Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επίσης πρόσεξα πως όταν το νερό τρέχει από τη βρύση με τη maximum πίεση και κάνει το άφρισμα στο ποτήρι (που χάνεται σταδιακά) τότε μυρίζει, εάν το νερό κυλάει χωρίς μεγάλη πίεση δεν μυρίζει, βρε παιδιά τί είναι τούτο πάλι;

 

 

μπορεί να γίνει αυτό που λες;

Δεν έχω ιδέα, απλά συνδύασα αυτό που παρατήρησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. υπάρχει περίπτωση να είναι η μάρκα του φίλτρου;

 

 

2. ...και για να καταλάβετε τί είδους φίλτροθήκη είναι αυτή που έχω σας την επισυνάπτω http://www.water-filters.gr/LH2Uploads/DefaultItemPics/29_1.jpg

 

πάντως επειδή στο ψυγείο ντουλάπα που έχω υπάρχει φίλτρο για το χλώριο κλπ. εκεί παραδόξως η μυρωδιά δεν υπάρχει ούτε η γεύση είναι διαφορετική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω τέτοιο έχω φίλτρο έχω, δοκιμάζοντας ένα με ενεργού άνθρακα και ένα που είναι με τα πετραδάκια, αλλά διαφορά δεν είδα.

Βασικά εγώ περίμενα να φύγουν τα άλατα που φαίνονται όταν στεγνώνει το νερό, αλλά τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ανοίγω την κάνουλα στο φούλ κ γεμίζω το ποτήρι κ το μυρίζω μου φαίνεται πως έχει λίγο βαριά μυρωδιά, σαν φαρμάκου. Όταν έχω την κάνουλα στο μισό κ τρέχει πιό αργά το νερό τότε μυρίζει λιγότερο.

1. εσύ έχεις καταλάβει κάτι τέτοιο;

2. τι μάρκα φίλτρο έχεις/πόσα micron;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από πού το έχεις πάρει φίλε το φίλτρο σου;

πίνεις νερό απευθείας από τη βρύση ή το βάζεις στο ψυγείο; ρωτάω γιατί όταν είναι κρύο το νερό δεν καταλαβαίνεις πως κάτι τρέχει, για άφησέ το να πάρει θερμοκρασία περιβάλλοντος εκτός ψυγείου κ θα δείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι φυσιολογικό να μυρίζει το νερό που φιλτράρεται για χλώριο από φίλτρα ενεργού άνθρακα; Εχω αφήσει τη βρύση να τρέχει 15λεπτά μήπως κ καθαρίσει αλλά τίποτα. Το νερό έχει μια οσμή κάτι σαν φαρμάκου, έτσι πρέπει;

 

Εδώ και 3 χρόνια έχω ένα σύστημα φιλτραρίσματος νερού με 5 φίλτρα και αντίστροφή όσμωση (με αντλία πίεσης και καζανάκι αποθήκευσης)

Το νερό που βγάζει δεν πίνεται ! Πραγματικά δεν πίνεται. Μυρίζει και έχει μια πικρή γεύση.

 

Η εταιρία μου έλεγε ότι έτσι κάνει όταν είναι καινούργιο και να το αφήσω να τρέξει για να ξεμυρίσει. Αλλά φευ.

Για να μην πάει χαμένο (έδωσα τότε 200 ευρώ για αυτό) τραβούσα νερό για να πλένω τα πιάτα, να βάζω στο σίδερο να πλένω το νεροχύτη και σπανίως έκανα κάποιο τσάι για να δω μήπως και έχει στρώσει. Παρόλα αυτά βελτιώθηκε ελάχιστα όλο αυτό τον καιρό.

 

Αρχές του καλοκαιριού έμεινα χωρίς δουλειά και βρήκα χρόνο να ασχοληθώ με αυτό, με σκοπό αν δεν στρώσει να το πετάξω. Το έλυσα και αφαίρεσα τα φίλτρα όλα. Και άρχισα να δοκιμάζω βάζοντας ένα φίλτρο την κάθε φορά για να δω ποιο είναι αυτό που μυρίζει.

 

Για να συντομεύσω, το φίλτρο του άνθρακα το αφαίρεσα εντελώς. Το νερό βελτιώθηκε τα μάλα. Καμία σχέση με πριν, άλλο πράγμα. Υπάρχει όμως ακόμα μια πικρίλα που την βάζει το φίλτρο της αντίστροφης όσμωσης. Ελπίζω ότι του έχει μείνει από τον άνθρακα και δεν το αφαίρεσα ώστε να τραβήξω νερό μήπως και ξεβρομίσει. Αν δεν γίνει κάτι θα το πετάξω και αυτό.

 

Να αναφέρω εδώ ότι κάτι κανάτες με φίλτρο άνθρακα της Brita που έτυχε να δοκιμάσω στο παρελθόν είχαν επίσης έντονη τη μυρωδιά του φίλτρου αλλά όπως γράφει zonarb όταν ήταν κρύο δεν το καταλάβαινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω εδώ ότι κάτι κανάτες με φίλτρο άνθρακα της Brita που έτυχε να δοκιμάσω στο παρελθόν είχαν επίσης έντονη τη μυρωδιά του φίλτρου αλλά όπως γράφει zonarb όταν ήταν κρύο δεν το καταλάβαινες.

Φίλε papars thanx για τη συμπλήρωση οπότε λέω κ εγώ... τι σκατά πίνουμε τελικά βρε παιδιά; Βάζουμε τα φίλτρα για να γλυτώσουμε από τί; Μήπως τα κάνουμε χειρότερα; Αλλά ποιός μπορεί υπεύθυνα να μας πεί κάτι σχετικό ή να κάνει έναν αξιόπιστο έλεγχο στην υπάρχουσα κατάσταση κ σε εκείνην με την υπερχλωρίωση που όλοι λένε πως κάνει η ΕΥΔΑΠ;

Υπάρχει κάποιος φορέςας ρε γαμώτο να ελέγχει όλους αυτούς που φέρνουν κάθε λογής φίλτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο φίλτρο στη σειρά είναι ένα που μοιάζει με τυλιγμένο σπάγκο. Αυτό έχει αρχίσει να γίνεται καφέ.

Άρα κάτι κόβουν τα φίλτρα, το θέμα είναι αν του άνθρακα πρέπει να μυρίζει.

 

Δηλαδή όλα τα φίλτρα έτσι είναι ή έτυχε το δικό μου; Αλλά πάλι η Brita την ίδια γεύση έβγαζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια έχω φίλτρο με νήμα και ενεργό άνθρακα από έδώ

http://www.viospiral.gr/media/enothtes/en17/default.html

Το αλλάζω κάθε 6 μήνες περίπου και δεν έχω ποτέ καταλάβει κάποια μυρωδιά στο νερό.

Ίσως να έχει σχέση τή νερό έχει το δίκτιο στην περιοχή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια έχω φίλτρο με νήμα και ενεργό άνθρακα από έδώ

http://www.viospiral.gr/media/enothtes/en17/default.html

Το αλλάζω κάθε 6 μήνες περίπου και δεν έχω ποτέ καταλάβει κάποια μυρωδιά στο νερό.

Ίσως να έχει σχέση τή νερό έχει το δίκτιο στην περιοχή σου.

 

Εγώ έχω αυτό που έχει στην τελευταία σελίδα. Αυτό με τα 5 στάδια και την αντλία booster.

Το φίλτρο άνθρακα το αφαίρεσα και έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά με πριν.

Μάλιστα το φίλτρο στεγνό φανερά μυρίζει. Θα πάω να δω ένα καινούργιο, αλλά έτσι ήταν από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...