάντως για εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης ξεκίνησε λόγω της υψηλής τιμής του πετρελαίου. Σήμερα, αν παίρνεις επιδότηση, έχει πέσει στα 55λ το λίτρο, αστεία τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπα, έχει ξεκινήσει αλυσιδωτή αντίδραση... το πετρέλαιο θα φύγει απ'τις ζωές μας κάποια στιγμή.

 

Διότι, όταν ο κόσμος βλέπει ότι η θέρμανση με πετρέλαιο δεν είναι αποδοτική, γιατί να το προτιμάει έναντι άλλων μεθόδων;

 

Όταν με άλλες μεθόδους θέρμανσης έχεις σταθερή θερμοκρασία όλη μέρα, κι όχι 3-4 ώρες το βράδυ, με τα ίδια ή και λιγότερα χρήματα, γιατί να θέλεις το πετρέλαιο; Ακόμα και 0,20€ να έχει, άμα είναι υποδεέστερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι δεν διαφωνώ μαζί σου, το βλέπω απο άλλη σκοπιά. Είναι εκατομμύρια οι Έλληνες που έχουν ήδη εγκατάσταση πετρελαίου (λέβητα, σώματα) και στράφηκαν σε άλλες λύσεις όταν η τιμή του πετρελαίου έφτασε στα ύψη. Αν κι ο προηγούμενος φίλος που ρώτησε έχει ήδη εγκατάσταση, δεν αξίζει να επενδύσει σε άλλη επιλογή με το πετρέλαιο τόσο φτηνό.

 

Αν δεν έχει, η σόμπα πελλετ είναι καλή λύση υπό συγκεκριμένες συνθήκες, κυρίως αναφορικά με τη δομή του σπιτιού του, π.χ. αν είναι μακρόστενο και βολεύει η σόμπα να μπει σε μια άκρη είναι λογικό ότι δε θα μπορεί να πετύχει ενιαία θερμοκρασία σε όλο το χώρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι, αν υπάρχει ήδη υποδομή, δεν αξίζει να επενδύσεις σε κάτι άλλο με 0,50€ το λίτρο.

 

Αλλά εγώ κοιτούσα πιο πέρα. Πιστεύω ότι οι νέες οικοδομές σιγά-σιγά θα προτιμούν άλλες λύσεις θέρμανσης.

 

Και όσοι κατάργησαν το πετρέλαιο, δε νομίζω να επιστρέψουν πάλι σε αυτό. Δε νομίζω π.χ. ο θείος μου που έχει βάλει 10+ θερμοπομπούς στο σπίτι να ξανασχοληθεί με πετρέλαιο, όσο φτηνό κι αν γίνει (κι ας υπάρχει η εγκατάσταση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι, αν υπάρχει ήδη υποδομή, δεν αξίζει να επενδύσεις σε κάτι άλλο με 0,50€ το λίτρο.

 

Αλλά εγώ κοιτούσα πιο πέρα. Πιστεύω ότι οι νέες οικοδομές σιγά-σιγά θα προτιμούν άλλες λύσεις θέρμανσης.

 

Και όσοι κατάργησαν το πετρέλαιο, δε νομίζω να επιστρέψουν πάλι σε αυτό. Δε νομίζω π.χ. ο θείος μου που έχει βάλει 10+ θερμοπομπούς στο σπίτι να ξανασχοληθεί με πετρέλαιο, όσο φτηνό κι αν γίνει (κι ας υπάρχει η εγκατάσταση).

 

Στο διαμέρισμα που νοικιάζουμε (κοντά στο κέντρο Αθήνας), υπάρχει υποδαπέδια θέρμανση με πετρέλαιο. Το σπίτι (110τμ) είναι γωνιακό με καλή μόνωση. Πέρσι, για χρήση από 5/12 ως αρχές Απρίλη, πληρώσαμε 155€ (πολυκατοικία με 10 διαμερίσματα που όλοι χρησιμοποιούν αυτόν τον τρόπο θέρμανσης). Απ την επιδότηση πήραμε πίσω κάπου τα μισά. Δηλ. με ~75€ είχαμε «ποιοτική» θέρμανση (χωρίς ψυχρότερα/θερμότερα σημεία, ρεύματα αέρα, ξηρή ατμόσφαιρα κλπ) στους 19C, για ~4 μήνες 24/7. Δε νομίζω ότι με κάποιον άλλον τρόπο θα τη βγάζαμε φθηνότερα με την ίδια ποιότητα θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο διαμέρισμα που νοικιάζουμε (κοντά στο κέντρο Αθήνας), υπάρχει υποδαπέδια θέρμανση με πετρέλαιο. Το σπίτι (110τμ) είναι γωνιακό με καλή μόνωση. Πέρσι, για χρήση από 5/12 ως αρχές Απρίλη, πληρώσαμε 155€ (πολυκατοικία με 10 διαμερίσματα που όλοι χρησιμοποιούν αυτόν τον τρόπο θέρμανσης). Απ την επιδότηση πήραμε πίσω κάπου τα μισά. Δηλ. με ~75€ είχαμε «ποιοτική» θέρμανση (χωρίς ψυχρότερα/θερμότερα σημεία, ρεύματα αέρα, ξηρή ατμόσφαιρα κλπ) στους 19C, για ~4 μήνες 24/7. Δε νομίζω ότι με κάποιον άλλον τρόπο θα τη βγάζαμε φθηνότερα με την ίδια ποιότητα θέρμανσης.

 

Στο ίδιο σύστημα ενδοδαπέδιας, μπορούσατε να καίτε κάποιο άλλο καύσιμο. Π.χ. αέριο. Ίδια θέρμανση με λίγο λιγότερα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο σύστημα ενδοδαπέδιας, μπορούσατε να καίτε κάποιο άλλο καύσιμο. Π.χ. αέριο. Ίδια θέρμανση με λίγο λιγότερα χρήματα.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πληρώσαμε, μέσω επιδότησης, το πετρέλαιο στη μισή τιμή. Το αέριο συν τα πάγια του, δεν είμαι σίγουρος ότι θα ταν φθηνότερα. Η «ένστασή» μου ήταν κυρίως για τις άλλες πηγές θέρμανσης, όπως οι θερμοπομποί που ανέφερες. Πιστεύω πως είναι λίγο ρίσκο να βασίζεις τη θέρμανσή σου στο ηλεκτρικό ρεύμα, αν στοχεύεις στην οικονομία και την ποιότητα θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Οι αντλίες θερμότητας που βασίζονται στο ηλεκτρικό ρεύμα θεωρούνται πολύ καλή επιλογή. Έχεις άλλη γνώμη; Τι θα πρότεινες για νεόδμητο σπίτι σε περιοχή που δεν έχει πρόσβαση σε άεριο και ταυτόχρονα έχει να αντιμετωπίσει αρκετό κρύο, όπως εδώ στη Χαλκιδική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα πρότεινες για νεόδμητο σπίτι σε περιοχή που δεν έχει πρόσβαση σε άεριο και ταυτόχρονα έχει να αντιμετωπίσει αρκετό κρύο, όπως εδώ στη Χαλκιδική;

Στην επαρχία ειδικά γεωθερμική, χαλαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Οι αντλίες θερμότητας που βασίζονται στο ηλεκτρικό ρεύμα θεωρούνται πολύ καλή επιλογή. Έχεις άλλη γνώμη; Τι θα πρότεινες για νεόδμητο σπίτι σε περιοχή που δεν έχει πρόσβαση σε άεριο και ταυτόχρονα έχει να αντιμετωπίσει αρκετό κρύο, όπως εδώ στη Χαλκιδική;

 

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου προτείνω. Χαζεύοντας παλιότερα σε σχετικά forum, είχα δει ότι αρκετοί πρότειναν ενδοδαπέδια που το νερό θερμαίνεται μέσω αντλίας θερμότητας.

Αυτό που εννοούσα είναι πως οι «παραδοσιακοί» μέθοδοι θέρμανσης δεν είναι απαραίτητα αναποτελεσματικοί. Οι αντλίες θερμότητας που βασίζονται στο ηλεκτρικό ρεύμα, ξέρω πως θεωρούνται η πιο οικονομική λύση αν θες να στηρίζεσαι στο ρεύμα. Σε σχέση με αέριο/πετρέλαιο/ξύλα/άλλη καύσιμη ύλη δε γνωρίζω αν θεωρείται πιο οικονομική θέρμανση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πληρώσαμε, μέσω επιδότησης, το πετρέλαιο στη μισή τιμή. Το αέριο συν τα πάγια του, δεν είμαι σίγουρος ότι θα ταν φθηνότερα. Η «ένστασή» μου ήταν κυρίως για τις άλλες πηγές θέρμανσης, όπως οι θερμοπομποί που ανέφερες. Πιστεύω πως είναι λίγο ρίσκο να βασίζεις τη θέρμανσή σου στο ηλεκτρικό ρεύμα, αν στοχεύεις στην οικονομία και την ποιότητα θέρμανσης.

 

Εδώ μας απασχολεί το γενικό, όχι το ειδικό. Εσύ που είχες επιδότηση και σίγουρα έκανες τους υπολογισμούς σου, μπορεί να σε συνέφερε το πετρέλαιο. Αλλά η επιδότηση δεν είναι το στάνταρ.

 

Το πρόβλημα είναι ότι ανά μονάδα ενέργειας η θέρμανση με πετρέλαιο είναι ακριβότερη από σχεδόν οτιδήποτε άλλο τα τελευταία χρόνια.

 

Ρίσκο το ρεύμα; Φυσικά και είναι. Το ίδιο είναι και το πετρέλαιο όμως. Το ίδιο και το αέριο. Και το pellet. Δεν αλλάζει κάτι. Εμπιστεύεσαι το κράτος εσύ για την φορολογική πολιτική του;

 

Σε ποιότητα θέρμανσης, οι θερμοπομποί και τα κοινά καλοριφέρ (όχι με φέτες) είναι το ίδιο πράγμα, καθότι βασίζονται στην ίδια αρχή λειτουργίας (μη-βεβιασμένη κυκλοφορία θερμασμένου αέρα). Άλλα συστήματα (ενδοδαπέδια, εκπομπή, wahtever) έχουν διαφορές, και καλές και κακές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Έχω μια γκαρσονιέρα 40τμ περίπου. Δεδομένου ότι όλη τη μέρα τη χτυπάει ο ήλιος το καλοκαίρι θα χρειαστώ αναγκαστικά AC οπότε έχω μπει στο εξής δίλημμα. Τώρα το χειμώνα για θέρμανση δίνω 300-400ε για πετρέλαιο ή τα δίνω για ένα inverter που ούτως η άλλως θα χρειαστεί και το καλοκαίρι;Η διαμόρφωση του σπιτιού είναι σαλοκουζινα, ένα δωμάτιο και το μπάνιο, 1ος όροφος με πυλωτη από κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια γκαρσονιέρα 40τμ περίπου. Δεδομένου ότι όλη τη μέρα τη χτυπάει ο ήλιος το καλοκαίρι θα χρειαστώ αναγκαστικά AC οπότε έχω μπει στο εξής δίλημμα. Τώρα το χειμώνα για θέρμανση δίνω 300-400ε για πετρέλαιο ή τα δίνω για ένα inverter που ούτως η άλλως θα χρειαστεί και το καλοκαίρι;Η διαμόρφωση του σπιτιού είναι σαλοκουζινα, ένα δωμάτιο και το μπάνιο, 1ος όροφος με πυλωτη από κάτω.

Το να θερμάνεις μια γκαρσονιέρα σωστά με μόνο ένα κλιματιστικό ξέχασε το κατά 99% δεν γίνεται. Με 2 ναι . Ή παίρνεις τώρα ένα και αργότερα άλλο ένα . Βέβαια εμπειρικά στο λέω  έχοντας στο νου μου μια τυπική διαμόρφωση χώρου . 

Σαφώς και συμφέρει με τεράστια διαφορά να χρησιμοποιείς AC για θέρμανση σε σχέση με το πετρέλαιο ή το φυσικό αέριο .

Δεν το συζητάμε . Είναι επένδυση . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...