Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να κι άλλος ένας 'ψαχνόμενος'...

 

Αφού αφιέρωσα ικανές ώρες, καταλήγω ότι μια καλή βάση είναι να κάνεις ανάλυση του νερού της περιοχής σου, 1. χωρίς φίλτρο και 2.,3. κ.ο.κ. με φιλτραρισμένο νερό, με όποιο από τα φίλτρα τείνεις να αγοράσεις. Οι εταιρείες κάνουν 'αμάν' να πουλήσουν, οπότε όλο και θα δεχθούν να σε αφήσουν να πάρεις δείγμα για ανάλυση. Στην περίπτωση λοιπόν που το νερό της περιοχής είναι αξιοπρεπές, με ένα 'απλό' φίλτρο ενεργού άνθρακα μάλλον γίνεται δουλειά (είμαι στο να κάνω την ως άνω ανάλυση, εξ ου και το 'μάλλον').

Από εκεί και πέρα, είτε χρειάζεται (σε περιοχές με πιο χάλια νερό) είτε δέν χρειάζεται, νομίζω ότι ένα αξιοπρεπές φίλτρο που σέβεται εμάς και τον εαυτό του, θα πρέπει να έχει πιστοποιητικά από τον NSF και/ή την W.Q.A. (water quality association). Οι λαμογιές και τα λαδώματα θαρρώ ότι γίνονται και εκτός Ελλάδος, οπότε θα προτιμούσα όσο πιο 'διάσπαρτα' πιστοποιητικά, για να υπάρχουν πιο πολλές πιθανότητες να ισχύουν. Αναφορικά με τον NSF, δέν αρκεί να φαίνεται απλά και αόριστα 'κάπου' το σήμα, αλλά θα πρέπει το φίλτρο να γράφει ποιά συγκεκριμένα standards πληρεί. Π.χ. το 42 είναι για θέματα γεύσης, οσμής κ.ά., το 53 είναι για μολυντές που έχουν να κάνουν με την υγεία, το 55 για χρήση της λάμπας UV, το 58 για την αντίστροφη όσμωση κ.ο.κ. Η ιστοσελίδα της NSF φαίνεται αρκετά κατατοπιστική, οπότε βρίσκει κάποιος ό,τι θέλει, κυρίως δε αν το φίλτρο όντως έχει πιστοποιητικό από εκεί, ή αν λέει ψέματα. Είδα αρκετά φίλτρα να λένε ότι έχουν πιστοποιητικά, αλλά είτε δέν τα βρήκα στη λίστα της NSF, είτε δέν έλεγαν ποιά συγκεκριμένα πιστοποιητικά είχαν, είτε είχαν μερική πιστοποίηση για κάποια από τα υλικά τους.

Τα μόνα που βρήκα μέχρι στιγμής να έχουν 3 πιστοποιητικά, είναι το e-spring της Amway (42, 53 & 55) και το multi pure της multipureco (42, 53 & 58). Στο τελευταίο ομολογώ ότι δέν καταλαβαίνω την ύπαρξη του standard 58 (αντίστροφη όσμωση), αφού το αντίστοιχο προϊόν περιγράφεται ως φίλτρο με πεπιεσμένο ενεργό άνθρακα. Τεσπα, μου φαίνονται τα πιο αξιόπιστα και κάπως προσγειωμένα σε τιμή (300-600 ευρώ).

Εδώ έρχεται το δικό μου ερώτημα: Αξίζει να πάρει κάποιος φίλτρο που να συνδυάζει ενεργό άνθρακα και UV ακτινοβολία, όπως το e-sping ή μπορεί να 'σταματήσει' στο αξιοπρεπές (όπως φαίνεται) multi pure? Γενικά, υπάρχουν φίλτρα με ακτινοβολία ως ξεχωριστή κατηγορία πλέον, αλλά εκ πρώτης σκέψεως μου φαίνεται ωραίο να συνδυασθούν οι τεχνολογίες, δηλαδή και φίλτρο άνθρακα και UV ακτινοβολία.

Ξέρει κάποιος αν αξίζει το θέμα ακτινοβολία στο νερό? Ξέρω ότι η χρήση της σε χειρουργεία και αλλού βοηθάει σίγουρα, αλλά δέν ξέρω για τα φίλτρα νερού. Αφού όμως κερδίζει έδαφος ως ξεχωριστή κατηγορία φίλτρων, τείνω να αγοράσω το e-spring που τα συνδυάζει.

Συμφωνώ με προλαλήσαντες που τα χώνουν στο στυλ των 'επιχειρηματιών' της Amway, αλλά η ουσία νομίζω είναι να βρούμε φίλτρο με όσο πιο πολλά standards από σοβαρούς φορείς και με 'μεσαίο' κόστος συντήρησης.

Υπάρχει και το 'Nano Nature Water Filtration System' της Tupperware, αλλά το κόβω εντελώς καινούργιο και δέν μπορώ να καταλάβω πόσο καλό είναι. Έχει πάντως επίσης το 42 & 53 standard της NSF.

 

Αν κάποιος έχει γνώμη για τη λάμπα UV, με χαρά θα τον άκουγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

.Apo thn ebeiria mou einai apo ta kalutera an oxi TO kalutero.den xerw.egw apla foithths eimai k douleuw ekei,den pairnw bonus,mono sta8era 300 to mhna, alla an den kanw pwlhseis apoluomai.To 8ema einai: ka8e mera emeis pairnoume thlefwna se olh thn a8hna prwi-bradu gia na ta dwsoume ta filtra.An kapoios endiaferetai alla den akouei to thlefwno na xtypaei,dwste ena sta8ero k 8a frodisw egw na sas parw.Euxaristw. :) Παιδια καλησπερα.Τυχαινει να δουλευω στην εταιρεια που κανει τις προσφορες για το φιλτρο νερου της αλαρκο ως τηλεφωνητης.Η χρεωση ειναι 97 ευρω για το πρωτο φιλτρο κ 39 για την εργασια.Επισης εχετε εγγυηση εφ'ορου ζωηςαν χαλασει κατι,κ επισης εχετε 50% εκπτωση σε καθε επομενο φιλτρο(6 μηνων) παλι εφ'ορου ζωης.Κανονικα το φιλτρο κανει 1200 ευρω η συσκευη,μονο 2 χρονια εγγυηση,και τα φιλτρα κανονικα..Απο την εμπειρια μου ειναι απο τα καλθτερα φιλτρα αν οχι ΤΟ καλυτερο.Δεν ξερω.Εγω απλα φοιτητης ειμαι κ δουλευω εκει,δεν παιρνω μπονους απο τισ πωλησεις,μονο σταθερα 300 το μηνα,αλλα αν δεν κανω πωλησεις απολυομαι.Το θεμα ειναι: Καθε μερα εμεις παιρνουμε τηλεφωνα σε ολη την αθηνα πρωι-βραδυ για να δωσουμε τα φιλτρα.Αν καποιος ενδιαφερεται αλλα δεν ακουει το τηλεφωνο να χτυπαει,αφηστε ενα σταθερο κ θα φροντισω να σας παρω εγω η καποιοσ απο τουσ συναδελφους.Ευχαριστω!

 

Υ.Γ Πρεπει να ειστε πανω των 30 χρονων η να εχετε οικογενεια.(τυπικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

 

Αν κάποιος έχει γνώμη για τη λάμπα UV, με χαρά θα τον άκουγα...

Συμφωνώ. Η λάμπα UV είναι αξιόπιστο "πρόσθετο" σε ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα ή μια μονάδα αντίστροφης όσμωσης, για την αποστείρωση του νερού. Το βασικό που πρέπει να προσέξεις σε αυτές τις λάμπες είναι η δυναμικότητά τους. Για παράδειγμα υπάρχουν φίλτρα τα οποία έχουν ενσωματωμένο λαμπτήρα UV, αλλά η λάμπα είναι πολύ μικρή για να αποστειρώσει το νερό στις συνήθεις παροχές. Εγώ πάντως θα πρότεινα εξωτερικό λαμπτήρα που συνδέεται σε σειρά με το φίλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να γραψω και εγω την εμπειρια μου λοιπον με τα φιλτρα αλαρκο.

Πριν απο μερικα χρονια λοιπον πηραν τηλεφωνο στο σπιτι και μιλησε με την μανα μου μια κυρια που της ειπε οτι ειμαστε μεσα στους 40 τυχερους που εχουμε την ευκαιρια να παρουμε φιλτρο νερου αλαρκο με 120 ευρω(καπου εκει ηταν το ποσο δεν θυμαμαι καλα γιατι εχουν περασει 2-3 χρονια) αντι για 1200 που κοστιζει κανονικα!!!

Το πηρε λοιπον και μετα απο λιγες μερες ηρθαν και εκαναν εγκατασταση ενα φιλτρακι διπλα στην βρυση.

Δεν υπαρχει καμια περιπτωση αυτο το πραγμα να εχει 1200 ευρω!!!Μαλιστα μετα απο μερικες ημερες πηρα τηλεφωνο στην αλαρκο και ειπα οτι θελω φιλτρο με διαφορετικο ονομα και παλι η τιμη ηταν 120 ευρω οποτε το 1200 ηταν παραμυθι της χαλιμας και φυσικα δεν ημουν υπερτυχερος αλλα ενας λακασμα που επεσε στη φακα.

Να σημειωσω οτι μας ειχαν πει οτι καθε 6μηνες αν θυμαμαι καλα πρεπει να κανουμε αλλαγη φιλτρου που κοστιζε καπου 60-80 ευρω.

Στα του φιλτρου τωρα...Δεν ξερω ποσο καθαρο ηταν το νερο που εβγαζε γιατι ποτε δεν εκανα αναλυση.Εμενα καλο μου φαινοταν αλλα εμενα μια χαρα μου φαινεται και το νερο της βρυσης της αθηνας.Αυτο που εσπαγε τα νευρα ηταν οτι το νερο ετρεχε πολυυυυυ αργα.Για να γεμισεις ενα μπουκαλι περιμενες αρκετη ωρα.Σε ολα τα φιλτρα βεβαια το νερο κυλαει πιο αργα αλλα στο φιλτρο της αλαρκο τα πραγματα ηταν τραγικα.

Καναμε λοιπον κανονικα τις αλλαγες στο φιλτρο μετα απο τηλεφωνηματα που μας εκαναν για να μας το υπενθυμισουν.

Μας πηραν λοιπον ξανα για να μας υπενθυμισουν την αλλαγη στο φιλτρο.

Εκεινη την εποχη υπηρχε ενα προβλημα οικονομικο και τους ειπαμε οτι θα το αλλαξουμε σε μερικες ημερες.

Μετα απο μια μερα ξανα τηλεφωνο για υπενθυμιση.Τους ξαναειπαμε οτι θα το αλλαξουμε σε μερικες ημερες.

Μετα απο κανα δυο μερες ξανα τηλεφωνο λες και ηταν καμια εισπρακτικη εταιρια τραπεζας.Ειχαν γινει ενοχλητικοι πια και τους ειπε η μανα μου οτι να μην μας ξαναπαρουν τηλεφωνο και οτι οταν θα θελουμε να αλλαξουμε φιλτρο θα τους καλεσουμε εμεις.

Μετα απο λιγο μας ξανακαλεσαν απο την αλαρκο και μας ειπαν οτι το φιλτρο ηταν προιον προσφορας και αφου δεν κανουμε τις αλλαγες την ωρα που πρεπει θα πρεπει να επιστρεψουμε το φιλτρο!!!

Ετσι και εγινε αφου ηρθε τεχνικος και πηρε το φιλτρο πισω!!!

Με λιγα λογια το φιλτρο δεν ξερω αν ειναι καλο...μπορει και να ειναι

Αλλα για την εταιρια αυτην και για την αντιμετωπιση που ειχαμε μπορω να πω μονο τα χειροτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Apo thn ebeiria mou einai apo ta kalutera an oxi TO kalutero.den xerw.egw apla foithths eimai k douleuw ekei,den pairnw bonus,mono sta8era 300 to mhna, alla an den kanw pwlhseis apoluomai.To 8ema einai: ka8e mera emeis pairnoume thlefwna se olh thn a8hna prwi-bradu gia na ta dwsoume ta filtra.An kapoios endiaferetai alla den akouei to thlefwno na xtypaei,dwste ena sta8ero k 8a frodisw egw na sas parw.Euxaristw. :) Παιδια καλησπερα.Τυχαινει να δουλευω στην εταιρεια που κανει τις προσφορες για το φιλτρο νερου της αλαρκο ως τηλεφωνητης.Η χρεωση ειναι 97 ευρω για το πρωτο φιλτρο κ 39 για την εργασια.Επισης εχετε εγγυηση εφ'ορου ζωηςαν χαλασει κατι,κ επισης εχετε 50% εκπτωση σε καθε επομενο φιλτρο(6 μηνων) παλι εφ'ορου ζωης.Κανονικα το φιλτρο κανει 1200 ευρω η συσκευη,μονο 2 χρονια εγγυηση,και τα φιλτρα κανονικα..Απο την εμπειρια μου ειναι απο τα καλθτερα φιλτρα αν οχι ΤΟ καλυτερο.Δεν ξερω.Εγω απλα φοιτητης ειμαι κ δουλευω εκει,δεν παιρνω μπονους απο τισ πωλησεις,μονο σταθερα 300 το μηνα,αλλα αν δεν κανω πωλησεις απολυομαι.Το θεμα ειναι: Καθε μερα εμεις παιρνουμε τηλεφωνα σε ολη την αθηνα πρωι-βραδυ για να δωσουμε τα φιλτρα.Αν καποιος ενδιαφερεται αλλα δεν ακουει το τηλεφωνο να χτυπαει,αφηστε ενα σταθερο κ θα φροντισω να σας παρω εγω η καποιοσ απο τουσ συναδελφους.Ευχαριστω!

 

Υ.Γ Πρεπει να ειστε πανω των 30 χρονων η να εχετε οικογενεια.(τυπικα)

 

 

αφού είσαι ένας απλός τηλεφωνητής, πώς ξέρεις ότι το συγκεκριμένο φίλτρο είναιτο καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η γνωμη σας για τις κανατες που φιλτραρουν το νερο; Η βρυση στο σπιτι που νοικιαζω ειναι παλια, και δε χωρανε τα φιλτρα βρυσης. Τωρα παιρνω μια μεγαλη εξαδα νερα καθε 2 ημερες περιπου, οποτε το μηνα θελω πανω απο 20ευρω για νερα.

 

Η κανατα εχει χωρητικοτητα 2L, σχετικα φθηνη, και φιλτραρει το νερο σε σχετικα λιγο χρονο.

 

Στο Βυρωνα μενω και το νερο ειναι ποσιμο, απ'οτι ακουω.

 

Λινκ : http://www.super-shopping.gr/index.php?act=viewProd&productId=2050

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Κανεις δεν εχει αγορασει κατι παρομοιο; Να γινω ο πρωτος; Βαρεθηκα να αγοραζω εμφιαλωμενα νερα! Ξοδευω κοντα στα 25-30 ευρω το μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν εχει αγορασει κατι παρομοιο; Να γινω ο πρωτος; Βαρεθηκα να αγοραζω εμφιαλωμενα νερα! Ξοδευω κοντα στα 25-30 ευρω το μηνα.

Δεν έχω ιδία εμπειρία απο κανάτες αλλά σκέφτηκες να αλλάξεις τη βρύση με δικά σου έξοδα; Αν σκοπεύεις να μείνεις αρκετούς μήνες, τότε θα κάνεις απόσβεση και δεν θα είσαι συνέχεια γέμιζε-άδειαζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει να αλλαχτει τελειως η βρυση, γιατι σε αυτη που εχω δε μπορει να μπει φιλτρο. Ισως μεινω λιγοτερο απο χρονο, οποτε δε ξερω εαν θα με συμφαιρει. Ασε που η βρυση θα μεινει στον ιδιοκτητη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

 

Μένω Λονδίνο και χρειάζομαι απαραίτητα φίλτρο μιας κ το νερό εδώ δεν είναι το καλύτερο..

Επίσης η ύπαρξη νεογνού κάνει ακόμη πιο απαραίτητη τη χρήση φίλτρου.

 

Το πρόβλημα είναι ότι εδώ δεν γνωρίζω τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του νερού και η διαδικασία ανάλυσης μου φαίνεται πολύπλοκη και το κόστος υψηλό.

Διάβασα τα περισσότερα σχόλια και έτεινα προς μία καλή συσκευή που να'χει λίγο πολύ απ'όλα (ώσμωση, UV κλπ), αν και με προβλημάτησε και το θέμα της μυρωδιάς (ενδεχομένος από το φίλτρο άνθρακα) όπως αναφέρθηκε από κάποιους.

 

Τι θα προτείνατε;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...